AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Enver Hoxha sipas grekeve eshte grek

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Enver Hoxha sipas grekeve eshte grek   Lun 1 Sep - 10:14

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Enver Hoxha sipas grekeve eshte grek   Lun 1 Sep - 10:15

Mediat greke: Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani?!
Publikuar: 23:52 / 27.10.2013
Shpėrndaje nė facebook3
Tweet0
Share
Mediat greke: Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani?!


Nė njė artikull tė publikuar nga mediat greke thuhet se lideri komunist shqiptar ishte me origjinė greke dhe kishte emrin Aleksandėr.
"Enver Hoxha lindi nė fshatin Dushja qė mė vonė u quajt Kefalari qė ndodhet pranė qytetit tė Qiatos nė Korint. Paraardhėsit e Enverit erdhėn nė rrethin e Korintit pas rėnies sė qytetit tė Konstantinopojės nė duart e osmanlinjve, sė bashku me familjen e njohur tė Notarėve.

Fillimisht u sistemua nė Trikala tė Korintit dhe nė vazhdim pėr siguri shkuan nė fshatin arvanitas, Dushnja, Kefalar i sotėm. Ngaqė i pari i familjes tregtonte drithėra, madje furnizonte tė gjithė zonėn me cilėsinė e mavraganit, mori nofkėn Mavroijiani, qė me kalimin e kohės u kthye nė mbiemrin zyrtar tė familjes.

Informacionet qė lexoni dhe qė nė vijim janė edhe mė tronditėse, janė marrė nga tė dhėnat e gjeneralit Aifantis, nė librin e tij tė ri ‘Mashtrimet e mėdha’. Kėto informacione gjenerali Aifantis i ka mbledhur nga dėshmitė e njerėzve tė afėrm tė familjes sė Enver Hoxhės", thuhet nė artikullin grek.

"Pasardhėsi i familjes Apostol Mavrojianis, bėri nė fillim tė shekulli tė XX katėr djem dhe tre vajza. Jorgon, Aleksandrin, Leonidėn dhe Makun. Jorgo mė i madhi i djemve ishte ai i cili u arrestuar nga gjermanėt si agjent sekret ku e torturuan shumė, por mė pas e lanė tė lirė.

Aleksandri pėrfundoi studimet e juridikut nė Universitetin e Athinės dhe u ndoq nga pushteti i Joani Metaksa si i majtė. Por, e pėrqafoi shėrbimet inteligjente dhe e dėrgoi nė Romė tek Papa, ku aty edhe i mori mėsimet e para tė gjuhės shqipe dhe tė betejės komuniste dhe tė menaxhimit administrativ dhe tė funksionimit tė shėrbimeve sekrete.

Mė pas e dėrguan nė Paris ku i plotėsuan studimet nė komunizėm dhe luftėn e ēetave (kryengritjen). E martuan me njė myslimane e cila njihte shumė mirė gjuhėn shqipe dhe e dėrguan bashkė me bashkėshorten e tij nė Kosovė pėr tė organizuar PKSH (Partinė Komuniste tė Shqipėrisė).

Me paratė e anglezėve dhe ndihmėn e shėrbimeve sekrete tė Anglisė u ngjit shumė shpejtė nė majė tė hierarkisė sė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė. Mė pas shkoi nė Tiranė dhe nxori nė qarkullim gazetėn ‘Vatra’ dhe javoren ‘Java’. Rrėzoi nga froni mbretin Zog tė cilin vetė anglezėt e kishin vendosur por tani veē mė kishin vendosur qė ta bėnin kurban. Kėshtu Enveri bėhet sundimtari absolut i Shqipėrisė dhe duke qenė nėn direktivat e huaja vendosi rendin e ateizmit.

Nė vitin 1943, i veshur me uniformė ushtarake oficeri gjerman udhėtoi me tren gjerman dhe erdhi nė Qiato pėr tė parė tė atin e tij, familjen dhe tė afėrmit. Mė pas po i kamufluar me uniformėn gjermane u kthye nė Shqipėri pėrsėri me tren. Vėllai i vogėl, Leonidha Mavrojani, edhe ky njeri i shėrbimeve sekrete si njė oficer i lartė Ushtrisė Greke, shėrbeu pėr shumė vite si komisar ‘SHIG -Shėrbimi Informativ i Greqisė’.

Vizitoi mė shumė se 36 herė Tiranėn pėr tė rregulluar dhe ujdisur me vėllain e tij Aleksandėr Mavrojanin - Enver Hoxha - politikat dominuese nė Ballkan dhe nė Lindjen e Mesme nėn udhėzimet e shėrbimeve inteligjente. I biri i vėllait tė tretė Lenidha, Apostolos Mavrojianis, u martua me vajzėn e vogėl tė Miēotaqis, Katigėn ‘Katėrinėn’, motra e Dora Bakojanit.

Ėshtė e mundur qė Miēotaqi tė ketė dhėnė vajzėn e tij nė njė familje qė nuk e njihte mirė? Si u njohėn tė dy familjet? Kush ėshtė ai qė njeh mes familjeve qė komandojnė njerėzimin?”, thuhet nė shėnimet e gjeneralit ndėrsa e mbyll me pyetjen: “Le tė pėrgjigjet ēdokush vetė nė kėto pyetje”! /Albtime/Telegrafi/


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Enver Hoxha sipas grekeve eshte grek
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: