AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Adem Demaqi,kam pas fat qe serbet me ka burgosur se kisha qe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Adem Demaqi,kam pas fat qe serbet me ka burgosur se kisha qe   Mer 5 Nov - 11:08

Adem Demaqi;kam pase fate qe serbia me ka burgosur,se kisha qen kerkushi.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi,kam pas fat qe serbet me ka burgosur se kisha qe   Dim 16 Nov - 7:21

youtube]jgeS_fK_uWM[/youtube
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi,kam pas fat qe serbet me ka burgosur se kisha qe   Dim 16 Nov - 18:24

Me vones pakes po ju lajmrohem se kam pasur musafir gjer mbas ores 24h,por sidoqofte me kuptoni.Edhe pse nuk po ju njoh fare,pamarr parasysh se kush jeni serb,shqiptar,grek,,apo amerikan po ua tregoje racionalen e Bashkimi Kombetar;Po qe nga vegjeria amanet e kam pasur per Bashkimin Kombetar.Kete haptas jo sote por edhe permes poezive te mija kam kerkue Bashkimin e trojeve tona,qe nga Kosova,Qameria,Sangjaku,,Ilirida,Lugina e Presheves,gjere tek Plave ,Guci e Ulqin me Tivar,qe i pata botue ne vepren time titulluar me titullin"Leter Popullit Tim"ne vitin vitin 1997 .Nuk me ka interesue kurr as Komunizmi,as Rugovizmi as udheheqesat tradhetar te luftes se fundit.Bile as me LPK sepse te gjithe kane qen argatet e shkaut tinza,ma te rrezikshem se Rugovistat.Partia ime ka qen ti bashkoi shqiptaret te gjithe edhe ata qe ishine ne sherbim te shkaut,por as njerin as tjetrin as me hater as me dhune nuk mujta me ba gje,sepse vete me nje huje nuk mujta me thurre gardhin.Shok te beses shqiptar nuk mujta me gjete,tane shpiuna e majmuna me kane dal.Secilin qe kisha bese si ma kethente shpinen me shpionojshin ne policin serbe.
Ne vitin 1968mbas Osman Geges,une si i ri ne moshen 13 vjeqare e kam bartur flamurin kuq e zi.Ne vitin 1971 e kam mbrojtur flamurin kuq e zi nga serbet ne sutjeske edhe nga Nikolla Lubiqiqi te cilin e kam grushtue bashk me mijera serb,dhe ne vend te serbeve shqiptaret dojshin me nxerr hak pse e mbrojta flamurin ,kete e ke edhe ne biseden qe e kam bere ne nje emision ne Radion e Kadri Ismailit ne zvicerr,dhe komiteti krahinor sidomos Fadil Hoxhe me ka quajt bandit jugosllave.Ne vitin 1979pata konkurue ne OBI,ku si sekretar i LKJ ishte Uke Bytyqi me refuzoi,duke me shkrue ne leter se une nuk i plotsoi kushtet moralo politike.Ne vitin 1981 me 11 mars ne menzen e studenteve jam ai qe vete i kam nisur demostratat pa organizimin e kerkujt,pose shkak ka qen qimja qe me ka qellue ne gjjellen time.Meritat e mija mi vodhen te LPK duke u nise qe nga Hydajet Hyseni,Bajram Kosumi,Gani Koci,Musli Musliu,Xhavit Haliti,Ali Lajqi,Aziz Morina Reshat Badallaj.Pos qe nuk e pranojne atdhetarizmin time keta shpiuna me etiketojne nga ma te zezat,por kam biseda me secilin dhe i nxeje duke genjye sepse nuk e dijne se pari ne cilen ane te menzes jane nisur demostratat,dhe numrin e studenteve ne menze ne ato qaste.Ata qe kane organizue demostrata,ma se pari kane marr leje nga serbet te paisur me sherita te kuq e pastaj kane manipulue me masen,une keshtu nuk ka pranue me mashtrue popullin tim.Ne vitin 1989 kur u suspendue autonomia dhe kushtetuta e kosoves,ne sallen e filmit populli me zgjodhi si delegat qe ti vizitojm minatoret ku u kemi dergue edhe ndihma i pash se nuk e kishin pernje mend minatoret u kam kerkue qe te dalin dhe une te behem kurbani i popullit,por nuk pranuan.Kam deshmitar shume edhe per kete.Ne vitin 1991 ne kioskun time behej votimi i referendumit per pavaresine e kosoves,ku policet shqiptar ma kishin thye qe te mi nxinin fletushkat,por keto ja dorezojsha Afrim Berishen ne qajtoren e tij.Dhe Polici Skender Krasniqi bashk me Basriun dhe Ganiune me moren dhe me malltretojshin qe ta pranoj kinse une e kam thye kioskun.Me te dalur nga policia nje polic qe e ke edhe kete ne jou tybe te inqizuar,me tregon rruges duke mu lute qe mos ta shikoi kur fole me mua me tha se ne ta kemi thye kioskun me ti nxene fletushkat per pavaresine e Kosoves.Ne vitin 1998 me tu formue ušk jam lajmrue tek Fatmir Lima qe tju bashkohem nuk me pranoi shkaku i njefare shpiunit Avdi Ibrahimit,kinse pse kam bere shoqeri me te dhe nuk kane besim ne mua.Por me te leshuar kosoven kete ne zonen e pashtrikut e kishin bere zevendes komandir te policise se ušk es.Kjo eshte e verteta.Ky ne ušk eshte hyre me 12 qershor te vitit 1999 sipas deklarates qe me ka tregue komandanti i Avdi Ibrahimit Ruzhdi Saramati.Ne shtepine time kane banue dy perfaqesues te OSCES dhe me 15 janar te vitit 1999 keta perfaqesues te OSCES kur erdhen ne oret e vona ne shtepi,me treguan se ušk nuk po lufton,po i provokon serbet dhe serbet po vrasin civil te pa fajshem.Ju thash se me kallash nuk luftohet,ata me thane jo kane edhe artme te mira por po frigohen me luftue kundra serbeve.ne fund me thane a ke deshire qe ta ftojm NATON qe ta bombardon serbin?Jam ngritur ne kemb dhe i kam perqafue,duke ju thene a mundesi?Ma kerkuan nje telefin edhe pse ata kishin ne shtepi radio lidhjet,me thane qe ma shpejte hym ne lidhje.Kam shkue tek fqiu ja kam kerkue telefonin,nuk ua dha dhe me tha nuk me interesone a done NATO me sulmue serbin.Jam kethye u kam thene se nuk i bane telefoni.Kane hyre ne nje koridor te vogel kane hyre ne lidhje dhe kane fole nja dy ore me NATON dhe kur e perfundoi me ta hyri ne dhome dhe ma dha doren qe ta plotesova deshiren.Ne lufte kam ftue ndihma te kryqit te kuq ne suhareke,per refugjatet e grumbulluar ne suhareke.Ne korrik te vitit 1998 kam ftue ndihma edhe ne Malisheve,ne ate konveoj qe pate ra ne mina mjeku Shpetim Robaj dhe ju plagos nje vajze e nje shokut tim qe i kishte dergue ndihmat.A nuk mjaftojne keto veprat e mija qe punova pa dredhi,si mendoni?A nuk e meritova nje mirenjohje nga populli?Kjo eshte vetem 30 % qe ua kam tregue per veprimtarin time,kam hudhur femiun tim para tankes qe ti shpetoi shqiptaret.Kush e bene kete?Nuk ka pasur dite qe nuk me kane rrahur policia serbe e ma shume policet shqiptar.Ai polic Skender Krasniqi ne lufte ka qen komandant,dhe sot komandir policie ne prishtine.Shpiunat dhe tradhetaret e udhehoqen luften šlirimtare.Une e di se lufte šlirimtare nuk zhvillohet kerkund ne bote,pos kinse lufte šlirimtare,por lufte me masakrue ne dyja anet.Por diplomacia e luftes ne fund duhet te mbesi ne favor te popullit e jo ne duar te shpiunave dhe sherbetoreve serb.Luften e nisen per šlirim e bashkim te trojeve shqiptare ne nje trung,a nuk ishte keshtu?Ku e kemi Kosoven?Pjesa e Mitrovices.Kesaj i thuhet pavaresi?Me paten lute te OSCES qe te shkoje tek ušk dhe ti grumbulloin 15 miliarde dollar qe te na japin te drejten e bashkimit te trojeve tona me lek.Une ju thash smundem 15 miliarde dollar,me thane sa?Tete miliarde u thash kam mundesi.E pranuan,kam shkue te ušk,u tregova,benin shaka me mua.Ato shpenzime qe i ka ba NATO ja ne duhet tju bejme pagesen ja serbet,cili e bene ma pare e fiton kosoven,ja edhe pjeset tjera,se iku treni.15000 femra i dhunuan gjate luftes,a ka ndonje femer shqiptare qe tregone se na ka dale ne ndihme ušk eja?Vete¨m nje raste le ta tregone nje femer e pranoje se e kane mbrojtur popullaten.Kush e vrau Ismet Jasharin?Une i di me emra e mbiemra qe me kane tregue shoket e mi qe kane qen ne lufte.Kush e vrau Ilir Konushevcin,Ahmet Krasniqin.Bahadin Allaqin,Fehmi e Xheve Ladrovcin?Kush morri pjese ne rrethimin e te ndjerit Adem Jasharit,te cilet ne sulme ishin me roba serbe e mbas saje me roba te ušk es.Jo vetem juve por šdo shqiptari qe me kerkone ti tregoje realitetin do ja them,po qofte edhe shka e Grek.Por atdhetaret ne mesin e shqiptareve nuk paskan vend.Tradhetaret po perkrahen me te madhe,dhe ne popull jam i dyshimt.Zoti ishalla e shperblen kete popull siq e meritone.Kam shume mesazhe nga njerez te lart qe ja lozin rrenjet secilit shtet,me kane thene se popull ma tradhetar se populli yt ende nuk kemi pare,kjo nuk duhet lene anash se diška kane me ndermarr nderkombetaret se nuk jemi vetem ne ne kete bote qe nderkombetaret te humbin kohe kur te na qohet neve.
Ndoshta ju kam lodhe,me falni.

Sinqerishte

Haxhi Latif Kuši
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisÚ
MessageSujet: Re: Adem Demaqi,kam pas fat qe serbet me ka burgosur se kisha qe   

Revenir en haut Aller en bas
 
Adem Demaqi,kam pas fat qe serbet me ka burgosur se kisha qe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: