AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush ishin tradhetaret e Adem Jasharit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush ishin tradhetaret e Adem Jasharit   Sam 16 Aoū - 3:00

 Megjithatė, po sjell njė citat nga libri i Bedri Islamit:
“Lėvizja (Lindje e Pėrgjakur) – Bashkėbisedim me Ibrahim Kelmendin”.
Ja ēka shkruan Ibrahim Kelmendi,  faqe 373:
“Qysh atėherė zuri tė pėrvijohej njė dukuri fraksionizmi nė sektor, rrjedhimisht nė bėrthamė tė shtabit tė pėrgjithshėm, qė tė konsolidohej e mandatohej nė Shtab tė pėrgjithshėm, meqė Ushtria nuk ishte organizatė e pavarur politike demokratike, qė tė votonte anėtarėt e Shtabit, e as individėt tė vetemėroheshin pėr komandant. Ishte Lėvizja ajo qė kishte formuar, po e udhėhiqte politikisht, po e financonte dhe, prandaj, duhej tė formonte Shtabin dhe ta mandatonte atė pėr komandim. Nė kėtė kuadėr tė kėtyre pėrcaktimeve, Lėvizja kishte formuar Sektorin e rėndėsisė sė veēantė, si bėrthamėn fillestare tė Shtabit. Fatkeqėsisht rrjedha nuk u zhvillua gjithnjė siē ishin planifikimet e pėrcaktimet, meqė Xhaviti kishte pėrvetėsuar Azemin, ose anasjelltas, pėr tė vepruar kokė mė vete. Ndėrkaq ata, siē do tė dėshmohet mė vonė, ose nuk ishin nė gjendje t`i ushtronin pėrgjegjėsitė ( nuk kishin lidhje me zona tė UĒK-sė), ose nuk donin! Unė qysh atėherė, qė do tė thotė qysh nė maj tė vitit 1998, i kam akuzuar si komplotistė me fjalėn e paraqitur nė mbledhje tė KP. Fjalė qė e kisha paraqitur me shkrim.
   Meqė jemi te kjo tematikė, qė nga viti 1996 e deri kur ndodhi Epopeja e Jasharėve nė Prekaz, Xhavit Haliti e mė shumė Azem Syla, ngulnin kėmbė se Adem Jashari me bashkėluftėtarė nuk duhej tė pėrkraheshin, sepse nuk ishin nė UĒK. I cilėsonin si “grup kaēakėsh”, si “grup i Drenicės”. Kėtė e pati shprehur me mllef vetė Xhaviti nė mbledhjen e Kryesisė sė Lėvizjes, nė mars tė vitit 1997, kur u thirra pėr tė dhėnė llogari pse po i dėrgonim nė zona mjete financiare tė Nėndegės dhe tė Fondit nė Gjermani dhe, po me mllef e njė mėnyrė ultimative, iu thashė se do t`ua dėrgojmė, sa kohė qė ata do tė na kėrkojnė, meqė Kryesia dhe Sektori kanė humbur lidhjet me ta, ose nuk po duan t`i pėrkrahin…”
LPK-istėt as 1% tė popullit
   Unė, shkruesi i kėtyre rreshtave, e di se ata, disa tė LPK-sė, qė dikur ēirreshin nė emėr tė popullit, nuk kishin pas vetes as 1% tė popullit! Si ka mundėsi qė njė pakicė aq e vogėl t’i referohet njė ushtrie tė popullit, sikur qė ishte UĒK-ja?!
Nė emėr tė popullit mund tė fliste vetėm dr.I.Rugova, cili ishte president i zgjedhur nė mėnyrė demokratike nga populli.


http://tribunashqiptare.net/?p=23358
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
 
Kush ishin tradhetaret e Adem Jasharit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: