AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  Marte Tunaj deklarone qe e ka dhunue Millosh Jokiq

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Marte Tunaj deklarone qe e ka dhunue Millosh Jokiq   Dim 12 Oct - 10:47

E dhunuara Marte Tunaj: Bota duhet ta dijė se ēka ka ndodhur gjatė luftės nė Kosovė
E dhunuara Marte Tunaj: Bota duhet ta dijė se ēka ka ndodhur gjatė luftės nė Kosovė 100GAZETAEXPRESS E diel, 12 Tetor 2014 15:54 Marte Tunaj ėshtė gruaja e vetme nė Kosovė qė ka dėshmuar pėr dhunimin e kryer gjatė kohės sė luftės. Ajo tani ėshtė nė moshė tė shtyrė dhe merr njė ndihmė prej 96 eurove. Marte Tunaj ka njė porosi pėr femrat dhe gratė e dhunuara gjatė luftės, tani nė kohėn kur po bėhet identifikimi i tyre dhe kur shteti po mundohet tua sigurojė njė pagė dinjitoze atyre. Rrėfeni dhe vetėm rrėfeni dhe tregoni botės se ēka ndodhi me ne ėshtė porosia e saj.
Marte Tunaj ndryshe e njohur si burrnesha e Kosovės ende ka kujtime tė hidhura e tė rėnda gjatė kohės sė luftės sė fundit. Ajo ishte e dhunuar nga serbėt dhe ėshtė e vetmja grua kosave qė nė Gjykatė dėshmoj publikisht dhe nuk hezitoj tė tregojė barbarinė e paramilitarėve serb, raporton rajonipress.

Tuna tani ka njė moshė tė shtyrė dhe merr vetėm 96 euro ndihmė nga shteti. Thotė se shpreson shumė qė kjo kategori do tė sistemohet dhe do tė pėrkrahet edhe mė shumė nė tė ardhmen. “Kam dėgjuar se tani gratė e dhunuara po identifikohen nė tėrė Kosovėn, por janė plotė gra qė nuk duan tė dėshmojnė. Unė mendoj se ato gabojnė shumė rėndė nėse nuk rrėfehen. Bota duhet tė dijė se ēfarė ndodhi me ne dhe ne duhet tė rrėfejmė. Unė kam rrėfyer publikisht sepse kisha pėrkrahjen edhe tė familjes, edhe gratė e tjera duhet rrėfejnė. Apeli im pėr tė gjitha femrat dhe gratė e dhunuara gjatė luftės ėshtė : “Rrėfeni, rrėfeni” porositė Marte Tunaj.

Marte Tunaj me prejardhje nga Gjakova ėshtė e martuar nė Verban tė Vitisė dhe ka njė histori interesante. Ajo mė 30 maj tė vitit 1999 ishte maltretuar, keqtrajtuar dhe pėrdhunuar nga paramilitari Millosh Jokiq ndaj tė cilit mė 25 shkurt tė vitit 2000 ishte ngritur aktakuza pėr krime lufte kundėr popullatės civile nė Viti. Nė veēanti deklarata e Marte Tunajt se ishte dhunuar nga Jokiqi ishte aq e guximshme dhe trimėruese saqė Jokiq urgjentisht nga forcat e KFOR-it ishte arrestuar.

Por nuk pėrfundon kėtu historia e Marte Tunajt. Ajo e kishte shumė tė vėshtirė qė pas luftės t`i rrėfente familjes dhe burrit pėr tėrė atė qė i kishte ndodhur me Jokiqin. “E mora guximin dhe i dhashė vetės detyrė qė ta denoncoja nė polici Jokiqin. E bėra kėtė pėr hir tė shumė nėnave e grave shtatzėna qė ishin keqtrajtuar nga Jokiqi. Burri im e mori vesh tek pasi u bė gjyqi dhe i jam shumė mirėnjohės qė mė pėrkrahu deri nė fund” rrėfen ajo pėr rajonipress.

Tunaj thotė se guximin pėr tė dėshmuar si grua shqiptare ia fala Kosovės, djalit tim Sherifit i cili ishte pjesėtar i UĒK-sė dhe ishte i vetmi i mitur nė tėrė rajonin e Vitisė.

Ajo sė bashku me burrin e saj Vebih Selmanin dhe djemtė ishte pjesėmarrėse e luftės sė fundit. Lufta me tė mirat e me tė kėqijat asaj i solli njė ngjarje tronditėse. Pėr shkak tė aktivitetit nė UĒK tė burrit tė saj dhe djemve ajo dhunohet nga paramilitarėt serb.

Ajo thotė se gjatė luftės sė fundit e ka fituar diabetin dhe vetėm pėr njė muaj shpenzon mbi 80 euro vetėm pėr barna.”Nuk jam pishman qė u kam dhėnė bukė pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe u kam qepur edhe rrobat. E kam bėrė me vullnet e dėshirė , por nuk mund tė pajtohem me faktin se Qeveria e pėrkohshme mė pėrzuri nga vendi i punės dhe askush kurrė nuk ėshtė pėrkujdesur pėr mua” thotė ajo e revoltuar.

Martja thotė se e ka guximin tė flas nė emėr tė tė gjitha grave tė dhunuara qė shteti tė mendoj dhe tė bėjė tė pamundurėn qė tua mundėsojė njė pagesė dinjitoze. “Ėshtė gjynah qė femrat e dhunuara tė mbesin nėn mėshirėn e lėmoshės. Ato kanė nevojė pėr pėrkujdesje e tretmane tė ndryshme mjekėsore” shprehet ajo.

Ndryshe Marte Tunaj ėshtė femra e vetme nė Kosovė qė ka dėshmuar publikisht pėr dhunimin e kryer nga ana e Millosh Jokiqit. Tunaj ka dėshmuar nė prezencė tė burrit dhe publikut nė sallė dhe si rezultat i rrėfimit tė saj rrėqethės Jokiq ishte dėnuar me 20 vite burgim.

Nė gjykimin kundėr Millosh Jokiqit patėn dėshmuar 40 dėshmitarė nė mesin e tyre edhe Marte Tunaj nga Verbani i Vitisė. Tunaj me dėshmi rrėqethėse pati prezantuar para trupit gjykues qė udhėhiqej nga Patrice de Charette, shumė fakte dhe prova bindėse.

Millosh Jokiq sipas Marte Tunajt mė 30 maj 1999 nėn kėrcėnimin e thikės ka kryer marrėdhėnie seksuale. Jokiqi ishte i armatosur deri nė dhėmbė./rajonipress/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Marte Tunaj deklarone qe e ka dhunue Millosh Jokiq
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: