AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo   Mer 13 Aoū - 10:20

 Prej vitit 1963 kur filloi veprimtarinė LRBSH-ja nė krye me idealistin, Adem Demaēi, i cili asokohe sapo ishte liruar nga burgu e deri te UĒK-ja, kreu i Lėvizjes nė tė gjitha etapat e rezistencės aktive ka qenė nga radhėt e tė burgosurve politikė. Po pėrmendim vetėm disa emra veprimtarėsh tė njohur, drejtues tė organizatave atdhetare ēlirimtare si:


 Adem Demaēi, Fazli Graiēevci, Ramadan Shala, Ahmet Haxhiu, Metush Krasniqi, Rexhep Abdullahu, Kadri Halimi, Ali Aliu,Hazir Shala, Azem Beqiri, Kadri Osmani, Selman Berisha, Hilmi Rakovica, Osman Dumoshi, Kadri Kusari, Sabri Novosella, Xhafer Shatri, Hydajet Hyseni, *Gani Syla, Jakup Krasniqi, Mehmet Hajrizi, Nezir Myrtaj, Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Zijah Shemsiu, Shaban Shala, *Gani Koci, Ali Lajēi, Murat Musliu, Bajram Kosumi, Salih Lajēi, Selman Lajēi, Martin Ēuni, Rexhep Maqedonci, Fehmi Lladrovci, Ismail Haradinaj, Hasan Ukėhaxhaj, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu, Bajrush Xhemajli, Kadrie Gashi, Ajshe Gjonbalaj, Gjylė Krasniqi, Saime Isufi, Sahit Berisha, Isa Krasniqi, Zymer Gashi, Rifat Birinxhiku, Myrvete Dreshaj, Rifat Kafexholli, Halil Alidemaj, Remzi Ademaj,Behajdin Allaēi, Myslim Dobruna, Fadil Vata, Ēerkin Peci, Abdullah Tahiri, Ali Ajeti, Emin Krasniqi, Nazmi Hoxha, Basri Musmurati, Xhemajl Fetahu, Ramadan Pllana, Jashar Salihu, Mustafė Shyti, Ruzhdi Hajdini, Muhamet Rugova, Njazi Kadriu, Halil Selimi, Isa Demaj, Zymer Neziri, Skėnder Ibishi, Hysen Gega, Jashar Aliu, Behxhet Shala, **** Krasniqi, Bilall Kryeziu, Meriman Braha, Afrim Morina, Adem Salihaj e shumė tė tjerė, qė u dėnuan si drejtues tė grupeve militante me kėrkesė pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo   Mer 13 Aoū - 10:30

5. Tė Burgosurit Politikė pjesėmarrės nė aksionin e Pajtimit tė Gjaqeve (2 shkurt 1990 - 17 maj 1992)Jane: Sami Peja, Muhamet Pirraku, Zymer Neziri, Ramadan Shala, Afrim Morina, Sherif Konjufca, Avdi Kelmendi, Selatin Novosella, Ali Lajēi, Myrvete Dreshaj, Selman Lajēi, dėshmor, Sali Lajēi, Brahim Dreshaj, Hysen Dreshaj, Isė Nikēi, Adem Salihaj e shumė tė tjerė. Bajram Kurtin,ne bishte te peles.Haxhi Kuēi,poashtu,Kajtaz Rrecaj poashtu,Hoxha Xhevat Kryeziu,poashtu,Cen Desku,Gani  Kastrati,Tefik Geci.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo   Mer 13 Aoū - 10:38

6. Pjesėmarrja e tė burgosurve Politikė nė Luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

 Adem Jashari janė shpallur fajtorė dhe janė dėnuar nga regjimi i Milosheviqit: Adem Jashari, Ilaz Kodra, Besim Rama, Avni Nura, Jakup Nura, Fadil Kodra, Nuredin Lushtaku, Rafet Rama, Sami Lushtaku, Rexhep Selimi, Hashim Thaēi, Sahit Jashari, Zenun Kodra, Ali Januzi dhe Idriz Asllani, tė gjithė tė dėnuar me burg nė kohėzgjatje prej 10 deri nė 20 vjet burg).( PP. nr. 139/96 nga data 4. 10.1996 me datėn 6.10. 1996).

Nė luftėn e UĒK-sė, nė organizimin dhe konsolidimin e radhėve, nga mesi i tė burgosurve politikė janė shquar: Azem Syla, Komandant i SHP tė UĒK-sė, Jakup Krasniqi, Zėdhėnės i SHP tė UĒK-sė, Adem Demaēi, zėdhėnės i Pėrgjithshėm, zyra e UĒK-sė, nė Prishtinė, Ramė Buja, anėtar i SHP tė UĒK-sė, Idriz Hyseni, shef i Logjistikės nė SHP tė UĒK-sė, Sokol Dobruna, sektori i Drejtėsisė, SHP i UĒK-sė, Fehmi Lladrovci, dėshmor, Komandant i Zonės Operative sė Drenicės, Shukri Buja, komandant i Zonės Operative tė Neredimes, Naim Maloku, anėtar i SHP tė UĒK-sė, Shaban Shala anėtar i Shtabit nė Drenicė dhe shef i Drejtorisė sė Informimit, Ferat Shala, komandant nė njėsitin Pėllumbat, nė Drenicė, Remzi Ademi, dėshmor, i emėruar Komandant i Zonės Operative tė Pashtrikut, Qamil Ilazi, (dėshmor), komandant i Brigadės 162, “Agim Bajrami”, Zona Operative e Neredimes, Salih Lajēi Komandant i Brigadės “Rugova”, Selman Lajēi, (dėshmor), Avdullah Tahiri (dėshmor), Ahmet Isufi, Shemsi Syla dhe Hilmi Ramadani nė Zonėn Operative tė Karadakut, Isa Kastrati, Rrahman Dini, Nexhmi Llumnica, ( tė tre dėshmorė) nė Zonėn Operative tė Llapit, Sadik Halitjaha, nė Zonėn Operative tė Pashtrikut, Mehė Uka (dėshmor) nė Zonėn Operative tė Shalės, Fitim Selimi, mjek i luftės nė Zonėn e Pashtrikut. Et-hem Ēeku, epror nė Zonėn Operative tė Dukagjinit e tė tjerė.

Kanė ndihmuar luftėn me logjistikė dhe janė angazhuar prej shtabit mu pėr kėtė qėllim: Basri Musmurati, Selatin Novosella, Skėnder Kastrati, Isė Kastrati, (dėshmor) dhe disa tė ish-burgosur tė tjerė.

7. Tė burgosurit politikė, gazetarė dhe reporterė tė luftės:

Ahmet Qeriqi, pėrgjegjės i Radios Kosova e Lirė, Nezir Myrtaj, redaktor dhe komentues i zhvillimeve politike, Martin Ēuni, redaktor dhe reporter nė terren, Nusret Pllana, folės, zgjedhės i muzikės dhe fotoreporter, Berat Luzha, pėrgjegjės i Agjencisė Kosovapress, Ismet Sopi, reporter e TVSH-sė dhe i agjencisė Kosovapress, Isa Krasniqi, pėrgjegjės i teknikės, Qemal Aliu, gazetar, Kosovapress.

Reporterė dhe gazetarė tė luftės nė 7 zonat operative nga radhėt e tė burgosurve politikė: Xhavit Bajraktari, (dėshmor), Hyrė Emini, (dėshmore), Sheqir Zeneli, Besim Baraliu, Ilaz Kadolli, Murat Musliu, **** Koci, Sabit Gashi, Salih Lajēi, Ismet Cakiqi, Shemsi Syla, e tė tjerė.Nė Kampin e Goli Otokut - Korrik 1984:

Nga e djathta nė kėmbė: Muhamet Krasniqi, Ilaz Selmani, Fatmir Zekolli, Shemsi Leci, Naser Selimi, Fatmir Ahmetaj, Ibrahim Kryeziu dhe Skėnder Hyseni. Nga e djathta ulur: Nazmi Shaqiri, Remzi Lushi, Afrim Bllacaku, ? Qafleshi, Ismail Kryeziu, Nexhmedin Kelmendi, Et’hem Ēeku, dhe Xhavit Mustafa. Tė shtrirė: Bedri Tupella dhe Sheradin Berisha.Autori ėshėt drejtor i Radio Kosova e Lirė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo   Mar 8 Mar - 13:25

Komente
vėzhguesi-Sh.
[ Friday, 30.12.2011, 10:04 AM ]

Pėr Muasa P.
Eh, more Musa Prushi! Me tė vėrtet po mė vjen rėnd tė shkruaj pėrsėri, sidomos kur kam tė bėj me ty. Por ēka tė bėj, po mė nxitė. Por, siē e kam thėnė edhe nė komentin e fundit, po e bėj edhe pėr ty, tė mos lė tė rreshqasėsh edhe mė tepėr. Ti, zotėri, din t’u bishtnosh gjėrave. Nuk paske gjetur fyerje qė mė ke bėrė atėherė?! Nuk i kam llogaritur fyerje ato qė mė ke thėne lidhur me tė dashurin tėnd, Selim Brosha, e tė cilat i paske pėrsėritur edhe kėtu. Kėto janė shpifje apo tendencė pėr tė fshehur vetveten, asgjė mė shumė. Mė ke fyer, zotėri, por nuk mė kanė shqetėsuar atėherė, as nuk mė shqetėsojnė sot. E theksova atė rast, sepse mė duket se pėr herė tė parė aty jemi pėrballur. Siē e thash edhe mė lart, nuk mė shqetėsojnė fare fyerjet tua, ti ke fyer dhe fyen edhe njerėz qė dihet qė kanė dhėnė shumė pėr kombin, e pse tė mos mė fyesh mua ?!
Po i kthehemi tė dashurit tėnd, Selim Brosha. Zotėri i nderuar, unė Selim Broshėn e kam njohur, kjo ėshtė e vertetė. Por unė atė e kam njohur, siē e kanė njohur edhe shumė shqiptarė tė tjerė, ashtu siē njihej njė UDB-ash nė lokalet e UDB-ės. Dhe, mu pėr kėtė, sot mė vjen keq qė kam filluar tė shkruaj me pseudonim e jo me emėr e mbiemėr. Ndryshe, do tė ishte ēdo gjė e qartė. Megjithatė nuk mė brengos fare ky problem. 
Ti mua mė pėrkujton gjykimet e popullit, dhe mundohesh tė mė frikosh me ndonjė gjykim tė ri nė emėr tė popullit. Po, mund tė mė ndodhė kjo, nėse nė pushtet vjen ti me selimbroshėt tuj, pėr ndryshe jo. Por, mė duket se titizmi ka vdekur bashkė me Titon tėnd. Nuk do tė arrini ta ringjallni, sado qė e dėshironi.
Ti mė paske permendur Ēamėrinė e Rankoviqin dhe unė nuk paskam reaguar ?! Tė shkruash pėr kėta dy probleme, do tė duhej kohė e gjatė. Prandaj po tė pėrgjigjem krejt shkurt. 
Unė kam reaguar kundėr mbrojtėsve tė titizmit dhe atyre qė bėjnė krahasime tė pamundshme ndėrmjet tij dhe enverizmit. Se ēka ėshtė rankoviqizmi e din gjithkush. Kėtu bėhet fjalė pėr titizmin. Ndėrsa, pse Kosova nuk e pėsoi si Ēamėria, ėshtė njė temė tjetėr. Pos faktorėve tė tjerė, ka ndikuar edhe fakti se Titoja yt, paraqitej si demokrat, si liridashės, prandaj ka pėrdorur tjetėr taktikė. A nuk ishte Titoja ai qė lidhi marrėveshje me Turqinė pėr pranimin e shqiptarėve qė ai do t’i dėbonte nga trojet e tyre nė ish-Jugosllavi ?! Madje, nė masė tė madhe kėtė e bėri, arriti tė dėbojė qindra mijėra shqiptarė. Pėr fat tė mirė i dolėn probleme tė tjera dhe nuk arriti ta realizojė planin e tij dhe tė rankoviqėve nė tėrėsi.
Me kaq e pėrfundoj kėtė debat, nėse mund ta quaj tė tillė.
[size]
drini
[ Friday, 30.12.2011, 09:25 AM ]

Edhe nate kur i thot dite,ska bereqet...
[/size]
Musa Prushin e paskan leshu "sponat" sepse s'mun po i perballuka argumenteve dhe paska fillu me flliq.
Permbahu he burr mos u dorzo,me duket se diku e ceke se shkruan dhe je korrekt dhe distancohesh nga gnjeshtrat e banalitetet,por jo jo zanatin e moqem po e ushtroke.
Ne komentet tuaja ti identifikohesh ose perkrah:
*Titizmin,
*Selim Broshen (UDB-ėn),
*Rendin shoqėror ne ish Jugosllavi,
*Pziten e shqiptarve ne at kohe etj.
Per perkrahjen e LDK-ės dhe dhe ideologjise pasive karshi okupatorit si dhe shprehjes se mllefit ndaj UCK-ės dhe atyre qe luftuan,keto jane bindjet tua qe jane rrjedhim i ketyre qe i ceka me larte.

Ndersa sa i perket nofkave qe i perdorin njerzit ne paraqitjet e tyre,kan te drejte deri sa nuke shajn dhe cenojn personin qe shkruajn.
Une kam mendimin tim dhe at e perdori me nje qellim te caktuar e te vetem sepse emri iim i vertete nuke i pranon e as nuke i duron sharjet e fyerjet.
[size]
Samir Shkodra
[ Friday, 30.12.2011, 08:14 AM ]

TITOJA KA QEN ARMIKU ME I RREZIKSHEM I SHQITAREVE
[/size]
TITOJA KA QEN ARMIKU ME I RREZIKSHEM I SHQIPTAREVE
Serbt, malazezet e maqedonet kane qen armiq te hapur brutal qe vet kanė ushtrua terror ndaj shqiptareve. Ndėrsa Titoja ka qen njė armik dinak i cili terrorin shtetėror pėr interesa te Beogradit, Shkupit e Podgorices e ka ushtrua pėrmes te njė grushti tradhtaresh shqiptar te korruptuar me do privilegje. Shqiptaret i kanė spiunua shqiptaret, i kanė burgosur milicėt shqiptar, i kanė terrorizuar udbashet shqiptar, i kanė gjykua gjykatėsit shqiptar dhe i kanė denoncua gazetaret shqiptar te regjimit te titos pėr ti mbrojtur internat e sundimit serb, malazez e maqedon. Keta janė ata qe kanė jetua mire ne kohen e Titos, prandaj ata e mbrojnė titizmin. Sepse duke e mbrojt titizmin r mbrojnė tradhtinė e tyre ndaj popullit te vet. Viktimat e tyre qe kanė qe patriot edhe atėherė edhe tani i kanė akuzua pėr “enverizėm”!
[size]
Musa Prushi
[ Friday, 30.12.2011, 12:04 AM ]

PĖR vėzhguesin-Sh.
[/size]
Anonimus pusi, ky vėshguesi-Sh. mė provokon tė kthehem e lexoi edhe komentet e para 8. muajve, kinse pėr tė mė bindė se e paskam ofenduar qė atėherė. Dhe unė me vėmendje i lexova ato komentet e tina, nė tė cilat nuk ka thėnė qė atėher as gjė tė re, dhe unė nuk e kisha ofenduar fare, sepse edhe sot mendoi njisoi si atėher se ai ka qenė BASHKPUNTOR ose sė paku INFORMATOR i UDB-es Jugosllave, pikrisht i tė ndjerit Selim Brosha. Dhe tani me kėto komentet e fundit kam bindjen se i pėrket LPK-ės dhe se me doemos duhet edhe ma tutje tė jetoi nė ilengale-ANONIM, duke u fshehur nga shoket e vet, tė cilet i ka TRADHTUAR nė ato kohrat e vjetra. 
Mirpo duke i falenderuar tė madhes Zemres Shqiptare, ky ende jeton, sepse i ipet rasti si ANONIM qė ėshtė, edhe ma tutje tė ndjehet i gjallė.
Jo, vėzhguas jo, nuk mund tė fshihesh tėrė jeten jo, do tė vijė dita qė ti dhe ata tjerėt si ti do tė zbuloheni dhe do tju gjykoi populli. Mirpo ėshtė pėr keq ardhje se nuk pendoheni pėr at qė keni bėrė dhe i gėzoheni faktit se dikush ėshtė vra dhe tani nuk mundė tė dėshmoi kundėr jush. Juve ju vret dhe iu qėllon e vėrteta, tė cilėn unė me komentet e mia modeste, ose z. Idriz Zeqiraj me shkrimet e tina madhshtore po ju ngacmojm ndėrgjegjėn nganjiher, dhe pėr ate mua bile mė quani TRADHTAR ose JO ATDHETAR. 
Mirpo, cka mendon ti more zotri nėse arrihet ndonji marrveshje e mirfillt me Serbinė dhe ata nji ditė i dorzojnė regjistrat e BASHKPUNTORĖVE tė UDB-es sė tyre, organeve shtetrore tė Dardanisė, por jo kėtyre qė janė sotė nė pushtet, se bile gjysma e tyre kanė qenė dhe, edhe sot janė bashkpunėtor tė Serbisė? 
Cka do tė ndodh atėher me ty dhe pasardhsit e tu?
Pėr ate tė kesh kujdesė se ēka po shkruan, sepse ka ndėr ne qė tė lexojnė edhe ndėrmje rreshtave at qė shkruan ti! Ka tė atillė qė edhe EMELIN, ta deshifrojnė e nji ditė tė trokasin nė derė. 
Dhe nė fund po tė pyes edhe njiher, pse nuk shkruan as gjė me argumente, si psh. tė pėrmenda Qamėrin dhe Rankoviqin, e ti fare nuk reagon, pse sta kona e vėrteta ta thuash. Apo nuk ki lidhje me kėto farė punėsh, dhe vetėm shkruan pėr tė kalua kohen. 
Sigurisht je i pa punė, me nji pension invalidor dhe ske tjetėr ēka bėnė!
[size]
drini
[ Thursday, 29.12.2011, 11:12 PM ]

Po vetzbulohesh Musa..
[/size]
UDB-ashet Titist ne opinjon paraqiteshin pedanta,shume te kulturuar ,nuke shajshin e as ofendojshin.Mirpo kjo zgjatke derisa benin arrestmin apo kontrollimin,e kur te futshin mbrenda shajshin e flliqeshin si gabelet e qarshse.
Ti musa qe edhe vete qenke UNANIMUS edhe paske ofendue,por edhe je identifikue UDBA-sh-TITIST.
Korigjoje shkrimin tend te lutem,te gjitha rrymat i permend e TITIZMIN e kursen !
[size]
vėzhguesi-Sh.
[ Thursday, 29.12.2011, 11:03 PM ]

Sa pėr sqarim
[/size]
Zotėri Prushi, 

Mė vjen shumė keq qė po detyrohem tė merrem me ju, por nuk po mund tė mos reagoj.
Sė pari, reagova pėr atė qė keni thėnė, pėr arsyen e vetme qė tė mos mendoni se ja e thash dhe tė tjerėt e morėn si tė vėrtetė. Madje, do tė mė vinte keq nėse ju e mashtroni vetveten, duke menduar se vėrtet ashtu ėshtė, siē mendoni ju. E dhe mė keq do tė mė vinte sikur ju tė arrinit tė mashtronit dikė me atė qė thuani. Lexues tė kėsaj faqeje janė edhe shumė tė rinj, tė cilėt nuk e kanė pėrjetuar kohėn e Titos, gjatė sė cilės, sipas jush, shqiptarėt paskan jetuar shumė mirė!! Dhe do tė ishte dėm i madh nėse dikush, me apo pa qėllim, arrinė t'i mashtrojė ata.
Ju, zotėri Prushi, nė kėtė koment jeni munduar tė tėrhiqeni pak, kur thoni "Po ta pėrsėrisė mendimin tim se Shqiptaret nė kohen e Titos, sidomos 20. vitet e fundit tė jetės sė tijė kanė jetuar shumė ma mirė nė ex-Jugosllavi se sa nė Shqipri". Kėtu, sė pari, keni bėrė njė formulim tė gabuar dhe, sė dyti, jeni munduar tė tėrhiqeni, por nuk ia arrini, zotėri i nderuar. Nė komentin e parė e keni thėnė troē "Titoja nuk ka qenė kurrėn e kurrės antishqiptar"!!! Nė kėtė koment thoni se jeni kundėr "KOMUNIZMIT, STALINIZMIT, ENVERIZMIT, ISLAMIZMIT", por kundėr titizmit, natyrisht se jo, nuk jua thotė as goja atė. Megjithatė, kjo ėshtė e drejtė juaja, sigurisht se juve titizmi ju ka sjellė shumė tė mira, prandaj nuk ben atyre tu bihet me shqelm. Ju vlerėsoj pėr korrektėsinė.
Nė fund, pėr ta bindur ju vetveten se fyeni tė tjerėt, ju preferoj tė kėrkoni nė kėtė faqe shkrimin e zotėri Idriz Zeqirajtme titull Presidenti Pacolli dhe lukunia komuniste" dhe do tė shihni se, megjithatė, dini tė fyeni. Por, megjithėse mė keni fyer, komentin tim kėtu, nė asnjė momen, nuk e kam menduar si hakmarrje. Tė jeni i bindur se hamarrjen e urrejė. Nuk mė pėlqejnė qėndrimet tuaja, por replikat a kundėrshtimet kurrė nuk i bėjė pėr hakmarrje.
[size]
Rrahman Sabiti
[ Thursday, 29.12.2011, 10:55 PM ]

Dardan, prej meje qofsh falė, por Zoti nuk ti fal padrejtėsitė qė ju banė tjerėve.
[/size]
Mos etiketo me etiketa te rreme te tjerėt Dardan se kėshtu i ngjan me shumė diktaturės komuniste dhe fundamentalisteve pėr te cilit ti vet flet, se sa me botua komentin time ashtu si ėshtė. Unė marr vet pėrgjegjėsi pėr fjalėt e mija para Ligjit, para Kanunit dhe para Zotit. Nga regjimi titist i Gani Memhmetajt kam kalua vet neper burgjet e titos dhe di me mire se ti se kush ėshtė titizmi. Ti ndoshta s“ke qen ne moshe ne kohe e titizmit, por tani po sillesh si titist, sepse me kėso akuzash te rreme e pa ju dhanė shans me u mbrojte viktimave, si ti mua, titistet kanė organizua gjykimet e tilla tė montuara ndaj patriotėve shqiptar duke i akuzuar pėr enverist! Kėshtu kanė qen titistet. Andaj nėse nuk je titist botoje komentin tim dhe lej lexuesit ta gjykojnė mendimin tim. Kjo ėshtė demokratike Dardan! Ndoshta je i ri dhe po nxiton. Prandaj, merri gjerat shtruar dhe bėju burrė e mos ngjit etiketa njerėzve qe nuk i njeh! Prej meje qofsh falė, por Zoti nuk ti fal padrejtėsitė qė ju banė tjerėve. Unė po llogaris se urtesia ime nuk keqkuptohet si dobesi, sepse trimerin e ruaj per shkaun.
[size]
Musa Prushi
[ Thursday, 29.12.2011, 10:07 PM ]

PĖR ANONIMUSAT...
[/size]
Shumė vėshtirė e kam tė kundra-komentoi me ANONIMUSA, si kėta dy qė mė apostrofuan, loni dhe vėzhguesi-Sh. Po mė duket se po flasė me dikend e nuk po e shiqoi nė sy.
Mirpo po mundohem tė jam sa ma i shkurt e i kjartė. Unė admiroi njerzit qė dialogojnė dhe shprehin mendimin e vetė pėr ēdo temė, dhe askend pėr mendimin e tijė nuk e quaj JO ATDHETAR, e edhe ma pakė TRADHTAR, sidomos kur pėr temė ėshtė e kaluara e jonė e afėrt qė e kemi pėrjetuar vetė. 
Sikuer tė gjithė tė kemi ni mendje si ti z. loni e vėzhguesi-Sh, atėher do tė jemi PAMENDJE, si nė kohen e Stalinit e Enverit. Dhe ju do tė thoshi se jamė atėdhetar.
Unė jamė nė qdo koment kundėr: KOMUNIZMIT, STALINIZMIT, ENVERIZMIT, ISLAMIZMIT, Lėvizjeve tė lloj-llojshme qė u bėnė kinse pėr shtet e ato u bėnė pėr pushtet, e pėr xhep tė vetė.
Dhe z. vėzhgues kur tė mė apostrofosh, kishte me qenė korekte tė kontra-argumentosh konstatimet e mia, e jo kutrum tė thuash se e kam zbuluar vehten e tj. 
Po ta pėrsėrisė mendimin tim se Shqiptaret nė kohen e Titos, sidomos 20. vitet e fundit tė jetės sė tijė kanė jetuar shumė ma mirė nė ex-Jugosllavi se sa nė Shqipri. Pėr kėtė qdo intelektual korekt mund tė qetė me qindra fakte e krahasime.
Edhe nji bindje e imja sa i pėrket Titos, Dardania do tė pėrjetonte fatin e Qamėrisė sikur pas Luftės sė II Botrore nė krye tė Jugoslavisė tė vinte dikush tjetėr, bie fjala Rankoviqi e jo Tito. 
Enver Hoxha me varfrinė qė iu imponoi popullit, edhe fizikisht nė mesatare i zvogloi pėr 3. cm. Deri atėherė Shqiptaret ishin tė gjatė si Malazezėt, e Enveri i "barazoi" me Kinezėt. 
Dhe krejt nė fund z. vėzhgues-Sh. nėse ke lexuar komentet e mia, ke mund tė bindesh se as NUK SHAJ e as nuk OFENDOI, edhe atėher kur mė shajnė e ofendojnė.
[size]
loni
[ Thursday, 29.12.2011, 09:40 PM ]

Fene e kan ushtruar tjeter kush,mos i ngatrro lamshat !
[/size]
Ha ha ha...efuti dikush armen e fundit-islamizmin ne perdorim.Po jo or njeri s'mund ti etiketosh islamist ato qe kan pas pune me te mencura.Nuke kan pas kohe me kthyer prapanicen nga dielli.
Me keto lojra te religjionit islamist e te krishter jane mar te papenguar te besuarit e Titos,ndersa te xhaxhi sun kan nxen vend as kryqalit e as shallmagjinjet.I lumt Enver Hoxhes.Shikoni tani ne Shqiperi greket shendrrojn edhe shtepit e kultures ne kisha !(rasti PERMET),permese ketyre kishave dhe varreve helene te sajuara,nje dite do te thote kjo toke eshte kreke.Keto veprime i lejon te zhvillohen para hundve te tyre vetem pushtetaret si keto qe jane aktualisht ne pushtet por edhe sahan lepirsit e me hershem si keta ne te dy anet e kufirit.Tradhtar te perbetuar ku do qofshin ,as toka arberore s'do i duroj.
[size]
Rrahman Sabiti
[ Thursday, 29.12.2011, 08:17 PM ]

DARDAN, LEJE CENSUREN TITISTE DHE LEJOI LEXUSIT TE E VLERSOJN KOMENTIN TIM
[/size]
Fshire!
Kosova e shkrete po mbytet nga islamo-sulltanizmi dhe per te mos mjaftuar kaq hidhet edhe enverizmi! Mekat!
Skam moshe une per te qene titist, maocedunist as enverist. Islamizmi dhe komunizmi kane vend por jo ne Zemra Shqiptare.

Iliri
[size]
vėzhguesi-Sh.
[ Thursday, 29.12.2011, 07:06 PM ]

Doli gjarpėri nga vrima
[/size]
Nuk pajtohem as me komentin e zotėri Dardanit, por ai i kėtij M. Prushit ėshtė skadaloz. Ky zotėri paraqitet shpeshherė n kėtė faqe, madje si njė atdhetar i madh, por kėsaj here, ndoshta pa dashje, e paska zbuluar vetveten. Titoja nuk paska qenė antishqiptar, madje kurrėn e kurrės?!!!!!!!!
E vlen tė lexohen komentet.
Do ta lusja redaksinė e "Zemra Shqiptare", qė edhe nėse mė shanė e fyen, le ta publikoj reagimin eventual tė zotėri Musa P.
[size]
loni
[ Thursday, 29.12.2011, 06:51 PM ]

Fjalen kombesi vetem titistet e preferonin e tani t......
[/size]
Faleminderit z.prushi per kete urim.
Edhe ky rahmetlija TITO vepronte si ti, na shtronte dyshekun e trash e perfundi na futke milingonat.Ti zotri po iu permbaheshe amaneteve te Selim Broshes per ruajtjen e personalitetit te Titos.Normal qe per ty dhe bashkmendimtaret si ti ka qen i mire,por ju qe keni shikuar vetem grazhdin e juaj e per masat e gjera s'keni qar koken fare,bile edhe jeni tallur me ta . Te pa ditur,njerz te kanaleve e te nentokes i keni quajt.Kurse ata ishin revolucionar ashtu edhe mbeten per jete e mote,sikur te tjeret qe mbeten te nenshtruar,qyqar e te perkulur te okupatori e t.........te kombit.

Ofendime nuke kam ber z.Ilir,nese mendon se duhet ngritur bashkepuntoret e regjimit Titist ne heroj bene ,une jo.
[size]
loni
[ Thursday, 29.12.2011, 06:31 PM ]

Enver Hoxha ishte shume me i mire se regjimi i tanishem.
[/size]
Eh z.Ilir Dardani tani me kete koment je barazuar me te tjeret,po mendoj me te drejte te barabarte.Ke te drejte edhe te jepesh mendim se kush ishte Tito e kush Enveri.Ti sherbehesh me gjysem te verteta e te pa verteta.Shqiperia ishte vendi i par ne vitin 1974 me duket qe kishte perfunduar elektrifikimin,ajo kishte zhdukur papunsinė,skamjen,analfabetizmin,per vjedhje,prostitucion,migrim te paligjshem e gjera tjera as qe flitej.Te gjitha keto te kcija e disa edhe ma te mdhaja trdhti i ke sote nene regjimin e Sali Berishes.Ta perkujtoj vetem furnizimin me karburante te maqinerise luftarake te Millosheviqit,arrestimin e luftarve dhe dorzimin e tyre gjithashtu Millosheviqit e shume gjera te tmerrshme per te cilat Enver Hoxha nuke i kishte lejuar.Z.Ilir ,Shqiperia tani eshte e ndriquar e sidomos gjate stines se veres,te preferoj qe ta vizitoni at gjate dimrit,ne pranvere gjate vershimeve etj.Shqiperia shtrihet edhe ne lindje dhe ne veri ,atje ke cka shef dhe bindesh me te arriturat ,por ke kujdes se ushtrija e famshme e Enver Hoxhes nuke ben me roje ne kufi e ushtrit grke,maqedone mund te qellojn pa kurrfar hamendje.

Per Titon dhe Titistet tjer s'kam cka te tregoj.Me ta ne jemi bdesh dhe ne fund fituam.Me keqardhje te madhe i bera keto komente per Shqiperin e cila nuke e meriton kete mjerim pas ndrrimit te pushteteve.
[size]
Musa Prushi
[ Thursday, 29.12.2011, 05:37 PM ]

TEMĖ E GJĖRĖ ĖSHTĖ KJO...
[/size]
Z. Dardani, plotsisht pajtohem me komentin tėndė dhe krahasimin qė i bėre Enverit dhe Titos. 
Unė personalisht mendoi se Titoja ka qenė diktator komunist, por kurren e kurres ANTI-SHQIPTAR. 
Ai ka qenė nji internacionalist i madh, dhe me gjakė KROATO-SLLOVEN, para prej tė atit Kroat e nėnės Sllovene. Mirpo edhe ai ka qenė NJERI e jo Zot, dhe nuk ka mundur tė kontrollon ēdo pjesė tė ex-Jugosllavisė tė pėrbėrė prej mėse 40. kombeve dhe kombėsive, dhe shumė feve tė lloj-llojshme, sidomos nė kohen e pasė luftės sė II botėrore, kur Jugosllavėt kanė pasė primare eksistencen fizike nga shkatrrimet e mėdha qė kishin pėsuar. E pas 1948. kur u shkėputėn nga Bashkimi Sovjetik, pas Rezollucionit tė Infrombyrosė Tito kishte barrė tė madhe tė shpėtonte prej Rusėve nga jashtė dhe Serbėve nga brenda. 
Pra, pasojat, vujtjet, shpėrnguljet, vrasjet dhe burgjet qė pėrjetuan Shqiptaret nė ex-Jugosllavi nė kohen e Titos i kanė pasur nga Serbet nė pushtet e jo nga Titoja. 
Pėr Titon dhe nė LETĖR Shqiptaret kanė qenė tė barabartė me tė gjithė kombet dhe kombsitė e Jugosllavisė. 
Shqiptaret nga tė gjitha trojet ku jetuan nė kohen e Titos, jetuan nė qdo pikėpamje mė sė miri nė Jugosllavinė e Titos. U shkolluan, dulen nė botėn e jashtėme dhe u pasuruan materialisht dhe edhe sotė Diaspora ėshtė duke mbajtur Dardaninė me miliona e miliona Euro qė dėrgon pėr ēdo vitė familjeve tė veta. Shtrohet pyetja, si do tė ishte sotė Shqipria sikur Enveri ti lejonte, sikur Titoja popullin me kohė, pėrkohsisht tė punonin jasht Shqiprije? 
Eh, temė e gjėrė ėshtė kjo...
Ju pėrshėndes tė gjithė Stafin si dhe lexuesit e tė madhes Zemres 
Shqiptare, duke iu URUA VITIN E RI 2012.
[size]
Ilir Dardani
[ Thursday, 29.12.2011, 05:07 PM ]

...
[/size]
Zonje apo Zoteri,
E kupton se kur flet per tjetrin duhet te kesh fakte dhe jo te llapesh poshte e lart per autorin dhe jo per shkrimin?!
Duke pare realitetin e shqiptareve ne Kosove dhe Shqiperi dal me konkluzionin se Diktatori Tito ka bere me shume per shqiptaret e Kosoves se ''huaj'' sesa Diktatori Enver Hoxha per shqiptaret e Shqiperise se ''tij''! 
Kur vinin shqiptaret e Kosoves ne Shqiperi ne fillim te viteve '90 tmerroheshin nga varferia edhe erresira ekstreme! Shikonin ate qe nuk e kishim pare kurre ne Kosove!
Diktatoret dhe Pushtuesit kane vetem nje emer, Djaj, por gjithmone ndeshemi me djaj me te vegjel dhe me pushtime me me pak pasoja.
Tito ka vrare shqiptare sepse kerkuan lirine.
Enver Hoxha ka vrare shqiptare sepse shkruan nje poezi.
A e kupton dot ndryshimin?!
[size]
Nora Gashi
[ Thursday, 29.12.2011, 04:50 PM ]

Kroniste
[/size]
Nėse e vėrteta e ofendon dike ju Dardanė keni te drejtė tė cenuroni! Komenti im nuk ka pas ofendime por vetėm te vėrteta te argumentuara qe i demantojnė ofendimet e Gani Mehmetaj, qe ai bėnte ter kombit te vet me detyre nga titistet e LDKJ. Ne kohen e Enver Hoxhės nuk ka pas demokraci, as liri shprehje e shtypi. por, ka pas ēendur staliniste, si kjo tani. Unė nuk e mbrojta ideologjinė Enver Hoxhės as tiranin qe ka sjell ajo ne jetėn e brendshme. Por vetėm kontributin e kombėtar te veprės se ti te pa mohueshme. Pra e mira dhe e keqa duhet than ashtu si janė, sepse historia nuk shkruhet me paragjykime por me gjykime te drejta shkencore e faktike.
[size]
Nora Hashi
[ Thursday, 29.12.2011, 09:22 AM ]

Kroniste
[/size]
Fshire sepse komenti eshte i mbushur me fyerje personale!
DARDANI
[size]
Rrustem Sabiti
[ Thursday, 29.12.2011, 01:20 AM ]

Vezhguesi
[/size]
Fshire sepse komenti eshte i mbushur me fyerje personale!
DARDANI
[size]
tina
[ Wednesday, 28.12.2011, 09:39 PM ]

Ata qe ishin me titon,mbeten te njejtit tani LDK-jca
[/size]
Po shi koni sa gjakpirsa jane Titistet,ti qajn hallet edhe tani kinse jane te mshirshem ndaj nesh,e ne te manipuluar si zakonisht.Keshtu sherbeheshin gjithnji,por tani habit fakti si bashkohen te gjithe kinse kunder atyre enveristave te padegjueshem,qe ua prishen strofullakun atyre te shiturve e tradhtarve qe bashkpunuan me Titon si komunista jugasllav,ballista e cka jo tjeter perveq shqiptar te ndershem e atdhetar qe nuke ishin kurr.
[size]
A.D.
[ Wednesday, 28.12.2011, 04:45 PM ]

Shkrim i pa arumentuar e me rrena.
[/size]
Nga te gjithe komentet te verteten e thote vetem komentuesi i fundit ,vėzhguesi-sh.Ky pra ia demanton te gjitha trillimet e bera autorit Gani Mehmetaj i cili krahason dhe barazon sotrapin Tito me Enver Hoxhen!

Nuke kam cka i shtoj ketij komenti i cili te gjithe te tjeret duke pefhi e shkrimi e pa vlere te Ganut i hedh ne mbeturina.Kete duhet ta dij edhe Kadri Mani i cili nje kohe ishte perkrahes i rruges se Enverit e tani si duket i ka humb rruget ne oborr.Na ishte nji kohe nje percaktim shume i qarte se kush ishte Enverist si po thon disa,e me mire dhe me drejte eshte te thuhet,kush ishte per bashkim me Shqiprine ai ishte kunder Titos e vellaznim bashkimit dhe anasjelltas.Ne baze te kesaj parulle regjimi Jugosllav i diferenconte njerzit per ti akuzuar me lehte dhe me rend.
[size]
vėzhguesi-Sh.
[ Wednesday, 28.12.2011, 11:50 AM ]

Pėrsėri me gėnjeshtra
[/size]
Pėrsėri me gėnjeshtra

Megjithėse kėtė shkrim e lexova menjėherė pas publikimit tė tij, madje e kam lexuar edhe diku tjetėr, nuk desha tė komentoj. Edhe tashti nuk do tė merresha me tė, sikur tė mos mė nxitnin komentuesit. Nga komentet kėtu, shihet se lexuesi, madje edhe ai qė kėto gjėra i njeh shumė mė mirė se autori i shkrimit, shumė leht po i gelltitė genjeshtrat. 
Jam i bindur se autori i artikullit i njeh mire titistėt, sepse, sigurisht, edhe vet ka dalur nga ajo kuzhinė, por, sa u pėrket „envereistėve“, jam shumė i bindur se ai nuk i njeh ata apo, mė mirė tė them, i njeh shumė pak. I mėsuar nga propaganda e kohės, megjithėse mosha nuk do tė duhej t’ia lejonte, flet (kėtu shkruan) pėrēartė. Nuk do tė shkruaj pėr atė se kush ėshtė mė tepėr e kush mė pak atdhetar, enveristėt apo antienveristėt (titistėt), por kėtu, sa pėr ta demantuar autorin e shkrimit, po e marrė vetėm njė shembull nga shkrimi i tij: „Atyre qė u vdiq ideali e mė shumė grazhdi komunistė i Titos, atyre qė iu shkėrmoq komunizmi i Enverit dhe privilegjet- pa pagesa prej mercenarėsh, mbetėn si huti nėn diellin verbues: pa ideologji, pa fe dhe pa atdhe. Kombin asnjėherė s’e patėn pėr zemėr, fenė ua prapsi ideologjia komuniste, ndėrsa atdheun proletar ua “pėrdhosi” situata e re. Tė mėsuar me ideologji, qė s’pėrfillte atdhe, tė stimuluar nga paratė qė i patėn Zot, bėnė turr drejtė ideologjisė sė re: fundamentalizmit islamik qė ua sollėn grupet e beduinėve nga shkretėtira.“, shkruan zotėriu. Kėtu, e them me plot gojė, autori gėnjen. Sa u pėrket titistėve, nuk dyshoj as unė, sepse ata edhe nė kohėn e Titos kanė qenė fetarė. Tito nuk e pati ndaluar fenė, madje, nė viset shqiptare, stimulohej ndėrtimi i objekteve fetare, shkollat nuk lejoheshin. Por, kur shkruan pėr tė ashtuquajturit « enveristė » tė Kosovės, kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė. Nuk mund tė them se nuk ka pėrjashtime, por si tėrėrsi, kjo kategori (unė nuk do t’i quaja enveristė, por luftėtarė pėr tė drejtat kombėtare e liri) nuk ka tė bėjė fare me islamizėm, sidomos me atė ekstrem aspak. Ėshtė shumė larg tij. Jam i bindur se tė tillė kanė mbetur edhe « enveristėt » e Shqipėrisė. A nuk ėshtė e pakuptimt kur, nė njė anė, thuhet « fenė ua prapsi ideologjia komuniste… » e, nė anėn tjetėr, megjithėse paskan mbetur tė tillė, « enveristė », pra komunistėt, e paskan pėrqafuar islamizmin, madje atė ekstrem. Islamizmi (feja nė pėrgjithėsi) dhe enverizmi, nėnkupto komunizmi, janė nė konflikt tė thellė, nuk mund tė bashkėjetojnė. Kėtu, zotėri Mehmetaj bėn edhe njė gabim, sipas tij vetėm shqiptarėt e besimit islam paskan qenė enveristė ?! Ndėrsa tė tjerė, ose i fshinė nga harta, ose na paskan qenė dhe paskan mbetur antienveristė ?!
[size]
Qarri
[ Tuesday, 27.12.2011, 07:54 PM ]

opinion
[/size]
I nderuar,
personalisht nuk junjoh, por konstatimi i juej per enveristet dhe titistet, eshte plotesisht i sakt.Pershendetje
[size]
Dilo
[ Tuesday, 27.12.2011, 05:42 PM ]

T lumte o Gani burri per kete shkrim-analize shume te sakt
[/size]
Shkrimi qenka i mbeshteur ne fakte te shumta. Kush mund te ju besonte platformave projktuese mga kuzhinat sllavo komunste?
Sllavet jane armiqt me te mdhenj gjate gjithe hisatorise tone.
Te jetosh nen okupimin e diktatit te dhunes nen forcen serbo-ruso-greket, ka nje kuptim, sepse dhuna eshte nje detyrim qe nuk pyet per deshiren, ketu eshte fjaka pr shqiptaret e mbetur nene okupimin e Jugosllavise rankoviqite-titiste Kurse te jetosh dhe bashkepunosh me armiqt shumeshekullor me deshir siq beri Enver Hoxha ne fillim me Titon e me vone me Stalinin, kjo nuk eshte gje tjeter vetem tradhti kombetare.
[size]
Atdhetari
[ Tuesday, 27.12.2011, 11:40 AM ]

Kuvendi i Kosoves ti shpall Okupimet Turke dhe Serbo Jugosllave Gjenocidale
[/size]
Faliminderes per kete shkrim shum te qelluar por une kisha shtuar se : Kuvendi i Shqiperis bile beri nji hap te mir ne vitin 1995 mori vendim dhe e quajti regjimin Enverian !! gjenocidal "E dijm tash fakt ma se regjimi i enver Hoxhes ishte nder ma te errtit ne historin moderne te njerezimit.Shkaterrues per shqiptaret dhe iden e shqiperis etnike.Shtrohet pyetja qka beri Kuvendi i Kosoves per Okupatoret Turq te Sulltanit dhe Serb te Titos . Dihet se shqiptaret nga Kosova per ne Turqi shkuan edhe nga dhuna por edhe pse ndiheshim Turq ne zemer dhe ne shpirt,pse nuk vajten ne vendet tjera ku jetohej ma mir dhe ma lire me te drejta ma te mdha njerezore.Pra i mbetet Kuvendit te Kosove si Kuvend qe perfaqeson edhe ineresat e Kombit shqiptare te mori Vendim mbi Pushtuesit TURQ dhe SERB (Jugosllav) ti shpalli si pushtues "GJENOCIDAL" te shqiptareve Gjat kohes se Okupimeve.
[size]
Mark H.
[ Tuesday, 27.12.2011, 04:02 AM ]

Dashnia e diktatorve.
[/size]
Z.Gani Mehmetaj ke gabue me pyetjen e ciditeshme:
Cili diktator ėshtė mė i mirė?! 
deridiku po te pergjigjem vete.Keshtu po nisem me diten e ceremonise se vdekjes.
Diten qe vdiq i pari diktator,Tito, nuk mbeti udheheqes e burre shteti qe te mos merrte pjese ne ceremoni dhe kush nuk mujti me kene pjesmarres i dergoi telegrame ngushllimi qe keto i dini ma mire ju atje ne Jugosllavi se ne ketej ne Shqiperi.
Ne kendej nga Shqiperia duke u bazue nesa ma sipewr e qujtme apo e vlersume:Tito,Komunisti ma i dashtuni i kapitalizmit te madh botnore.
Kur vdiq diktatori i dyte Hoxha Kapitalizmi vetem jepte informacione dhe aspak ngushllime.Pra nuk kishta kurrfare dashnie per kete diktator.Po keshtu dhe e gjithe lindja.Ne fakt popullit i shkonin lotet perfaqe.Njashtu sic mund ti shkojne "latrgqofte "per Berishen neser.
[size]
Kadri Mani
[ Tuesday, 27.12.2011, 01:06 AM ]

Nga titistėt dhe enveritlėt- te hydajet hysenėt e hysni milloshėt!!
[/size]
Lexuesit tanė tanimė e dinė se rryma kombėtare ėshtė vija politike Dr. Rugova-Dr. Berisha, kurse rryma tadhtare ėshtė vija politike Dr. Rexhep Qosja-Dr. Rexhep Meidani dhe i ligu e dindushmani; e tha me gojė tė vet dhe e nėnshkroi- Kadri Mani.
Hysni Milloshi:"PKSH pėr Ēėshtjen Kombėtare", Kongresi i Vlorės 23 Nėntor 2002.
Ku morėn pjesė: i riu kosovar me banim nė Nju Jork tė Amerikės, Arben Shefki Mexxhani, kosovari me banim nė Zvocėr Ramadan Vokshi, profesori kosovar Ali Aliu, ish i burgosur politik, atdhetari kosovar Sabit Ratkoceri, ish i burgoasur politik, luftėtari 70-vjeēar i Ushtriė Ēlirimtare tė Kosovės, Liman Maloku, qė i dha kėsaj lufte gjakun e vajzės 19 vjeēare, gjaakun e dy djemve tė vėllait, 27 dėshmorė gjithsej nė fisin e tij, shkrimtari kosovar Bajram Kurti, publicisti kosovar Rakip Mexhani, historiani Sefer Duka (..) Gafurr Adili.
Pokėtė punė bėjnė sot: Shoqata e tė Burgosurve Politikė nė Prishtinė, Klubi Politik "Afrim Zhitia"- manifestuesit e 100-vjetorit tė diktarotir Enver Hoxha!!
Baca Sami Repishti kishte qenė nė zgripc thyerje nervash: si ka mundėsi qė vėllezėrit kosovarė tė shkelin mbi gjakun tonė!?!
[size]
Muhamed Memishi
[ Monday, 26.12.2011, 11:37 PM ]

Zaavenci Marksizmitė ne trojete Shqiperis etnike nr 2 Rexhep Qosja ose ma mirė me than Qosovici
[/size]
te lumėtė dora ore Gani Memhmetaj e di se stanilisti nr 2 ahtė R.Qosja
po kombi Shqiptarė gradualishtė e Kuptojė trathtin e Komunistave te PKSH PKJ ku Qosja Øu ka sherbejė dhe vazhdon te Sherbeje partive vlazrive te PKSH dhe PKJ ka 2 libreza ne te gjathtė librezen e PKSH sotė tė PSSH
dhe ne arivė e run librezen e PKJ Markzizmi nr 2 nukė e di se kumunistat duhen te bojnė vet vrasje si R.Qosja
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo   

Revenir en haut Aller en bas
 
Te burgosurit politik,servila te jugosllavise,apo
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: