AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kali trojes e vertete apo shpikje mendje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kali trojes e vertete apo shpikje mendje   Sam 16 Aoū - 3:26

A ka pasur vėrtet njė kalė tė Trojės?
Historia e Kalit tė Trojės pėrmendet pėr herė tė parė tek “Odiseja” e Homerit, njė kėngė epike qė mendohet tė jetė shkruar rreth vitit 750 p.e.s., e cila pėrshkruan njė periudhė pas Luftės sė Trojės qė mendohet tė ketė ndodhur 500 vite pėrpara se tė ishte shkruajtur kėnga. Pasi rrethuan Trojėn (Hisarliku i sotėm nė Turqi) pėr 10 vite dhe pa sukses, ushtria greke nisi tė largohet nga muret e qytetit gjoja sikur do tė niseshin pėr nė shtėpi, duke lėnė pas njė kalė tė drunjtė gjigant, si njė dhuratė pėr perėndeshėn Athina. Trojanėt e futėn triumfalisht Kalin brenda Trojės, dhe kur ra nata, luftėtarėt grekė tė fshehur brenda tij u kacavorėn duke dalė dhe shkatėrruar qytetin. Provat arkeologjike tregojnė se Troja ėshtė djegur me tė vėrtetė. Por kali i drunjtė ėshtė njė pjellė e imagjinatės, ndoshta frymėzuar nga fakti qė nė lashtėsi, mjetet qė pėrdoreshin nė rrethime maskoheshin si kuaj tė drunjtė me qėllim tė pengonin goditjen e tyre me shigjeta me flakė.
Homeri ėshtė njė prej poetėve tė mėdhenj tė legjendave greke tė lashtėsisė. A ka ekzistuar vėrtet?
Jo vetėm kali i Trojės ėshtė njė sajesė shumėngjyrėshe, por edhe ekzistenca e vetė Homerit ėshtė vėnė ndonjėherė nė dyshim. Pėrgjithėsisht supozohet se epikat e mėdha tė cilave u ėshtė vėnė emri i Homerit, “Iliada” dhe “Odiseja” janė pėrcjellė gojarisht, pa ndihmėn e shkrimit, diku rreth shekullit 8 p.e.s., si rezultat i njė tradite tė rrėfimit gojor, trashėgimi e shekujve tė tėrė. Ndėrkohė qė tė lashtėt nuk kishin asnjė dyshim se Homeri ka qenė njė rapsod i vėrtetė qė kompozoi epikat monumentale, asgjė e sigurt nuk dihet pėr tė. Gjithēka qė ne dimė ėshtė se, edhe nė qoftė se poemat janė kompozuar pa u shkruar dhe janė transmetuar gojarisht, nė njė moment tė caktuar ato janė shkruajtur nė greqisht, sepse kėshtu kanė mbijetuar.

A ka patur njė shpikės tė vetėm tė alfabetit?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kali trojes e vertete apo shpikje mendje   Sam 16 Aoū - 3:40

ilat ishin sekretet e Kulteve tė Misterit Grek?
Po tė ta thosha, do tė mė duhej tė tė vrisja. Sekretet ruheshin me forcė, dhe kishte ndėshkime tė rėnda pėr kėdo qė i nxirrte.

Sa spartanė ishin spartanėt?
Ligjdhėnėsi i famshėm spartan, Likurgu vendosi qė spartanėt do tė pėrdornin vetėm hekurin si monedhė
disa liderė spartanė ishin tė famshėm pėr prirjen e tyre pėr ryshfetmarrje. 

Ēfarė e bėri Sokratin tė mendojė qė tė bėhet filozof?
Ai kish shėrbyer nė njė fushatė ushtarake nė veri tė Greqisė nė 432 p.e.s. dhe gjatė njė beteje brutale kishte shpėtuar jetėn e mikut tė tij tė dashur, Alcibiadit. Mė vonė, ai nuk u largua asnjėherė nga Athina, dhe u pėrpoq tė bindė athinasit qė tė ekzaminonin jetėt dhe mendimet e tyre. Ne mund tė spekulojmė qė Sokrati ka lozur me shkencėn dhe politikėn nė rininė e tij, deri kur njė pėrvojė mes jetės dhe vdekjes nė betejė e kanė detyruar qė pjesėn tjetėr tė jetės ta kalojė nė kėrkim tė urtėsisė dhe tė vėrtetės. Duke qenė se ai nuk ka shkruajtur asgjė vetė, imazhi mė i fortė qė ne kemi pėr Sokratin vjen prej dialogjeve tė nxėnėsit tė tij tė devotshėm, Platonit, nxėnėsi i tė cilit, Aristoteli, u bė mė vonė tutor i Aleksandrit, princit tė maqedonasve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kali trojes e vertete apo shpikje mendje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: