AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Republika e Ilirides

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Republika e Ilirides   Jeu 18 Sep - 11:29

Shpallet Republika e Iliridės nė Maqedoni
Nevzat Halili me disa bashkėpunėtorė tė tij kanė shpallur sot Republikėn e Iliridės nė Maqedoni. Qytetarėt e mbledhur nė Sheshin Skėnderbeu nė Shkup kanė nėnshkruar pajtimin e tyre pėr shpalljen e kėsaj republike. Kryetari i Iliridės Nevzat Alili, vendimin pėr shpalljen e Iliridės e bazoi nė Kushtetutėn e SHBA-ve, e cila nė preambulėn e saj thotė se ēdo qenie njerėzore ka tė drejtė tė qeverisė me vetveten si dhe nė qėndrimin e ish-residentit amerikan Woodrow Wilson se popujt kanė tė drejtėn e vetėvendosjes. Kėrkesa ishte qė Maqedonia tė funksionojė si shtet i dy republikave tė barabarta, ajo e Iliridės dhe ajo e Maqedonisė, sipas shembullit tė ish federatės Serbi-Mali i zi dhe federatės belge.Halili kėrkoi nga kryeministri Nikolla Gruevski qė sipas shembullit tė ish kryeministrit belg i cili dha urdhėr nė vitin 1970 qė Belgjika tė federalizohet, edhe Gruevski t’i japė urdhėr parlamentit qė tė fillojė procedurėn pėr federalizmin e Maqedonisė.Gjithashtu, Halili tha se kjo ėshtė e domosdoshme pėr shkak se Marrėveshja e Ohrit edhe pse e ndali konfliktin e vitit 200,1 nuk arriti tė sigurojė barabartėsi mes shqiptarėve dhe Maqedonasve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Republika e Ilirides
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: