AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Tradhetia ndaj Ballit Kombetar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Tradhetia ndaj Ballit Kombetar   Lun 29 Sep - 18:11


Biografia e Enver Hoxhes

Rrjedhte nga nje baba me emrin Halil qe jetuan nje kohe prej 5 viteve  ne amerike,i lindur ne nje fshat Palorto te Gjirokastres ,me 16 tetor 1908.Nisi shkollen ne metepe drita,studjoi ne liceun franqez.
Hysen Hoxha ishte xhaxhai qe kujdesej per rritjen e Enverit.Nipin e baba Gjenit,qe ishin rrit bashk ne nje shtepi,Abaz Homarri,vetem pse ishte rreshtue ne forcat nacionaliste e pushkatoi Enveri.
Qemail Stafen e vrau vetem pse ishte ma i zgjuar se Enveri.

Strategjija e Enverit;

Enverr Hoxha filloi ta ndertoi strategjin e tij te fitores.Ai ishte i qarte;Se ne rrugen e tij te pushtetit ;Une pengoi dy elemente;Mbretin Zogun ne mergim dhe grupin nacionaliste qe ne vitin 1942 filloi te njhet me emrin Balli Kombetar.
Zyrtarishte keto dy formacione ,komunistet dhe balli ruajten nje sado nje distance gjere ne gushte te vitit 1943.Ideja per nje lufte te perbashket u hodhe disa here qe marveshja e Mukes 1 dhe 2 gushte .Delegacionet e dyja delegacioneve ,u mblodhen ne shtepine e nje gazetarit te ri Isam Toptani.
I biri i Adip Toptanit qe kishte besim nga dyja palet.Bisedimet u mbyllen me vendimin e luftes se perbashket ne drejtimin e nje komitetit te shpetimit te shqiperise,qe do te vepronte si qeveri provizore.Ky komitet i perbere nga fronti NQ dhe Bashkimi Kombetar.Por komiteti i shpetimit te shqiperise nuk u krijue kurr.Bashk me te edhe endrra per nje rezistence te perbashketdhe regjimi demokratike pas luftes.
Pase ketij nenshkrimi te bere nga ana Mustafaj Gjinishit dhe Ymer Denisha ,Enver Hoxha denoncoi ate dhe marveshjen e shpalli tradhetare.
Ymer Deshnica i humbi te gjitha funkcionet e tij ,kurse Mustafaj Gjinishi u transferue ku u vra ne forma mistere.
Me urdherin e titos se dates 26 gushte,Enver Hoxha shkruan;Ne frontin e Maqallares e te Dibres ra deshmor ne fushen e nderit  shoku nenekoloneli Mustafaj Gjinishi,pa kursye asgje dhe jeten ne vijat e para te luftes per çlirimin e atdheut.Ne shenje zie ne urdherojme qe ne te gjitha repartet e UNQ te ulen flamujt e tyre ne gjysme shtize per tri dite rreshte qe nga dita e sotme.

Pas pakes muaj pas ,rastit  te vrasjes  se Gjinishit,u be rasti i pare e rasti i  i hakut ,kur Enveri pranone nje krim te bere direkte prej partise komuniste me shtytjen e jugosllavise ne diskutimin e tij me 26 nentor 1944 ne plenumin e Beratit  i akuzuar per vrasjen ai sqarone;
Sa per qeshtjen e Gjinishit,ne mendojme se kjo duhet bere.
Une kam qen ai qe kam bere kete qeshtje.
Nese i tha gje Milladini Lirise,une nuk di.Psi erdhi telegrami,qe thoshte se puna doli me suksese.Te nesermen erdhi lami se Gjinishi u vra.Sipas njoftimeve te botuara ,Gjinishi eshte egzekutue nga Liri Gega,ai do ta arrestoje dhe egzekutoi,po vete Enveri,bashk me te shoqin gjenerlin Talim Ndreun.Thuhet se Liri Gega ishte shtatzane kur u egzekutue.

Vete e ka shti me vra,per me humb ferkemin e ka vra edhe shtytesin enveri pederi.

Syreja Selfo

Ishte nje shok i Enverit,i cili e ndihmoi ate  me pare dhe ia paguante qiran e dy shtepive enerit.E ka rrite Enver Hoxhen dhe ky pasi ka kalue ne grupin e nacionalisteve e pushkatone.
Enver Hoxha ndryshone deklaraten e tij.Syreja Selfo pushkatohet ne vitin 1946.Ne librin e tij,kur hidhen themelet e shqiperise se re sqarone se pushkatimi i Syrejas eshte bere nga intriga e Koci Xoxit ,kete pushkatim e kishte bere pa fajin e tij.

Nexhmije Hoxha(Gjuglini)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Tradhetia ndaj Ballit Kombetar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: