AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Enver Dugolli,prisnim 17 main 1999 qe te lirohet Ukshin Hoti

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Enver Dugolli,prisnim 17 main 1999 qe te lirohet Ukshin Hoti   Mer 13 Aoū - 11:31

SHKRIMI
e mėrkurė, 13 gusht 2014


ENVER DUGOLLI: PĖRQĖNDRIMI I TĖ BURGOSURVE SHQIPTARĖ NĖ KAMPIN E DUBRAVĖS


(Pashtriku.org, 19. 05. 2012) - Tė burgosurit pritnin me padurim ditėn e 17 majit 1999, kur do t’i skadonte afati i burgut profesor Mr.Ukshin Hotit, ndėrsa Ai do tė merret nga burgu, pa pritur, njė ditė mė parė, mė 16 maj 1999, “lirim” i pazakonshėm nė praktikėn e burgjeve serbo-sllave dhe veēanėrisht pėr rrethanat e Luftės ēlirimtare nė Kosovė. Megjithatė, shpresohej se Bacin Ukė, siē e thirrnin Ukshinin bashkėvuajtėsit nė burgje, mund ta priste ndonjė pėrfaqėsues i organizatave humanitare, siē mund tė ishte Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar, qė do tė kujdesej pėr sigurinė e jetės sė tij. Pas marrjes dhe zhdukjes sė Profesor Ukshin Hotit, zhvillimet e pėrgjakshme vazhduan rrugėtimin. Po atė ditė qė u “lirua” Hoti, nga burgu u “lirua” edhe Rasim Plava nga Cėrmjani i Gjakovės, i cili mė vonė u gjet i vrarė nė Vranoc tė Pejės, tė nesėrmen u “lirua” Haki Z. Dinaj nga Raushi i Pejės dhe konsiderohet i zhdukur, kurse mė 18 maj 1999, nė mjediset e Burgut tė Dubravės ėshtė ekzekutuar Shkėlzen Pepshi nga Juniku i Deēanit. Krimi i pashembullt, gjakderdhja e llahtarshme, do tė ndodhė mė 19 - 24 tė majit tė vitit 1999.

Fillimi i vitit 1997 nė Kosovė nisi mė njė varg arrestimesh tė shumta, por edhe me goditje tė drejtpėrdrejta nė strukturat e UĒK-sė. UDB-ja dhe ushtria jugosllave synonin qė mė kėto goditje tė dobėsonin, apo tė asgjėsonin nė tėrėsi forcėn ushtarake dhe politike UĒK, e cila nė programin politik dhe nė doktrinėn ushtarake kishte ēlirimin e Kosovės dhe tė viseve tė tjera shqiptare, me mjete tė tjera nga ato qė trumbetoheshin nė ato vite nga partitė dhe lėvizjet pacifiste shqiptare tė kohės. Burgjet hetuese nė Kosovė thuajse ishin tė stėrmbushura nga kėto arrestime dhe nė ēdo qeli tė kėtyre burgjeve kishte ,,terroristė’’ tė pathyeshėm nė rrugėn jetėsore ēlirimtare tė tyre.

Realisht, pas dėnimit tė tri grupeve, qė u bė gjatė vitit 1997, pushteti serb sikur planifikonte qė burgjet hetuese t’i mbushte prapė me ,,terroristė’’ tė rinj, andaj ende pa u kthyer aktgjykimi nga shkalla e dytė filloi qė njė pjesė tė tė dėnuarve t’i transferonte nė Burgun e Dubravės. Transferi bėhej pasi qė ky burg ishte i njohur pėr kapacitetin qė posedonte nė planin e infrastrukturės dhe tė kushteve pėr mbajtjen e njė numri shumė tė madh tė tė burgosurve.

Nė fillim tė vitit 1998 nga Burgu Hetues i Qarkut tė Prishtinės transferohet nė Burgun e Dubravės njė grup i tė dėnuarve: Avni Klinaku, Liburn Aliu, Dylber Beka, Enver Dugolli, Eqrem Kastrati dhe Jahja Lluka, qė u soll nga Burgu i Pejės. Nė shikim tė parė dukej se nuk po ndodhte asgjė e jashtėzakonshme, mirėpo mė vonė u kuptua se aty synohej njė grumbullim i madh i tė gjithė tė burgosurve politikė me autoritet dhe me ndikim nė radhėt e masave shqiptare.
Lista e tė burgosurve politikė qė ndodhėshin asaj kohe nė Burgun e Dubravės ėshtė kjo: Bajrush Xhemaili, Hajredin Hyseni, Xhelal Canziba, Ismet Mahmuti, Raif Ēela, Avdi Mehmeti, Rexhep Oruqi, Sheremet Ahmeti, Blerim Olloni, Hajzer Hajzeraj, Reshat Maliqi, Fadil Hyseni, Sejfullah Sahatqiu, Shefqet Beqaj, Gani Mullabazi, Salih Sokoli, Esat Haxhijaha, Xhemajli Haxhimustafa, Remzi Tetrica, Naser Husaj dhe Naser Ndrecaj.

Pėrcjelljet e shumta qė u bėheshin, jo vetėm atyre, por, po thuajse tė gjithėve qė ishin arrestuar ose dėnuar pėr veprimtari patriotike, Se, vėrtet po ndėrronte diē nė kėtė drejtim, tregon fakti se tė burgosurit e tjerė, siē janė Grupi i Nait Hasanit dhe Grupi i Besim Ramės, e qė pritej se do t’i transferonin nė kėtė burg, nuk erdhėn, nuk i sollėn, pasi qė lufta e UĒK-sė po pėrhapejKy transferim fillimisht u bė nė dy burgje, pikėrisht nė Kazamatin e Nishit dhe nė Kazamatin e Mitrovicės sė Sremit.
.....................................................................................
Nė burgun e Mitrovicės sė Sremit transferohen: 

Srem;
Bajrush Xhemaili, Avni Klinaku, Liburn Aliu, Dylber Beka, Enver Dugolli, Eqrem Kastrati, Raif Ēela, Avdi Mehmeti, Hajzer Hajzeraj dhe Naser Husaj. Ndėrsa nė burgun e Nishit transferohen: Hajredin Hyseni, Ismet Mahmuti, Xhelal Canziba, Sheremet Ahmeti, Gani Mullabazi, Salih Sokoli, Remzi Tetrica dhe Naser Ndrecaj.tė dėnuar pėr vepra ordinere. Tė gjithė u dėrguan nėpėr burgje tė ndryshme tė Serbisė, si nė Kazamatin e Nishit, tė Pozharevcit, tė Mitrovicės sė Sremit etj.

............................................................................................
Thjesht shqiptarėt nė burgjet serbe nuk ishin tė burgosur, ishin pengje tė luftės, dhe mbi ta ushtrohej dhuna serbe tradicionale Vizitat e shumta qė ua bėnin tė burgosurve shqiptarė “personalitetet” serbe nė kampin e Mitrovicės sė Sremit e gjetkė, siē ishte edhe vizita e kriminelit Arkan, tregonte qartė se ndaj tyre po pėrgatitej diēka edhe mė e keqe, Kur ėshtė fjala pėr Kazamatin e Mitrovicės sė Sremit, pikėrisht mė 26 prill 1999, u urdhėrohet tė burgosurve politikė (mė herėt i kishin grumbulluar nė njė dhomė, ku e kishin sjellė edhe profesor Mr. Ukshin Hotin), qė me nguti t’i bėnin gati gjėrat qė kishin, sepse do t’i transferonin “diku tjetėr…”!?!

Ishin gjithsej 45 veta tė dėnuar politikė,nė mes tė fshatit Llapushnik dhe Arllat tė Drenicės, goditet nga njė aeroplan i NATO-s. Ndodhi diēka shumė e ēuditshme dhe e pabesueshme! U shkatėrrua autoblinda dhe u vranė ushtarėt serbė qė gjendeshin brenda. Sapo ndodhi ngjarja, ushtarė dhe paramilitarė serbė qė kishin qenė nė pozicione pėrreth rrugės, tė tmerruar dhe tė mllefosur pėr humbjet qė pėsoi makineria ushtarake serbe, tentuan qė mė ēdo kusht tė hakmerreshin mė vrasjen e disa pengjeve shqiptarė qė gjendeshin nė autobusė tė lidhur kėmbė e duar.Tė burgosurit pritnin me padurim ditėn e 17 majit 1999, kur do t’i skadonte afati i burgut profesor Mr.Ukshin Hotit, ndėrsa Ai do tė merret nga burgu, pa pritur, njė ditė mė parė, mė 16 maj 1999, “lirim” i pazakonshėm .Nuk e tregon ngjarjen siq ka ndodhur,as si i kan lutur te burgosurit se kush deshiron te dali ne fushe e te lozin futball  ?????
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
 
Enver Dugolli,prisnim 17 main 1999 qe te lirohet Ukshin Hoti
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: