AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Suharekasit si e festojne ditlindjen e Titos

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Suharekasit si e festojne ditlindjen e Titos   Lun 3 Nov - 6:05

Jusuf Lumi nje pioner(kryetar) i LKR ne suhereke

Murat Berisha shoku Adem Demaqit

Hajri Bekteshi,gorani

Maksut Kuqi,mixha i Blerim Kuqit


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Suharekasit si e festojne ditlindjen e Titos   Lun 3 Nov - 7:08
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Suharekasit si e festojne ditlindjen e Titos   Lun 3 Nov - 7:23

http://www.therandapost.com/ciftelia-e-suharekes-qe-ju-dhurua-tito-s-josip-broz-tito-gjendet-ne-muzeun-e-historise-se-jugosllavise/Suhareka dikur i ka dhuruar Josip Broz Titos njė ēifteli si dhuratė nė shenjė respekti nė vizitėn e tij nė kėtė qytet jugor tė Kosovės, ku njihej pėr verėn dhe prodhimin e gomės.

Nė Muzeun e Historisė sė Jugosllavisė, nė Beograd, ku gjendet e ashtuquajtura “Shtėpia e Luleve” e cila ka qenė njė nga shtėpitė pėrcjellėse tė mega-villės sė Titos nė Beograd, gjendet korridori ku janė tė ekspozuara dhuratat qė qytetet e ndryshme tė ish-Jugosllavisė ja kanė dhuruar Titos gjatė vizitave tė tij nė vendet pėrkatėse. Teksa mund tė ēuditesh nga dhuratat madhėshtore duke mos pėrjashtuar as ato me armė prej ari e pushkė tė shekullit XVI nė njė raft nė anėn e majtė tė korridorit diku nė mesin e tij gjendeshin disa nga dhuratat qė ja kishin dhuruar qytetet e Kosovės.

Aty gjendej e ekspozuar edhe njė ēifteli qė nė legjendėn e vendosur nė fund tė raftit shkruante se ishte dhuratė nga qyteti i Suharekės. Ēiftelia ishte e fundit nė radhė nga ana e majtė nė tė djathtėn dhe para saj ishin dy lahuta dhe ca instrumente frymore.

Ēiftelia e dhuruar nga Suhareka.
Ēiftelia e dhuruar nga Suhareka.

Ky ekspozim ėshtė mjaft fatlum pėr qytetin e Suharekės ngaqė ai muze vizitohet nga mijėra vizitorė nga tė gjitha vendet e botės dhe aty mund tė lexojnė emrin e qytetit tonė teksa edhe mund tė shijojnė pamjen e njė ēiftelie tė punuar mirė nga druri. Nė mesin e dhuratave nga Kosova ishin instrumentet e lart-pėrmendura, veshje kombėtare nga zona tė ndryshme tė Kosovės dhe njė thikė e dhuruar nga Prizreni e cila mund tė shikohet vetėm nė fotografi sepse ajo ishte vjedhur vite mė parė nga persona tė panjohur.

Kėrkojmė ndjesė pėr fotografitė qė mund tė jenė jo nė rregull por janė fotografuar fshehurazi ngaqė nuk lejohej.________

Uran Haxha


http://www.therandapost.com/wp-content/uploads/2014/07/10409561_10202066143841829_1228131218926098238_n.jpg
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Suharekasit si e festojne ditlindjen e Titos   

Revenir en haut Aller en bas
 
Suharekasit si e festojne ditlindjen e Titos
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: