AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Stephan Hawking,thote ska zot,por ligjet erdhen nga ai

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Stephan Hawking,thote ska zot,por ligjet erdhen nga ai   Sam 4 Oct - 14:59

https://www.facebook.com/telegraficom/posts/948895838460126

Stephen Hawking thotė se ėshtė atesit dhe mendon se shkenca ka ofruar “shpjegim dukshėm mė bindės” lidhur me prejardhjen e universit sesa religjioni. Ai thotė se shkenca ėshtė mė bindėse se religjioni.
"Para se ta kemi kuptuar shkencėn, ka qenė e natyrshme tė besojmė se Zoti e ka krijuar Universin, por sot shkenca na jep shpjegime dukshėm mė bindėse", ka deklaruar fizicienti i njohur Stephen Hawking nė njė video qė e ka transmetuar gazeta spanjolle El Mundo.

“Kur unė kam thėnė ‘sikur ta njohim mendjen e Zotit’, kam menduar se nė atė rast do tė dinim gjithēka di Zoti, nė qoftė se ai do tė ekzistonte, por ai nuk ekziston. Unė jam ateist”, ka shtuar Hawking.

Komenti i Hawking ka pasuar pas njė pyetje tė gazetarit nė lidhje me religjiozitetin e tij.

“Mendja e Zotit” ėshtė njė referencė qė Hawking e pėrdor pėr tė sqaruar pasusin nga libri i tij “Histori e shkurtėr e kohės”, nė tė cilėn ai ka shkruar se shkencėtarėt “do ta njihnin mendjen e Zotit” sikur tė zbulohej njė set parimesh shkencore qė njihet ndryshe edhe si “Teoria e Gjithēkasė”.

Megjithatė, kjo nuk ėshtė hera e parė qė Hawking flet hapur lidhur me bindjet e tij religjioze.

Nė vitin 2011, pėr The Guardian, ai pat deklaruar se nuk beson nė parajsė ose nė jetėn pas vdekjes, duke i quajtur ato “pėrralla pėr ata qė i frikėsohen errėsirės”.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Stephan Hawking,thote ska zot,por ligjet erdhen nga ai
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: