AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Papa Franqeski;Perendia eshte nje magjistar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Papa Franqeski;Perendia eshte nje magjistar   Lun 3 Nov - 1:19

http://www.ijreview.com/2014/11/196146-pope-admits-hes-following-bible-just-dont-call-communist/http://static.ijreview.com/wp-content/uploads/2014/11/458222622-770x330.jpg


Papa Francis i sigurt se ka njė mėnyrė me fjalė. Ajo ishte vetėm pak ditė mė parė, kur ai mori njė qėndrim tė guximshėm nė teorinė shkencore dhe teoria e krijimit, e distancuar veten nga paraardhėsit e tij mė tradicionale duke i thėnė botės pėr tė ndaluar "imagjinuar Perėndia ėshtė njė magjistar."

Nė njė goditje, Papa dukej pėr tė mbėshtetur tė dy Big Bengut dhe Evolution. Pėr nė polemika tė ardhshėm, e drejtė?

Tani ai ėshtė duke shpresuar se me komentet e tij tė fundit, thashethemet e gjata tė prirjeve tė tij komuniste do tė vihet mė nė fund pėr tė pushuar. Pėr shkak se nuk ėshtė me tė vėrtetė nuk ka dallim nė mes tė dashurisė dhe rishpėrndarjen e detyruar e pasurisė nga njė shtet tė gjithė-fuqishme qė dikton jetesėn dhe fatin e tė gjithė qytetarėve tė saj, nė qoftė se jeni tė vėrtetė tė ndaluar dhe tė mendojnė pėr kėtė.

Jo, nuk do tė ndalet. Mbani menduar nė lidhje me atė deri sa ajo ka kuptim.

Nė njė fjalim tė gjatė qė mbulon tema tė tilla si varfėria dhe grindjet me klimėn e tanishme ekonomike, Papa tha se shqetėsimet e tij ishte thjesht njė zgjerim i asaj qė Bibla thotė se ai duhet tė jetė i shqetėsuar me anyway. Sipas The Independent:


Francis deklaroi se "toka, strehimi dhe puna janė gjithnjė nė dispozicion pėr shumicėn" e popullsisė sė botės ", por tha se" Nė qoftė se unė flas pėr kėtė, disa do tė mendojnė se Papa ėshtė komunist. "

"Ata nuk e kuptojnė se dashuria pėr tė varfėrit ėshtė nė qendėr tė Ungjillit," tha ai. "Kėrkesa kjo nuk ėshtė e pazakontė, kjo ėshtė doktrina sociale e kishės."
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Papa Franqeski;Perendia eshte nje magjistar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: