AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  vėrtetojnė qė pas vdekjes ka jetė

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: vėrtetojnė qė pas vdekjes ka jetė   Dim 12 Oct - 6:52

Shkencėtarėt gjermanė vėrtetojnė qė pas vdekjes ka jetė
Publikuar: E mėrkure 10 Shtator 2014, 18:04 0 Komente 0 Rekomandime
Njė ekip i psikologėve dhe mjekėve tė lidhur me Universitetin Technische tė Berlinit, kanė bėrė tė ditur se ata kishin provuar nga eksperimentimi klinik, ekzistencėn e disa formave tė jetės pas vdekjes.
Ky njoftim i habitshėm ėshtė i bazuar nė konkluzionet e njė studimi duke pėrdorur njė lloj tė ri tė mbikėqyrjeje mjekėsore tė pėrvojave pranė vdekjes, qė lejojnė pacientėt tė jetė klinikisht tė vdekur pėr gati 20 minuta para se tė vijnė sėrish nė jetė.
Ky proces i diskutueshėm qė u pėrsėrit nė 944 vullnetarė gjatė katėr viteve tė fundit, kėrkon njė pėrzierje komplekse tė drogės duke pėrfshirė epinephrine dhe dimethyltryptamine, tė destinuara pėr tė lejuar trupin qė ti mbijetojė gjendjes sė vdekjes klinike dhe procesit tė reanimacionit pa dėme.
Trupi mė pas ėshtė vėnė nė njė gjendje tė pėrkohshme kome, i induktuar nga njė pėrzierje e barnave tė tjera, tė cilat duhet tė filtrohen me ozon prej gjakut gjatė procesit tė reanimacionit prej 18 minutash.
Kohėzgjatja jashtėzakonisht ekstreme e kėsaj pėrvoje, vetėm kohėt e fundit ėshtė bėrė e mundur nga zhvillimi i njė makine tė re kardiopulmonare (CPR), e quajtur AutoPulse. Kjo lloj pajisjeje ėshtė pėrdorur gjatė disa viteve tė fundit, pėr tė sjellė nė jetė njerėzit qė kishin vdekur para 40 minutave dhe deri nė njė orė.
Ekipi i shkencėtarėve tė udhėhequr nga Dr Berthold Ackermann, kanė monitoruar operacionet dhe kanė pėrpiluar dėshmitė e kėtyre vullnetarėve. Edhe pse ka disa versione tė lehta nga njė individ nė njė tjetėr, tė gjithė individėt kanė disa kujtime tė periudhės sė tyre tė vdekjes klinike, dhe njė pjesė e madhe prej tyre pėrshkruajnė ndjesi shumė tė ngjashme me njėra-tjetrėn.
Shumica e kujtimeve tė pėrbashkėta pėrfshijnė njė ndjenjė tė shkėputjes nga trupi, ndjenjat e ngritjes nė ajėr, qetėsisė totale, sigurisė, ngrohtėsisė, pėrvojės sė shpėrbėrjes absolute, dhe pranisė sė njė dritė tė madhe. Shkencėtarėt thonė se ata janė tė vetėdijshėm dhe shumė prej konkluzioneve tė tyre do tė shokonin shumė njerėz.
Nė radhėt e kėtyre vullnetarėve numėrohen anėtarė tė feve tė ndryshme, si tė krishterė, myslimanė, hebrenj, hindu dhe ateistė gjithashtu. “Unė e di se rezultatet tona mund tė shqetėsojnė besimet e shumė njerėzve. Por, nė njė mėnyrė, ne vetėm u jemi pėrgjigjur njė prej pyetjeve mė tė mėdha nė historinė e njerėzimit, kėshtu qė unė shpresoj se kėta njerėz do tė jenė nė gjendje tė na falin. Po, ka jetė pas vdekjes dhe duket se kjo vlen pėr tė gjithė”, ka thėnė Ackermann. /shekulli/
Shkencėtarėt gjermanė vėrtetojnė qė pas vdekjes ka jetė
Publikuar mė 10.09.2014 | 17:02
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
vėrtetojnė qė pas vdekjes ka jetė
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: