AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Titujt qe kishte Eqerem Beje Vlora

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Titujt qe kishte Eqerem Beje Vlora   Ven 24 Oct - 12:36

Eqrem Bej Vlora vdiq nė Vjenė nė vitin 1964, eshtrat e tij prehen nė varrezat Neustift am Walde tė kryeqytetit austriak.

Titujt[redakto | redakto tekstin burimor]
1904—Kalorės i Urdhėrit Takovo tė Serbisė;
1906—Klas III i Urdhėrit Otoman tė Mexhidies;
1907—Kalorės i Urdhėri tė Leopoldit Belgjikė;
1908—Medalje e fushatės Edzekaz;
1914—Komandar i Urdhrit tė Shqiponjės sė zezė tė Shqipėrisė;
1927—Oficer i Kurorės sė Italisė;
1934—Oficer i Urdhrit Karagjergjoviē;
1935—Oficer i Yllit tė Rumanisė;
1942—Kordon i madh i Urdhėri i Skėnderbeut.
Ndere shkencore[redakto | redakto tekstin burimor]
1935—Anėtar i Akademisė sė Shkencave Gjermanike Humbold;
1935—Medalje Ari e Akademisė sė Shkencave Gjermanike Humbold;
1936—Anėtar i Akademisė Diplomatike–Paris;
1941—Anėtar i Institutit tė Shkencave –Tiranė;[6]
1954—Anėtar i Institutit tė Shkencave–Romė.[7].
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Titujt qe kishte Eqerem Beje Vlora   Ven 24 Oct - 12:57

“Cilėn rrugė duhet tė marr pėr ēlirimin e Shqipėrisė? Djathtas apo majtas?” Hizri tregoi njė herė me dorė Vlorėn djathtas dhe pastaj fushėn e Nartės, majtas. Majtas, majtas duhet tė shkosh - mė mėsoi - ajo ėshtė rruga e shpėtimit! E megjithatė, gjatė gjithė jetės sime unė ia kam mbajtur djathtas dhe, me sa duket, kam zgjedhur rrugėn e gabuar! Mirėpo kush mund tė thotė sot se kėshtu ėshtė? Ka pasė disa pjesėtarė tė shtresės sė lartė tė cilėt provuan tė bėjnė njė kthesė qė binte nė kundėrshtim me tė gjitha traditat e tyre. Njerėz qė deri dje kishin qenė tiranė tė regjur nė qytetet e fshatrat e tyre, u shfaqėn befas me sjelljen e demokratėve mė tė bindur. Ata qenė tė paēiltėr dhe u pritėn me mbledhje supesh, plot dyshim prej njerėzve tė sėrės sė tyre dhe me kritika pėrtallėse tė armiqve tė tyre. Mund tė theksoj vetėm njė pėrjashtim? Ali bej Kėlcyrėn, ndjenjat e tė cilit ishin tė vėrteta dhe tė ndershme dhe bindjet tė forta! Ai ishte njė tribun i mirėfilltė popullor, ndėrsa unė mbeta i njėjti gjithmonė: i respektuar me popullin, korrekt kundrejt sė ashtuquajturės klasė e mesme, disi I prerė dhe formal, por edhe mjaft fodull, I mbushur me mesazhin e klasės time. Me kėto tė dhėna nė vitet 1923-24, unė fillova nė Shqipėri, periudhėn e dytė tė karierės sime politiko-administrative. Qe njė gjė fare e lehtė, unė nuk pata nevojė tė bėja as mundimin mė tė vogėl, madje, sot mė duhet tė pohoj, se nė disa drejtime edhe e pengova atė: shpėrfillja, pakujdesia, dembelia, mungesa e ambicies, neveria ndaj njė angazhimi tė mėtejshėm nė politikėn shqiptare, tė gjitha kėto ishin veti qė nuk I ndihmonin kėsaj karriere. Dhe pėrse, atėhere, mbeta nė politikė? Pėr arsyen e thjeshtė sepse nė Shqipėri - atėherė sikundėr edhe sot - mund tė jetė dikushi vetėm ai qė ka ndikim nė organet shtetėrore, pra ai qė ka pushtet. Me njė fjalė pothuaj e kundėrta e asaj qė ndodhte nė kohėn e Perandorisė Osmane. Sanxhakbeu dhe rangu i tij ishin vetė shteti, qeveria dhe pėrfaqėsues I Sulltanit nė njė person: njerėzia vėrshonte vetiu nėpėr “derėn e madhe” tė tyre. Sot duhej ta bėje kėtė derė relativisht tėrheqėse, apo edhe ta lije hapur fare, po ta donte puna. Ose duhej ta fitoje pushtetin me luftė. Kėshtu edhe unė u detyrova qė, pėr tė mos mė ngrėnė, tė ulėrija (sė paku nė dukje) bashkė me ujqit. Ne ishim demokratizuar dhe pėr tė mbajtur pozicionet e konkurrencės nė fushėn e politikės, tė bėnim reklamė, tė zhvillonim propagandė zgjedhore, tė jepnim e tė merrnim favore dhe lėshime. Kush kėrkonte ndikim ishte i detyruar tė futej nė vallen e politikės sė ndyrė tė klientelės, njė shėrbim i rėndė skllavi (fronde), tė cilėn unė vetėm nė vitin 1927 munda ta kėmbej me karierėn diplomatike. Por edhe kjo nuk mund tė mė kėnaqte plotėsisht. Mbetej gjithmonė njė dozė neverie dhe unė nuk e pata kurrė bindjen e duhur, vullnetin pėr t’u pėrshtatur, shpirtin e disiplinės, seriozitetin e duhur apo ndjenjėn e detyrės. Arsyeja ishte se unė nuk kisha mėsuar kurrė tė luftoja fort pėr njė ēėshtje, tė ndiqja me kėmbėngulje dhe me tė gjitha forcat njė qėllim tė caktuar - gjithēka mė kishte rėnė vetė nė prehėr. Unė kisha qenė i pėrkėdhelur dhe i bindur top se asnjė humbje nuk mund tė mė rrezikojė; e kisha pasur lehtė nė jetė dhe kisha arritur gjithēka pa asnjė mundim, pa mė vajtur mendja se thjesht, unė po bluaja trashėgiminė e njė tė kaluare tė ndritshme dhe se do tė vinte dita qė ky hambar tė shteronte.


-Eqrem Bej Vlora ėshtė njė ndėr personazhet qė e ka pėrjetuar fundin e sundimit osman nė Shqipėri dhe lindjen e zhvillimin e Shqipėrisė pas pavarėsisė. Me pėrkrahjen e Institutit pėr Evropėn Juglindore, ai ka shkruar kujtimet e tij dhe ka arritur tė hedhė nė letėr periudhėn vendimtare tė zhvillimit vetjak dhe tė formimit tė Shqipėrisė deri nė vitin 1925. Nė vitin 1964, vdekja e papritur e ka shkėputur nga kjo punė. Libri “Kujtime” i Eqrem Bej Vlorės ėshtė botuar nė vitin 1973 nė Munchen tė Gjermanisė, nė gjuhėn gjermane, i pėrgatitur nga Instituti pėr Evropėn Juglindore. Si nė ēdo dorėshkrim qė autori nuk ka mundėsi ta pėrcjellė vetė deri nė shtyp, edhe nė rastin tonė kanė mbetur shumė ēėshtje tė hapura - sqaron botuesi pėr librin. Librin nė gjuhėn shqipe e ka botuar Shtėpia e Librit dhe Komunikimit, Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės, Tiranė.
J’aimeJ’aime · · Partager
3 personnes aiment ēa.

Joli Miti Eqerem Vlora deshmon me kete ese e perzjere me kujtime se nen ndikimin sakson u largua nga vaniteti ballkanik qe cdo gje e shikon nga lart poshte dmth ate qe eshte poshte si te vockel e te parendesishem e ate lart si gjigand e te rendesishem. Nen optik...Voir p
lus


https://www.facebook.com/notes/elisa-spiropali/shqip%C3%ABria-n%C3%AB-udh%C3%ABkryq-eqrem-bej-vlora-kujtime/323642127789
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Titujt qe kishte Eqerem Beje Vlora   Ven 24 Oct - 13:13

Nen optiken demokratike te tij mesojme se c'dem sjellin ata qe dje ishin sherbetoret e dovletit e sot thirresit e europes, ata qe deri dje shtypnin vegjeline e sot bertasin per te drejtat e popullit, ata qe deri dje kendonin turqisht e sot vozitin me kostume "armani", ata qe dje kerkonin baben e sot jargaviten ne ca sallone "europiane" antishqiptare, ata qe dje u ngjirren per reformat xhon turke e sot meken kur kajmekami i tyre i pare ben reforma antidemokratike qe ta varrosin sa me shpejt demokracine e ngjallin sa me pare tiranine.
Ajme po te qe gjalle Eqerm Vlora nuk do te pyeste Hizrin se ne c'krah te rjeshtohej sepse do t'i njihte shpejt tiranet e djeshem qe sot u gdhine demokrate!
10 février 2010, 03:18 · J’aime · 1

Nese vezhgonim situaten e me parme duke u nis qe nga Noli e gjere me tani ,permes nje prizme optikale;
Noli,ua pergaditi pushtetin komuniste te Enverizmit,sidomos nga njeriu qe studjonte ne rusi Ali Kelmendi.
Nga te gjithe keta sherbetor te devotshem,qe gjere me ditet e sotme bertasin e pallen rrugeve kinse luftojne per te drejtat e popullit shqipetar.Ky britmim,nuk ka asgje lidhje me luften per tua dhurue demokracin popullit tone,pos reforma demokratike per te na vazhdue rrugen drejte shtypjes .
Sllogante e ketyre sorolateve,kane lidhje me sherbimet antikombetare,qe ta varrosin sa ma shpejte qeshtjen shqiptare,qe ta ngjallin tiranine mbi neve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Titujt qe kishte Eqerem Beje Vlora   

Revenir en haut Aller en bas
 
Titujt qe kishte Eqerem Beje Vlora
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: