AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Budalla si mua i shpifet Hysen Prushit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Budalla si mua i shpifet Hysen Prushit   Jeu 25 Sep - 13:05

Reshat Budalla si mua i shpifet Hysen Prushit

RESHAT BADALLAJ[ Friday, 27.01.2012, 10:40 AM ]
LIDHI ZAGARET E SERBISE TRADHTARI HYSEN PRUSHI...!
Sherbimi Sekret Informativ Serbian, nuk vepron vetem ne Mitrovice e Kosove, por ajo e ka doren e gjate edhe ne Diaspore.
Hysen Prushi,baskepuntor i njohur serbian (lexo google), i ka leshuar zageret edhe rrugeve te Evropes, per gjahun e adhetareve shqiptare...
Hysen Prushi, spiun i njohur cetnik (lexo "BASHKIMI KOMBETAR), me urdher ta Beogradit, perkatesisht me urdher te Sherbimit Sekret serbo-cetnik,i turret langojeve si Bali Katravella, duke i a ngrehur veshin,duke i thene a i ke dhene magarit uje dhe se cka ke zbuluar per ne. Shih per kete, spiuni serb,merre nofken BALI KATRAVELLA,krejte kete me qellim te mos u bie ne sy shqiptareve. Ky zog shkine,argatin i“a bene Serbise,sepse paguet per kete pune.
Ky zog kurve-shkine, nuk del ne pazar sic dalin burrat,sepse eshte i ziere safi ne kazanin cetniko-serbian,bredh si korb shetites ne cdo faqe. Po te mos ishte ky,atehere burri del pa frike ne mejdan se nuk i ka borxh kombit shqiptar...
Hysen Prushi, tradhtari i kombit shqiptar (lexo TRADHTARET KANE EMER E MBIEMER), me urdher te zhupaneve,rrugeve te Evropes i ka leshuar ca qen, per te nuhatur gjurmet e patrioteve te kombit te deshmuar denbabaden.
Langoi, BALI KATRAVELLA KREJTE NE THONJEZA, pranon vet kur thote: Mua nuk me intereson shkrimi... Cka te intereson,more zog shkine?
Ky zog shkine, langua i zhupaneve, perzien me gorane Zhurin. Nuk i di kufijt e Lumes, Verrinit, Opojes e Gores (Sharri-Dragash).
Spiuni,BALI Katravella, QE I LUS TE GJITHE SHQIPTARET QE TE KENE KUJDES NGA SPIUNI I PAGUAR, Si genjen PARA JUSH? TERE BURGUN KAM QENE PA SHOKE NE VETMI. Neqoftese eshte ngrene pitja tepsia eshte ne vend thuhet nga anet tona...
Klyshi tjeter,Musa Prushi, i ndersen keta Zagar,si "shefi i tyre" per para te majme. Ēdo lexues e kupton, se nuk eshte fjala per shkrimin, por une ISHA I PARI QE E ZBULOVA PER "ZEMRA SHQIPTARE" SE HYSEN PRUSHI ESHTE TRADHTARE I KOMBIT DHE SPIUN SERBIANE. NUK JAM I PARI SE ZAGARIN HYSEN PRUSHI E ZBULOVA SE KY DIHET BOTERISHT SE ESHTE DHE DO TE MBETET LANGUA ME DAMKE.
PER TE PERFUNDUAR KETE, LEXUES TE NDERUAR, ESHTE SHUME KOLLAJ: FUTUNI NE GOOGLE KERKONI EMRIN TIM DHE ME VEMENDJE PERCIELLNI. TANI PER TANI NUK DO TI KENDOJE KENKE VTES...
DHE KERKONI POASHTU NE GOOGLE HYSEN PRUSHIN DHE LANGOJTE TJERE TE PAGUAR DHE KOMENTIMI I METEJM ESHTE I PANEVOJSHEM...!
Ne shkrimet e radhes do te LEXONI: KETA JANE TRADHTARET E KOMBIT OSE: A KANE RA PISHMAN LANGOJTE SERBIANE...
Ne reagimet tjera, ju ve ne dijeni se dy djemte e mi, do te merren me keta zagare te paguar.
Sepse nuk i“a vlene te merrem une me keta argate te paguar serbiane qe nuk dalin ne shesh se i zbulon populli yne.
Pasi te lexoni ne google do zbuloni rrenat dhe shpifjet me pagese te Serbise, ne me faksimile do t“iu paraqitemi me shkrim e me vule, perse kemi qene te denuar dhe perse me ndjek sherbimi Sekret Serbiane me keta zagare rrugac. Ndaj, lidhi zagaret tradhtari i KOMBIT HYSEN PRUSHI...
RESHAT BADALLAJ,ORIGJINAL DHE DORA VET
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Budalla si mua i shpifet Hysen Prushit   Ven 26 Sep - 11:14

http://botasot.info/diaspora/131650/nenes-nuk-i-doli-shpirti-pa-e-pare-djalin/
Nėnės nuk i doli shpirti pa e parė djalin
Bota Sot | 09.08.2011 09:46 • Reshat Badallaj

Thonjtė gjakpirės tė Serbisė ishin tė gjatė pėr tė bėrė copė-copė ēdo qė shkonte nė dėm tė interesave tė tyre. Syri vėzhgues e kėsaj kulshedre vėzhgonte ēdo cep tė Kosovės. S“do mend se krah i forte iu kishte bėrė argati i ca langojve qė punonin kundėr shqiptarėve qė nga ajo ditė qė i kishte rėnė koka nė dyshek. Shqiptarėt me kohė e kishin nisur vallėn e lirisė edhe pse ishin duarthate. Ndėrkaq, serbėt zotėronin makinerinė e luftės. Kur plasi nė Prishtine, demonstrata revolucionare morėn pjesė i madh e i vogėl. Sehir bėnin vetėm ata qė ishin denbabaden zagare tė Serbisė. Qentė ishin tė betuar nė rrugėn e Satrabit Tito, shqiptare urrejtės, qė tė vriste natėn dhe tė qante ditėn. Mbrėmjen e 11 marsit te vitit 1981, shpėrtheu nė mensėn e studenteve. Unė dhe Hajredin Muja dolėm pa njė pa dy nė ballė tė kolonės. Shih pėr kėtė, haberi ishte dhėnė nė fshatin tim nė Zhur, ca tellallė qė flinin te Simiqi. Kishte shumė tė drejt kur thoshte Mitrush Kuteli:"Fshati im rreng me lugetėr". Por, i bėja pyetje vetės:Ē“dreqin ka fshati im me Serbinė. Kur u kthyem nė fundjavė nga Prishtina nė Zhur se ishim student filloi kalvari i dyshimeve. Pa zbritur nga autobusi, Xhelalit, tani profesor nė Prizren, njė langua i thotė:"Kush po e kėrkon Shqipėrinė, le te thejė qafėn atje..." Ishte prekur tej mase i shkreti.

Filluan arrestimet

Zagarėt serbianė iu turren fshatrave tė Kosovės, qė ishin 780 fshatra etnikishtė tė pastra. Hijenat, lagje mė lagje derė mė derė hynin dhe shanin ēdo gjė shqiptare. Shanin e shanin dhe bėnin konkurrent se kush ėshtė mė i zoti. Se cili po e merre bajrakun, pėr t’i dėrguar procesverbalet nė UDB dhe nė Komitet. Nė lagjen tonė i detyronin ca tellallė qė tė thėrrasin lagjen se sonte kemi mbledhje pėr t’i dėnuar armiqtė e Serbisė. Njė kėlysh shkruante me kalem procesverbalet dhe kur dilte u zgėrdhinte tamam si qen dhe i thoshte qeniujk, Ymerit te Azimit:"Kije me pa shka kam shkrue pėr nacionalistėt..." Dhe qeniujk ia rrinte shpatullat. Ca kėlysh tė tjerė ia palonin kėpucėt dhe ia mbanin setrėn UDB-ashėve. Ymeri i Azemit, zanatin e afijes e kishte nga babai qė ishte bashkėpunėtori i Gojko Popoviqit. Kishin shumė medalje nga serbėt dhe ecnin me fedellėk. Qentė nuk e dhanė asnjė fjalė tė keqe pėr barbarėt serbė. Nė kupė tė qiellit i ngrinin serbianet...

Filluan arrestimet. Pas kėtyre tė lehurave tė langojve serbiane, kudo nė Kosovė filluan arrestimet e "Nacionalistėve, separatistėve, irredentisteve, shovinisteve..." Dėnimet nga mė tė ndryshmet, nga politikanet serbian: Azem Vllasi, Ali Shukriu, Sinan Hasani, Kole Shiroka, Rahman Morina , Mahmut Bakalli, Fadil Hoxha, Bajram Selani, Hysamedin Azemi... shtypi,Tv...

Lehnin sepse kishin tė drejt, sepse paguheshin pėr kėtė punė. Nė kėtė valė arrestimesh mė morėn. Muharrem (emri i vėrtete Rexhep) MEHMETAJ, ishte qaush nė stacionin e policisė serbe nė Zhur. E diel ishte. Me dorėzoi ne dorėn e UBD-shit Zenel Celina. Zenel Celina ishte UBD-ash me zė, si soji i Hysen Prushit. Personalisht, nuk e njoh, por ne thonim mos u bė spiun si Hysen Prushi. Se kush ėshtė Hysen Prushi, kėrkoni mė thellė nė google... Vėllanė tim e arrestuan Mitatin, Hajredinin po ashtu. Ishim nja njėzetė persona qė nuk na linin rehat kėlyshėt e Serbisė. Njė pasdite, "Te shpia e Xhevries", kėshtu i thonim ne, e kapen edhe Nargimin. Nargimi i dades Xhevė, me kėtė emėr njihet nė fshat, nė cepė tė setrės mbante shkabėn e zezė, qė ishte therė nė sy pėr langojtė serbian dhe plisin e bardh nė kokė. Plisi i bardh tamam si bora e pashkelur e Pashtrikut plak. Bandės sė egėrsuar ēetniko-serbe i prinin qentujk Nijaziu i Dalipit. Dalipi, nė kurthėn serbe e qiti trimin Hasan Alin-Hasan Remnikun. Hasani u vra atėherė vet i shati nė afėrsi tė mullirit nė Kabash. Me "Yrysh" e kapen Nargimin. Deshėn t“ia shkulin me dhune shkabėn nga setra. Dhe qentujk, qė kishin marrė disa dekorime nga Beogradi, bashkė me ca xhandar qė kishin marrė me veti. Ia kapen plisin, ia gjuajtėn nė tokė. Shkele i thanė. Jo, i“u pėrgjigj Nargimi. Shkele, shkele me bėrtim e detyruan, i nxirren dhėmbėt si qentė e nkequr. Nargim Begaj, i dadės Xhevė, nuk e shkeli, se nuk e shkeli. I ranė qentė deri kur u lodhėn i binin nė sy tė popullit. Do tė shihemi prapė i thane langojte e Serbisė. Nargimi hundė e dhėmbė tė thyer erdh nė Zhur. E kishte shtri dada Xhevė nė shtrat. Ishte pa babė. Tė varfėr deri nė palcė, Qaza i vėllai, nuk punonte se hiq nuk ia donte shpirti punėn. Dada Xheve ishte mbesė e Topojanit tė Shqipėrisė. Ndėrkaq, Hajredinin e kishte djalė teze.

Ikja nga Kosova

Njė natė vonė u mblodhėm kokė mė kokė. Nuk jetohet mė kėshtu nga kėta gjakpirės. Po e marrim arratinė. U vendos qė ditėn kur tė mbahet turniri i futbollit nė muajin maj tė ikin. Tė ikin pėrtej bjeshkėve. Nė Shqipėri. Ne pėrcjellje ishte Agimi i Istref Bajres-Badallaj. Ndarja ishte nė mal. E dhimbshme! Ne ndarje Hajredini dhe Nargimi i kishin thėnė Agimit: herė do kur do tė shihemi.

Nė Shqipėri i ndajnė. Hajredini nė Tiranė, ndėrkaq Nargimin e largojnė nė Skrapar. I pari vazhdon degėn e Muzikės dhe e mbaron. Martohet me Majlinden. Nargimi mbaron Fakultetin atje. Familjen dhe Zhurin e kishte marrė malli. Jo tė gjithė. Jo bandėn titiste-komuniste, sepse pėr ta ishim armiq. Ca vite me vonė ky mallė shuhet pak se TV shqiptar nė programin e vitit te Ri, e dha Hajredin Mujen si dirigjent. Ju tha ‘ja ku jam, jem gjallė’...

Dhjetė vjet mė vonė, Hajredini ilegalisht vjen nė Zhur vetėm pėr dy net, Ademin te vėllaun nuk e gjen. Ademi shumė herėt po ashtu kishte qenė nė Shqipėri, nė Fier, shtatė vjet i shkreti kishte kaluar atje, nėna i kishte vdekur. At botė unė kisha dalė nga burgu, Shema mė i vogli vėlla i Hajredinit, erdhi natėn nė derė. Qeni linte me tė madhe. Reshat, eja se njė "myzhde" do ma japish. Ka ardhur Hajredini, po do me u takua me ty. E pabesueshme. U takuam. Dinte ēdo gjė pėr ne, pėr burgun pėr vrasjen e zhurianėve mė 28 mars 1989...

Shumė mė vonė, Nargim Begaj, vendos me gruan tė kthehet nė Zhur pėrgjithmonė. Nuk isha atje, isha larg afro 3000 kilometra. E takon nėnėn dhe vėllain Qazen. Ēmallet me ta. I dėshpėruar tej mase, kthehet prapė nė Shqipėri. Nėna bėhej vrer. Or, bir nanėn nuk e gjė mė tė gjallė. Dhe vėrtet nėna e Nargimit, sėmuret pėr vdekje. E dėrgojnė nė spital, si themi ne nga anėt tona pa shpirt. Mjekėt, i kishin thėnė Qazes se nuk ka shpėtim i ka orėt e numėruara. Nuk i del se nuk i del shpirti. Qaza e lajmėron Nargimin. Vjen nga Shqipėria e drejt nė spital, pa u ndalur nė Zhur. Hynė brenda nė spital. Te shtrati i vdekjes, Nargimi i thotė:"Nanė Nargimi jam”. Vetėm njėherė i hapi sytė, e shikoi dhe pa pėrgjigje e lėshoi shpirti. Ndjese pastė! Nargimi ia vuri dorėn pėr t“ia flladitur shpirtin. Ishte vonė. Ajo, iku pėr tė mos u kthyer kurrė mė. Nargimit i mbeti peng qė nuk i“a dha tė paktėn njė gotė ujė...

Ēarēafin e bėri ujė me lot. E bėnė xhenaze dhe e varrosen nė Zhur. Ajo, iku me shumė vuajte me shpirti nė qiell, me shumė vuajte nga tradhtarėt e kombit. Nargimi iku nė Shqipėri. I“a kishte lanė amanet Qazes qė t“i dėrgoj lule dhe ujė te varri...

Ndėrkaq, tradhtarėve tė kombit vetėm qentė po ia vizitojnė varret dhe po ia psh... me lezet!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Budalla si mua i shpifet Hysen Prushit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: