AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Interligjenca e popujve,kosova si serbi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Interligjenca e popujve,kosova si serbi   Ven 15 Aoū - 17:26

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Interligjenca e popujve,kosova si serbi   Ven 15 Aoū - 17:27

Sipas njė studimi tė bėrė pėr tė gjetur koeficientin e inteligjencės sė secilit shtet evropian, nėpėrmjet llogaritjes sė cilėsisė sė arsimit, ėshtė krijuar njė hartė me koeficientin e secilit shtet. Shqipėria ka rezultuar me njė IQ mė tė ulėt, ndėrkohė qė Finlanda mban nivelin maksimal tė inteligjencės.

Cilėsia e arsimit ndikon nė masė tė madhe nė rezultatet e koeficientit tė inteligjencės sė njeriut. Kjo do tė thotė qė njė koeficient i ulėt IQ, ėshtė tregues i njė arsimimi tė ulėt tė personave mė tepėr sesa tregues i inteligjencės sė lindur.
Kėtu po ju paraqesim njė studim qė ėshtė bėrė duke llogaritur tė dhėnat statistikore tė popullsisė qė nga viti 2007.

Harta ėshtė bazuar nė tė dhėnat statistikore tė arsimit tė shteteve. Rindermann ka pėrdorur matjet e koeficientit tė inteligjencės IQ dhe tė dhėna tė tjera nė dispozicion, pėr testimin e IQ nė vende tė ndryshme duke pėrdorur tė ashtuquajturin “Greenwich IQ”, domethėnė vendosjen e njė koeficienti maksimal prej 100, dhe pastaj ka aplikuar rregulla tė caktuara pėr tė vlerėsuar IQ mesatare tė tė gjithė popullsisė, shkruan Shekulli.

Kosova nė kėtė hartė ėshtė kuptuar si pjesė e Serbisė dhe Krimesė nė kuadėr tė Ukrainės pėr qėllimet e kėtyre statistikave. Ndėrkohė pėr Malin e Zi nuk ka statistika. /Indeksonline.net/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
 
Interligjenca e popujve,kosova si serbi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: