AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Adem Demaqi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Adem Demaqi   Sam 20 Sep - 15:37

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi   Sam 20 Sep - 18:37

Kėtė konstatim e gjejmė si vizion nė Programin e Adem Demaēit mė 1964

Nga vitet 1949 e deri mė 1958 Adem Demaēi do tė kalitet nė opozitarin mė tė denjė tė shqiptarit qė po vuante nėn robėrinė serbe.
Ai nuk do tė kėrkoi vetėm bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Po nė atė gjykatore hapur do tė kėrkoi edhe bashkimin e Ēamėrisė me Shqipėrinė. Po atė ditė kur Adem Demaēi (1959) do tė denohet me PESĖ vjet burg tė rėndė, po atė ditė ambasadori i Jugosllavisė nė Athinė e njohtonte qeverinė greke. Miqtė e vjetėr po i frigoheshin kryekundėrshtarit tė ri politik. Jo vetėm kaq, qėndrimi i Adem Demaēit para hetuesėve (prokurorit) se nė gjykatore do tė qėndroi i pėrmbajtur nuk ishte njė taktikė e thjeshtė.
Adem Demaēi, i cili sapo kishte filluar studimet e letėrsisė nė Beograd, u ngrit e tha se “ne nuk jemi duke bėrė kurrėfarė hapash tė parė, sepse ne kemi tashmė traditėn tonė letrare, kemi Naimin, Ēajupin, Migjenin, Spasen, Nolin, Kutelin dhe se ne vetėm duhet tė vazhdojmė rrugėn e tyre nė letėrsinė tonė”. Kjo qe njė sfidė qė tregoi se nė mes tė letrarėve tė Kosovės po lind rebeli.
Gjithashtu, nė njė tubim tjetėr, njė vit mė vonė, tė letrarėve tė Kosovės, pasi qė Mehmet Hoxha, njė udhėheqės ende me ndikim nė hierarkinė e udhėheqėsve shqiptarė tė asaj kohe, u zotua qė tė mos lexohej dhe tė mos botohej Ernest Koliqi qė jetonte dhe krijonte nė Itali, Adem Demaēi, duke marrė pjesė nė diskutim tha se “nuk ka asgjė tė keqe nėse e lexojmė Koliqin sepse ai ėshtė mjeshtėr i rrallė i novelės shqipe dhe se ne kemi shumė ēka tė mėsojmė nga ai

Nė pranverėn e vitit 1958, nė revistėn letrare me emėr dhe me tirazh shumė tė madh, „Jeta e re“ falė guximit dhe pėrkujdesjes sė poetit Esad Mekuli, nė dy numra rrjesht u botua romani i Adem Demaēi “Gjarprinjt e gjakut”. Romani ishte shkruar me shumė dialogje nė gjuhėn popullore dhe kjo bėri qė ai tė kuptohej shumė mirė jo vetėm nga inteligjenca, por edhe nga turmat e gjera tė popullit. Romani, nėn petkun letrar, me aludime dhe metafora pothuaj tė hapta ishte nė tė vėrtetė nje mesazh politik. Porosi ishte qė shqiptarėt t’i lenin mė njė anė mėritė dhe ngatėrresat me njeri tjerin dhe krejt energjitė e tyre t’i drejtonin kundėr pushtuesit. Regjimi policor serb nuk e pati tė vėshtirė ta kuptonte sfidėn e Demaēit. Pas afro njėzetė rrėfenjave dhe romanit tė botuar, popullariteti i Demaēit u rrit fort jo vetėm nė qarqet letrare shqiptare gjė qė bėhej njė pengesė jo e vogėl pėr regjimin totalitarist. Emri i Adem Demaēit po lakohej me dyshim tė madh nėpėr zyrat e policisė sekrete serbe. Kupa po mbushej. Ai do tė vihej, shumė shpejt, para provės dramatike jetėsore: ose do tė pėrkulej dhe do tė inkorporohej nė strukturėn e regjimit,

Adem antar komuniste

dikush do tė mund tė kujtohej e tė pyeste se kush qe ai qė e propozoi Ademin tė anėtarėsohet nė Lidhjen Komuniste dhe do ta “hanit” edhe ju bashkė me mua


Pėr kėtė qėllim, mė 19. 11. 1958, nė Prishtinė, “nė emėr tė popullit” Adem Demaēi u arrestua dhe pas disa muajsh nė hetuesi, u nxuar para Gjyqit tė Qarkut nėn akuzėn se ka bėrė delikt politik, i inkriminuar si “propagandė armiqėsore”.
Mirėpo para gjyqit, Adem Demaēi, nuk mori rrugėn e mbrojtjes, por kaloi nė sulm frontal kundėr regjimit duke numėruar tė gjitha tė zezat qė kishte pėsuar dhe po pėsonte populli shqiptar nga pushtuesit serbė dhe doli me kėrkesėn qė nėse duam tė mos derdhet gjaku dhe tė ruhet paqja, Kosova duhet urgjentisht tė shkėputet nga pushtimi jugosllav dhe tė bashkohet me nėnėn e vet - Shqipėrinė! Qytetarėt qė kishin mbushur sallėn e madhe tė gjyqit nuk i pėrmbajtėn dot lotėt. Vetėm nėna Nazife nuk qante. Ajo ishte krenare me birin e vet trim. Dėnimin drakonik prej pesė vjetėsh Adem Demaēi e priti me buzėqeshje.

Nga pranvera e 1963, Adem Demaēi, bashkė me Ahmet Haxhiun (i ndjeri), Fazli Graicevcin ( i ndjeri), Zeqir Gėrvallėn,


Pas dy-tre aksioneve, mė 8 qershor 1964, ky u arrestua bashkė me shumicėn e organizatorėve.
Kur Adem Demaēi, mė 8 qershor 1974, doli nga burgu i Pozharevcit, gjendja nė Kosovė ishte larg mė ndryshe se nė qershor 1964.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Adem Demaqi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: