AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Joe Biden kritikon senatin amerikan

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Joe Biden kritikon senatin amerikan   Lun 3 Nov - 11:33
WASHINGTON, nėntor 3 (Reuters) - Nėnpresidenti amerikan Joe Biden parashikoi demokratėt do tė mbajė kontrollin e Senatit amerikan nė zgjedhjet e kongresit tė sė martės, por ka thėnė se ēfarėdo qė tė ndodhė, republikanėt do tė duhet tė punojnė mė shumė pėr tė bėrė gjėra qė tė merrni per te bere per Uashingtonin.

Nė njė intervistė me CNN, Bajden tha se ai nuk ishte dakord me parashikues tė cilėt thonė se republikanėt janė gati pėr tė kapur gjashtė vendet qė ata duhet tė marrin pėrsipėr Senatit. Ata pritet gjithashtu tė zgjeruar shumicėn e tyre nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve.

"Unė nuk pajtohem me mosmarrėveshje-bėrėsit", tha Biden nė intervistė tė transmetuar tė hėnėn. "Unė parashikoj qė ne jemi duke shkuar pėr tė mbajtur Senatin."

Biden mohoi Shtėpia e Bardhė do tė duhet tė ndryshojė mėnyrėn se si ai punon pėr tė akomoduar kontrollin e plotė Republikane tė Kongresit.

"E pra, unė nuk mendoj se do tė ndryshojė ndonjė gjė, nė drejtim tė asaj qė ne jemi gati," tha Bajden. "Dhe, krejt sinqerisht, duke shkuar nė 2016, republikanėt kanė pėr tė marrė njė vendim nėse ata janė nė kontroll apo jo nė kontroll.

"A janė ata do tė fillojnė tė lejojė gjėra tė ndodhė? Apo ato do tė vazhdojnė tė jenė tė obstructionists? Dhe unė mendoj se ata do tė zgjedhin pėr tė marrė gjėrat e bėrė."

Sepse, shtoi ai, "mesazhin nga populli, dhe unė jam duke marrė atė nė tė gjithė vendin, ėshtė se ata janė tė lodhur nga Uashingtoni nuk qenė nė gjendje tė bėjė asgjė."

Republikanėt kanė bėrė jopopullariteti Presidentit tė SHBA Barak Obama njė ēėshtje e lartė nė zgjedhje, dhe Obama ka qėndruar jashtė vėmendjes sė fushatės nė shtetet qė mbėshteten republikanėt.

Biden tha se nuk kishte asgjė tė pazakontė nė lidhje me atė pėr shkak se pėr shumė nga Senati dhe gara guvernatorėt, fushatat sillen rreth ēėshtjeve lokale, dhe ēdo kandidat duhet tė pėrcaktojė nėse pėrfshirja e presidentit do tė ndihmojė.

Sa i pėrket vetė aspiratat e tij presidenciale janė tė shqetėsuar, Bajden tha se ai nuk kishte vendosur nėse do tė kandidojė nė vitin 2016.

"Unė, i sinqertė pėr Perėndinė, nuk e keni bėrė deri mendjen time," tha ai. "Ėshtė vetėm se bazė, kaq e thjeshtė." (Raportimi nga Doina Chiacu; Editing nga Lisa Von AHN)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Joe Biden kritikon senatin amerikan   Lun 3 Nov - 11:33

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Joe Biden kritikon senatin amerikan
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: