AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lufta šlirimtare qellimi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lufta šlirimtare qellimi   Mar 2 Sep - 5:22

Haxhi Kuši
Sa per fillim dua te tregoje per qeshtjen e popujve te roberuar per šfare arsye u behet roberia?

Sipas te se "Drejtes Nderkombetare Publike"Per šdo pes vite ne toke behen ekspertizat e secilit popull,se a e meriton nje popull te vazhdoi jeten ne toke si i roberuar,apo i pamvarur.Neqoftese nderkombetaret e shofin se nje popull i prishte nuk e meritone nje te drejte qe te jete i pamvarur ja bejne te mundure nje shtet fqinje ta okupoje ate popull dhe per nje afat te caktuar gjere sa ai popull vetedisohet dhe nuk e durone me tutje roberin ,por ngritet ne kembe kundra okupatorit.
Liria e popujve te roberuar behet ne keto menyra;
1)Me marveshe arrihet ateherit kur me armikun arrihet marveshja qe mos te vjen gjere tek ndonji konflikt i armatosur,Me demonstrata,behet kur populli e šfaq deshiren qe nuk deshirojne ma tutje te jetojne me okupatorin,por deshirojne te jetojne ne vete si zot te tokes se tyre,ose ti bashkohet trungut qe e kane ndare pa drejtesishte...
Nje nga format me demokratike sipas normave nderkombetare eshte marveshja permes Plebishitit,e cila behet ne formen demokratike,ku nje popull i roberuar deshirone te shkputet nga armiku dhe deshirone te behet shtet ne vete,ose ti bashkohet shtetit ame .

Me revolucion,apo konflikt te armatosur ;
Ketu ka te beje kur palet kundershtare nuk munden me gjete njeren nga keto rruge,dhe vjen gjere tek lufta e armatosur.
Me norma nderkombetare lufta eshte plotesishte e ndaluar,por e lejuar sipas nenit 51 alines 1 dhe 2 kur eshte e arsyshme qe nje popull deshirone te jetoj i lir si shtet ne vete,apo ti bashkohet trungut te tij.
Lufta šlirimtare,fillon ateherit kur nje atdhetar ja fillon sulmit ndaj forcave okupuese.Dhe ne kete momente duhet te ngritet i madhe e i vogel qe ti bashkangjitet ketij njeriut pamarr parasysh se armiku eshte ma i forte me mjete luftarake.Lufta apo kryengritja duhet ta marri kahjen e luftes se vertete e jo te revoltes se zvoglume.Kjo eshte ma kryesorja tek nderkombetaret.
Lufta per šlirim behet ne dy menyra;
1)Terroriste dhe diverzante
Ne grupin e terroristave benin pjese nga tri gjere ne kater e pese individ te paisur gjere ne dhembe me arme ma e sofistifikuara,duke vrare pa meshire polic e ushtar te armikut me qellim qe tua shtine tmerrin armiqeve qe mos tju bjene ndermend ma te kethehen ne teritorin e okupuar.Por duke respektue normat nderkombetare qe roberit e luftes mos ti trajtojne keq,dhe mos te vrasin civil te pafajshem.
2)Lufta diverzante behet kur šlirimtaret sulmojne mbrapavije forcat armike,duke ua shkatrrue ushqimet dhe dergimin e municioneve ne fronte dhe shaktrrimin e depove dhe makinat neper fabrike qe armiku mos te mundet me prodhue gje per ushtrin e tij.
Gjate luftes šlirimtare bjene qeveria kuislinge qe ishte ne fillim dhe menjehere krijaohet nje qeveri e re e luftes,ku nje pjese e delegateve shperndahet ne diaspore dhe behet aktive neper ambasadat e shteteve te ndryshme te kerkojne njohjen e shtetit te ri ne De Jure dhe ne De Fakte.Nga keto shtete kerkojne ndihma qe shteti i ri te mekembet.
Lufta šlirimtare kur e merr karakterin e luftes se vertete.Gjakderdhja nga ana e armikut fillon pa meshirshem ne popullin e roberuar.Por KS i OKB es merr masa te menjehershme qe te nderhyne ndermjet dy paleve nderluftuese,si qellim qe te ndalet gjakderdhja e me tutjeshme.Kete KS i OKB es e ka per obligim qe tju kercnohet dyja paleve nderluftuese.U kercnohet duke u rekomandue se me marveshja duhen te zgjidhet problemi.Ajo pale qe e nenshkruan e para ndaljen e luftes dmth se nuk eshte ma ne gjendje me luftue dhe e pranone hulmbjen .Neqoftese pala šlirimtare e nenshkruan e para duke mendue se me dialog dote fitone kjo dmth se šlirimtaret jane te frostuar dhe e pranojne roberin .Dhe nuk kane te drejte qe te thojne na tradhetuan nderkombetaret,pos nuk kane pasur njerez qe i dije mire normat nderkombetarete luftes šlirimtare.Neqoftese pala okupuese e nenshkruan e para marveshjen,kjo dmth se e parnone humbjen . Nderkombetaret shtetit te ri ja zgjedhin nje shtet te forte nga fqinjet si protektor si qellim qe tja ruaj pavaresine e ketij shteti per nje afate prej pese viteve.Dhe nje jave para skadimit te ketij afati populli duhet te qohet ne demostrata qe protektori ta leshoi kete shtet te ri.Ne te kunderten nese nuk qohet dmth se ky popull ka frige nga shteti i pare dhe i konvenon te jetoje nen sovranitetin e protektorit.Pra me vetedeshiren e vete e pranone nje roberi te re.

Ne fund edhe nje te vertete;
Popujt roberohen me qellim qe ne te ardhmen ti pergadisin per nje lufte kinse šlirimtare,por nuk paska qellimin šlirimtar,pos nje lufte qe te zvoglohet numri potencial njerezor si shkak i shtimit te madhe te nartalitetit.Qe te zgjidhet qeshtja ekonimike lufta i zgjidhe keto probleme.Kete ma se mire e tregone edhe filozofi i shquar Hopsi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
 
Lufta šlirimtare qellimi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: