AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Serbia e dim cili e ngriti flamuri;I.M.

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Serbia e dim cili e ngriti flamuri;I.M.   Lun 20 Oct - 16:09

Policia serbe: Dimė shqiptarin qė ngriti dronin, kemi urdhėr-arresti
Fillimi | Lajme | Ballkan | Policia serbe: Dimė shqiptarin qė ngriti dronin, kemi urdhėr-arresti | Add to Facebook Share
Madhėsia: Decrease font Enlarge font Publikuar/modifikuar 20/10/2014 09:27:00
image

“Kurir” thotė se shqiptari mbėrriti nė Beograd mė 11 tetor, dhe sikurse nuk lejohej futja e tifozėve shqiptarė nė Serbi, personi qė dyshohet se ka ngritur dronin me flamurin e Shqipėrisė etnike, ka kaluar pėr nė territorin serb pasi ishte me dokumente dhe me makinė me targa italiane.

Shqiptari, sipas mediave serbe, ka qėndruar nė njė hotel i cili ndodhet pranė stadiumit “Partizani”, aty ku mbrėmjen e 14 Tetorit u zhvillua ndeshja Serbi-Shqipėri e vlefshme pėr eliminatoret e kampionatit evropian “France 2016”.

Mediat serbe thonė se shqiptari me inicialet I.M ėshtė i specializuar nė alpinizėm dhe se njihet prej kohėsh me Olsi Ramėn, vėllain e kryeministrit Rama. Ishin po mediat serbe tė cilat akuzuan mė herėt se ishte Olsi Rama ai qė telekomandoi dronin me flamurin e Shqipėrisė sė Madhe, nga tribuna VIP e stadiumit “Partizani”, ku ai dhe shqiptarėt e paktė tė akredituar nga FSHF ndoqėn Live ndeshjen.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Serbia e dim cili e ngriti flamuri;I.M.   Lun 20 Oct - 16:27


Ismail Morina
Videos sė tij (qė lapsi.al e boton mė poshtė) i ėshtė shtuar tashmė edhe njė raport i gazetės serbe Kurir, e cila ka hetuar mbi djaloshin shqiptar. Nė shumė pjesė, raportimi i Kuriri pėrputhet me rrėfimin, qė njė mik i Morinės, ka bėrė pėr lapsi.al. pėr lapsi.al

Morina, siē dėshmohet edhe nga video qė ai ka postuar dy muaj pėrpara ndeshjes, mė 13 gusht, duket se e ka menduar me kohė gjetjen e tij, qė mė pas do tė merrte nga tė gjithė epitetin gjeniale. Dhe me siguri qė ka patur njė plan pėr tė vėnė nė jetė lojėn e tij me dronin qė i ēmendi mbi 30 mijė serbėt nė stadium.

32 vjeēari ka hyrė nė Serbi tre ditė pėrpara ndeshjes pėr tė zhdukur ēdo dyshim qė mund ta lidhte atė me mbrėmjen e 14 tetorit. Mė 11 tetor, ai ka kaluar kufirin tokėsor me njė makinė me targa italiane. Sipas dėshmisė qė lapsi.al ka siguruar, Ismail Morina jetonte nė Itali dhe me kartėn italiane tė identitetit ai ėshtė regjistruar nė njė hotel modest nė Beograd, jo shumė larg nga stadiumi ku do tė zhvillohej ndeshja e futbollit.Morina ne Milano. Ai hyri ne Serbi me nje makine me targa italiane dhe u regjistrua ne hotel me nje karte identiteti italiane

Pėrgjatė dy ditėve, Morina ka patur mundėsi tė vėzhgojė mundėsitė pėr tė vėnė nė jetė idenė e tij “tė ēmendur”: nė njė stadium ku nuk u lejuan as tifozėt dhe as simbolet e kombėtares shqiptare ai tė ngrinte njė flamur tė Shqipėri Etnike.

Ka disa variante pėr vendin tė cilin ai zgjodhi pėr tė ngritur dhe pėr tė komanduar nė largėsi dronin historik. Pėr shkak se nuk ka ende njė dėshmi tė dorės sė parė nga vetė protagonisti, lapsi.al po i referohet nė kėtė shkrim, njė miku tė Morinės nga Kosova, i cili thotė se versioni i tij ėshtė mė pranė tė vėrtetės. Ai rrėfen se objekti qė zgjodhi Morina, ishte njė kishė jo shumė larg stadiumit tė Partizanit. Morina shkoi atje gjatė ditės sė 14 tetorit dhe e ka fshehur dronin nė njė vend nga ku e kishte tė lehtė ta nxirrte nė mbrėmje. Ai vetė ka qėndruar i fshehur pėr orė tė tėra pranė kishės duke pritur tė binte mbrėmja dhe tė fillonte ndeshja.

Kur nė stadiumin e Partizanin ushtonin thirrjet “vrite shqiptarin”, Morina ėshtė afruar nė vendin ku kish fshehur dronin, e ka nxjerrė atė dhe ėshtė ngjitur nė kulmin e kishės, nga ku ka komanduar mė pas fluturimin e dronin. Ngjitja nuk ka qenė e lehtė, pasi atij i ėshtė dashur tė mbajė dronin, flamurin dhe telekomandėn, por ia ka dalė. Sipas gazetės Kurir, e cila pretendon se ka investiguar mbi Morinėn, ai merret kryesisht me alpinizėm dhe ngjitje tė vėshtira, kėshtu qė ia ka dalė mė sė miri tė realizojė objektivin e tij. Dhe se sa miri ia doli, kjo u pa nga miliona sy nė tė gjithė botėn, duke u vendosur nė qendėr tė opinionit me gjetjen e tij.Ismail Morina ne ndeshjen Slloveni- Shqiperi

Sigurisht qė njė ide e tillė mund tė jetė menduar nga Morina edhe si thjesht njė lojė pėr tė ēmendur ultranacionalistėt serbė, por ajo qė ndodhi mė pas i kaloi kufijtė e provokimit paqėsor. Ēka rodhi mė pas ishte njė valė sulmesh nga zyrtarėt, mediat dhe publiku serb kundrejt shqiptarėve dhe njė ndjenjė krenarie e shqiptarėve pėr sfidėn e madhe nė zemėr tė Beogradit.

Ismail Morina do ta ketė kuptuar kėtė rreth njė orė mė vonė, kur ndeshja u ndėrpre dhe stadiumi u rrethua nga mijėra forca policore. Sipas tė njėjtit burim, ai ėshtė larguar menjėherė nga Serbia nėpėrmjet kufirit me Kosovėn, ku policėve tė tronditur nga ngjarja nuk u ka ngjallur asnjė dyshim. Tė obseduar nga ideja se flamuri ishte vepėr e ndonjė grupi tė sofistikuar (RTV serb ndėrkohė transmetonte lajmin se pas ngjarjes qėndronte vėllai i kryeministrit shqiptar) ata as qė kanė menduar se 32 vjeēari me pamje modeste ishte autori i talljes publike me ta nė mes tė Beogradit. Tani, sipas gazetės Kurir, autoritetet serbe i kanė kėrkuar Interpolit t’u vi nė ndihmė pėr tė gjetur shqiptarin e krisur.“Ballist” Morina me Leka Zogun dhe kryetarin e Legalitetit, Sulejman Gjana dy dite pas ngjarjes ne Beograd

Historia e “Ballist” Morinės mbyllet kėtu. Nuk dihet nėse ai qėndroi nė Kosovė, kaloi nė Shėipėri apo u kthye nė Itali. Ashtu siē nuk dihet me siguri nėse kjo histori do tė vėrtetohet ndonjėherė zyrtarisht apo ngritja e flamurit nė Beograd do tė mbetet pa njė autor tė njohur, pėr tė marrė trajtat e njė akti tė tė gjithė shqiptarėve. Qė tani droni i krisur i 14 tetorit po shndėrrohet ēdo ditė nė legjendėn e ngritjes sė flamurit tė Shqipėrisė Etnike nė zemėr tė Serbisė. /lapsi.al/

Video:[/size]

- See more at: http://politiko.net/historia-e-djaloshit-qe-ngriti-flamurin-ne-beograd/#sthash.xjWm3vaU.dpuf
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Serbia e dim cili e ngriti flamuri;I.M.   Mer 22 Oct - 11:31

http://www.fishmedia.info/sport/serbet-dyshojn-ne-ballistin-dikush-tjeter-ne-foto-5306/
​Portali serb “Blic” ka publikuar pamje tė njė personi qė dyshohet se e lėshoi fluturaken me flamurin e Shqipėrisė sė Madhe mbi stadiumin e Partizanit nė Beograd.

Sipas “Blic” ekziston njė xhirim – fotografi nga i cili ėshtė publikuar nė portal – ku njė person gjenet afėr shkollės ushtarake nė lagjen Humsko, afėr stadiumit, pikėrisht pasi fluturakja u paraqit mbi arenėn e Partizanit.
Dhe, “Blic” dyshon nėse ky person ėshtė Ismail Morinaj, i njohur si Ballisti, i cili doli publikisht duke pranuar se ishte pėrgjegjės pėr fluturaken nė fjalė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Serbia e dim cili e ngriti flamuri;I.M.   

Revenir en haut Aller en bas
 
Serbia e dim cili e ngriti flamuri;I.M.
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: