AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Jonuz Musliu nese ka qen ne lufte kundra serbise,si eshte e

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Jonuz Musliu nese ka qen ne lufte kundra serbise,si eshte e    Sam 20 Sep - 6:50

Jonuz MUSLIU: Kosova Lindore nuk nuk do te harrojne ket vit shkak lirmit te 5 shqiptareve nga burgjet serbe dhe vizita e Ilir Metes


Jonuz Musliu,nese ka qen i veshur me roba te ushtrise ēlirimtare,si ja besoi serbia vendin e kryetarit ne kete Lugine?Kete Jonuzin eshte dashur qe ta burgosi serbija e jo ta bene kryetar ne brendi te serbise.
Po e njejta menyre eshte bere edhe ne Iliride,si nuk e burgosen Ali Ahmetin organet e maqedonise ,por e lejuan te formoi parti dhe te behet kryetari saj dhe te hyne ne koalicion me qeverin e Gligorovit !!!!!
A ka ndonje shqiptar qe ma spjegone kete ndodhi se vertete diēka nuk po ma rrok truni,ose nuk jam mire ne koke.


Interviste ekskluzive me z.Jonuz Musliun, lider i LPD-se dhe kryetar i Kuvendit Komunal te Bujanocit
“Ky vit te cilin po e percjellim sot do tė mbahet mend pėr Kosovėn Lindore edhe pėr disa aktivitete nė planin si vizita pėr herė tė parė tek ne e zėvendėskryeministrit shqiptar Ilir Meta, pastaj vizitat e tjera nga faktori ndėrkombėtar, ambasadat e akredituara nė Beograd si dhe protesta e marshit paqėsor me moton: ”Ndal dėbimit tė trurit”! Pra, tė gjitha kėto dhe shumė aktivitete tė tjera na bėjnė tė krenohemi pėr sukseset e kėtij viti, qė po e lėmė pas…” eshte shprehur per agejncine tone informative “Presheva Jone” lideri i LPD-se z.Jonuz Musliu, njherit kryetar i Kuvendit komunal ne Bujanoc .
Bujanoc, 31 dhjetor / AIK-Presheva Jone
“Presheva Jone”: Z.Kryetar, lirimi nga burgu i pesė shqiptarėve nga Presheva, sigurisht ka gezuar o vetem familajret dhe qyetaret e Pershves por mabre shqiptaret.?
JONUZ MUSLIU: Pas dy vjet arrestimi, u liruan nga burgu 5 nga 9 shqiptarėt e Luginės sė Preshevės, tė akuzuar nga drejtėsia serbe pėr kinse krime lufte kundėr njerėzimit, gjatė viteve 1999 nė Gjilan dhe rrethinė. Lirimi i tė akuzuarėve nga Gjykata Speciale pėr Krime Lufte nė Beograd, dėshmoi pafajtėsinė e kėtyre tė rinjve, duke triumfuar drejtėsia kundrejt akuzave tė pabaza tė prokurorisė serbe. Lėvizja e Progresit Demokratik, procesin maratonik tė seancave gjyqėsore nė Beograd, pastaj mėnyrėn se si u patėn arrestuar kėta tė rinj shqiptarė, kryesisht ish pjesėtarė tė UĒPMB-sė, trajtimet nė burgje i pat konsideruar tė motivuar politikisht. LPD, gjithashtu, pat kėrkuar nga subjektet politike shqiptare, institucionet komunale, sektori joqeveritar dhe faktorėt ndėrkombėtarė, tė ushtrojnė presion tek gjyqėsori jotransparent i Beogradit, pėr t’i dhėnė fund kėtij procesi tė montuar politik, ngase thellėsisht jemi tė bindur nė pafajėsinė e tyre. Ja mė nė fund edhe triumfoi drejtėsia.
“Presheva Jone”: Shkoj edhe njė vit. Sikur tė mos ndodhte lirimi i tė rinjve tanė, mendoni se ky viti ishte i sukseseve tė shqiptarėve tė Kosovės Lindore?
JONUZ MUSLIU: Natyrisht se pėrmbylljen e kėtij viti me njė sukses tė madhe pėr shqiptarėt e kėtij rajoni, e konsiuderon triumfi i drejtėsisė ndaj tė rinjve shqiptarė, tė cilėt mbaheshin nė burg vetėm pse ishin shqiptarė. Ky ėshtė njė sukses i pakrahasueshėm i kėtij viti. Gjithashtu, ky vit do tė mbahet mend pėr Kosovėn Lindore edhe pėr disa aktivitete nė planin si vizita pėr herė tė parė tek ne e zėvendėskryeministrit shqiptar Ilir Meta, pastaj vizitat e tjera nga faktori ndėrkombėtar, ambasadat e akredituara nė Beograd si dhe protesta e marshit paqėsor me moton: ”Ndal dėbimit tė trurit”! Pra, tė gjitha kėto dhe shumė aktivitete tė tjera na bėjnė tė krenohemi pėr sukseset e kėtij viti, qė po e lėmė pas.

“Presheva Jone”: Mendoni se zhvillimet politike nė Komunėn e Bujanocit kanė njė strategji pėr avancimin e tė drejtave tė shqiptarėve?
JONUZ MUSLIU: Po. Ēdo parti veē e veē ka njė platformė politike, apo njė strategji pėr avancimin e tė drejtave tė shqiptarėve tė kėsaj komune, por ka edhe njė platformė tė pėrbashkėt tė kėshilltarėve tė shqiptarėve tė tre kuvendeve: Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, tė aprovuar nė janar tė vitit 2006, sė cilės i pėrmbahemi gjithsesi. Nė kėtė drejtim kemi, gjithashtu edhe Referendumin e 1 dhe 2 marsit 1992, pastaj platformėn e dalė nga Marrėveshja Paqėsore e Konēulit e kėshtu me radhė. Tė gjitha kėto pėrbėjnė njė strategji pėr avancimin e tė drejtave tė shqiptarėve nė Kosovėn Lindore.
“Presheva Jone”: Raporti i Dik Marty ėshtė bėrė interesant mė shumė pėr gazetarė se sa realiteti ne rajon. Ju cfare mendoni z.Musliu rreth kesaj afere ?
JONUZ MUSLIU: Plotėsisht pajtohemi me Ju, ishte njė trillim ordiner, i cili u nxori mė shumė punė gazetarėve. E di mirė Marty dhe tė tjerėt si ai, se kush ka bėrė krime gjatė luftės nė Kosovė dhe pėr kėto krime shumė udhėheqės tė shtetit serbė janė dėnuar nga gjykata ndėrkombėtare pėr krime lufte. Raporti i Marty ėshtė me tendencė pėr ta ndryshuar realitetin, dhe pėr tė barazuar agresorėt dhe viktimat, duke ofruar gėnjeshtra tė pamoralshme, tė padrejta dhe pa dyshim si tė tilla do tė dėshtojnė.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Jonuz Musliu nese ka qen ne lufte kundra serbise,si eshte e
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: