AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Pse u vra Fehmi Agani

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Pse u vra Fehmi Agani   Mer 27 Aoū - 19:08

http://www.kosova.de/forum/showthread.php?t=13692

. Fehmi Agani, bashkėshortja e tij, Sadija, dhe djali, Mentori, janė nisur nė ora 7 tė mėngjesit mė 6 maj tė


Derničre édition par Perparimi le Mer 27 Aoū - 19:25, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pse u vra Fehmi Agani   Mer 27 Aoū - 19:22
........................................................................................


19.05.2006, 17:50:00
tarasi tarasi ėshtė jashtė linje
me pervojė

ASIVITETI I IBRAHIM RUGOVĖS


Delegacioni shqiptarė, pa dallim, tė gjithė ishin aktivė dhe tė angazhuar nė grupe tė ndryshme. I vetmi njeri nga delegacioni, i cili fare nuk interesohej, se ēfarė po ngjetė ishte IBRAHIM RUGOVA.

Ky njeri, qė nga dita e parė iu ishte nėnshtrua pijeve alkolike, dhe dehjeve tė tija, tash mė tė njohura. Ai dhe Idriz Ajeti, i cili pėr shkak tė moshės, kohėn mė shumė e kalonte nė gjumė se sa qė dinte nė realitet se ēfarė po ngjante aty...
ĖSHTĖ e ēuditshme se pse IBRAHIM RUGOVA nė byfenė e Kėshtjelles ishte takuar pėr pak kohė me kriminelin serbė NIKOLLA SHAINOVIQ me tė cilin kishin ngritur dolli. Se ēfarė u bisedua, do tė ishte mirė, tė referonte aso kohe njeriu mė i afertė i tij Adnan Merovci...


KONFLIKTI I PARĖ RUGOVA - AGANI

Duhet theksuar, se profesor Agani, gjatė konferences sė Rambujesė, kishte qenė shumė aktivė dhe teper konstruktiv. Ai ishte caktuar qė tė jetė nė grupin qė do tė diskutonte modalitetet rreth " Pushtetit nė Kosovė". Fehmi Agani kishte sjellė qė, Pushteti I Kosovės tė ishte mė shumė i pėrqendruar nė Kuvendė me kompetenca tė mirėfillta... Aty ėshtė hera e parė qė Rugova interesohet dhe i kėrkon profesor Aganit qė:

Rugova: profesor Agani, ju lutem do tė ishte mirė qė tė insistohet qė pushteti tė jetė nė duartė e presdidentit..

Agani: Njė gjė e tillė nuk mundė tė bėhet. Predidenti duhet tė ketė mė shumė njė rol protokolar dhe si duket Ty mė shumė tė intereson pushteti se ajo qė po bėjmė ne kėtu...

Rugova pas kėsaj largohet dhe vetum disa qaste mė vonė i vjen Profesor Aganit, Adnan Merovci " pėr ta pėrpunuar" dhe pėr ta bėrė pėr vete. Ai, i deleguari i Rugovės i kėrkon Aganit qė ky tė pėrkrah variantin qė sistemi nė Kosovė tė jetė presidencial e jo parlamentar.

Fehmi Agani ishte i bindur qė Kosovės nuk i duhej njė maje e tillė pushtetore e perqendruar nė doren e njė njeriu tė vetum dhe i thotė nė mėnyrė decidive " emisarit tė Rugoves:

- " Pėrvoja e keqe me Sali Berishen e edhe hiq ma pak me Ibrahim Rugoven nuk na lejon qė tė kemi sistem presidencial por parlamentar..
Duhet theksuar edhe kėtė se qė; nga Kuvendi i Tretė i Turpit i LDK-ės mardheniet Rugova - Agani ishin tė ngrira...
I gjalli - i vdekur I. Rugova nuk luante as edhe njė rol me rendesi gjatė konferences sė Rambujesė sepse pėr tė gjithė ishte e qartė se ai ishte, aso kohe, njė hiq njė baras me zero...
IBRAHIM RUGOVA TENTON EDHE NJE HERĖ TĖ BĖJĖ PĖRQARJEN


Nė kulminacionin e bisedave, Ibrahim Rugova bėnė tentimin e tij tė fundit tė qyqes pėr tė pėrēarė delegacionin shqiptarė. Ai propozon qė pala shqiptare e sidomos ata tė LDk-ės tė nėnshkruajnė dokumentin, duke u bėrė thirrje edhe Veton Surroit dhe Blerim Shales me arsyetimin se; pala ushtarake po deshen mundė ta nėnshkruajnė dokumentin ma vonė. Pra perpjekja e tij ishte qė tė ndante palen politke prej asaj ushtarake.me kėtė ai donte tė bėnte opinionin tė besonte se ndryshe mendonte Prishtina dhe ndryshe Likoci. Por nė faktė delegacioni shqiptarė ishte kompakt, e edhe Edita Tahiri e Fehmi Agani, nė krahasim me Rugoven.

AGANI RUGOVES: Ti nuk e meriton me kanė president!

Ibrahim Rugova nė njė momentė nė prezencė tė Aganit, Edita Tahirit, Blerim Shalės, Veton Surroit dhe Idriz Ajetit thotė se:
" Kur tė nėnshkruhet dokumenti pėrseri gjerat do tė kthehen nė vendin e vet dhe se keta ( duke aluduar nė delegacionin e UĒK-ės) do tė duhej tė binin nga skena politike, ata tė cilėt erdhen nė politikė nė kohė lufte nėpėrmjet krismave tė pushkėve. Pra ai shpresonte se politika tani do tė udhehiqet prapė prej atyre qė bėnin politikė nė kohė paqeje..


Fehmi Agani duke mos mundur ta durojė i thotė:

" zaten Ty vetum kjo gjatė tėrė kohės tė ka interesuuar...Ty Ibrahim tė intereson vetum njė gjė: kryetarllaku! Por ti se meriton as Kryetar i LDK-ės me kanė!..
Ibrahim Rugova nderhyn me pyetjen:
- A je ti Fehmi anetar i LDK-ės a i ketyre..
profesor Agani i pėrgjigjet: Prej Kuvendit tė Tretė tė LDk.ės unė nuk e ndjejė mė veten anėtar tė kėtij subjekti..

Kjo ka qenė hera e fundit qė prof Agani ka ndrruar ndonjė fjalė me Ibrahim Rugovėn...

Ndoshta edhe faji i vetėm i profesorit...


.............................................


Nderi Nderi ėshtė jashtė linje
me pervojė

Anetar prej: 17.05.2004
Postime: 322
Standard


Zotri tarasi te pergezoj per temen e qelluar per vrasjet enigmatike qe jane bere ne Kosove dhe nuk u zbuluan deri me sot, por gjithemone iu ba me
gisht kah luftetaret e UCk-es dhe udheheqesit e tyre
Kete e beri ne emer te kreut te LDK-es gazeta antikombetare
Bota sot.

Sherbimet sekrete serbe te perbere edhe nga shqiptar sigurisht veprojne edhe sot.Per kete kane deklaruar edhe vete udheheqesit e sigurimit serb duke thene se i kane njerzit e vete ne kreun e partive shqiptare.

Eshte shume e sakte ajo qka ju thoni se perfituesi ma i madh nga keto vrasje ishte Rugova dhe LDK-ja.

Neve qe nuk kemi fakte nga gjykimet per keto vrasje na mbetet qe nga
argumentet relevante te veprimeve dhe perfitimeve te konkludojme se mund te jete e sakte kjo ose ajo.

Sa i perket vrasjes se Fehmi Aganit dihet se kjo vrasje per fat nuk ka mund te perhapet ne popull se eshte ba nga UCK-.ja por se eshte fakt se eshte ba nga serbet dhe per kete deshmojne gruaja dhe djali i Aganit.

Kush eshte porositesi do te vjen koha dhe do te zbulohet.

Adnan Merovci ne librin"Pa portofol" te Blerim Shales thote se
Fehmi Agani ishte shume i pakenaqur me Rugoven dhe i ishte ankuar shpesh edhe vete Adnanit.

Ai thote se kur po hyne ne zyren e Rugoves i mbushur me nje bagazh te madh te shqetesimeve , por po del pa pergjegje , i zbrazet, pa marreveshje, pa ide etj.

Adnani thote se Fehmi Agani ka qene i angazhuar per lidhje me UCK-en.

Adnan Mererovci thote se njehere ne Rambuje e ka keshilluar Rugoven qe te terhiqet, nese don te mbetete ne histori per te mire dhe ta autorizoj Fehmi Aganin , i cili do te koperonte me te gjithe .Rugova pasi e degjoj
me vemendje tha se per kete mos te bisedoj me askend.

Pra, kishte shenja se Agani dhe Rugova dallonin shume sa i perket
asaj se kush mund te ishte faktor i bashkepunimit ne mes te UCK-es dhe LDK-es.

Rugova kete nuk mund ta bante, kurse Agani dihej se mund ta bante kete bashkerenditje dhe sigurisht per kete edhe u likuidua, sepse Serbise i nevoitej personi qe perqante shqiptaret dhe jo personi qe i bashkonte shqiptaret.

Nderi
.......................................................................

shkruan: BLERIM SHALA

Ku je nisur Ti?

kur iu afruam pikės sė kontrollit kufitar, kuptuam qė hėpėrhė serbėt nuk lejojnė kalimin. Hymė nė disa nga veturat qė pothuaj kishin shkelur vijėn kufitare. Aty dėgjuam rrėfime nga mė tė ndryshmet pėr plaēkitjet, rrahjet dhe maltretimet, pėr lojėn me ekzekutimet tė cilat i kishin pėrjetuar udhėtarėt nė kėto vetura. Policėt serbė na kėrkuan leternjoftimet. Menjėherė, me tė marrė vesh emrin tim, polici pa njė letėr qė kishte pranė, me gjasa me emrat dhe fotografit e anėtarėve tė delegacionit tė Kosovės nė Rambuje..Kur vėrtetoi se kush isha polici mu drejtua me fjalėt:" ku je nisur ti? Kemi urdhėr qė asnjerin prej jush qė e keni nėnshkruar Marrėveshjen e Parisit tė mos e lejojmė tė dalė jashtė kosovės. Ju jeni fajtor pėr tė gjitha...Ju tė tjerėt mund tė shkoni...", iu drejtua Familjes sime, asaj tė Sadri gashit dhe tė Bajram Kadriut, me tė cilėt bėmė kėtė rrugėtim tė mundimshėm. Isha, kėshtu i arrestuar. Brenda nė zyrat e kufitarėve tė Policisė serbe, mbretronte njė kaos i vėrtetė. Pas nja gjysmė orė pritjeje, nė shoqėri tė tezes sime Sanie Gashi, e cila nuk mė ndahej, pėr tė mė mbrojtur disi aty ku s'kishte mė gjasa pėr kurrfarė mbrojtjeje, mė thirri nė bisedė shefi i stacionit policor, njė meso burrė trashalluk, i cili nuk dukej fortė i brengosur pėr fillimin e luftės sė NATO-s me Serbinė...
" Ju jeni pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi"." Ju e sollėt NATO-n mbi ne, Ju bėtė qė NATO-ja tė na bombardojė, ju jeni pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi qė tani po pėrjetojnė shqiptarėt...
Tė njejtat fjalė, njė polic serbė, do t'ia hotė dr. Fehmi Aganit, nja dyzet ditė mė vonė, kur Profesori u zu rob derisa ktheheshin me tren nga Hani i Elezit, pas tentimit ė pasukseshėm pėr tė dalė nė Maqedoni.
Pas nja dhjetė-pesėmbėdhjetė minutash bisedė, shefi i Policisė mė tha qė duhej tė prisja pėrjashta, nė holl. Ishte e qartė qė tani ai duhej tė konsulltohej me autoritetet nė Beograd, pėr tė marrė pastaj vendim se ēka duhet bėrė me mua. Isha i bindur qė do tė mė kthejnė nė Prishtinė, prandaj u pØrshendeta me tezen dhe i thashė qė tė gjithė duhet tė dilnin nė Maqedoni. Unė, aty mbrenda isha lėnė tė rrija vetėm, duke pritur verdiktin nga Beogradi..

PSE MĖ LIRUAN?

Nja dy javė mė pas do tė marr vesh nga ambasadori Hill se ē'kishte ndodhur nė ato dy orė pritjeje. Hill, kėtė storie e kishte kuptuar nga biseda telefonike e zhvilluar me ADNAN MEROVCIN, sekretar teknik i Rugovės. Dr. Ibrahim Rugova mė 30 mars kur ishte pėrmendur shkuarja e tij pėr ēØshtje sigurie nė Beograd dhe bisedat me Millosheviqin kishte kėrkuar qė ti gjenin andej pari bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė si Fehmi Aganin, Edita Tahirin, Hydajet Hysenin, Mehmet Hajrizin, pra anėtarėt e Delegacionit tė Kosovės nė Rambuje dhe ish-anėtarėt e Kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
Kur mė zunė mua nė Han tė Elezit, autoritetet e Beogradit ishin konsultuar me DR. RUGOVEN dhe MEROVCIN, duke propozuar qė tė mė kthenin nė selinė e Ibrahim Rugovės...
Rugova kishte refuzuar kėtė ofertė duke thėnė qė nuk kishte nevojė pėr mua dhe se mund tė mė linin tė lirė tė kaloja kufirin. Sidoqoftė isha me fat tė madh. Familja nuk besonte qė sØrish isha me ta....

********* **************

Pra forumist tė nderuar vet-vendosni. Faktet janė kėto. Nga kjo ēka u tha mė lartė shihet se Rugova ka qenė nė pozitė tė atillė qė tė tjerėve t'u shpėtojė jetėt ose t'ua merr ato..
Shtrohen pyetje logjike:

Pėrse Policia e beogradit e konsultonte Rugoven pėr kėto gjėra?

Si ishte e mundur qė Adnan Merovcit iu lejua qė; nga Beogradi tė shkojė nė Shkup tė konsultohet me tė interesuarit dhe serish ė kthehet nė Beograd tė Ibrahim Rugova?

Si ėshtė e mundur nė momentin kur Rugova hynnė vilen e tij nė Itali( masimo Dalema ka dėshmuar pėr ato kohra kur Italjanet e kishin marrė nė mbikėqyrje Rugovėn) nė Kosovė vritet Fehmi Agani.

Kur hyri NATO nė Kosovė refugjatėt filluan, nga gėzimi, nga Shqiperia tė ktheheshin nė kėmbė. S'mund tė prisnin transport ngaqė i thėrriste vendi. Madje - madje dhe uset u nguten dhe hynė nė Prishtinė...
Por vetėm njė njeri nuk ngutej e ky ishte Ibrahim Rugova? Ai rrinte akoma tė qėndronte nė Itali? A thua pse? Ēfarė peshe tė fajit ndjente ai qė nuk ngutej tė kthehej?

Pėrse Ibrahim Rugova u kthye tek pas ndodhjeve tė disa vrasjeve nė Kosovė, tė cilat vrasje gazeta BOTA SOT ua atribojėtė tjerėve dhe me kėtė ndryshimin e mendimit nė opinion?

Ka shumė PSE-ja qė do duhej dhėnė pėrgjigjen: Unė e kam pėrgjigjen time..Po Ju?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Pse u vra Fehmi Agani   Mer 27 Aoū - 19:31

albapress, 7 maj 1999
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Pse u vra Fehmi Agani   

Revenir en haut Aller en bas
 
Pse u vra Fehmi Agani
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: