AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore   Ven 3 Oct - 5:33


https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-

‎LIDHJA E DYTĖ E PRIZRENIT
18 h ·
Trimi qė ngriti flamurin nė vlorė, mė 28 nėntor 1912. ISUF BARDHOSH (HAKLAJ) - Rrjedh nga njė familje me tradita patriotike nga fshati ISNIQ. U dallua si luftarė gjatė sundimit turk, sidomos gjatė kryengritjeve tė vitit 1909 – 1910. Ishte pjesėmarrės nė tubimin e vrellave tė Llukės. Pėr njė kohė krah i djathtė i ISA BOLETINIT. Isuf BARDHOSHI ishte ndėr luftarėt e njohur tė Rrafshit tė Dukagjinit. Me urdhėrin e Isa Boletinit e ngriti flamurin nė vlorė 28 nėntor 1912. Mes parisė sė atyshme filluan grindjet JO e ngrita unė, JO e ngiriti KY. Mirpo Ismail Qemali tha: - Atė qė e ngrit flamurin do ta quajmė “ushtari i panjohur”. Nė fillim tė vitit 1913 vritet Isuf BARDHOSHI, tė kufirit nė vendin e quajtur Qafa e Padeshit nė pėrleshje me serbomalazeztė. Faktikish u ēit nė pritė nga atdhe mohuesit shqiptarė. Tė gjithė trimat janė vrarė nė tė njejtėn menyrė.
" />


Derničre édition par Perparimi le Lun 27 Juil - 5:37, édité 3 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore   Mer 8 Oct - 0:23

Haxhi Kuēi Ramadan;Pase perfundimit te marveshjes se Ohrit,u be edhe dorzimi armeve pa trysnin nderkombetare...as njeanit nuk ja kane majte pipate me marr persiper kush e ka udhehequr luften se e kane dite qe makedoni ua kepute kokat.E keni dite ju mire se Ali Ahmeti mundet me marr kete detyre se ka lidhje me makedonin ,dhe nuk i bejne kurgja.Nese nuk ka qen keshtu me refuzoni ?!
14 h · J’aime · 1

Gani I. Abazi Haxhi,me sa po e kuptojė nga komenti yt ti je duke fol "kėrrk n'hamar", dhe nuk ki asnjė fije haberi nė zhvillimin e procoseve politike qė janė zhvilluar para,gjatė dhe pas pėrfundimit tė luftės ēlirimtare nė maqedoni. Tė them kėshtu ngase duke e njohur veprimtarin e z.Ali Ahmeti nga vitet e 70 e deri mė sot,e jo ""llafe shterrpė". Mos fol e mos shkruajė kot e pa bazė,sepse ve nė dyshimē edhe shumė gjėra tjera,qė nė radhė t'parė duhet me marrė siten,e me filluar me lustrim qe nga vitet e 50-ta e kėndej, e ndoshta nuk del burrė i mirė as ti e me shumė tjerė!!!
11 h · J’aime

Haxhi Kuēi Per mua ska rrote sames qe del e me thote ma ke ba ndonje tradheti.A qe shpifen shpiunat,pune madhe.Nja mundem me thene se ēdo shqiptar me ka borgj.Sa per Ali Ahmetin ,nuk e njoh mire,se tek e fundit as fizikishte kurr se kam pare,por permes tjereve.Aliu ka qen mesues ne Maqiteve ne komunen e suharekes.Dhe RDW ne vitin 2001 ne gjuhen maqedonase pate lajmrue se ky ka qen ne kohen e jugosllavise ne organet e larta maqedonase.Sa per shoshe qe thua,me vend e keni,veshtire eshte me dale ndonje i paqe.Kush ja pergadititi luften ne maqedoni?ēfare marveshje kishin me.....dhe a ka qen marveshja qe lufta te niset,ta masakrojne popullin,ta plaqkisin ,ta djegin,ta debojne dhe prape me be marveshje qe gjendja e shiptareve te jete ne ate vend,pra ketu ku jane.Lufta e tille,nuk ka dallim nga kjo e kosoves dhe ne luginen e presheves.Me pas punue sa une per qeshtjen e shqiptareve vetem nje perqinde e popullit shqiptar,ndryshe kishte me qen sot gjendja e shqiptareve.
Ą l’instant · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: