AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 6:06

https://www.facebook.com/kujtim.kurti.9


Kujtim Kurti
11 janvier 2013 ·
Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.
Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit,dhe korrospodent i beogradit ne gazeten Rilindja,dhe ka qene antare i rregult me librez te LKJ-se,dhe paspaorte te kuqe jugosllave.Po ashtu Bardhoshi ka punuar per UDB-ne ne konsullaten jugosllave ne shtutgarte ne sektorin e pasaportave.Jusufi dhe Bardhoshi ishin te angazhuar nga UDB per formimin e grupeve ilegale ne diaspor,futjen e tyre ne kurtha,dhe burgosjen dhe eleminimin e tyre ne kosove nga UDB-ja.Me 17 janar 1982 ata u vran nga sigurimi i Enverit,permes Suzanes e cila ishte agjente e dyfisht,e cila pas vrasjes u shperblye me luks dhe privilegje nga Enveri.Pas zavendesimit te Enverit me Sali berishen,organizimin e grupeve "armiqesore"e mori Donika gervalla e cila nga LKJ e transferuar ne LDK,informoje per organizimet e diaspores tek UDB-ja,ne bashkpunim me Hafiz Gagicen,nga ku pervetsuan edhe miliona DM nga diaspora shqiptare permes 3%,qe u shperlane permes UDB-se dhe sigurimit ne dardania banke,e cila u zhduke me vone per humbjen e gjurmeve,te bashkpunimit e familjes Gervalla me UDB-ne.
Je n’aime plusJe n’aime plus ·  · Partager
Vous, Kujtim Kurti et 9 autres personnes aimez ēa.
25 partages

Isak Susuri qka je ka shkrun kshtu o Kujt
11 janvier 2013, 22:51 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ne vitin 1976 jusufi dhe bardhoshi inqizojne balade jugosllave ne radio-televizionin e beogradit,dhe kete previlegje e kishin vetem bashkpountoret titist te vllazrim-bashkimit jugosllave,https://www.youtube.com/watch?v=e0ObxqmvWN0
Lire la vidéo
Jusuf dhe Bardhosh Gėrvalla - Njeri ku je
Njeri ku je - e kėnduar nga Jusuf dhe Bardhosh Gėrvalla. Nėse dėshironi tė njihe...Afficher la suite
11 janvier 2013, 23:02 · J’aime · 1

Flori Besarti Po habitem!A jane te verteta keto apo sypozime?
12 janvier 2013, 00:10 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Te gjitha jane te verteta Flori.
12 janvier 2013, 00:11 · J’aime · 1

Flori Besarti Po Enveri pse nuk i zhduku me heret ata?
12 janvier 2013, 00:14 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Deri sa ishte tito gjale nuk mund ti zhdukte,sepse bashkpunimi me jugosllavin ka vazhduar edhe pas vdekjes se Enverit.
12 janvier 2013, 00:19 · J’aime · 1

Flori Besarti Pra pse do bashkepunonin me Udb-en?
12 janvier 2013, 00:22 · J’aime

Kujtim Kurti Flori,lexoje edhe nje here postimin te lutem,dhe pytjet bej me konkretisht!
12 janvier 2013, 00:26 · J’aime · 2

Flori Besarti Bardhoshi me siguri punonete ne konsullate jugosllave ne Shtutgart?
12 janvier 2013, 00:28 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ishte puntore i jashtem,pra me marrveshje,athere kur kishte nevoje konsullta per filtrimin e emigranteve.
12 janvier 2013, 00:30 · J’aime · 2

Flori Besarti A te pengon me vazhdue edhe ndonje pyetje ne publik ?
12 janvier 2013, 00:32 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,profili ime eshte publik,per te gjithe perdorusit e fb.
12 janvier 2013, 00:33 · J’aime · 1

Flori Besarti Mire flm Kujtim.A dihet deri kur punoi Bardhoshi per konsullate?
12 janvier 2013, 00:35 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Deri ne vitin 1980
12 janvier 2013, 00:36 · J’aime · 2

Flori Besarti Po si u besonin njerezit?Kur punon ne konsullate jugosllave e pune ilegale kunder tyre???
12 janvier 2013, 00:38 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ata ishin te specializuar per mashtrim te opinionit,dhe ne ate kohe ne emigracion ishin shteresa e ulte e emigranteve,me te cilet lehte mund te manipuloje.
12 janvier 2013, 00:41 · J’aime · 2

Flori Besarti Ndoshta po besimi nuk jepet vertetohet ne ēdo moment...Si per gruen ashtu edhe per pune ilegale....
12 janvier 2013, 00:43 · J’aime · 1

Flori Besarti Po sa vite vepruan atje?
12 janvier 2013, 00:44 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Nuk dihet saktesisht,se ata kan pasur paspaporta jugosllave,dhe askujt nuk i kan dhen llogari,perveq shefave te tyre,ne konsullata.
12 janvier 2013, 00:45 · J’aime · 2

Flori Besarti Po si e zbulove kete pune?Qerimi nuk po reagon fare?
12 janvier 2013, 00:50 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Nuk zbulova asgje,kjo pune dihet.Nuk ja imponoje askujte te komentoje per temen,secili flet per vetveten.
12 janvier 2013, 00:51 · J’aime · 1

Flori Besarti Po e vertete!Po Adem Demaēin pse e quan spiun?
12 janvier 2013, 00:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,kjo nuk eshte tema per Adem demaqin.
12 janvier 2013, 00:54 · J’aime · 1

Flori Besarti Mire!Donika si u zhduk dhe kur nuk me kujtohet?
12 janvier 2013, 00:56 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Lexoje me kujdes postimin,Flori.
12 janvier 2013, 01:04 · J’aime · 1

Flori Besarti Flm per pergjigje....Per cilen do pune duhen dyshime!!!Eshte hera e pare qe degjova kete histori.
12 janvier 2013, 01:08 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Nuk ke nevoje aspak per dyshime,ky eshte profesioni ime,www.tourism-prizren.eu
tourism-prizren.eu
tourism-prizren.eu
12 janvier 2013, 01:11 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Me 18 prill 1981,konsulli jugosllave ne shqiperi Branko komatina ,deklaroje keshtu per demostratat:Demostratat janet te organizuara nga irretentistet e jashtem dhe te mbrendeshme,e posaqerisht nga emigracioni ne gjermanin perendimore,dhe eshte i bindur,se shqiperia nuk ka dore ne keto demostrata,pasi qe marrdhenjet tona jane shume te mira.
12 janvier 2013, 01:36 · J’aime

Flori Besarti Por me vone Tirana dhe Beogradi kane shkembye akuza e gjuhe te ashper kunder njeri- tjeterit...
12 janvier 2013, 01:40 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ato akuza kane qene formale,thjeshte propagand.
12 janvier 2013, 01:43 · J’aime · 1

Flori Besarti Jo ketu e ke gabim!!!Kujtim ketu i kam degjue vet!!!
12 janvier 2013, 01:45 · J’aime · 1

Flori Besarti Vrasja e vell. Gervalla ndodhi gati nje vit pas demostratave te '81...
12 janvier 2013, 01:47 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Bashkpunimi i UDB dhe sigurimit ka vazhduar panderpere ne te dy anete e kufirit,dhe kete e kane ditur vetem ata,ndersa emigaracioni nacionalist nuk ka qene ne dijeni aspake.Dhe vrasja e vllezreve gervalla ndodhi,sepse ju prishen planet Enverit,pasi qe Amerika dhe Rusia u futen ne kete afere te intrigave,dhe per ti humbur gjurmet,ai rralizoje vrasjen,permes Suzanes e cila e pergaditi kurthen,dhe u shperbly nga Enveri.
12 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 1

Flori Besarti Cilat ishin planet e Enverit?
12 janvier 2013, 01:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Planet e Enverit,ishin nje thik me dy teha,pra ne njeren ane permes emigracionit kosovare te gjente berthamen e perqarjes ne shqiperi tek kundershteret e tije,dhe ne anen tjeter te ruante dominimin e tij tek intelektualet kosovare me orjentim jugosllave.
12 janvier 2013, 01:58 · J’aime

Flori Besarti E vellezerit Gervalla ne cilin dominim ishin jugosllav a enverist?
12 janvier 2013, 02:02 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,te tregova me larte,lexoje komentet me vemendje.
12 janvier 2013, 02:04 · J’aime · 1

Flori Besarti Por as jugosllavet,as Enveri e as V.Gervalla nuk kishin mundesi te kontrollonin Levizjen shqiptare per Shtet ose Bashkangjitje Shqiperise!
12 janvier 2013, 02:08 · J’aime · 1

Flori Besarti Emigracioni shqiptar e ka ditur se percillet nga jugosllavet!
12 janvier 2013, 02:11 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Demostratat ne vitin 1981 i organizoje UDB ne bashkpunim me sigurimin e Enverit,por edhe ketu kishte agjent te filtruar nga sherbimet tjera nderkombetare,pra si per UDB si per sigurimin ishte e veshtir kontrolli i situates.Ndersa emigracioni kosovare ishte vetem nje vegel e interesave te tyre,ata nuk i pyeste askush,vetem zbatonin urdhra,thjeshte ata ishin mish per top.
12 janvier 2013, 02:13 · J’aime · 1

Flori Besarti Po pse Udb- a do organizonte demostrata kunder vete- vetes?Si e argumentoni?Edhe Bakalli kishte thene keshtu!!!
12 janvier 2013, 02:18 · J’aime · 2

Flori Besarti Pse Enveri do i vriste keta?
12 janvier 2013, 02:20 · J’aime

Kujtim Kurti Jugosllavia nuk humbi asgje nga keto demostrata te shqipterve te kosoves te cilat i kishe organizuar vete,ajo vetem perfitoje,duke e rritur urrejtjen jugosllave ndaj shqiptarve te kosoves.
12 janvier 2013, 02:21 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,po i perserit dy here te njejten pyteje.Te tregova me larte pse enveri i vrau keta.
12 janvier 2013, 02:23 · J’aime · 1

Flori Besarti E ke gabim!Urrejtja u rrit por edhe Levizja per Republike u nise me furi!!!
12 janvier 2013, 02:25 · J’aime · 1

Flori Besarti Nese flene kush nuk te jep Republike!
12 janvier 2013, 02:26 · J’aime · 1

Flori Besarti Nuk di nga nxore konkluzion?Por Enveri nuk kishte pse te vras ata???
12 janvier 2013, 02:29 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Po normal,UDB-se i konvenoje kjo situat e gjoja "republikes"nga e cila pesoi enveri,pasi qe filluan edhe ndryshime tek "shoket"jugosllave te enverit ne kosove,mbas bakallit erdhi veli deva,dhe mbas tij Azem vllasi,pra muzika e republikes vazhdoje,se keshtu ishin interesat e jugosllave.Nuk ishin vetem vllezrit gervalla qe punuan per UDB,por kishe edhe qindra te tjere,rrezultatin e kemi sot aktual ne Kosove.
12 janvier 2013, 02:30 · J’aime · 1

Flori Besarti Sipas jush ishte gabim '81?
12 janvier 2013, 02:32 · J’aime

Kujtim Kurti Nese sipas teje Enveri nuk kishte pse ti vras vellzrit gervalla,atehere pse vajza e tij Donika e vazhdoje rrugen e babait te tij ne LKJ alias LDK !?
12 janvier 2013, 02:33 · J’aime · 1

Flori Besarti Per '81 pergjigjuni?
12 janvier 2013, 02:35 · J’aime

Flori Besarti Pastaj pergjigjem
12 janvier 2013, 02:36 · J’aime

Kujtim Kurti Normal qe ishin gabim,sepse deri me sot kosova nuk eshte ber republike,dhe as eshte bashkur me shqiperin,por ka humbur mbi 2 milion shqiptare qe ndodhen rrugeve te botes.
12 janvier 2013, 02:38 · J’aime · 1

Flori Besarti Po nuk pajtohem!Edhe me lufte nuk u arrite Republika e vertete por pa lufte do ishim krahine serbe.'81 ishte shqiptar edhe pse kishte infiltrime!!!Por Kosova njihet nga 100 shtete e do ishte krahine serbe!
12 janvier 2013, 02:42 · J’aime

Kujtim Kurti Flori me premtove pergjegjejen?
12 janvier 2013, 02:43 · J’aime · 1

Flori Besarti Ldk e Lkj nuk ishin njesoj!
12 janvier 2013, 02:44 · J’aime

Kujtim Kurti E si ishin sipas teje??
12 janvier 2013, 02:45 · J’aime

Flori Besarti Ishin me ndryshe...Ldk nuk kishte serbe e nuk shkonte ne Beograd per mbledhje!
12 janvier 2013, 02:46 · J’aime

Kujtim Kurti LDK si dje si sot eshte marijonet,vegel e beogradit.Donika ishte e detyruar te veproje ne LDK sepse ky ishte urdheri i sali berishes,per derigjimin e emigracionit kosovare,ashtu siq e kishte per detyre vellezerit Gervalla,para vdekjes se tyre.Pse donika nuk e kapi pushken me luftu per UCK-ne ?!
12 janvier 2013, 02:51 · J’aime · 1

Flori Besarti Fakt Ldk nuk luftoi me pushke...Por Ldk-ja mashtroi popullin se do te ēlirohemi pa lufte!!!Kjo ishte genjeshter!!!Disa veprimtare u moren nga Ldk-ja...Por Ldk- ja ndikoi ne renjen e komunizemit ne Shqiperi!!!
12 janvier 2013, 02:55 · J’aime · 1

Flori Besarti Tani tek ne pos rrezikut serb e kemi edhe ate te brendshem islamik!
12 janvier 2013, 02:56 · J’aime

Kujtim Kurti Pra,tani u binde se vellezrit gervalla kane vepruar sipas interesave te UDB-se.te paguar me rroge dhe privilegje.
12 janvier 2013, 02:59 · J’aime · 1

Flori Besarti Pershendetje e te mira!Me falni po fleje!!!
12 janvier 2013, 02:59 · J’aime · 1

Flori Besarti Jo nuk jam bindur ende!!!
12 janvier 2013, 02:59 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Debati vazhdon....naten:))
12 janvier 2013, 03:00 · J’aime

Flori Besarti Tjeter here!
12 janvier 2013, 03:01 · J’aime

Kujtim Kurti Si te duash.kalo mire:)
12 janvier 2013, 03:01 · J’aime · 1

Arianisa Nisa Sa mire qe eshte shpik fb, inter.. dhe mundemi secilin ta quajme tradhtare, udbash , sigurims etj etj sipas deshirava qe kemi .
12 janvier 2013, 10:59 · J’aime · 4

Kujtim Kurti Keto jane faktet,edhe pse per shumicen eshte e hidhur kjo e vertete.Shpikje eshte kur shkruan me emer anonym.
12 janvier 2013, 12:00 · J’aime · 1

Flori Besarti Ata nuk vepruan kunder Enverit dhe nuk kishte pse t'i vriste???Nese ke nje argument te forte jepe por jo me sypozime???
12 janvier 2013, 14:09 · J’aime

Kujtim Kurti Nuk ja imponoje askujte qe te bindet.Keto jane te gjitha te verteta,te cilat kane ndodhur ne ralitet,ku per shumicen eshte nje ralitet i hidhur.Historia vonon,por ajo kurre nuk harrohet.
12 janvier 2013, 14:15 · J’aime · 1

Flori Besarti Pas atentatit Jusufi mbeti gjalle.Ai i deklaroi gruas"Na vrau UDB-ja jugosllave"!!!
12 janvier 2013, 14:47 · J’aime

Flori Besarti Edhe Mehmet Shehu u vera ne lidhje me Demostratat shqiptaro-liridashese te '81...A ishte per nderhyrje ushtarake a jo ???
12 janvier 2013, 14:49 · J’aime

Kujtim Kurti Kete e ka then Susana,per me i humbur gjurmet e vrasjes nga Sigurimi.Enveri i perdori si vegla qorre emigracionin kosovare,per te eleminuar kundershtaret e tij ne shqiperi.Pra te thash ne fillim,qellimi i Enverit ishte thik me dy teha.
12 janvier 2013, 15:07 · J’aime · 2

Flori Besarti Po ata botuan "Zerin e Kosoves"...
12 janvier 2013, 15:11 · J’aime

Flori Besarti Edhe policise gjermane u thote se "Udb-ja n'a verau"
12 janvier 2013, 15:16 · J’aime

Flori Besarti Si shpjegohet qe nuk ishin te armatosur?
12 janvier 2013, 15:17 · J’aime

Kujtim Kurti Flori,debatin e vazhdojme,nese e merr guximin ta tregoshe te kunderten e postimit tim per publikun,pra pik per pik.Pra kete te vertete qe e kam postuar,tregoje te kunderten e saj,nese mendon se ke njohuri per ate qe ka ndodhur ne ralitet?!
12 janvier 2013, 15:17 · J’aime · 1

Flori Besarti As une as ti nuk e dime te verteten!As policia shteterore gjermane nuk gjeti vrasesit!!!Po si erdhe ne keto konkluzione nuk e di???A ke qene bashkepunetor i V. Gervalla?Po Syzana ku vajti me vone historine e saj?
12 janvier 2013, 15:27 · J’aime

Kujtim Kurti Nje here Flori,tregoje te kunderten e postimit tim,pra pik per pik,e pastaj vazhdoje me pyetje e pergjegjeje.Pra ketu jam,urdhro tregoje te kunderten !!
12 janvier 2013, 15:30 · J’aime · 1

Flori Besarti Une nuk mund te besoj deri sa nuk kam prova!!!Kur poston diēka duhet mbrojur e dhene detaje Kujtim!!!
12 janvier 2013, 15:45 · J’aime

Kujtim Kurti Pra nuk mundemi ta vazhdojme debatin me tutje pa e treguar te kunderten e postimit tim pik per pik.Se pari kete,pastaj vijene provat,pytetjet dhe pergjegjejet.Kalo mire !
12 janvier 2013, 15:57 · J’aime

Flori Besarti Ok klm .Po atq u vrane pase '81 qe kuptohet ishte koha "e gjuetise kombetare shqiptare";burgojse,denime e vrasje!!!Jugosllavia vrau shqiptare gjate demostratave publike e pas shpine nuk e kishte problem...Nuk ishte hera e pare qe vriteshin aktivist kombetar ne Perendim...Lista vazhdonete!!!
12 janvier 2013, 16:02 · J’aime

Ruzhdi Shkodra Kujtim Kurti. Juve ju largoj nga lista e miqeve ketu. Pa ndier asnje nevoje per ndonje pyetje apo sqarim te metutjeshem. Poe as pa ndier nevoje marrinat tua me i komentuar apo kundershtuar.
12 janvier 2013, 21:13 · J’aime

Arianisa Nisa Kujtim , une kame lexuar mjaft dhe lexoj akoma , po ne kesi shkrimi ende nuk kam hasur , nga e keni marr kete shkrim apo mos eshte shkrimi i Bahtir Hamzes evgut , qe nuk la njeri pa share , nuk la hero pa share edhe kjo duhet te jete ashtu .
12 janvier 2013, 22:13 · J’aime · 4

Kujtim Kurti Ruzhdi,siq u pa ty nuk te pelqen e verteta,sado qe e hidhur qe eshte.Une nuk munt te quaj ty UDB-she,se kete e din ti me mire se qka je.Suksese Ruzhdi?
13 janvier 2013, 17:14 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,deri me tani nuk mora pergjejejen nga ti,pra kaluan mbi 20 ore.Pra edhe ti si te gjithe te tjeret qe nuk reaguat ne te vereteten qe e postova per te gjithe,tregon se ju e pranuat ralitetin qe e kam paraqitur per vellezrit Gervalla.
13 janvier 2013, 17:18 · J’aime · 1

Kujtim Kurti "arinisa nisa"keto fakte dihen,nuk jane te zbuluara apo te kopjuara.Faktet qe kane ndodhur,por si ti dhe shume shqiptare te tjere nuk ju intereson historia e tyre e verete,pra jane injorante.Nje popull pa histori,eshte nje popull i asimiluar.
13 janvier 2013, 17:19 · J’aime · 2


Derničre édition par Perparimi le Ven 10 Fév - 13:03, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 6:33

Kujtim Kurti Ruzhdi,ti me largove dje nga shoqerija e fb,dhe tani vjen dhe komenton ketu,dhe kjo tregon se ti je frifgacak.Pra edhe per ty keto jane faktet,dhe nese je prap ne dyshim,me akuzo per spekulim,kte te drjete po ta jap une vet,ketu para te gjitheve.
14 janvier 2013, 00:44 · J’aime · 2

Ruzhdi Shkodra Ti Kujtim Kurti i thua edhe Adem Demaqit qe per 28 vite qe beri burgje ne jugosllavi i paska sherbyer udb-s. Cili na paska qen motivi i Demaqit qe ta kaloj jeten neper burgje per ti sherbyer udb-s. Ti Kujtim Kurti dhe padronet e tu jeni te vegjel per te shkruar historine e vellezerve Gervalla apo Adem Demaqit. Po meru vesh me Xunin se Bota sot si Gazete Kombetare qe eshte dhe ka qene posedon edhe fakte te tjera. Dhe kuptohet Xuni aty ka bere namin ne karrieren e Gazetarit Kombetar. E mira eshte qe ju te caktoni nje vend takim sekret ketu per fb-s. Xunit i them qe mos te shqetesohet shum per perplasjen e keqe qe mund ti ndodhe kombit. E di kombi mire se kush jane bijt dhe bjat e tije. Dhe nuk del nga balanca mendore per shkak te veprimtarise se cfar do horri te shitur.
14 janvier 2013, 00:44 · J’aime

Kujtim Kurti Ruzhdi,per ademin eshte nje postim i veqant i shkruar nga une,dhe aty ta jap pergjegjejen,ndersa ketu eshte tema vetem per Vellezrit Gervalla.Ruzhdi pse nuk behesh trim,qe ta demantosh te veretetn qe e kam postuar ketu,apo edhe ti je pjese e ndonje sherbimi sekret !
14 janvier 2013, 00:49 · J’aime · 2

Ruzhdi Shkodra Nuk eshte detyre e imja te ju beje kallzim per asgje. Dhe asnje gjykate kudo qoft nuk meret me keto marrina. Vet postimi qe ke bere tregon se ti nuk je i vetedishem te perballohesh me nje akt gjykate. Njerzit me mendje sikur ti po te vrasin dike shkojne ne psikiatri, per gjera tjera jane te liruar nga cfaredo pergjegjesie.
14 janvier 2013, 00:49 · J’aime

Kujtim Kurti Ruzhdi,cila eshte biografia e Jusuf gervalles para vitit 1979 sipas jush !!!
14 janvier 2013, 00:55 · J’aime · 2

Xun Ēetta Kujtim, mė kupto mė pak fjalė dhe as ti e as tjetri tė mos me pozicionoj ngase edhe kjo ka qen,ėshtė dhe po vazhdon tė jetė lojė tepėr e rrezikshme qė ta pozicionosh tjetrin pa e thėnė aj vet fjalėn apo pozicionimin e tij. Pėr hulumtues tė mirėfilltė,tė pa anshėm dhe idealistė i lidhur pėr tė vėrtete nuk ka rėndėsi kur ka lindur ai, e them kėtė edhe pse jam ithtar nė ekstrem qė historia mundėsisht tė shkruhet me ballafaqim tė personazheve sa janė gjallė e jo ta praktikojmė fatkeqėsinė siē thuhet : ( Dosjet dhe historia bėhen pasi tė kenė shkuar gjeneratat pėr tė cilat bėhet fjalė), dhe cinizmi i tė tillė mendimtarėve qė shkon deri nė krim, ėshtė kur ,,arsyetohen”mė gjoja pėr hir tė mos konflikteve dhe hakmarrjeve pėr sė gjalli, e kjo nuk ėshtė gjė tjetėr pos lehtėsim pėr tė depėrtuar krimi politik akoma mė thellė dhe kėshtu tė falsifikohet historia pa kundėrvėnie. Pastaj mė drejtohėsh mė : ( Pse ju dhe shokėt tuaj,nuk i keni publikuar kėtė te vėrtet deri me tani ?! Apo jeni te gjithė frigacak !?).
Nė radhė tė parė nuk po mbahesh si vėrtet hulumtues por akuzues. Sa kam guxim pėr hulumtim dhe ta them tė vėrtetėn ti nuk din e as nuk me njeh nė kėtė drejtim, andaj mos nxito se nga ky rast konstatoj gjykimet tua pėr tjetrin edhe nėse mund tė gaboj fajtor mbetesh ti ngase me ke dhen prova qė nė start tė gaboj pėr ju. Unė vėrtet nuk kam thėnė gati e gati asgjė edhe pse kum rrah kėtė tel qoftė pėr ēfarė po i ndodh popullit tonė nė kohė pushtimi madje edhe nga burgu zėri im nuk ėshtė ndalur, qoftė pėr dosjet,hulumtime tė vėrtetave, sinjalizim tė krimit politik, ekonomik, etj qė po na ndodhin edhe pas lufte etj nė vazhdimėsi, por kam bėrė kėtė punė gati qyshėse kur paske lindur por kėto gjera nuk janė punė tė lyera nė vaj qe ti qosh aq lehtė pėrpara, kėtu duhet sakrificė dhe tė paguhet haraēin pa i sjell vendit tė kėqija akoma mė tė mėdha. Tani po nxitoj pėr ti thėnė dy fjalė edhe Ruzhdiut i cili me paska pėrzier pak me njė kushėririn si reporter nga Kosharja sa dukėt apo e din saksish se edhe unė kam bėrė po punė publicistike por jo pėr mes ,,Bota Sot” ku i kasha Naim Kelmendin dhe Muhamet Ēetten autor i tri vėllimeveKosharja-I-II-III-edhe pse ēfarė thotė njri vėllim herėpasherė nuk thot tjetri por hulumtimi i ka kėto ndryshime, pra mė paska pėrzier me gazeten nė fjalė e jo mė punėn qė kamė ber shto faktin se unė jam marr edhe me armatim qė nė vitin 1990. Pra ndoshta Ruzhdiu me ka pėrzier me Muhametin por nuk ka gjė tė keqe se edhe aty kam punė shumė mė Kosharėn. Pra Kujtim shpresoj te dėgjohemi pas dite.
14 janvier 2013, 09:40 · J’aime · 1

Kujtim Kurti I nderuari z.Xun Ēetta,nuk ju njof personalisht as juve dhe as ruzhdiun,dhe as disa te tjere qe jane gjalle,te cilet me apo pa deshiren e tyre kane qene aktivist,apo thjesht pjesmarres te atyre ngjarjeve te ndodhura ne vitet 80 dhe 90,po kam lexuar,hulumtuar,dhe verefikuar rastet per te cilat po flasim.Thjesht ndoshta mendimi per juve ishte pak i nguteshem,por qellimi nuk ka qene per demaskim,apo shantazh por thjeshte deshire per te kuptuar mungesen dhe vullnetin tuaj dhe te "shokeve" tuaj per zgjedhjen e ketij problemi kombetare,dhe rrezultati qe keni bere deri me tani eshte i njohur per te gjithe,pra ky rrezultat qe eshte publikuar deri me tani,nga te gjithe pjesmarrsit e asaj periudhe.Gjete studimeve ne tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngren dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me me Lirie berishen,Llukman halilin,Skender zogaj,Hafiz gagicen,Ali aliun,Mehmet krajen etj etj te cilet sapo e publikova kete postim u larguan me vete deshire nga shoqeria ime e fb-ut,pa then te vetemen fjale per publikimin tim,te cilet ne publik jane paraqitur gjithmon se e kan dashur shume Vellezrit Gervalla,kures ne ralitet jane pjese direkte dhe indirekte e krimit.Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thot dy fjale per postimin qe e publikova per gjithe opinionin shqiptare,por te gjithe ikin nga tema,apo then shqip "ta lyejn kryet me kos"duke i ikur me qellim te vertetes qe ka ndodhur ne ralitet.Qellimi ketu eshte te zbardhet rasti,dhe jo te zhduken faktet dhe autorete e ketij komploti kombetare,dhe askush nuk po na ndalon ta themi te verteten ketu ne fb.Pra z.Xun urdhero !?
14 janvier 2013, 12:02 · J’aime · 2

Xun Ēetta Kujtim, tani me ke shtyrė ta pyes veten pa qenė nė gjendje tė vetė pėrgjigjem, dhe mbetem mė shpresė tė ma thuash ti ngase je produkt i pyetjes.
Po me vjen tė ju drejtohem mė ju, por ja se masha qe paske po me shtyn ta ndryshoj natyrėn time. Ti kujtim nder tjera thuan :

(Gjete studimeve ne Tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngrėnė dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me Lirie Berishėn,Llukman Halilin,Skender Zogaj,Hafiz Gagicen,Ali Aliun,Mehmet Krajen etj etj te cilėt sapo e publikova kėtė postim u larguan me vete dėshire nga shoqėria ime e nė facebook ,pa thėnė te vetmen fjale pėr publikimin tim,te cilet ne publik janė paraqitur gjithėmonė se i kanė dashur shume Vellezrit Gervalla,kurse ne realitet janė pjese direktė dhe indirekte e krimit. Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thotė dy fjale pėr postimin qe e publikova pėr gjithė opinionin shqiptare,por te gjithė ikin nga tema,apo thėnė shqip "ta lyejnė kryet me kos"duke i ikur me qellim te vėrtetės qe ka ndodhur)
.
Tani tė pyes, a vėrtetė pak po te dukėt se u merrem mė ty dhe linkun tendė ? si dhe mė trego a mė tė marr janė ata emra qė ju paskan braktisur edhe nga Facebook-u, apo tė marrė jemi ne qe vazhdojmė kaq gjatė me kėtė link ?
Unė gjithsesi jam qė gjerave tė kėsaj natyre tu jepet rrugė dhe dalim nga vrasjet morale njeri mė tjetrin . Nuk tolerohet kaq gjatė kjo situatė jo ky,jo ai e jo ky tjetri paskan qenė nė shėrbim tė Titos apo Enverit. Njerzit kanė shkuar aq larg dhe aq keq sa mendojnė se pa tjetėr njeriu duhet tė ketė qenė Enverist apo Titist, a harrojnė se kishim njė tė tretė e cila shumė sherrin ja u ka parė edhe Titos edhe Enverit pa i krahasuar pėr asnjė moment ata, pra kishim Shqipėrinė e cila edhe sot vazhdon mė pasojat e politikave tė tilla.

Kujtim, nuk ėshtė fakt se ky apo aj paska qenė UDB-ist vetėm pse nė atė kohė paska punuar nė atė institucion apo kėtė shtėpi mediale, paska qenė pėrkthyes kėtu apo atje nė Beograd ! . Jo Kujtim, pėr mua ka rėndėsi kush ēfarė ka bėrė aty ku ka punuar e jo vetėm ku ka punuar. Pėr mua ka rėndėsi ta di cili komunist ēfarė i bėri vendit tonė nė llogari tė Serbisė. Pėr mua Kujtim mė i rrezikshėm ka qenė njė spiun i lidhur drejtpėrdrejt mė shėrbimin Serb se sa njė ish UDB-ist zyrtarisht i futur nė atė baltė shėrbimesh nė Kosovė. E them ngase spiuni i kėtij llum karakteri ka detyruar UDB-istin zyrtar nė Kosovė qė ta kryen punėn e ndjekjes dhe torturimit, pa dashur ta rehabilitoj asnjėrin si tė tillė prej tyre edhe pse janė tė ndryshėm . E them unė kėtė gjė nga pėrvojat, ngase kurrė nuk me ka ardhur turp ta them realitetin se jam torturuar pėr 5-6 muaj rresht nga i njėjti UDB-istė derisa kishte tė tjerė qė bėnin lojėn sikur ata janė krejt ndryshe nga xhelati im Sllamniku, bile Kllokoqi mė thoshte pėr kolegun e vet se ky ėshtė shtazė, nuk ėshtė njeri, por ja e paske pas fat dhe kujdes si po sillesh mė tė nese mund ti shpetesh pa tė mbytur se shtazė ėshtė aj. Pak para se te ngrihet akuza jonė prej 21 studentėve, Asllanin e transferuan pėr shef tė UDB-sė nė Pejė dhe kurrė nuk harroj, pata pushuar tri ditė nga torturat derisa njė ditė Ibushi mė thotė, tani ėshtė supa e fundit, Asllanin nuk e ke kėtu, tani ke punė mė mua, u gėzova shumė. Kur ma sjelli pėr ballafaqim njė kolegun tonė nga grupi e kėtij 21 studentėve dhe prapė edhe atė e refuzova ta pranoj pėr gjitha ēfarė mė thoshte, po ky Ibushi ,,i mirė”me ka dal mė i rėnd se Asllani... I shtrirė mbi tavolinė dhe i pėrgjakur i thosha : o shoku inspektor sillma Asllanin bre se jam mėsuar mė tė, pėr ditė tortura por jo pėrgjakje. Arsyetimi i Ibush Kllokoqit ishte : Edhe ne u kemi frikė spiunėve, mė mirė ta kryej punėn se sa tė spiunohem se po luaj me ty, pra spiunet janė kėta mė thoshte Ibush Kllokoqi.

Kujtim, kėto punė janė mė thellė se sa ti i mendon apo tė thonė tė tjerėt, por si hulumtues qe mund tė bėhesh nesėr , mbaje mend edhe njė gjė tė cilėn shumė vonė e kam marr vesh dhe kuptuar unė vet. Jo pak nga viktimat politike i dėgjon tė thonė: Mua pėr vete, nuk me kanė rrahur, as edhe njė shuplakė nuk e kam marr prej tyre. Tė tillė janė dy kategori viktimash, janė ata tė cilėt janė rrah dru po si edhe unė, por mė vonė kanė mėsuar se viktimat politike tė ish Jugosllavisė nuk bėn tė bėhen figura politike pa dallim ndryshimeve dhe sistemesh politike qė ndrrohėn( Marveshje) , nėse publikisht pasqyrohet se janė torturuar nė ato pėrmasa nė kohėn sa ishte bisha e egėr Jugosllavi e prezantuar si e butė para bote dhe tani tė tillė tė dalin pretendent tė majave tė pushtetit ku nuk bėnė tė ulet prestigji i tyre, kjo nuk bėnė kan vendim ata qė edhe sot na mbajnė peng nė emer tė ēlirimit !!! Mashtrim i shokėve tonė ky. Kategoria tjetėr janė sigurisht krejt pakicė tė cilėt kanė hyrė e dal nga burgi nė burg sa pėr tu fut nė mesin e ish burgosurve politik, po edhe kėta tė pėrpunuar pėr pushtet i dėgjon tė thonė se nuk janė torturuar qoftė mė njė shuplakė fytyrės.
Kujtim, mos ta zgjati shumė, siē te kam thėnė edhe dje, ne mund tė takohemi dhe fare nė qetėsi ta shohim se ēfarė janė faktet edhe pse vėrtetė jo tė publikuara por sapo ta kuptosh arsyen pse jo publike, do bindesh edhe vet se kėto punė nuk shkojnė ashtu. Sa i pėrket faktit se ke ndej nė Tiranė me gjithė ata emra dhe mė familjen Gervalla , unė nuk po ju mohoj kėtė, por mos harra faktin se me katėrfishin e emrave sa lakon ti qe kanė quar peshė nė Tiranė pėrfshirė gjithė ata qe i pėrmende edhe ti pa pėrjashtuar as njėrin nga ta, edhe unė kam pas fatin e diku,diku edhe fatkeqėsinė tė rrimė e debatojmė temat nga mė tė ndryshmet, por pallati ku ishte vendosur familja Gervalla dhe rrėfimet krejt ēfarė kam akumuluar aty dhe nga fqinjėt pėr rreth pėr gjithė ato vite nuk me rezulton se familja Gervalla kishte qenė aq e priveligjuar, jo Kujtim djali, nuk e paske hulumtuar realitetin deri nė fund. Dhe kjo e fundit pėr ta pėrmbyllur. Pas gjitha ēfarė thua ti atėherė duhesh sjell argumente jo vetėm se vėllėzrit Gervalla paskan qenė UDB-istė e qe nuk ke sjellur as edhe njė fakt, por tani duhesh sjellur faktet se ata i paska vrarė shėrbimi i Enver Hoxhės... Krejt ajo qė thoni ju, nuk ka si tė mos kėrkoj edhe kėto tė dhėna. Unė di se si familja Gervalla ka kaluar nė Slloveni, di edhe pak pėr arratisjen e Hysenit etj, por nuk me rezultojnė bash ēfarė thoni ju.

14 janvier 2013, 15:45 · J’aime · 2
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 6:41

Kujtim Kurti Deri me tani z.Xun e shikuan kete postim 6122 lexues,dhe nese une jam gabim ne faktet e mija,atehere tregoje z.Xun biografin e jusuf gervalles para vitit 1979,cilat gazata punoje,me cilin punoje,te kalueren e familjes se tij,udhtimet e tij,vepromtarit kulturore,kenget e tij te vllazrim-bashkimit,pra te gjitha rreth jusufit para vitit 1979.Suksese Xun !!!
14 janvier 2013, 18:37 · J’aime · 1

Xun Ēetta Unė,thash se nuk ke sjell fakte tė besueshme e aq mė pak tė argumentuara, e nėse nuk i dinė si janė ato eja ti tregoj si dukėn dhe si dėshmohen faktet, kėtė nuk ta ofron askush pos ai i cili punon nė kėtė drejtim tė zbardhjes sė realiteteve sado tė hidhura tė jenė ato o z. Kurti.
Edhe njė sqarim tjetėr:Unė nuk ju kam fol pėr kalimin e Jusufit nė kufi tė cilin realitet e di por pėr rastin e tė Hysenit nė Koper tė Sllovenisė, pra kujdes mos ma mbush mendjen se nuk je pėr hulumtime.
14 janvier 2013, 21:14 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Zoteri Xun ēetta, kerkoj falje se vertete ju kam ngaterruar me Muhamet ēetten. dhe faji nuk eshte i imi por i juve qe jeni apo mereni dy ēetta me gazetari.
14 janvier 2013, 21:49 · J’aime

Kujtim Kurti Po ju thash edhe me heret z.Xuni,nese jeni kunder ketij hulimtimi 100% te sigurte,atehere demantoje pik per pik,pra ashtu siq e kam paraqitur une te verteten,thuaje ti te kunderten e saj,pra ate "realen"sipas teje.Urdhero z.Xun,bindem mua dhe opinionin ?!?...
14 janvier 2013, 22:09 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Kujtim pavaresisht se sa veta e kane pare postimin tende, numri ne kete rast nuk tregon asgje. Dhe deri tani vetem Zoteri Xun ēetta ka treguar interes te bisedoj per predendimin tend. Dmth 99.99 % as qe marin mundin te thone nje fjale te vetme. Ti thua se te tjeret jane frikacak:-)) Ti nuk ke sjellur ne postimin tend asnje argument. Ashtu si te ka thene shum bukur Zoti ēetta ti thjesht ke bere nje akuze, me mendjelehtesi apo qellimisht i shtyre nga njerez te caktuar qe kane probleme me te kaluaren e tyre. Pyetjet e tua, se ku e kaluar Jusufi kufirin, ku ka punuar, ne cilen gazete, jo kete kenge e jo at kenge qe kerkon me ti sqaruar te tjeret, tregojne se ti je teper i paditur mendjelehte. Ti as nuk e di se ēka eshte fakti as, argumenti, nuk ke haber se neper ēfare laboratoresh duhet te kalojne ato derisa vertete te behen te tilla.
14 janvier 2013, 22:32 · J’aime

Xun Ēetta I nderuar Ruzhdi nuk ka ndonjė tė keqe, bile me bind se po i percjell rrjedhat, ke mund ta lexosh po ashtu aktivitetin tim nė Tropojė dhe buzė kufiri gjatė luftės, ke lexuar reportazhet e Muhamet Ēettes dhe Nauim Kelmendit nga vijat e frontit, kryesisht nė Koshare, ke mund ta lexosh se si kam liruar njė ushtar nga aj aksion pėr shkaqe psikologjike dhe shėndetėsore tė ushtarit etj. Pra edhe pse ishim dhe jemi krejt tė ndryshėm mė Muhametin por jo kundėrshtar mes veti si kushėri, ne kemi pas raporte tė rregullta mes veti kuptohet aj nė variantin dhe qėllimin e vete e unė timin. E ardhmja del pasqyre e pastėr e gjitha veprimtarive tona. Mirė do ishte qė tė gjitha tė zbardhėn sa jemi gjallė.

I nderuar Kujtim, mos ma zgjat kėtė punė nė publike dhe eja te tregoj se nuk je as afėr konkretizimit tė akuzave. Mė trego ti se me cilin person, mė emėr e mbiemėr ka bashkėpunuar Jusofi apo Bardhoshi. Mė thuaj se cila ka qenė natyra e spiunimit dhe ku janė viktimat e para tė tyre. Ndoshta as unė nuk jam nė rrjedha se si kanė shkuar kėto punė, por kur aludoj nė dikė, unė kam faktet tepėr tė argumentuara dhe prapė nuk i bėj publike pėr faktin se nuk kemi drejtėsi e as vullnet politik pėr ti zbardhur kėto punė...
Pra mos e zgjatė kėtė punė se unė edhe pse nuk njihem me ju dhe akoma nuk di a jemi tė shoqėruar nė facebook, mė besoi me shtynė tė mos pėrgjigjėm, kuptohet pa vullnetin tim. Urdhėro nė rrugė tjera dhe ta lėmė qytetarin te qetė edhe ashtu krejt nė mjegull politike falė tė tilla gjerave pa bazė.
14 janvier 2013, 22:49 · J’aime

Kujtim Kurti Deri me tani,asnjeri nga 6419 lexues te postimit tim,nuk mori guximin ta demantoje postimin tim,te paraqutur per publikun mbi te verteten per vellezerit dhe familjen Gervalla.Kete guxim nuk e moren as ata qe i kam permendur ne shkrimin tim,edhe pse ju ofrova mjafte fakte per te verteten,duke ju krijuar liri te fjales pa presion te askujte.Vlen te ceket se deri me tani tek,edhe mbas 30 viteve,as nga qeveria e kosoves dhe as ajo e shqiperis nuk ka ardhur asnje kerkese tek organet gjermane te policis federale dhe te zbulimit,per zbardhjen e vrasjes te vllezerve Gervalla,kete kerkese nuk e ka bere as familja gervalla,dhe as shoket apo pjesmarrsit e asaj periudhe,edhe pse organet gjermane i kan pasur dhe i kan te gjitha informacionet me fakte dhe deshmi qe nga fillimi e deri me sot per familjen gervalla.Mbi te gjitha organet gjermane te zbulimit nuk duan te futen ne problemet e tyre te mbrendeshme politike,kur dihet se donika gervalla eshte e martuar me politikanin e rangut te larte Stefan schwarz-CDU,e cila kete rast te voliteshem e ka shfrytezuar per ti humbur gjurmet e aktorve te vrasjes,nga vete familja Gervalla,dhe keshtu kjo qeshte eshte e mbyllur perfundimisht per organet gjermane te drejtesis.Me kete rast i falimnderoj te gjithe ata qe komentuan deri me tani,rrethe enigmes Gervalla.
15 janvier 2013, 01:24 · J’aime

Pal Ndrecaj Vellezerit Gervalla kane punuar per organizimin e rezistences antijugosllave dhe per lirine e popullit te tyre. Kjo eshte e verteta dhe kete e dine te gjithe, sikurse e dine se u vra nga sherbetoret e regjimit jugosllav, pa perjashtuar, ndoshta, edhe perzierjen e regjimit te Hoxhes. Mirepo, Gervallajt jane dhe mbesin heronjte tane, te cilet mund t`i perbaltin vetem njerez qe perfaqesojne interesa te njejta me ato te sherbimeve qe para 30 vitesh i vrane pabesisht te dy vellezerit!
15 janvier 2013, 01:39 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Pal,ma trego atehere biografin politike te jusuf dhe bardhosh gervalles para viti 1979.
15 janvier 2013, 01:41 · J’aime · 1

Pal Ndrecaj Me shume se cdo gja tjeter, tash, jam ,kurreshtar me dite biografine tande!...
15 janvier 2013, 01:46 · J’aime

Pal Ndrecaj E di se ne Kosove eshte veshtire me siguru buken, por, besoj se mund te sigurohet nje kafshate me nder, pa shkallu ne keso shkalle tehuajesimi...
15 janvier 2013, 01:48 · J’aime

Kujtim Kurti Nuk eshte ne pyetje e ketu biografia ime apo e jotja,por e Jusuf dhe bardhosh gervalles,para vitit 1979.Nese je i interesuar te debatosh per temen urdhro,ndryshe nuk kam kohe te humbi me ty.pakeqkuptime !
15 janvier 2013, 01:49 · J’aime · 1

Pal Ndrecaj Jo, nuk kam as une kohe, sepse ky nuk eshte debat, eshte fushate shpifjesh, ne te cilen nuk marr pjese. Me beri dhembja te reagoj. Kaq!
15 janvier 2013, 01:52 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Eshte e drejta jote te mendosh qfare te duash,por faktet i ke para syve,nese te intereson sado pak e kaluara e hidhur e historis tone.Perndryshe "dhimbja"shprehet,dhe nuk mbahet mbrenda.
15 janvier 2013, 01:55 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Kujtim Kurti, ti je perralle krejt. Ti nuk ke afruar kurrfar faktesh, ti thjeshte pergojon nje Figure teper te madhe per vogelsine tende. Ti nuk mundesh te debatosh me askend per nje figure dhe problematike te ketij rangu, pa e bere te njohur separi biografine tende. Thenjet e tua se ke ndejtur me kete e me ate ne Tirane, pa specifikuar asgje per nivelin e gjerave ku mundohesh te kapesh jane qesharake. Ti vetem nje gje e ke ditur se akuza e jote per Jusuf Gervallen per ēdo shqiptar normal eshte nje fyerje. Ose kete e kane ditur ata qe qendrojne prapa teje, qofshin serb turq apo njerez qe ju sherbejne atyre. Nuk eshte hera e pare ne keto vite qe njerez me motive nga me te ndryshmet sulmojne personalitet me te shquara shqiptare. Sulmohet Skenderbeu, Nena Tereze, sulmohen njerez te kultures, me njefjale sulmohen te gjitha pikat e references morale te shqiptareve. Dhe ne kete aspekt ju ndjeheni shum komod ne kete aspekt Shqiptaret kurr nuk kane qen me pak te mbrojtur. Kurse ju keni serbet e qarqe turke prapa vetes qe ju financojne, dhe ju sherbeni me devotshmeri. Ju keni edhe nje aversion kunder Donika Gervalles. Nje urrejtje malicioze, dhe ligesie karakteristike e njerezve me karakter te ndyte, tinezar, e te pabese.
15 janvier 2013, 06:12 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Kundrejt Donikes ke nje gjelozi dhe urrejtje patologjike, te pengon statusi i saj civil dhe shoqeror, ndoshta ke nevoje te hakmerresh per ndonje injorim nga ajo koha kur ke dashur te jesh pjese e asaj shoqerie, por niveli yt i ulet nuk te ka lejuar, dhe ke mbetur perjetesisht i fyer. Per kete eshte me mire te shkosh te ndonje psikolog apo neuropsychiater ata mund te ndihmojne te gjesh paqen me semundjen tende. Se sa te pergojosh keshtu. Sado qe shqiptaret duken ne moment te pambrojtur mos mendo se kane pesuar nje zvetnim te tille, sa ti dhe co ti ja caktoni masen e vlerave. Ky popull eshte megjithate shum me i fort se sa qe e pandehni ju, dhe kete e dijne padronet tuaj. Turpi per ty nuk egziston. Megjithate turp te kesh per rrugaqerine qe bene.
15 janvier 2013, 06:43 · J’aime

Kujtim Kurti Donika gervalla,u angazhua ne UDB permes dashnorit te saj Hafiz gagices,duke i sherbyer kosoves neper hotelet e tiranes,shtutgartit,bruxsellit,me parat e 3%.Keto fakte i ka edhe policia gjermane e zbulimit,beni kerkese me shkrim,dhe do ti merr keto fakte te familjes gervalla ne sherbim te UDB-se.qe jane ne dispozicion te organeve te drejtesis gjermane.
15 janvier 2013, 10:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Jane 36 milion DM te fondit te 3%qe jane zhdukur nga Donika dhe dashnori i saj Hafiz gagica,permes Dardania bank ne tirane,me ndihmen e sigurimit dhe UDB,per kete arsye kjo banke u zhduk,dhe humben gjurmet e bashkpunimit te familjes gervalla me UDB,dhe ketu as qeveria e kosoves dhe as ajo e shqiperis nuk jane te interesuar per te publikuar ralitetin e 36 milionve te fondit te 3% te zhdukura nga Donika dhe Hafiz gagica.
15 janvier 2013, 11:08 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Oltjan Dajti,kete pyetje duhet ta kerkosh tek Suzana gervalla,e cila e ka prgaditur vrasjen e Jusufit,bashke me dashnorin e saj.Dosja e Suzanes ndodhet ne arkivin e dosjeve te sigurimit ne Shqiperi.
15 janvier 2013, 12:20 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Suzana eshte agjente e dyfisht,dosja e saj ndodhet ne Tirane.
15 janvier 2013, 12:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.

Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit,dhe korrospodent i beogradit ne gazeten Rilindja,dhe ka qene antare i rregult me librez te LKJ-se,dhe paspaorte te kuqe jugosllave.Po ashtu Bardhoshi ka punuar per UDB-ne ne konsullaten jugosllave ne shtutgarte ne sektorin e pasaportave.Jusufi dhe Bardhoshi ishin te angazhuar nga UDB per formimin e grupeve ilegale ne diaspor,futjen e tyre ne kurtha,dhe burgosjen dhe eleminimin e tyre ne kosove nga UDB-ja.Me 17 janar 1982 ata u vran nga sigurimi i Enverit,permes Suzanes e cila ishte agjente e dyfisht,e cila pas vrasjes u shperblye me luks dhe privilegje nga Enveri.Pas zavendesimit te Enverit me Sali berishen,organizimin e grupeve "armiqesore"e mori Donika gervalla e cila nga LKJ e transferuar ne LDK,informoje per organizimet e diaspores tek UDB-ja,ne bashkpunim me Hafiz Gagicen,nga ku pervetsuan edhe miliona DM nga diaspora shqiptare permes 3%,qe u shperlane permes UDB-se dhe sigurimit ne dardania banke,e cila u zhduke me vone per humbjen e gjurmeve,te bashkpunimit e familjes Gervalla me UDB-ne.
15 janvier 2013, 12:58 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Oltjan Dajti,kete pyetje duhet ta kerkosh tek Suzana gervalla,e cila e ka prgaditur vrasjen e Jusufit,bashke me dashnorin e saj.Dosja e Suzanes ndodhet ne arkivin e dosjeve te sigurimit ne Shqiperi.

para 41 minutash · Pėlqejė
15 janvier 2013, 13:02 · J’aime · 1

Xun Ēetta Unė tashmė kam vetėm njė pyetje pa u befasuar mė asgjė ēfarė thoni z, Kurti, ngase kjo ėshtė ajo qė nuk donė ti hapin dosjet dhe nuk donė tė ballafaqohen njerėzit e pėrfolur, ashtu siē kam kėrkuar tash sa vite mė radhė pėr tė mos rėnė nė kėto situata qė tė flet kush ēfarė donė dhe tė mos pėrgjigjėt askush.
Pyetja ime pėr ju z. Kurti ėshtė :
A mund ta dish dosjen time se pėr kėnd paskam spiunuar pėr kaq dekada pa u ndal sė vepruari nė kėto punė ? Ju pyes ngase nuk e ke idenė si mė kanė luftuar gjitha kėto pushtete deri mė ditėt e sotme kur po debatojmė, pa dallim dje komunist, mė vonė tė quajtur demokrat,pastaj tė quajtur tė luftės etj . Unė di pėr veten time dhe ēdo gjė e kam tė skanuar po si aparati i mjekėsisė sot, por vėrtet diēka nuk po funksionon. Ma hap dosjen nga kutia e juaj e pandorės ju lutėm.
Ju lexova shumė mė herėt se si vlerėsoni ngjarjet e vitit 1981 dhe konstatova se ju jeni edhe analist ku mund ta arsyetoni veten ngase analiza ėshtė mė shumė fleksibilitet, mund tė ja qėlloni dhe mund tė jeni krejt gabim, por ja se tek ne, as analistet nuk ndėshkohen me largim nga publiku si tė dėshtuar.
Unė vuaj pse nuk pasqyrohet drejt viti 1981, kuptohet edhe mė ato elemente ku mund te lind dyshimi mbi implikimin e UDB-istėve nė kėto ngjarje.
Unė jam personash i atyre ngjarjeve dhe garantoj se nuk ka njeri i cili ka detalet dhe sekretet qe nuk po donė ti nxjerrin mbi ato ngjarje, por fatmirėsisht unė i kam tepėr tė detajuara ato. Flas ekskluzivisht pėr vetėn time, qėndrimet e mia dhe krejt ēfarė kam bėrė nė atė vit dhe shkruar institucioneve mė tė larta tė shtetit pėr aq vite sa kam qenė nė burg. Pra me ndihmo ta njoh veten tek kutia juaj e pandores.
15 janvier 2013, 23:43 · J’aime · 2

Kujtim Kurti Xun Ēetta,do ta shikoje dosjen tende,dhe nese gjej rastesisht diqka shqetsuase,do ta beje publike per opinionin.Pyetje tjeter a ke !?
16 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 2
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 6:49

15 janvier 2013, 13:02 · J’aime · 1

Xun Ēetta Unė tashmė kam vetėm njė pyetje pa u befasuar mė asgjė ēfarė thoni z, Kurti, ngase kjo ėshtė ajo qė nuk donė ti hapin dosjet dhe nuk donė tė ballafaqohen njerėzit e pėrfolur, ashtu siē kam kėrkuar tash sa vite mė radhė pėr tė mos rėnė nė kėto situata qė tė flet kush ēfarė donė dhe tė mos pėrgjigjėt askush.
Pyetja ime pėr ju z. Kurti ėshtė :
A mund ta dish dosjen time se pėr kėnd paskam spiunuar pėr kaq dekada pa u ndal sė vepruari nė kėto punė ? Ju pyes ngase nuk e ke idenė si mė kanė luftuar gjitha kėto pushtete deri mė ditėt e sotme kur po debatojmė, pa dallim dje komunist, mė vonė tė quajtur demokrat,pastaj tė quajtur tė luftės etj . Unė di pėr veten time dhe ēdo gjė e kam tė skanuar po si aparati i mjekėsisė sot, por vėrtet diēka nuk po funksionon. Ma hap dosjen nga kutia e juaj e pandorės ju lutėm.
Ju lexova shumė mė herėt se si vlerėsoni ngjarjet e vitit 1981 dhe konstatova se ju jeni edhe analist ku mund ta arsyetoni veten ngase analiza ėshtė mė shumė fleksibilitet, mund tė ja qėlloni dhe mund tė jeni krejt gabim, por ja se tek ne, as analistet nuk ndėshkohen me largim nga publiku si tė dėshtuar.
Unė vuaj pse nuk pasqyrohet drejt viti 1981, kuptohet edhe mė ato elemente ku mund te lind dyshimi mbi implikimin e UDB-istėve nė kėto ngjarje.
Unė jam personash i atyre ngjarjeve dhe garantoj se nuk ka njeri i cili ka detalet dhe sekretet qe nuk po donė ti nxjerrin mbi ato ngjarje, por fatmirėsisht unė i kam tepėr tė detajuara ato. Flas ekskluzivisht pėr vetėn time, qėndrimet e mia dhe krejt ēfarė kam bėrė nė atė vit dhe shkruar institucioneve mė tė larta tė shtetit pėr aq vite sa kam qenė nė burg. Pra me ndihmo ta njoh veten tek kutia juaj e pandores.
15 janvier 2013, 23:43 · J’aime · 2

Kujtim Kurti Xun Ēetta,do ta shikoje dosjen tende,dhe nese gjej rastesisht diqka shqetsuase,do ta beje publike per opinionin.Pyetje tjeter a ke !?
16 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 2

Xun Ēetta Tani po dua tu shkoj punėve mė radhė dhe mos tė pėrzihen gjėrat ngase ky lėmsh ēfarė ėshtė pėshtjell dhe po pėshtillet ėshtė qėllimi i gjithė atyre shėrbimeve mė tė pėrgjakshme qė kanė punuar e vepruar kundėr popullit tonė dhe veprimtarėve pa pikė djallėzia nė politik.
Pra kryeje punėn e parė siē premtova Kujtim,pastaj shohim per pyetjet tjera pėr ta vazhduar nėse ke gadishmeri pėr bashkėpunim nė kėto punė. Nuk lėshohet lehtė me njerėz dhe kur bėhet mjaft, tė i lėshohet njė propagandė prapa dhe the qafėn e merru mė popull qe manipulohet mė thash e thėna. Jo Kujto,jo nuk shkon tutje kėshtu por pėrvili mėngėt, ti bashkė mė shefat qe ke, vishju punės sė hulumtimit ose nėse tė paktėn nese je nė pozitė qė mund te ndihmoni ata qė hulumtojnė. Pra tė paktėn ndihmojuni nė kėtė drejtim ngase kėtė ka nevojė vendi.
Mjerė ai qė paraqitet si nofkė apo karakter tjeter nga ėshtė dhe mė pas i del duqi kėsaj pune...
16 janvier 2013, 09:16 · J’aime

Kujtim Kurti z.Xun Cetta,deri me tani nuk dhe asnje koment per temen,per te verteten e vellezreve dhe familjes Gervalla,qe po e debatojme ketu ne murin tim.Kjo eshte e verteta origjinale per vllezrit gervalla dhe bashkpunimi i tyre me UDB dhe sigurimin,dhe nese sipas jush prap eshte "spekulim"atehere tregoje versionin tjeter,ate te cilen mendon ti se eshte e vertete.Urdhero shprehu,se askush nuk po ta ndalon mendimin e lire,dhe askush nuk po te ben presion.Ose je guximtare,ose ke vetem fjale !
16 janvier 2013, 09:38 · J’aime · 2

Xun Ēetta Kujtim, ndėrroje shkallėn e seriozitetit nė kėto punė tė lutėm, mos prit qė unė apo tjetri ta themi dhe vlerėsojmė tjetrin vetėm ashtu si mendon ti, po as mos prit qe ta themi mendimin tonė se sa dhe si e dimė ne tė kaluarėn e kujtdo ēoftė parasė tė bimė nė valėt e njėjta dyshimi e pastaj tė pėrmbėledhen mendimet tona. Mos tento ta bindesh tjetrin edhe atėherė kur nuk ėshtė nė rend dite si kėrkim e aq mė pak kur nuk e ha pazari qoftė edhe kur ke tė drejtė...Sot shohim filma ku njė artist personazhi flet nė telefon mobil nga Parisi rrugėve tė kryeqytetit mė njė artist tjetėr personash filmi nė Njujork, po ashtu rrugėve te qytetit...Kjo nuk ka si tė dyshohet se ėshtė njė realitet, por a do ishte besuar kjo sikur ta kishim par po kėtė film para 80 e mė shumė vite ? Sigurisht se nuk ishte besuar as si imagjinatė e lere mė realitet, por ja tani kjo ėshtė gjė normale dhe pėrjetohet.

Kjo nuk do tė thotė se po aprovoj dhe pajtohem me ēfarė thua pėr familjen dhe vėllezėrit Gėrvalla, por dua tė ju them, sa e pa besueshme ėshtė kjo pėr kohėn kur nuk ka hulumtime nė kėtė drejtim aktualisht sa ne jemi tė gjallė dhe tė mos lėmi gjėra pėr zbardhje pas vdekjes sonė. Tani guximin lere nė njė anė, a se sa kam fjalė e jo vepra nė kėtė fushė, tash e sa here tė them eja dhe bindu se si paketohen faktet dhe prapė nuk dilet kaq quditshėm si keni dal ju. Se ku kanė punuar vėllezėrit Gėrvalla, ku kanė jetuar ata etj janė gjera tė pa rėndėsishme derisa dihen, ato janė gjėrat mė elementare pėr biografinė e njeriut, e vetėm kėto po ofron ti dhe asgjė mė shumė ! e ēfarė tė themi ne tani ? Ta aprovojmė dėshirėn tuaj se vėrtet paskan qenė nė shėrbim tė UDB-s ? Jo more Kujt, kjo raki nuk shkon kaq nė tė terur pa meze hulumtimi. Rakia e kėtij lloji tė djeg.
16 janvier 2013, 13:36 · J’aime · 1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 6:58

Malėsia e Gollakut
Vėllezėrit e Kadri Zekės Shaip e Taip Zeka pranė kufomave tė Jusufit,Kadriut dhe tė Bardhoshit (Janar 1982 – Untergrupenbach)
J’aimeJ’aime · · Partager · 1 janvier 2013
Kujtim Kurti et 165 autres personnes aiment ēa.
87 partages

Feriz Sllakovci kta janė vra pėr mos me vdekė kurrė,me mbetė gjallė pėrjetshėm ......
2 janvier 2013, 20:57 · J’aime

Raif Sylejmani lavdi deshmorve te ren per ket tok dhe per ket liri qe po egezojna sod lavdi
4 janvier 2013, 09:03 · J’aime

Enver Hoxha LAVDI.
4 janvier 2013, 20:50 · J’aime

Ilir Matoshi Lavdi te gjithve .
6 janvier 2013, 14:25 · J’aime

Keti Bunjaku lavdi lavdi
6 janvier 2013, 20:34 · J’aime

Sylejman I. Shkodra Lavdi tribuneve te kombit qe bene historine.
7 janvier 2013, 14:26 · J’aime

Afrim Zarbinca Lavdi herojve te kombit.
9 janvier 2013, 22:23 · J’aime

Musa Robeli LAVDI
12 janvier 2013, 22:26 · J’aime

Xun Ēetta Pėr jetė e mot nė kujtim jeta e tyre, lavdi veprės sė tyre tė cilėt sapo bashkuan forcat u ndėshkuan mė plumb.
pėr jetė e mot ideali i tyre pėr bashkim energjish veprimi tė kombit tonė.
16 janvier 2013, 17:59 · J’aime · 2

Qerim Kelmendi Ne anen tjetr,shifet edhe bashkpuntori me i ngushte i Jusufit,Kadriut dhe Bardhoshit,pra Ibrahim Kelemndi.
16 janvier 2013, 19:30 · J’aime · 1

Murat Abazi te pa harruar, respekt
16 janvier 2013, 21:27 · J’aime

Malėsia e Gollakut Po inderuari Qerim,ne kemi shumė foto tė tjera ku gjenden shumė bashkėpunėtor tjerė tė Kadri Zekės e Jusuf e Bardhosh Gervallės dhe qellimi ynė nuk ka qenė qė tė ndajmė askend a po tė ja mohojmė punėn atėdhetare tė gjithė atyre qė kontribuan pėr qėsht...Voir plus
16 janvier 2013, 21:27 · J’aime · 1

Avdurrahim Himaj respekt
16 janvier 2013, 21:37 · J’aime

Kujtim Kurti Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.

Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit...Voir plus
17 janvier 2013, 02:02 · J’aime

Malėsia e Gollakut Nuk do ta shlyej kėt shkrim,jo qė ka diqka me vlerė ose qė i pėrket faqes Malėsia e Gollaku,pėrveq qė ėshtė nji koment tendencioz ,nji mendim pėrsonal i dikuj qė asgjė nuk ka tė bėj me faqen tonėt e as qė ja vlenė tė lexohet sepse nji konstatim i tillė...Voir plus
17 janvier 2013, 09:25 · J’aime · 3

Kujtim Kurti Hulumtimi ime, e/i nderuar Malesia e Gollakut eshte bazuar ne dosjen Gervalla qe jane ne beograd dhe Tirane.Keto jane fakte qe populli i kosoves duhet ti dije,sado qe e hidhur eshte kjo.Hulumtimi eshte publikuar vetem per vellezrit Gervalla,dhe jo per Kadri Zeken.Pakqekuptime!
17 janvier 2013, 09:32 · J’aime

Kujtim Kurti Ganimet Klaiqi,une ta dergoje ne gazeten KOHA DITORE,aty ku punon ti,sa me garanton ti qe ky hulumtim do te Publikohet !!!
17 janvier 2013, 11:35 · J’aime

Kujtim Kurti Ganimet Klaiqi,me fakte dhe me data ja kam derguar znj.Flaka,para 1 viti,deri me sot nuk kam marre pergjegjeje,dhe me ka bllokuar nga fb.
17 janvier 2013, 11:47 · J’aime

Kujtim Kurti Ja njei prej fakteve.Ne vitin 1976 Jusufi dhe Bardhoshi inqizojne shume keng ne radio-televizionin e beogradit,kur dihet shume mire historikisht se kete previlegje per inqizime e kishin vetem bashkpuntort e UDB-
se.https://www.youtube.com/watch?v=e0ObxqmvWN0
17 janvier 2013, 11:59 · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 7:11

· 113 janvier 2013, 23:05 · J’aime · 2

Xun Ēetta Kjo ėshtė e keqja, vet katastrofa qe na pret edhe nė tė ardhmen, ngase kjo nuk shkon gjatė dhe vendi do pėrplaset keq. Unė kamė fakte por nuk ka organe, ju keni fakte por nuk ka organe shteti, tjetri ka po ashtu fakte por nuk paska organe hetuesie etj,e pėr mė keq jo rrallė tė gjithė kush mė shumė e kush mė pak njėri tjetrit jemi tė ndryshėm. Kjo na benė tė mendojmė vet se nė mungesė shteti dhe organeve tė drejtėsisė sė pėrgjumur, nuk duhet lejuar tė na gjeneroj e keqja. Ne duhet ti kemi njerėzit tė cilėt po kursejnė publikime faktesh ku pikėrisht pėr kėtė fat te keq, pa organe dhe tani pa moral nė shoqėrinė tonė si pasojė e tė parės. pra pėr kėtė arsye ju thash ti shohim faktet jashtė medieve dhe ta shohim kush sa dhe nė ēfarė bazave apo provave ka ato nėse vėrtet janė fakte . Ne duhet tė mos ndalemi drejt tė duhurės pėr vendin por edhe kujdes qė tė mos na pjell mė e keqja. Kėto pėrvoja do duhet reflektuar se i kemi se si tė mos bėhemi e keqja e vendit mė apo pa vetėdije ngase njerėzve mė dekada nė kėtė rrugė nuk u falėt mėkati pa dallim mė apo pa vetėdije. Mė nė fund as Enver Hoxha nuk ka marr diplomė pėr ti vlerėsuar aq realisht se kush ėshtė hero i kombit e kush jo... Pra mos u ngjit atyre kodrave tė lutėm se kodrat nė kėtė kohė, breg pas bregu na lenė nė po kėtė gjendje.
13 janvier 2013, 23:20 · J’aime · 1

Kujtim Kurti z.Xun Ēetta,une kam qene 9 vjeq kur eshte ber vrasja e Vellzerve Gervalla,dhe prap se prap kam arritur deri tek e veretea te cilen do ta mbroje ne qdo gjykate.Pse ju dhe shoket tuaj,nuk i keni publikuar kete te veretet deri me tani ?! Apo jeni te gjithe frigacak !!
13 janvier 2013, 23:30 · J’aime · 2
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Jeu 11 Sep - 7:44Afrim Zeqiraj Tani e tutje Kujtim do e mėsjmi Historin ala Kujtimiste , sepse deri tani Historia e ngjarjeve tona na qenka servuar krejtsisht gabim nga autor tė ndryshem . Pra tė " lumt" Kujtim pėr kėt zbulim fenomenal.
18 janvier 2013, 02:14 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Bujar hoxha,qe ishte konsull i Enver Hoxhes ne Turqi,permes UDB-se,e angazhoje me detyre Jusuf Gervallen,qe te mirret me organizimin e emigracionit kosovare ne diaspore,me direktiva te Sabri novoselles qe njehereit ishte edhe agjent i sherbimit turk te spiunazhit.Arsyeja e eleminimit te Jusufit,ndodhi si shkak i futjes se shume sherbimeve nderkombetare ne gjurme te bashkpunimit te sigurimit dhe UDB-se,shkak i te cilave ishte friga e hapjes se qeshtjeve tjera te kufujve ne mes vendeve ballkanike.Enveri nuk mund ta ndalte UDB-ne dhe te prishte marrveshjen,per kete ai vendosi eliminimin e Jusufit,Bardhoshit dhe Kadri zekes.
18 janvier 2013, 02:30 · J’aime · 118 janvier 2013, 02:30 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Enver hoxha,e kuptoje mire se UDB-ja permse Jusufit dhe Sabri novoselles kishin arritur te rritnin numrin e demostratave ne diaspore dhe Kosove ne vitin 1981,por kete e kuptoje me mire nga informant nderkombetar qe ishin te infiltruar ne UDB,dhe aty filloje friga se Enverit se UDB-ja,do te organizonte shqipatet qe te bashkoheshin me shqiperin,dhe ky do ishte kapitullimi i Enverit,i cili reagoje shpejte permes suzana gervalles dhe organizoje vrasjen e Jusufit;bardhoshit dhe Kadris nga kurtha e Suzana gervalles dhe dashnorit te saj me 17 janar 1982.Suzana u shperblye me privilegje nga Enveri,dhe me vone u rehabilitua nga Sali berisha.Instruksionet e organizimit te emigracionit kosovare me vone i mori donika gervalla nga Bujar hoxha kur ai e mori detyren e keshilltarit te Sali berishes.Donika u vendos ne LKJ te Ibrahim rugoves ne shtutgart,duke vazhduar rrugen e pambarur te Jusufit nga deriktivat e UDB-se.
18 janvier 2013, 03:05 · J’aime · 2

23 janvier 2013, 23:02 · J’aime · 2

Haxhi Kuēi Ne fund une dua ta them fjalen time;Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 une i kam nisur pa kurrefare organizimi ,as nga ana e ilegales siq genjejne sa jane te rende.Pos ka qen ne menyre instikte si shkak i qimes qe me ka qellue ne gjellen time pire.Apo patate te bluara.Te gjithe mi vodhen meritat e mija dhe secili po krekoset jo une jo ai i ka organizue demostratat.Edhe Aziz Morina mu shpif kinse udba me kishte nxite qe ti nisi ato demostrata,pastaj me tha haptas kinse ai paska qen organizator i atyre demostratave bashk me Xun ēeten.Por kur i perbeva Xunit se a ka qen e vertete ēka po deklaron Aziz Marrina?Me tha se Azizi as qe ka marr pjese ne ate dite.Me te gjithe kikirizat qe po krenohen kinse i kane organizue ato demostrata kam bere biseda,dhe as njerit nuk i perputhen fjalet njesoj.Jo e kemi ndalur dhenjet e ushqimit,duke luadue kinse ska lidhje me qimen qe me ka qellue ne gjelle.Pastaj ne qender i kemi nisur demostratat ,pastaj kemi shkue ne menzen e studentave.Rrena pas rrenave kerkund nje te vertete nuk e dijne.Kam bisedue edhe me Musliun as ai nuk e dine se ne cilen ane te menzes jane nisur demostratat,njeri thote ne jug e tjetrit nuk u kujtohen.....Edhe Feradin Tafallari deklaron ne librin e tij kinse demostratat ne menzen e studentave i kane organizue nga gjermania me Jusuf Gervallen,genjeshtra te poshterta.Ndoshta mbas kesaj date kane organizue,por pa urdherin e serbise nuk e besoje dote....Ani Hydajet Hyseni me autoperlante ne dore ne ate kohe paska pase hordhe me dale ne pranin e poicise serbe................................................................................................................Kush dine me na tregue si quhen ata tre studenta qe diten e nesermen me 12 mars ishin ftue ne bisede informative ne zyren e ish drejtorit te menzes Shefki Stubla?Me nane e Jusuf Gervalles nje here kam ndejte bashk me te ndjerin profesor Bajram Kurtin ne pervjetorin e Jusuf Gervalles ne janar te vitit 1998 dhe e kam que ne banesen e Begzad Baliut.Kete e dine shume mire edhe Afrim Morina Mua me luti ne dark e Bajramin nuk deshironte ta marri ,dhe e pata kundershtue.Te gjithe te pranishmit qe ishin aty nanen Aishe nuk e ftuan,mbeti vetem,.Pastaj mu lute mua profesor Bajrami ta marrim e ta qojna tek Begzad Baliu.Neqoftes Jusufi ka pasur vertyte te nanes Aishe nuk besoje qe ka qen tradhetar.Por sipas dialogut qe e kam shkembye me akademikun Hisni Ismaili,mundem me qite ketu dhe ta lexoni se ēka deklaron ky njeri.
Ą l’instant · Modifié · J’aime · 1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Ven 10 Fév - 17:37

Guri Mushtishtit
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   

Revenir en haut Aller en bas
 
Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: