AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Albin Kurti po marveshje me serbine

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Albin Kurti po marveshje me serbine   Jeu 11 Sep - 8:18

Albin Kurti merr nė dorė negociatat me Serbinė
Blloku ka pranuar qė negociatat me Serbinė t’i udhėheqė Albin Kurti dhe kjo ka shkaktuar habi dhe nervozizėm tek ambasadat perėndimore nė Prishtinė, tė cilat duket se do tė dalin publikisht pėr ta kundėrshtuar kėtė. Madje, indirekt, qė sot Ambasadorja e SHBA-ve shfaqi pakėnaqėsinė e shtetit qė pėrfaqėson zhvillimet nė kėtė drejtim.
Publikuar mė 09.09.2014 | 11:09
0 0
Tashmė ėshtė zyrtare se Blloku LDK-AAK-Nisma ka arritur marrėveshje me Lėvizjen Vetėvendosje pėr bashkėqeverisje, pas dy muajsh negociata.

Burime tė gazetės ‘Express’, thonė se Blloku ka pranuar qė bisedimet t’i udhėheqė Albin Kurti, njė pėrgjegjėsi kjo qė deri mė tani e ka pasur kryeministri i vendit.

“Pra, Blloku dhe Ramush Haradinaj, si i nominuar pėr kryeministėr, pėrgjegjėsinė e udhėheqjes sė negociatave e kanė bartur te Vetėvendosja”, tregon burimi i gazetės ‘Express’.

Por kjo ka shkaktuar habi dhe nervozizėm tek ambasadat perėndimore nė Prishtinė.“Procesi i dialogut ėshtė jetik pėr Kosovėn dhe nėse ky proces udhėhiqet nga kundėrshtari mė i madh i tij, Albin Kurti, dihet se nuk mund tė mendohet se do tė shėnohet ndonjė rezultat nė kėtė proces. Pėr ne kjo ėshtė plotėsisht e papranueshme”, ka treguar pėr gazetėn "Express" njė diplomat i akredituar nė Prishtinė.

“Nėse kjo marrėveshje nėnshkruhet nga palėt, atėherė ne do tė dalim publikisht pėr ta kundėrshtuar atė.”

I njėjti burim thotė se vendet e Quintit mbėshtesin plotėsisht vendimin e Gjykatės Kushtetuese dhe janė tė bindur se Blloku duhet tė lėshojė pe, nė mėnyrė qė PDK-ja ta marrė postin e kryeparlamentarit.

Por Ramush Haradinaj duket se po mendon ndryshe.

“Kreu i AAK-sė ėshtė i interesuar jetėsisht pėr ta marrė postin e kryeministrit, dhe nėse kryeparlamentari i jepet PDK-sė, atij do t’i prishej kjo matematikė, pasi nė LDK do tė rritej pakėnaqėsia, sepse lideri i tyre nuk do tė kishte asnjė post tė rėndėsishėm”, kanė treguar burime pėr "Express".

Nė kėtė kontekst, duket se ėshtė arritur edhe marrėveshja me Lėvizjen Vetėvendosje.

“Ne jemi tė bindur se duke qenė Vetėvendosja me ne, PDK-ja do tė tėrhiqej nga bllokada nė Parlament dhe ne do tė na hapej rruga pėr rizgjedhjen e Isa Mustafės nė postin e kryeparlametarit”, ka thėnė njė zyrtar i Bllokut.

Ndėrkohė, nė njė mėnyrė, Ambasadorja e SHBA-ve nė Prishtinė, ka shfaqur pakėnaqėsinė e shtetit qė pėrfaqėson me zhvillimet nė vend; pra me hyrjen e Vetėvendosjes nė Qeveri me kushtin qė ajo t’i udhėheqė negociatat me Serbinė.

“Dy sukseset mė tė mėdha qė prej ardhjes sime kėtu; dialogu dhe zgjedhjet. Kosova duhet tė zotohet se kėto suksese t’i ēojė pėrpara, e jo prapa”, ka shkruar ajo nė Twitter.http://shekulli.com.al/web/p.php?id=55371&kat=111
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Albin Kurti po marveshje me serbine
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: