AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vrasja e Ahrim Zhitis dhe Fahri Fazliut

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasja e Ahrim Zhitis dhe Fahri Fazliut   Lun 3 Nov - 7:39

http://botasot.info/opinione/338566/afrim-zhitia-dhe-fahri-fazliu-dy-heronje-te-kosoves-te-luftes-te-2-nentorit-te-1989-ne-koder-te-diellit-ne-prishtine/

Mė dy nėntor 1989, Afrimin sėbashku me Fahriun, i rrethojnė nė banesėn e babait tė tij, banesa e Fazliajve nė Prishtinė jo vetėm priste e pėrcillte veprimtarė nga tė gjitha trojet shqiptare, por edhe ishte shndėrruar nė njė nga bazat kryesore tė luftės pėr liri. Tė betuar njėherė se nuk bien tė gjallė nė dorė tė armikut, kėrcyen nga dritarja dhe tentuan ta ēajnė rrethimin. Afrimi plagoset rėndė, kėshtu qė tė dy detyrohen tė barrikadohen nė Hyrjen e VI-tė.
Nga ajo se si ishte pėrgatitur armiku dukej se bėhej luftė e pėrmasave tė mėdha. Inspektore, milicė, ushtarė me armė mė moderne dhe autoblindė luftonin kundėr dy tė rinjve me vetėm dy armė, por me dy zemra tė guximshme trimash, tė brumosura me patriotizmin revolucionar tė popullit tonė dhe idealin e madh pėr lirinė e Kosovės. Nga ora 12 e 45 minuta deri nė ora 19.00 tė mbrėmjes nuk ndalen tė shtėnat. Shovinistėt serbomėdhenj duke parė heroizmin e kėtyre dy trimave, nuk mundėn t'i pranonin vetes se ata ishin vetėm dy shqiptarė tė rrethuar, prandaj me mjetet e informimit nė TV e Radio gjatė tėrė ditės manipulohej me numrin e tė barrikaduarve: Thuhej se janė barrikaduar 6 pastaj 4, etj. Kjo luftė e pabarabartė pėrfundoi atėherė vetėm kur UDB-ja kriminale vuri nė dispozicion tė gjitha mjetet, madje pėrdori edhe helme kimike. Fahri Fazliu me njė plumb nė ballė edhe njė nė kėmbė dhe Afrim Zhitia me shtatė plumba nė trup dhe njė nė ballė ranė heroikisht nė luftėn e nderit, ranė qė tė fitojnė pėrjetėsinė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vrasja e Ahrim Zhitis dhe Fahri Fazliut
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: