AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat B.Tahir Zema ka vra Nuhi Berishen e Rexhep M genjen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat B.Tahir Zema ka vra Nuhi Berishen e Rexhep M genjen   Mar 2 Sep - 7:20

» Reshat Badallaj: Ju tregoj kush ishte Tahir Zemaj

Nė Hanover, ishte kapo i bixhozxhinjėve para shtėpive publike. Pėr ketė amoralitet tė tij  tė shėmtuar kam shkruar nė Koha Ditore tė asaj kohe (kėrko google v.a.). Do tė doja tė del ndonjė bir nėne qė thotė se nuk ėshtė e vėrtetė dhe jo tė del me emra anonim-tė rrejshėm. Perse nuk shkruhet e vėrteta, si pėr mirė si pėr keq?  Kėtė mund ta kundėrshtojė vetėm pjella titiste, e nėntokės sė klaneve rankoviqiste, qė deri dje ishin sahanlėpirės tė tyre.
radiokosovaelire.com/?nav=40%2C2&id=5491&fb_
Burimi i shkrimit pėr biografinė e tij,  forum.al.

Tahir Zemaj, ishte i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė Komunės sė Deēanit. Ushtarak me profesion. Ka kryer Akademinė Ushtarake (Drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i ushtrisė jugosllavė nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, caktohet me detyrė kryesore nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendres sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn. Tahir Zemaj ka qenė Komandant i Njėsisė Speciale tė policisė jugosllavė me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e "nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar". Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me Projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbe "Shigjeta e vdekjes".
Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė. Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė policisė tė merr pjesė nė drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Malajt dhe Nuhi Berishės nė Prishtinė.
Tahir Zemaj ishte i martuar serbe. Gruaja e parė quhej Gordana Travicėn - Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq - Zemaj. Pas lufte ai mori edhe njė shqiptare, si grua te tretė.
Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn jugosllave nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional.
Pėr kėtė, mė, 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll - Prishtinė - Beograd - Madrid - Itali. Destinacioni Bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohė tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet "ikja" nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta.
Kalon nė Republikėn federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovės, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė. Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte kontaktuar pėrmes OSBE-sė, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, Shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosove. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohė tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės "lokalno obezbedjenje" (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė. Ne operacionin pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit morėn pjesė mbi 15,000 tė policisė, ushtarė e paramilitarė serbe.
Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e "policisė tė lokale serbe", ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t'iu bėrė baraspeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe nuk t'i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e "policisė tė lokale serbe" personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) "ushtarak" ishte Lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri Pėrtej kufijve tė Kosovės.
Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han ne te vetmin tė Hotit, kur, rast nė histori dekorohet tradhtia.
Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruese tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradėn kolonel. Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me Pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftes.
Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn e kane patur mik tė ngushtė zėvendės-komandantin e policisė te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Po ashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje tė ngushta me policin ndėrkombtar, Vahid pakistanezin, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, nė Pejė gjatė viteve 1999 -2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr "duart" e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 - 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė cudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė Pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policinė, sigurimsa e paramilitarė serbe. 5.1. 2013.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat B.Tahir Zema ka vra Nuhi Berishen e Rexhep M genjen   Mar 2 Sep - 7:39

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat B.Tahir Zema ka vra Nuhi Berishen e Rexhep M genjen   Mar 2 Sep - 7:39

Ketu ja len fain Tahir Zemes kinse i ka vra keta Nuhi Berishen dhe Rexhep Malen.Ciles genjeshter tja besojna Reshatit?Avdiu dhe Reshat Badallaj mesiguri kane gishte ne vrasjen e ketyre martireve

http://radiokosovaelire.com/?nav=40%2C2&id=5491&fb_action_ids=602095509864560&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.UznRs2v2E8o.like
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Reshat B.Tahir Zema ka vra Nuhi Berishen e Rexhep M genjen   

Revenir en haut Aller en bas
 
Reshat B.Tahir Zema ka vra Nuhi Berishen e Rexhep M genjen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: