AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sot fillon seanca Limaj,deshmotaret vdesin ose smuhen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sot fillon seanca Limaj,deshmotaret vdesin ose smuhen   Jeu 18 Sep - 4:09

Dėshmitari i ardhur nga Gjermania sapo ka hyrė nė gjykatė. Ai pritet tė dėshmojė nė vazhdim.
Dėshmitarja Ganimete Zogaj, e paraparė tė paraqitet sot nė gjykatore ėshtė e sėmurė, ndėrsa njė dėshmitar tjetėr qė duhej t’u pėrgjigjej pyetjeve pėr rastin “Kleēka”, tashmė ka vdekur.

10:24

Avokati i Limajt Ankohet pėr Hapėsirė

Ka nisur seanca e shqyrtimit tė rastit “Kleēka” nė Gjykatėn e Apelit. Avokati i Fatmir Limajt po ankohet pėr mungesė hapėsire.
“Salla ėshtė e papėrshtatshme”, tha Karim Khan.


Pėrveē Limajt, tė akuzuar nė kėtė rast janė edhe Arben Krasniqi, Naser Krasniqi, Nexhmi Krasniqi, Behlul Limaj, Refki Mazreku, Naser Shala, Sabit Shala, Shaban Shala dhe Besim Shurdhaj.

http://botasot.info/lajme/327444/fillon-seanca-e-pare-per-rastin-klecka/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sot fillon seanca Limaj,deshmotaret vdesin ose smuhen   Jeu 18 Sep - 4:10

Nis procesi kundėr Limajt- dėshmon vėllau i ish “Dėshmitarit x”
Bota Sot | 17.09.2014 09:39

(E plotėsuar) Vėllai i “Dėshmitarit X” ėshtė duke dėshmuar nė rastin “Kleēka”.
Ai nuk kishte pėrcjellje e as pėrkujdesjeje nga EULEX-i.

Dėshmitari tha se Shaban Shalėn e ka tė afėrm. Shala ėshtė njėri nga ata qė bashkė me Limajn kanė dalė sot nė Gjykatėn e Apelit, ku po shqyrtohet “Kleēka”.

12:35

Ankesa tė Avokatėve nė Rastin “Kleēka”

Avokati Florim Vėrtopi qė mbron Naser Krasniqin duke iu drejtuar kolegjit tė Apelit tha se ky kolegj nuk e meriton kėtė emėr.

“Ju kisha quajt kolegj sikur tė mos e kishit hapur shqyrtimin gjyqėsor, por po ju them trup gjykues, pasi e keni hapur shqyrtimin”, tha Vėrtopi.

Ai nuk e kishte tė qartė se si do tė trajtohet rasti “Kleēka” nga Gjykata e Apelit.

“Nėse hapet shqyrtimi gjyqėsor duhet tė fillohet nga pika zero dhe tė shqyrtohen 22 faqe prova”, tha Vėrtopi, duke shtuar se procedura e provave nė rastin “Kleēka” ka pėrfunduar mė 2 shtator 2013.
Ankesa pati edhe avokati tjetėr mbrojtės i Naser Krasniqit. Xhafer Maliqi u ankua me vendimin e gjyqtarit se vetėm njėri mbrojtės mund t’i bėjė pyetje dėshmitarit.

Ai tha se ky vendim ėshtė i kundėrligjshėm dhe kėrkoi nga gjykata ose ta revokojė, ose ta ndryshojė kėtė vendim.

Gjyqtari tha se vendimi mbetet nė fuqi, sepse nuk do tė lejojė qė tė bėhen pyetje tė njėjta nga avokatėt.

Ai njoftoi se do tė shqyrtohet ankesa e avokates Fehmije Gashi qė po e konsideron tė paligjshėm trupin gjykues.

Seanca do tė vazhdojė pas pauzės sė drekės.

11:05

EULEX-i nė Kėrkim tė Fakteve pėr “Kleēkėn”
Gjyqtari i EULEX-it, njėherėsh kryetar i trupit gjykues thotė se Gjykata Themelore e Prishtinės mund tė mos e ketė vėrtetuar gjendjen faktike pėr rastin “Kleēka”.

Ai shpjegon se pyetjet duhet tė fokusohen nė tri grupe: kredibiliteti i Agim Zogajt dhe shėnimeve tė tij, roli i Policisė Ushtaarake tė UĒK-sė nė Kleēkė, nėse ka pasur ndonjė rol dhe rtoli qė kanė undur tė kenė tė pandehurit nė Qendrėn e Ndalimit nė Kleēkė.

Agim Zogaj, ose “Dėshmitari X”, ishte dėshmitar i mbrojtur dhe kryesor nė kėtė proces, ndėrsa bėri vetėvrasje nė vitin 2011, teksa po strehohej nė Gjermani.

10:47

Kundėrshtohet Pėrbėrja e Trupit Gjykues te “Kleēka”

Avokatja Fehmije Gashi qė nė rastin “Kleēka” mbron Arben Krasniqin po e kundėrshton pėrbėrjen aktuale tė trupit gjykues.

“Sipas ligjit dhe kompetencave tė gjyqtarėve tė EULEX-it, trupi gjykues duhet tė jetė me shumicė tė gjyqtarėve vendorė”, tha avokatja.

Trupi gjykues nė kėtė rast pėrbėhet nga dy gjykatės tė EULEX-it dhe njė vendas, ndėrsa duhet tė jetė e kundėrta.

10:33

Problem me Dėshmitarėt te Rasti Limaj

Nga tre dėshmitarė qė duhej tė dėshmonin sot nė rastin “Kleēka” nė Gjykatėn e Apelit, vetėm njėri pritet t’i thotė fjalėt e tij.

Dėshmitari i ardhur nga Gjermania sapo ka hyrė nė gjykatė. Ai pritet tė dėshmojė nė vazhdim.
Dėshmitarja Ganimete Zogaj, e paraparė tė paraqitet sot nė gjykatore ėshtė e sėmurė, ndėrsa njė dėshmitar tjetėr qė duhej t’u pėrgjigjej pyetjeve pėr rastin “Kleēka”, tashmė ka vdekur.

10:24

Avokati i Limajt Ankohet pėr Hapėsirė

Ka nisur seanca e shqyrtimit tė rastit “Kleēka” nė Gjykatėn e Apelit. Avokati i Fatmir Limajt po ankohet pėr mungesė hapėsire.
“Salla ėshtė e papėrshtatshme”, tha Karim Khan.

------------

Pėr pak ēaste pritet tė filloj seanca e parė gjyqėsore pėr rastin “Kleēka” nė Gjykatėn e Apelit nė Prishtinė.

Rast ky, ku nė mesin e 8 tė dyshuarve ėshtė edhe Fatmir Limaj.

Se seanca e parė mbahet sot e tjetra pritet tė jetė nesėr, e konfirmoi pėr KosovaPress vetė avokati i Limajt, Tomė Gashi.

“Jemi brenda nė Gjykatė tė Apelit dhe po presim qė seanca tė fillojė tani, nesėr mendohet tė jetė seanca e dytė, mė tepėr nuk kemi tani pėr tani”, ka thėnė Gashi.

Fatmir Limaj po kthehet pėr tė tretėn herė nė gjykatė me rastin “Kleēka”.

Gjykata e Apelit nė Prishtinė duke vendosur sipas ankesės sė prokurorėve tė EULEX-it ka caktuar seancė dėgjimore pėr datat 17, 18, 23 dhe 25 shtator.

Kėshtu, Gjykata ka vendosur tė dėgjojė pėrsėri disa dėshmitarė lidhur me rastin “Kleēka”.

Limaj sot sėrish nė gjykatė pėr rastin Kleēka

Nė Gjykatėn e Apelit sot do tė hapet sėrish gjykimi ndaj Fatmir Limajt dhe tė tjerėve nė rastin Kleēka. Ata akuzohen pėr krime lufte.
Mbi kėtė bazė, ndaj Limajt dhe tė tjerėve dy herė radhazi ėshtė nxjerrė aktvendim lirues me tė cilėt tė akuzuarit janė shpallur tė pafajshėm por vendimin e dytė nuk ka mundur ta vėrtetoj Gjykata e Apelit, si gjykatė e shkallės sė dytė.

Pėr shkak se i duhen edhe disa sqarime, Gjykata e Apelit ka vendosur qė ta hapė kėtė ēėshtje dhe ka caktuar seanca pėr datat 17, 18, 23, 25 shtator si dhe mė 26 shator nėse ėshtė e nevojshme.

Pėrveē Limajt, tė akuzuar nė kėtė rast janė edhe Arben Krasniqi, Naser Krasniqi, Nexhmi Krasniqi, Behlul Limaj, Refki Mazreku, Naser Shala, Sabit Shala, Shaban Shala dhe Besim Shurdhaj.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sot fillon seanca Limaj,deshmotaret vdesin ose smuhen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: