AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot   Jeu 23 Oct - 5:41

Me datė 10 Qershor tė vitit 1924 forcat kryengritėse hynė nė Tiranė. Qeveria u tėrhoq dhe revolucionarėt morėn pushtetin. Kryengritėsit tė quajtur revolucionarė tė parevolucion mbasi derdhėn shumė gjak morėn pushtetin me grykėn e pushkės, identike siē ndodhi nė vitin 1944 po ashtu nė vitin 1997.
“Anės Lumenjėve”
Siē dihet Noli vetė duke mos qenė pjesė e kėtij ideali i drejtohet masės sė gjėrė revolucionare pėr luftė kundra shqiptarėve, luftė vėllavrasjeje. Le tė kthehemi tek pushteti i tyre jetėshkurtėr (6-mujor) sapo u ulėn nė kolltuqet e pėrgaditur prej tė tjerėve formuan qeverinė e re e dalė prej kėtij revolucioni.

Me plot gojėn mund tė themi se udhėheqėsit e kryengritjes sė Qershorit tė vitit 1924 ishin promotori i lėvizjes komuniste nė Shqipėri.
Unė dua qė lexuesi tė mos ēuditet, sado i ēuditshėm tė jetė ky fakt. Enver Hoxha gjithēka mund tė ketė qenė vetėm shqiptar jo. Dhunuesit e kombit i quajti dhe i shpalli patriotė dhe heronj, ndėrsa figurat e mėdha tė kombit armiq dhe tradhėtar. Kjo ėshtė fatkeqėsia mė e madhe e historisė sonė!

Esat Toptani me forcat e tija ushtarake e shpartalloi me tė shpejtė Haxhi Qamilin sė bashku me forcat e tija dhe vendosi flamurin shqiptar nė vend tė flamurit turk. Ky ėshtė njė akt shumė patriotik dhe akoma nuk e kuptoj pse mbahet i fshehur sot e kėsaj dite dhe kujt i intereson qė ta mbulojė hija e harresės kėtė vepėr patriotike tė Esat Toptanit.

Pavarėsisht rrjellojės sė ngjarjeve tė mėvonshme dhe qėndrimit tė tij politik prapė se prapė e them se ka bėrė njė akt burrėror. Esat Toptani e dėnoi Haxhi Qamilin sė bashku me 2 bashkėpunėtorė tė tij me vdekje nė litar.

Ja si shprehet udhėheqėsi komunist Enver Hoxha pėr kryengritjen e Haxhi Qamilit nė Sekretariatin e Komitetit Qėndror tė P.P.SH.-sė:

“Lėvizja fshatare e Shqipėrisė sė mesme ishte njė lėvizje sociale, me njė pikpamje shumė pėrparimtare. Kjo lėvizje vuri nė krye tė saj njeriun mė tė aftin, mė besnikun dhe mbi tė gjitha patriotin e flaktė Haxhi Qamilin.”

Unė dua qė lexuesi tė mos ēuditet, sado i ēuditshėm tė jetė ky fakt. Enver Hoxha gjithēka mund tė ketė qenė vetėm shqiptar jo. Dhunuesit e kombit i quajti dhe i shpalli patriotė dhe heronj, ndėrsa figurat e mėdha tė kombit armiq dhe tradhėtar. Kjo ėshtė fatkeqėsia mė e madhe e historisė sonė!

Historia jonė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveēse njė batakēillėk i madh, pėr ta thėnė qartazi historllėk dhe jo historisė. Atė Zef Pėllumbi nė librin e tij tė titulluar “Rrno pėr me tregue” nuk e paraqet nė shkrimet e tija Esat Toptanin aspak tradhėtar. Me sa duket sipas shkrimeve tė tė nderuarit Pater Zef Pėllumbit, vrasja e Esat Toptanit nė Paris nga Avni Rustemi ėshtė e dyshimtė. Fran Shullani nga Dukagjini, njė burrė i moshuar dhe mjaft i zgjuar mė ka thėnė nė njė kafe nė Shkodėr nė vitin 2005 se kur ėshtė vra Avni Rustemi nė kafe nė Tiranė, vrasėsi pėrpara se ta vriste i ka thėnė kėlysh i Stalinit dhe pastaj i ka re me revole. Po sipas Shullanit vrasėsi ka qenė nga Kurbini. Avni Rustemi ėshtė mė se e vėrtetė se ka qenė Bolshevik i flaktė, bashkėpunėtor i Gurakuqit dhe i Nolit.
Avni Rustemi ėshtė ai qė ka organizuar edhe atentatin kundėr Ahmet Zogut nė vitin 1924. pėrveē kėsaj Avni Rustemi ka qenė ai i cili e ka bindur tė riun nga Mati Beqir Valterin pėr tė kryer atentatin kundėr Ahmet Zogut.


Ahmet Zogu iku prej 9 milion bajonetave tė fashizmit sepse nuk e pa tė arsyeshme qė rreth 1 milion shqiptarė t’i vinte pėrballė 9 milion bajonetave tė njė ushtrije tepėr tė modernizuar.

Luigj Gurakuqi iku nga Shqipėria pas rėnies sė revolucionit dhe u shpall “Hero Populli” pra iku prej shqiptarėve heroj.

Ahmet Zogu iku nga Shqipėria pėr tė mos e larė me gjak popullin e tij dhe ai nuk kishte si tė vepronte ndryshe sepse ishte babai i kombit. Nė kėtė mėnyrė ai shmangu njė rezistencė tė padobishme dhe e destinuar pėr dėshtim.

Tani lind pyetja kush e meriton tė jetė “Hero Populli” Luigj Gurakuqi apo Ahmet Zogu?

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot   Jeu 23 Oct - 5:42

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot   Jeu 23 Oct - 6:09


pra prej mėsimeve tė
Jezuitėve, ka qenė ajo e Luigj Gurakuqit qė Fan Noli e
ka cilėsuar pionieri i qytetarisė aksidentale nė
Shqipėri.
Kaq kam mundėsi tė nxjerr prej kėtij dokumenti.

Nė vijim me rastin e vdekjes sė Leninit opozita
kundra Ahmet Zogut e kryesuar nga Fan Noli dhe Luigj
Gurakuqi kanė mbajtur 1 minutė zi nė Parlamentin
Shqiptar. Kėsaj i thonė tė mbash zi pėr njė kriminel
tė mbarė njerėzimit. E bija e Stalinit shkruan nga
Amerika se Lenini dhe babai im vranė 48 milion rus nė
revolucionin e Tetorit tė vitit 1917.

Pjesa mė e madhe
e tė vrarėve kanė qenė nacionalista tė djathtė, pjesa
mė e vyer e kombit tė madh rus. E bija e Stalinit nė
vijim shton: “Tė vrarėt nė revolucion i kanė
transportuar me trena pune nė cepe tė ndryshme tė
Rusisė dhe nė fund i kanė djegur me vajguri.

Nė pranverė tė vitit 1924 opozita humbet
zgjedhjet parlamentare. Nė Qershor tė po atij viti
fillojnė organizimin me armė grupe tė caktuara me
ndihmėn e Kominternit se parimi bazė i komunistave
ėshtė marrja e Pushtetit me dhunė dhe me gjak dhe
mbrojtja e pushtetit po me gjak.

Kėta zotėri revolucionarė nuk kishin shpenzuar as
pesė lekė pėr formimin e kėtij shteti shumė tė pritur
prej pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve. Siē dihet
shtetin e formuan tė pasurit si: krentė, bejlerėt,
bajraktarėt etj

Pas Nolit dhe Gurakuqit vijnė bashkėpunėtorėt e
tyre, siē janė Ali Kėlmendi (ky u kthy nga Moska pasi
ishte pėrgaditur nė vitin 1930 pikėrisht kur Fan Noli
i mėrguar po e linte jetėn politike nė Shqipėri pėr
t’ja lėnė vendin dhe misionin e tij politik tė riut
Ali Kėlmendit),Gurakuqi ishte ai qė ka punuar
mė gjatė dhe mė shumė pėr tė mbjellė farėn e
komunizmit nė Shqipėri. Te Luigj Gurakuqi janė
vėrejtė e qitė nė pah prej tė gjithė bashkėpunėtorėve,

miqve dhe studentėve tė jetės dhe tė veprės sė tij.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot   

Revenir en haut Aller en bas
 
Esat Pashe To^ptani a ishte vertete tradhetar,apo patriot
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: