AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Jeu 6 Nov - 17:35

TheLufta nė Kosovė ishte njė konflikt i armatosur nė Kosovė, qė zgjati nga 28 shkurt 1998 deri mė 11 qershor 1999. Ai u luftuan nga forcat e Republikės Federale tė Jugosllavisė, (nė kėtė kohė, i pėrbėrė nga Republikat e Malit tė Zi dhe Serbisė), i cili kontrollohet nga Kosova para luftės, dhe grupi rebel shqiptar tė Kosovės tė njohur si e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), me mbėshtetjen e ajrit nga Organizata e Traktatit Veri-Atlantik (NATO), (nga e 24 mars 1999), dhe mbėshtetje terren nga ushtria shqiptare. [46]


http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_War
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Jeu 6 Nov - 17:47

TheBatica u kthye nė mes tė korrikut, kurthe UĒK-ja kapur Rahovec. Mė 17 korrik 1998, dy afėr-nga fshatra tė Rahovecit, Retimlije dhe Opterushės, u kapėn gjithashtu. Nė mėnyrė tė ngjashme, ngjarjet mė sistematike ndodhėn nė Rahovec dhe nė fshatin mė tė madh tė banuar me serbė tė Velika Hoča.TheManastiri ortodoks i Zoēishtės tre milje (5 km) nga Orehovac famshėm pėr reliket e Shėn Kosmas dhe Dhamianos dhe respektohet edhe nga shqiptarėt vendor, u grabit, murgjit e tij deportohet nė njė kamp burg tė UĒK-sė, dhe, ndėrsa bosh,the manastiri kisha dhe tė gjitha objektet e saj u rrafshua nga minierat. Kjo ēoi nė njė seri tė ofensivave serbe dhe jugosllave tė cilat do tė vazhdojnė deri nė fillim tė gushtit.

Njė grup i ri i sulmeve tė UĒK-sė nė mes tė gushtit shkaktuar operacionet jugosllave nė Kosovė jug-qendrore nė jug tė rrugės Prishtinė-Pejė. Kjo plagė poshtė me kapjen e Kleēkė, mė 23 gusht dhe zbulimin e njė krematorium drejtuar UĒK-sė, nė tė cilėn disa prej viktimave tė tyre ishin gjetur.TheUĒK-ja filloi njė ofensivė mė 1 shtator rreth Prizrenit, duke bėrė qė aktiviteti jugosllav ushtarake atje. Nė Metohi, rreth Pejės, njė tjetėr ofenduese shkaktuar dėnimin si zyrtarėt ndėrkombėtarė shprehėn frikėn se njė kolonė e madhe e personave tė zhvendosur do tė sulmohen.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Jeu 6 Nov - 17:52

Mė 23 shtator 1998 duke vepruar sipas Kapitullit VII tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara Kėshilli ithe Sigurimit i OKB miratoi Rezolutėn 1199. Kjo ka shprehur "shqetėsim tė madh" nė raportet arritur Sekretarin e Pėrgjithshėm se mbi 230,000 njerėz janė zhvendosur nga shtėpitė e tyre nga "pėrdorimi i tepruar dhe pa dallim i forcės nga ana e forcave tė sigurisė serbe dhe Ushtrisė Jugosllave ", [98] duke kėrkuar qė tė gjitha partitė nė Kosovė dhe Republikės Federale tė Jugosllavisė (Serbia dhe Mali i Zi) pushimin e luftimeve dhe tė mbajė njė armėpushim. Mė 24 shtator Kėshilli ithe Atlantikut tė Veriut (NAC) tė NATO-s lėshoi njė "paralajmėrim aktivizimi" (ACTWARN) duke marrė NATO-s pėr rritjen e nivelit tė pėrgatitjes ushtarake pėr tė dy njė opsion tė kufizuar ajrore dhe njė fushate ajrore faza nė Kosovė. [99] tė mėdhaThe tė tjera ēėshtja pėr ata qė e panė asnjė opsion, por tė mbėshtetet nė pėrdorimin e forcės ishtethe llogaritur 250.000 shqiptarė tė zhvendosur, 30,000 prej tė cilėve ishin nė pyll, pa veshje tė ngrohtė apo strehė, me afrimin e dimrit tė shpejtė.

Ndėrkohė,the ambasadori i SHBA-sė nė Republikėn e Maqedonisė, Kristofer Hill, ishte diplomacia kryesor anijes nė mes tė njė delegacioni shqiptar, tė kryesuar nga Rugova, dhe autoritetet jugosllave dhe serbe. Ajo ishte kėto takime tė cilat janė formėsuar atė qė do tė ishtethe plani i paqes do tė diskutohet gjatė njė periudhe prej pushtimit tė planifikuar tė NATO-s nė Kosovė. Gjatė njė periudhe prej dy javėsh, kėrcėnimet intensifikuar, duke kulminuar nė Urdhrin aktivizimin e NATO-s duke u dhėnė. NATO ishte e gatshme pėr tė filluar sulmet ajrore, dhe Richard Holbrooke shkoi nė Beograd nė shpresėn e arritjes sė njė marrėveshjeje me Millosheviqin. Zyrtarisht,the bashkėsia ndėrkombėtare kėrkoi dhėnien fund tė luftimeve. Ėshtė posaēėrisht kėrkoi qėthe Jugosllavia tė pėrfundojė ofensiva e saj kundėr UĒK-sė, ndėrsa duke u pėrpjekur pėr tė bindur UĒK-ta heqė kėrkesėn e saj pėr pavarėsi. Pėr mė tepėr, u bėnė pėrpjekje pėr tė bindur Millosheviēin pėr tė lejuar trupat paqeruajtėse tė NATO-s pėr tė hyrė nė Kosovė. Kėtė, ata argumentuan, do tė lejojė pėr procesin e paqes Christopher Hill pėr tė vazhduar dhe tė japin njė marrėveshje paqeje.

Mė 13 tetor 1998, Kėshilli ithe Atlantikut tė Veriut lėshoi urdhra aktivizimit (ACTORDs) pėr ekzekutimin e dy sulmeve ajrore tė kufizuara dhe njė fushatė faza ajrore nė Jugosllavi e cila do tė fillojė nė rreth 96 orė. [100] Mė 15 tetor Misionit Verifikuesthe tė Kosovės tė NATO-s (KVM) Marrėveshja pėr njė armėpushim u nėnshkrua, dhethe afati pėr tėrheqjen u zgjerua nė 27 tetor. [101] [102]The tėrheqja serbe filluar nė ose rreth 25 tetor 1998, dhe Operacioni Eagle Eye ka filluar mė 30 tetor. [101] [102]

TheKVM ishte njė kontigjent i madh i Organizatės paarmatosur pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSCE) monitoruesit e paqes (e njohur zyrtarisht si verifikuesve) qė lėviznin nė Kosovė. Pamjaftueshmėria e tyre ishte e qartė qė nga fillimi. Ata ishin me nofkėn e "portokall me kurdisje" nė lidhje me automjetet e tyre me ngjyra tė ndezura. Luftimet rifilluan nė dhjetor 1998, pasi tė dyja palėt e thyen armėpushimin, [103] dhe kjo rritje nė dhunėn kulmoi nė vrasjen e Zvonko Bojanic, kryetari i komunės serbe tė qytetit tė Fushė Kosovės. Autoritetet jugosllave u pėrgjigj duke nisur njė goditje kundėr militantėve tė UĒK-sė. [104]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Jeu 6 Nov - 17:57

Masakra e Raqakut e nxiti NATONJanar-mars 1999 Faza e luftės solli pasiguri nė rritje nė zonat urbane, duke pėrfshirė shpėrthimet dhe vrasjet. Sulme tė tilla kanė ndodhur gjatė bisedimeve tė Rambujesė nė shkurt dhe si Marrėveshjen Verifikimit nė Kosovė shpėrbėhej nė mars. Vrasjet nė rrugė vazhduan dhe u rrit. Ka pasur konfrontime ushtarake nė, nė mesin e vende tė tjera,the zona Vučitrn nė shkurt dhethe zona deri tani e paprekur Kacanik nė fillim tė marsit.

Mė 15 janar 1999, masakra e Raēakut ndodhi kur "fermerėt 45 shqiptarė tė Kosovės ishin rrethuar, ēoi deri nė njė kodėr dhe i masakruan". [105] Trupat ishin zbuluar nga monitoruesit e OSBE-sė, pėrfshirė edhe Shefin e Misionit William Walker, dhe korrespondentė tė lajmeve tė huaja. [106] [107] Jugosllavia mohoi njė masakėr ndodhi. [107]The masakra e Raēakut ishtethe kulmi i sulmeve tė UĒK-sė dhe reprezaljet jugosllave qė kishin vazhduar gjatė gjithė dimrit tė 1998-1999.TheIncidenti u dėnua menjėherė si njė masakėr nga vendet perėndimore dhe Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, dhe mė vonė u bėthe baza e njė prej akuzave pėr krime lufte tė ngritura kundėr Millosheviqit dhe zyrtarėt e tij tė lartė. Kjo masakėr ishtethe pikė kthese e luftės. NATO vendosi qėthe konflikti mund tė zgjidhet vetėm duke futur njė forcė paqeruajtėse ushtarake nėn ombrellėn e NATO-s, qė tė pėrmbahet me forcė tė dy palėt. Prishtina,the kryeqyteti i Kosovės, ka qenė subjekt firefights rėnda dhe ndarjen sipas raporteve tė OSBE-sė. [108]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Jeu 6 Nov - 18:01

KonferencaThe e Rambujesė (Janar-Mars 1999) [edit]

Mė 30 janar NATO- si vitit 1999 lėshoi njė deklaratė duke njoftuar se Kėshilli i Atlantikut tė Veriut ka rėnė dakord se "theSekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s mund tė autorizojė sulmet ajrore kundėr caqeve nė territorin e RFJ-sė" pėr tė "[detyrojė] pajtueshmėria me kėrkesat e komunitetit ndėrkombėtar dhe [pėr tė arritur] njė zgjidhje politike ". [109] Ndėrsa kjo ėshtė mė e qartė se njė kėrcėnim pėr qeverinė e Millosheviqit, ajo gjithashtu pėrfshinte njė kėrcėnim koduar ndaj shqiptarėve, ēdo vendim do tė varet nga" pozicionin dhe veprimet e lidershipit tė shqiptarėve tė Kosovės dhe tė gjithė shqiptarėve tė Kosovės tė armatosur elemente nė Kosovė dhe rreth. "[citim i duhur]

Gjithashtu, mė 30 janar 1999, Grupi i Kontaktit lėshoi njė sėrė "parimesh e panegociueshme", e cila bėri njė paketė tė njohur si "status quo Plus" -effectively restaurimin e autonomisė para 1990 tė Kosovės nė kuadėr tė Serbisė, plus futjen e demokracisė dhe tė mbikėqyrjes nga organizatat ndėrkombėtare. Ai gjithashtu bėri thirrje pėr njė konferencė tė paqes qė do tė mbahet nė shkurt 1999 nė Chāteau de Rambouillet, jashtė Parisit.

Bisedimet e Rambujesė ka filluar mė 6 shkurt 1999, me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Havier Solana, duke biseduar me tė dyja palėt. Ata kishin pėr qėllim qė tė pėrfundojė deri nė 19 shkurt.TheDelegacioni FR Jugosllave u udhėhequr nga presidenti i atėhershėm i Serbisė Milan Milutinoviē, ndėrsa vetė Millosheviqi mbeti nė Beograd. Kjo ishte nė kontrast me konferencėn e Dejtonit tė vitit 1995 qė i dha fund luftės nė Bosnjė, ku Millosheviqi negociuar personalisht.TheMungesa e Millosheviqit u interpretua si njė shenjė se vendimet e vėrtetė janė duke u bėrė pėrsėri nė Beograd, njė masė qė ngjallur kritika nė Jugosllavi si dhe jashtė vendit; Serbe peshkopi Artemije ortodoks Kosovės udhėtuar gjatė gjithė rrugės pėr nė Rambuje pėr tė protestuar sethe delegacioni ishte tėrėsisht pėrfaqėsuese. Nė kėtė kohė spekulimeve rreth njė aktakuzė tė Millosheviqit pėr krime lufte ishte plot, kėshtu qė mungesa e tij mund tė ketė qenė i motivuar nga frika e arrestimit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 13:45

TheFaza e parė e negociatave ishte i suksesshėm. Nė veēanti, njė deklaratė e lėshuar nga Grupi i Kontaktit bashkė-kryetarėt mė 23 shkurt tė vitit 1999 qė negociatat "kanė ēuar nė njė konsensus pėr autonomi substanciale pėr Kosovėn, duke pėrfshirė edhe nė mekanizmat pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme ndaj institucioneve demokratike, pėr qeverisjen e Kosovės , pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė pjesėtarėve tė bashkėsive nacionale, dhe pėr krijimin e njė sistemi tė drejtė gjyqėsor ". Ata shkuan mė tej duke thėnė se "njė kuadėr politik ėshtė tani nė vend", duke e lėnė punėn e mėtejshme tė finalizimit "Kapitujt e zbatimit tė Marrėveshjes, pėrfshirė edhe modalitetet e pranisė ftuar ndėrkombėtare civile dhe ushtarake nė Kosovė".

Ndėrsa marrėveshja nuk i kėnaqur plotėsisht shqiptarėt, ata ishin shumė mė tepėr radikale pėr jugosllavėt, tė cilėt u pėrgjigjėn duke zėvendėsuar njė tekst tė rishikuar nė mėnyrė drastike qė edhe Rusia (aleat i RF tė Jugosllavisė), gjetur e papranueshme. Ajo kėrkoi tė rihapė statusin negociuar kujdes politik tė Kosovės dhe tė fshihen tė gjitha masave tė propozuara tė zbatimit. Nė mesin e shumė ndryshime tė tjera nė versionin e ri tė propozuar, ai eliminuar tė gjithė kapitullin pėr ndihmėn humanitare dhe rindėrtimin, hoqi pothuajse tė gjitha tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare dhe hoqi dorė nga ēdo pėrmendje tė thirrur "vullnetin e popullit [tė Kosovės]" nė pėrcaktimin e statusit final tėthe krahinė.

Mė 18 mars 1999, shqiptar, amerikan, dhe delegacioneve britanike nėnshkruan atė qė u bė i njohur si Akordet e Rambujesė, ndėrsa delegacionet jugosllave dhe ruse refuzoi. Marrėveshjet bėnė thirrje pėr administrimin e NATO-s nė Kosovė, si njė krahinė autonome nė kuadėr tė Jugosllavisė, njė forcė prej 30.000 trupave tė NATO-s pėr tė ruajtur rendin nė Kosovė; njė e drejtė e papenguar e kalimit tė trupave tė NATO-s nė territorin jugosllav, duke pėrfshirė edhe Kosovėn; dhe imuniteti pėr NATO-n dhe agjentėt e tij pėr ligjin jugosllav. Ata do tė kishin lejuar edhe prania e vazhdueshme e Ushtrisė Jugosllave e 1500 trupave pėr monitorimin e kufirit, tė mbėshtetur deri nė 1,000 trupa pėr tė kryer komandėn mbėshtetėse dhe funksionet, si dhe njė numėr tė vogėl tė policisė kufitare, 2500 MUP-it tė zakonshėm pėr qėllime tė sigurisė publike (ndonėse kėto pritet tė tėrheqė poshtė dhe tė transformohet), dhe 3000 policia lokale. [110]

Edhe psethe qeveria jugosllave cituar dispozitat ushtarake tė Shtojcės B tė dispozitave nė Rambuje, si arsye pėr kundėrshtimet e saj, duke pretenduar se kjo ishte njė shkelje e papranueshme e sovranitetit tė Jugosllavisė, kėto dispozita kanė qenė nė thelb tė njėjta si ishte zbatuar nė Bosnje pėr SFOR-it (Forcės sė Stabilizim ), Misioni ka pas Marrėveshjes sė Dejtonit nė vitin 1995. tė dy palėt nuk kanė diskutuar ēėshtjen nė detaje pėr shkak tė mosmarrėveshjeve tė tyre mbi problemet mė themelore. [111] nė veēanti,the pala serbe e hodhi poshtė idenė e ēdo prania e trupave tė NATO-s nė Kosovė pėr tė zėvendėsuar forcat e tyre tė sigurisė, tė pėlqyerit e vėzhguesve tė paarmatosur tė OKB-sė. Vetė Millosheviqi kishte refuzuar pėr tė diskutuar shtojcėn pasi informuar NATO-n se ishte e papranueshme, edhe pasi ai u kėrkua qė tė propozojė ndryshime nė dispozitat tė cilat do tė kishin bėrė ata tė pranueshme. [112]

Ngjarjet vazhdoi me shpejtėsi, pas dėshtimit nė Rambuje dhe propozimin alternativ tė Jugosllavisė. [113] Vėzhguesit ndėrkombėtarė nga OSBE-ja u tėrhoq mė 22 mars, pėr shkak tė frikės pėr sigurinė e monitoruesve pėrpara fushatės sė bombardimeve tė NATO-s tė parashikuar. [113]

Mė 23 mars,the Kuvendi i Serbisė ka pranuar parimin e autonomisė pėr Kosovėn dhe njė pjesė jo-ushtarake tė marrėveshjes, duke kundėrshtuar praninė e trupave tė NATO-s njė. [113] [114]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 13:47

Mė 23 mars 1999 nė 21:30 UTC Richard Holbrooke u kthye nė Bruksel dhe tha se bisedimet e paqes kishin dėshtuar dhe dorėzuar zyrtarisht ēėshtjen e NATO-s pėr veprime ushtarake. [115] [116] Disa orė para shpalljes, Jugosllavia njoftoi nė televizionin kombėtar se kishte shpalli gjendjen e jashtėzakonshme duke cituar njė rrezik tė pashmangshėm tė luftės dhe filloi njė mobilizim tė madh tė trupave dhe burimeve. [115] [117]

Mė 23 mars 1999 nė 22:17 UTC Sekretarithe i Pėrgjithshėm i NATO-s, Havier Solana, ka njoftuar se ai kishte drejtuar Suprem tė Forcave Aleate pėr Evropė (SACEUR), i ushtrisė amerikane, gjenerali Uesli Klark, pėr "tė fillojė operacionet ajrore nė Republikėn Federale tė Jugosllavisė." [117] [118] Mė 24 mars nė 19:00 UTC NATO filloi fushatėn e bombardimeve kundėr Jugosllavisė. [119] [120]

Fushata e bombardimeve tė NATO-s zgjati nga 24 mars-11 qershor 1999, tė pėrfshirė deri nė 1,000 aeroplanė veprojnė kryesisht nga bazat nė Itali dhe transportuesit ajrorė tė vendosura nė Adriatik. Raketa Tomahok gjithashtu janė pėrdorur gjerėsisht, qėlluan nga avionė, anije dhe nėndetėse. Me pėrjashtim tė Greqisė, tė gjithė anėtarėt e NATO-s ishin tė pėrfshirė nė njė farė mase. Gjatė dhjetė javėve tė konfliktit, avionėt e NATO-s fluturuan mbi 38.000 misione luftarake. Pėr Forcėn Ajrore Gjermane (Luftwaffe), kjo ishtethe hera e dytė qė kishin marrė pjesė nė njė konflikt qė prej Luftės sė Dytė Botėrore, pas Luftės sė Bosnjės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 13:53


TheQėllimi shpallur i operacionit tė NATO-s u pėrmblodhi nga zėdhėnėsit e saj si "Serbėt jashtė, paqeruajtėsit nė, refugjatėt prapa". Kjo ėshtė, trupat jugosllave do tė duhet tė largohet nga Kosova dhe do tė zėvendėsohen nga paqeruajtėsit ndėrkombėtarė pėr tė siguruar qė refugjatėt shqiptarė do tė mund tė kthehen nė shtėpitė e tyre.TheFushata ėshtė projektuar fillimisht pėr tė shkatėrruar mbrojtjen ajrore jugosllave dhe caqet ushtarake me vlerė tė lartė. Ajo nuk ka shkuar shumė mirė nė fillim, me moti i keq pengon shumė fluturime mė herėt. NATO kishte nėnvlerėsuar seriozisht vullnetin e Millosheviqit pėr tė rezistuar, disa nė Bruksel mendonin sethe fushata do tė zgjasė mė shumė se disa ditė, dhe edhe psethe bombardimi fillestar nuk ishte e parėndėsishme, nuk korespondon me intensitetin e bombardimit tė Bagdadit nė vitin 1991.

Post-greva Vlerėsimi dėmtimi i depos Sremska Mitrovicės storage municione, Serbi
Operacionet ushtarake tė NATO-s kaloi gjithnjė e mė shumė pėr tė sulmuar njėsitė jugosllave nė terren, duke goditur si objektiva tė vogla, si tanke dhe pjesė artilerie individuale, si dhe duke vazhduar me bombardimet strategjik. Ky aktivitet u, megjithatė, e kufizuar rėndė nga politika, si ēdo objektiv duhej tė miratohej nga tė gjitha shtetet anėtare tė nėntėmbėdhjetė. Mali i Zi u bombardua nė disa raste, por NATO-ja pėrfundimisht desisted pėr tė mbėshtetur pozicionin e pasigurt e liderit tė saj anti-Millosheviē, Gjukanoviē. So-quajtur "pėrdorim tė dyfishtė" objektiva, e pėrdorimit tė dy civilėve dhe ushtrisė, u sulmuan, duke pėrfshirė edhe urat mbi Danub, fabrikat, stacionet e energjisė, shkolla, shtėpi, kopshte, spitale, objekte telekomunikacionit dhe, kontroverse,the selia e tė majtėt Jugosllavisė, njė parti politike e udhėhequr nga gruaja e Millosheviqit, dhethe kulla RTS televizionit. NATO justifikuar bombardimin e objektivave tė tilla siē ishin "potencialisht tė dobishme pėr ushtrinė jugosllave" Megjithatė, disa e shohin veprimet si shkelje tė sė drejtės ndėrkombėtare dhe tė konventave tė Gjenevės nė veēanti.

Nė fillim tė majit, njė avion i NATO-s sulmuan njė autokolonė e refugjatit shqiptar, duke besuar se ishte njė autokolonė jugosllave ushtarake, duke vrarė rreth pesėdhjetė njerėz. NATO e pranoi gabimin e tij pesė ditė mė vonė dhe jugosllavėt akuzoi NATO-n pėr qėllim sulmimin e refugjatėve, [citim i duhur] Njė raport mė i kryer nga Tribunali i Hagės me titull "Raportin pėrfundimtar tė Prokurorit nga Komiteti i krijuar pėr shqyrtimin e fushatės sė bombardimeve tė NATO-s kundėr Federale Republika e Jugosllavisė "[121] thuhej se" civilėt nuk ishin sulmuar qėllimisht nė kėtė incident ", dhe se" asthe aircrew as komandantėt e tyre tė shfaqur shkallėn e papėrgjegjėsi nė dėshtimin pėr tė marrė masa parandaluese tė cilat do tė mbėshtesin akuzat penale. "Mė 7 maj, bombat e NATO-s goditi ambasadėn kineze nė Beograd, duke vrarė tre gazetarė kinezė dhe outraging opinionin publik kineze.TheShtetet e Bashkuara dhe NATO-ja mė vonė kėrkoi falje pėr bombardimet, duke thėnė se kjo ka ndodhur pėr shkak tė njė hartė tė vjetruar tė dhėnė nga CIA, edhe pse kjo u kundėrshtua nga njė raport i pėrbashkėt nga vėzhguesi (Mbretėria e Bashkuar) dhe Politiken (Danimarkė), gazetat [122] i cili pohoi se NATO qėllimisht bombardoi ambasadėn pėr shkak se ajo ėshtė duke u pėrdorur si njė stacion rele pėr sinjalet e radios tė ushtrisė jugosllave. Megjithatėthe raporti nga gazeta nė kundėrshtim me gjetjet nė raportin e njėjtė nga ICTY i cili deklaroi sethe rrėnja e dėshtimeve nė vend tė synuar ", duket se rrjedhin nga teknikat navigacion tokės punėsuar nga njė oficer i zbulimit." [123] Nė njė tjetėr incident nėthe burgu i Dubravės nė Kosovė nė maj tė vitit 1999.,the qeveria jugosllave i dhėnė sa mė shumė si 85 tė vdekur nė bombardimet e NATO-s [citim nevojshme] e objektit, pasi NATO pėrmendi veprimtarinė ushtarake serbe dhe jugosllave nė zonėn e [124] Njė raport i Human Rights Watch vonė pėrfundoi se tė paktėn nėntėmbėdhjetė tė burgosur shqiptarė janė vrarė nga bombardimet, por se njė numėr i pasigurtė - ndoshta mė shumė se 70 -. u vranė nga forcat qeveritare serbe nė ditėt menjėherė pas bombardimeve [124]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 13:56


Nga fillimi i prillit,the konflikti u duk pak mė afėr njė rezolutė dhe vendet e NATO-s filluan tė konsiderojnė seriozisht kryerjen e operacioneve tokėsore nė Kosovė. Kryeministri britanik Tony Blair ka qenė njė mbėshtetėse e fortė e forcave tokėsore dhe presion Shtetet e Bashkuara pėr tė rėnė dakord; qėndrimi i tij i fortė shkaktoi njė alarm nė Uashington pasi forcat amerikane do tė bėnte kontributin mė tė madh nė ēdo ofensivė. [125] Presidenti amerikan Bill Clinton ishte shumė e gatshme qė tė angazhohen forcat amerikane pėr njė ofensivė tokėsore. Nė vend tė kėsaj, Clinton autorizoi njė operacion tė CIA-s pėr tė shqyrtuar metodat pėr tė destabilizuar qeverinė jugosllave pa stėrvitjen e trupave tė UĒK-sė. [126] Nė tė njėjtėn kohė, negociatorėt diplomatike finlandeze dhe ruse vazhduan tė pėrpiqen tė bindin Millosheviqin tė tėrhiqet. Tony Blair do tė urdhėrojė 50.000 ushtarė britanikė tė bėhen gati pėr njė ofensivė tokėsore:. Shumicėn e ushtrisė britanike nė dispozicion [125]

Millosheviqi mė nė fund pranoi se Rusia nuk do tė ndėrhynte pėr tė mbrojtur Jugosllavinė, pavarėsisht retorikės sė fortė tė Moskės anti-NATO. Ai duke pranuar kushtet e ofruara nga ekipi finlandez, ruse e ndėrmjetėsimit dhe ranė dakord pėr njė prani ushtarake nė Kosovė tė kryesuar nga OKB, por duke pėrfshirė trupat e NATO-s.

Forcat norvegjeze speciale Hęrens Jegerkommando dhe Forsvarets Spesialkommando bashkėpunuar me UĒK-nė nė mbledhjen e informatave tė inteligjencės. Pėrgatitja pėr njė pushtim mė 12 qershor, forcat speciale norvegjeze punuar me UĒK-nė mal Ramno nė kufirin midis Maqedonisė dhe Kosovės dhe ka vepruar si scouts pėr tė monitoruar ngjarjet nė Kosovė. Sė bashku me forcat speciale britanike, forcat speciale norvegjeze ishin tė parėt qė kalojnė mbi kufirin pėr nė Kosovė. Sipas Keith Graves me rrjetin televiziv Sky News, norvegjezėt ishin tashmė brenda Kosovės dy ditė para hapash nė forcat e tjera dhe ishin ndėr tė parėt pėr tė hyrė nė Prishtinė. [127]The Hęrens Jegerkommando-sė dhe puna Forsvarets Spesialkommando ishte pėr tė pastruartherruga midis palėve pėrpiqet dhe pėr tė bėrė marrėveshje tė lokale pėr tė zbatuar marrėveshjen e paqes nė mes tė serbėve dhe shqiptarėve tė Kosovės. [128] [129]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:00


Tėrheqja e ushtrisė jugosllave dhethe hyrja e KFOR-it [edit]

Mė 3 qershor 1999, Millosheviqi pranoi kushtet e njė plani ndėrkombėtar tė paqes pėr t'i dhėnė fund luftimeve, me parlamentin kombėtar adoptuar propozimin mes njė debati tė diskutueshme me delegatėt qė vijnė pranė fistfights nė disa pika. [130] [131] Mė 10 qershor,the Kėshilli i Atlantikut tė Veriut ratifikuan marrėveshjen dhe tė pezulluar operacionet ajrore. [132]

SHBA marinsat marshojnė me fėmijėt vendas shqiptarė poshtė rrugės kryesore tė Žegra mė 28 qershor 1999
Mė 12 qershor, pasi Millosheviqi pranoi kushtet,the paqeruajtėse e drejtuar nga NATO Forca e Kosovės (KFOR) filluan tė hyjnė nė Kosovė. KFOR-i kishte pėrgatitur pėr tė kryer operacione luftarake, por nė fund, misioni i tij ishte vetėm paqeruajtėse. Ajo u bazuar mbi selinė e Korpusit tė Reagimit tė Shpejtė Aleate komanduara nga atėherė, gjeneral-lejtnant Mike Jackson e ushtrisė britanike. Ajo pėrbėhej nga forcat britanike (njė brigadė e ndėrtuar nga 4 blinduara dhe 5 ajrore Brigadave), njė Brigada franceze Ushtrisė, njė brigadė gjermane tė ushtrisė, e cila ka hyrė nga perėndimi, ndėrsa tė gjitha forcat e tjera tė avancuara nga jugu, dhe Ushtria italiane dhe Shtetet e Bashkuara tė Ushtrisė brigadat.

Trupat e para tė NATO-s pėr tė hyrė Prishtinėn nė 12 qershor 1999 ishin forca Norvegjisht speciale nga FSK Forsvarets Spesialkommando dhe ushtarė nga British Shėrbimit Special Ajror 22 SAS tė, edhe pse nė vėshtirėsi diplomatike trupat ruse tė NATO-s arriti sė pari nė aeroport. Ushtarėt norvegjeze nga FSK Forsvarets Spesialkommando ishin tė parėt qė vijnė nė kontakt me trupat ruse nė aeroport. Misioni i FSK-sė ishte tė nivelit fushėn e negociatave mes palėve shtypėse, dhe tė bėj rregullim tė imėt tė hollėsishme, merret lokale tė nevojshme pėr tė zbatuar marrėveshjen e paqes nė mes tė serbėve dhe shqiptarėve tė Kosovės. [133] [134] [135] [136]

TheKontributi amerikan, i njohur si Hyrja Forca fillestare, u udhėhoq nga Divizioni 1 blinduar, tė komanduar nga gjeneral brigade Peterson, dhe u drejtohet nga njė togė nga Batalioni i 2, i Regjimentit 505 Parachute Kėmbėsorisė bashkangjitur me Forcat britanike. Njėsi tė tjera tė pėrfshira 1 dhe batalionet e 2-tė Grupit tė 10-tė Forcave Speciale (Airborne), nga Stuttgart Gjermania dhe Fort Carson, Kolorado, TF 1-6 Kėmbėsorisė (1-6 kėmbėsorisė me C Co 1-35AR) nga Baumholder, Gjermania, Batalionin 2 , 505 Parachute Kėmbėsorisė Regjimenti nga Fort Bragg, Karolina e Veriut, 26 Njėsia Detare ekspeditės nga Kampi Lejeune, North Carolina, Batalionin 1, 26 tė kėmbėsorisė Regjimenti nga Schweinfurt, Gjermania, dhe Echo trupave, Regjimenti 4 kalorėsi, edhe nga Schweinfurt, Gjermani. Gjithashtu bashkangjitur nė forcėn amerikane ishte Batalionit 501 tė Kėmbėsorisė mekanizuar tė ushtrisė greke. Forcat e para amerikane krijuar zonėn e tyre tė operimit rreth qytetet e Ferizajt, tė ardhmen Kampin Bondsteel, dhe Gjilan, nė kampin Monteith, dhe kaloi katėr muaj, fillimin e njė qėndrim i cili vazhdon tė rendit datėn, duke krijuar nė sektorin juglindor tė Kosovės .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:02


Gjatė inkursion fillestar, ushtarėt amerikanė u pėrshėndet nga shqiptarėt duke brohoritur dhe duke hedhur lule si ushtarėt e SHBA dhe KFOR mbėshtjellė me fshatrat e tyre. Edhe pse nuk ka rezistencė u takua, tre ushtarė amerikanė nga hyrja Forcės fillestare humbėn jetėn nė aksidente. [137]

Mė 1 tetor 1999, rreth 150 paratrupave nga Alpha Company, 1/508 Combat Ekipit Batalionit ajror nga Vicenza, Italy parashutė nė Ferizaj, si pjesė e Operacionit Ruajtėsit Shpejtė.TheQėllimi i misionit ishte kryesisht pėr tė paralajmėruar Presidenti Jugosllav Slobodan Milosheviqi i vendosmėrisė sė NATO-s dhe tė aftėsive tė saj tė shpejtė ushtarake. Njė ushtar SH.B.A., Ushtria Ranger Sgt. Jason Neil Pringle, u vra gjatė operacioneve, pasi parashuta e tij nuk arriti tė vendosė. Tė paratrupave e 1/508 paratrupave pastaj u bashkua tė 82 Airborne dhe KFOR-it nė patrullimin fusha tė ndryshme tė Kosovės, pa asnjė incident, deri nė 3 tetor 1999.

Mė 15 dhjetor 1999, Stafi rreshteri Joseph Suponcic e Batalionit tė 3/10 Forcat Speciale Group (Airborne) u vra, kurthe HMMWV nė tė cilėn ai ishte njė pasagjer goditi njė minė anti-tank mbjellė nga shqiptarėt dhe tė destinuara pėr kontigjentit rus me tė cilin SSG ekipi Suponcic ishte duke patrulluar nė Kosovska Kamenica.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:11


Pas fushatės ushtarake,the pėrfshirja e paqeruajtėsve rusė provuar tė jenė tė tensionuara dhe sfiduese nė forcėn e NATO-s nė Kosovė. Rusėt pritet tė ketė njė sektor tė pavarur tė Kosovės, vetėm pėr tė habitur fatkeqėsisht me perspektivėn e veprojnė nėn komandėn e NATO-s. Pa komunikim ose koordinim paraprak me NATO-n, forcat paqeruajtėse ruse u futėn nė Kosovė nga Bosnja dhe Hercegovina dhe pushtuar Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės para ardhjes sė forcave tė NATO-s. Kjo rezultoi nė njė incident gjatė tė cilit dėshira komandanti suprem i NATO-s Wesley Clark pėr tė bllokuar me forcė ndalesa me automjete tė NATO-s, pėr tė parandaluar ndonjė pėrforcim rus, u refuzua nga komandanti i KFOR-it i Pėrgjithshėm Mike Jackson. [138]

Nė vitin 2010, James Blunt pėrshkruar nė njė intervistė se si njėsia e tij e ka marrė detyrėn e sigurimit tė Prishtinės gjatė pėrpara tė forcės 30,000 trupash paqeruajtėse dhe sethe ushtria ruse kishte lėvizur nė dhe tė marrė kontrollin e aeroportit tė qytetit para ardhjes sė njėsisė sė tij. Blunt ndahet njė pjesė nė detyrėn e vėshtirė tė trajtimit tė incidentin potencialisht tė dhunshme ndėrkombėtare. Sipas llogarinė Blunt atje ishte njė stand-off me rusėt, dhe Komandantithe Suprem i NATO-s, Wesley Clark, i dha urdhra tė pėrkohshme pėr tė mbi-pushtet tyre. Pėrderisa kėto janė pyetje nga Blunt, ato janė refuzuar nga Gjenerali Jackson, me linjėn e famshme, "Unė nuk jam i pasur ushtarėt e mi pėrgjegjės pėr fillimin e Luftės sė Tretė Botėrore". [139]

Pėr mė tepėr, nė qershor 2000, marrėdhėniet e tregtisė sė armėve midis Rusisė dhe Jugosllavisė ishin tė ekspozuar e cila ēoi nė hakmarrje dhe bombave e pikave tė kontrollit ruse dhe zona stacionet policore. Outpost Gunner ėshtė themeluar nė njė pikė tė lartė nė Luginėn e Preshevės nga Echo Bateria 1/161 Field artileri nė njė pėrpjekje pėr tė monitoruar dhe ndihmuar me pėrpjekjet paqeruajtėse nė sektorin rus. Vepron nėn mbėshtetjen e 2/3 Fusha artileri, 1 Armored Division,the Battery ishte nė gjendje pėr tė vendosur me sukses dhe nė mėnyrė tė vazhdueshme tė veprojė njė Radar Firefinder cili lejoi forcat e NATO-s pėr tė mbajtur njė orė tė ngushtė nė aktivitetet nė Sektorin dhe Luginėn e Preshevės. Pėrfundimisht njė marrėveshje u goditur ku forcat ruse operuar si njė njėsi e KFOR-it, por jo sipas strukturės komanduese tė NATO-s. [140]

Reagim ndaj luftės [redakto]

Pėr shkak tė ligjeve kufizuese tė medias tė vendit, mediat jugosllave kryer pak mbulimin e ngjarjeve nė Kosovė, si dhe qėndrimin e vendeve tė tjera nė katastrofa humanitare qė po ndodhin atje. Kėshtu, disa anėtarė tė publikut jugosllave pritet intervenimin e NATO-s, nė vend tė duke menduar se do tė arrihet njė marrėveshje diplomatike. [141]

Mbėshtetje pėr luftė [edit]

Mbėshtetje pėr Luftėn kosovare dhe, nė veēanti,the legjitimiteti i fushatės sė bombardimeve tė NATO-s erdhi nga njė shumėllojshmėri burimesh. Nė njė artikull tė vitit 2009, David Clark deklaroi "Ēdo anėtar i NATO-s, ēdo vend tė BE-sė, dhe shumica e fqinjėve tė Jugosllavisė, tė mbėshtetur veprime ushtarake" [142] me deklaratat nga drejtuesit e Bill Clinton, Vaclav Havel dhe Tony Blair, respektivisht pėrshkruar luftėn si "njė sulm me tanke dhe artileri mbi njė popull, nė masė tė madhe tė pambrojtur liderėt e tė cilėve tashmė kanė rėnė dakord pėr paqen," [143] "luftathe e parė pėr vlera" [142] dhe njė "pėr tė shmangur atė qė pėrndryshe do tė jetė njė katastrofė humanitare nė Kosovė. "[144] tė tjerė tė pėrfshirė Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan, i cili atėherė ishte raportuar nga disa burime siē pranuar sethe aksioni i NATO-s ka qenė legjitim. [145] i cili theksoi se ka pasur raste kurthe pėrdorimi i forcės nuk ishte legjitim nė kėrkim tė paqes [146] pse Annan theksoi sethe "Kėshilli duhet tė ketė qenė i pėrfshirė nė ēdo vendim pėr pėrdorimin e forcės." [146]The dallimi mes ligjshmėrisė dhe legjitimitetit tė ndėrhyrjes u theksua mė tej nė dy raporte tė veēanta. Njėri u zhvillua nga Komisioni i Pavarur Ndėrkombėtar pėr Kosovėn, tė drejtė Raporti pėr Kosovėn, [147] i cili gjeti se:


Forcat [jugosllave] u angazhuar nė njė fushatė tė mirė-planifikuar tė terrorit dhe dėbimit tė shqiptarėve tė Kosovės. Kjo fushatė ėshtė pėrshkruar shpesh si njė "spastrim etnik", me qėllim pėr tė pėrzėnė shumė, nėse jo tė gjitha, shqiptarėt e Kosovės nga Kosova, shkatėrrojnė themelet e shoqėrisė sė tyre, dhe pėr tė parandaluar ata nga tė kthehen.

Ai arriti nė pėrfundimin se "theintervenimi ushtarak i NATO-s ishte e paligjshme, por legjitime", [148]The Raporti i dytė ėshtė publikuar nga Zyra e NATO-s pėr Informim dhe Shtyp [149] i cili ka raportuar se "shkeljet e tė drejtave tė njeriut tė kryera nė njė shkallė tė madhe nė Kosovė, tė sigurojė njė terren i pakundėrshtueshėm nė lidhje me aspektin humanitar tė ndėrhyrjes sė NATO-s. "[150] disa kritikė theksohet se se NATO nuk e kishte mbėshtetjen e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara do tė thotė se ndėrhyrja e saj nuk kishte bazė ligjore, por sipas disa dijetarėve ligjore, "ka baza ende tė caktuara pėr kėtė veprim qė nuk janė tė ligjshme, por i justifikuar". [145]

Pėrveē politikanėve dhe diplomatėve, komentatorėt dhe intelektualėt mbėshtetet edhe luftėn. Michael Ignatieff quajti intervenim i NATO-s njė "pėrgjigje e moralisht tė justifikueshme pėr spastrim etnik dhethe pėrmbytjet qė rezulton i refugjatėve, dhe jothe shkaku i pėrmbytjes sė refugjatėve" [151], ndėrsa Christopher Hitchens tha se NATO-ja ndėrhyri vetėm ", kur forcat serbe u pėrdorėn pėr tė deportimit masiv dhe tė plotė-fustan etnike "spastrimit". [152] Duke shkruar nė The Nation, Richard A. Falk shkroi se, "thefushata e NATO-s ka arritur heqjen e forcave ushtarake jugosllave nga Kosova dhe, edhe mė e rėndėsishme, largimin e paramilitare serbe dreaded njėsitė dhe policisė "[153], ndėrsa njė artikull nė The Guardian shkruan se pėr Mary Kaldor, Kosova pėrfaqėsonte njė laborator nė tė menduarit e saj pėr sigurinė njerėzore, ndėrhyrjen humanitare dhe paqeruajtėse ndėrkombėtare,the dy tė fundit tė cilat ajo i definuar si" njė besim tė vėrtetė nėthe barazinė e tė gjitha qenieve njerėzore; dhe kjo sjell njė gatishmėri pėr jetėn e rrezikut tė trupave paqeruajtėse pėr tė shpėtuar jetėn e tė tjerėve kur kjo ėshtė e nevojshme. "[154]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:15


Kritika e rastit pėr luftė [edit]

Protestat anti-amerikane nė Pekin, Kinė 1999
Disa kritikuan ndėrhyrjen e NATO-s si njė taktikė politike diversioni, vijnė ashtu siē bėri nė kėmbė e skandalit Monica Lewinsky, duke vėnė nė dukje faktin se mbulimi i bombardimeve tė zėvendėsuar direkt mbulimin e skandalit nė ciklet amerikane tė lajmeve. [155] Gjithashtu, disa theksojnė se para fillimit tė bombardimeve, mė tepėr se sa qė ka qenė njė konflikt jashtėzakonisht e pėrgjakshme,the UĒK-ja nuk ishte e angazhuar nė njė luftė tė gjerė civile kundėr forcave jugosllave dhe numri i tė vdekurve nė mesin e tė gjithė tė interesuarit (duke pėrfshirė edhe shqiptarėt etnikė) skyrocketed pas intervenimit tė NATO-s. [155] Mirėpo ,the mungesa e luftės nuk do tė thotė prania e paqes nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve, si burime tė tjera kanė vėnė nė dukje, duke pėrmendur vdekjen e 1,500 shqiptarėve dhe shpėrnguljen e 270.000 para intervenimit tė NATO-s [142] dhe represioni sistematik i popullsisė shqiptare [156 ] pėrmes ndryshimeve kushtetuese nga ana e Millosheviqit [157] regjimi qė imponuar njė "aparteidit" nė Kosovė. [157] [158]

Presidenti i SHBA Klinton dhe administrata e tij u akuzuan pėr rritje tė numrit tė shqiptarėve tė Kosovės tė vrarė nga forcat shtetėrore. [159] Pas bombardimit tė ambasadės kineze nė Beograd, kinez Jiang Zemin Kryeministri tha sethe SHBA ishte pėrdorur superioritetin e saj ekonomike dhe ushtarake pėr tė nė mėnyrė agresive tė zgjerojė ndikimin e saj dhe tė ndėrhyjė nė punėt e brendshme tė vendeve tė tjera. Udhėheqėsit kinezė quajturthe fushata e NATO-s njė precedent i rrezikshėm i agresionit tė lirė, njė formė e re e kolonializmit, dhe njė tė pabazuara agresive lufta nė moralitetin apo ligj. Ajo u konsiderua si pjesė e njė komploti tė SHBA pėr tė shkatėrruar Jugosllavinė, zgjerojė drejt lindjes dhe tė kontrollojnė tė gjithė Evropėn. [160]

KartaThe e Kombeve tė Bashkuara nuk lejon ndėrhyrjet ushtarake nė vende tė tjera sovrane me disa pėrjashtime tė cilat, nė pėrgjithėsi, duhet tė vendoset nga Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara; kjo enjoinment ligjor ka provuar me kundėrshti me shumė [145] [147] [148] dijetarėve ligjorė tė cilėt argumentojnė se edhe pse Lufta e Kosovėsthe paligjshme, ai ishte ende legjitime.TheĒėshtja u soll para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė nga Rusia, nė njė projekt-rezolutė e cila, ndėr tė tjera, do tė afirmimit ", se pėrdorimi i tillė i njėanshėm i forcės pėrbėn njė shkelje flagrante tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara". Kinė, Namibia, dhe Rusia votoi pėr rezolutėn, anėtarėt e tjerė kundėr, kėshtu nuk arriti tė kalojė. [161]

TheLufta shkaktuar shumė viktima. Tashmė deri nė mars 1999,the kombinimi i luftimeve dhethe targetimi i civilėve kishte lėnė rreth 1.500-2.000 pjesė- civilėve dhe luftėtarėve tė vdekur. [162] vlerėsimet pėrfundimtare e viktimave janė ende nė dispozicion pėr tė dyja anėt.

Ndoshtathe sulmi mė i diskutueshėm i qėllimshėm i luftės ishte qė e bėri kundėr selisė sė televizionit serb, mė 23 prill, e cila vrau tė paktėn katėrmbėdhjetė persona.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:18


Nė qershor 2000,the Kryqi i Kuq raportoi se 3368 civilė (2.500 shqiptarė, 400 serbė dhe 100 romė) janė ende tė zhdukur, gati njė vit pas pėrfundimit tė konfliktit. [163] [sqarime tė nevojshme]

Njė studim i kryer nga hulumtuesit nga Qendra pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve nė Atlanta, Gjeorgji botuar nė vitin 2000 nė revistėn mjekėsore Lancetthe vlerėsuar se "12,000 vdekje nė popullsinė e pėrgjithshme" mund t'i atribuohet nė luftė. [164] Ky numėr ėshtė arritur nga inēizimi 1197 familjet nga muaji shkurt 1998 deri nė qershor 1999. 67 nga 105 vdekjeve tė raportuara nė popullsinė mostėr janė atribuar tė traumave tė lidhura me luftėn, e cila extrapolates tė jetė 12,000 vdekje nė qoftė se i njėjti shkalla e vdekshmėrisė lufta lidhur me ėshtė aplikuar pėr tė popullsisė sė pėrgjithshme tė Kosovės. Normat mė tė larta tė vdekshmėrisė ishin meshkuj ndėrmjet 15 dhe 49 (5421 viktimave tė luftės), si dhe pėr burrat mbi 50 vjeē (5176 viktima). Pėr personat mė tė rinj se 15, vlerėsimet kanė qenė 160 viktima pėr meshkujt dhe 200 pėr femrat [citim i duhur] Pėr femrat midis 15-49the vlerėsim ėshtė se ka pasur 510 viktima.; mė tė vjetėr se 50 vjetthe vlerėsim ėshtė 541 viktima. Autorėt tha se nuk ėshtė "e mundur tė dallojnė plotėsisht midis viktimave civile dhe ushtarake".

Nė studimin e pėrbashkėt 2008 nga Qendra pėr tė Drejtėn Humanitare (njė OJQ nga Serbia dhe Kosova), Komisioni Ndėrkombėtar pėr Persona tė Pagjetur dhe tė Zhdukur Komisioni Personi i Serbisė bėri njė listė emrin-me-emrin e luftės dhe viktimat e pas-luftės. Sipas Libėr Kujtimi i Kosovės, 13.421 persona janė vrarė nė Kosovė gjatė konfliktit, prej 1 janar 1998 deri nė dhjetor tė vitit 2000. Nga asaj shume, 10.533 ishin shqiptarė, 2,238 ishin serbė, 126 romė, 100 boshnjakė dhe tė tjerė. [165]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:21

Artikulli kryesor: viktima civile gjatė Operacionit tė Forcave Aleate

Jugosllavia pretendoi se sulmet e NATO-s ka shkaktuar nė mes 1,200 dhe 5,700 viktimave civile. Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Lordi Robertson, shkroi pas luftės se "thenumri aktual nė jetėn e njeriut kurrė nuk do tė dihet saktėsisht", por ai mė pas ofroi shifrat gjetur nė njė raport tė Human Rights Watch, si njė vlerėsim i arsyeshėm. Ky raport numėrohen ndėrmjet 488 dhe 527 civilė tė vdekur (90-150 prej tyre u vranė nga pėrdorimi bombe cluster) nė 90 incidente tė ndara,the mė e keqja e tė cilave ishin nga 87 refugjatė shqiptarė tė cilėt u zhdukėn nė duart e bombave tė NATO-s, pranė Korisėn. [166] sulmet nė Kosovė nė pėrgjithėsi ishin mė vdekjeprurėse pėr shkak tė situatės sė ngatėrruar me shumė lėvizje,the tė refugjatėve njė e treta e incidenteve nuk pėrbėjnė mė shumė se gjysmėn e vdekjeve. [167]

Civilėve tė vrarė nga forcat jugosllave [edit]


Vlerėsime tė ndryshme pėr numrin e vrasjeve atribuohet pėr forcat jugosllave kanė qenė tė njoftuar me vite. Rreth 800,000 shqiptarė tė Kosovės ikėn dhe njė 7.000 vlerėsohet tė jetė 9,000 u vranė, sipas The New York Times. [168]The Vlerėsimi i 10.000 vdekjeve ėshtė pėrdorur nga Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili pėrmendi abuzimet e tė drejtave tė njeriut si justifikim i saj kryesor pėr sulmuar Jugosllavia. [169]

Ekspertėt statistikore qė punojnė nė emėr tė vlerėsojnė ICTY prokurorisė sethe numri i pėrgjithshėm i tė vdekurve ėshtė rreth 10,000. [170] Eric Frutat, njė profesor nė Portland State University, argumentuan se analizat e ekspertėve janė tė bazuara nė tė dhėna krejtėsisht tė gabuar dhe se asnjė i saj konkluzionet janė mbėshtetur nga ndonjė analize tė vlefshme statistikore apo analizat. [171]

Nė gusht tė vitit 2000,the Gjykata Ndėrkombėtare Penale pėr ish-Jugosllavinė (ICTY), njoftoi se kishte zhvarrosur 2788 trupa nė Kosovė, por nuk pranoi tė thoshte se sa ishin menduar tė jenė viktima tė krimeve tė luftės. [172] Mė parė megjithatė, burimet e KFOR-it Agence France Presse se nga 2150 trupat qė ishin zbuluar deri deri nė korrik tė vitit 1999, rreth 850 janė menduar tė jenė viktima tė krimeve tė luftės. [173] [Faqja nevojshme] [lidhje tė vdekur]

Varre masive tė njohur: [174]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:30

Nė vitin 2001, 800 trupa ende tė paidentifikuar u gjetėn nė gropa nė njė terren tė trajnimit tė policisė vetėm jashtė Beograd dhe nė Serbinė lindore.
Tė paktėn 700 trupa u zbuluan nė njė varr masiv gjendet nė kuadėr tė kompleksit tė njė njėsie speciale tė policisė anti-terrorist nė rrethinat e Beogradit, nė Batajnica.
77 trupa u gjetėn nė qytetin lindor serb tė Petrovo Selo.
50 trupa u zbuluan pranė qytetit perėndimor serb tė Peruēac.


Humbjet ushtarake jugosllave [edit]

Mbeturinat e luftėtar jet MiG-29 jugosllav qėlluar mė 27 mars 1999, jashtė qytetit tė Ugljevik, Bosnje dhe Herzegovinė
Tank shkatėrruar afėr Prizrenit
NATO nuk lirimin e ndonjė vlerėsimet zyrtare aksidenteve. Autoritetet jugosllave pretendoi 462 ushtarė u vranė dhe 299 u plagosėn nga sulmet ajrore tė NATO-s. [183] Emrat e viktimave jugosllave janė regjistruar nė njė "libėr tė pėrkujtimit".

E pajisjeve ushtarake, NATO shkatėrroi rreth 50 avionė jugosllav, duke pėrfshirė 6 MiG-29-ėt tė shkatėrruara nė ajėr-ajėr tė luftuar. Njė numėr i G-4 Super Galebs u shkatėrruan nė strehimin e tyre ngurtėsuar avionit nga bombat bunker-goditjes e cila ka filluar njė zjarr i cili u pėrhap me shpejtėsi, sepse dyert e strehimit nuk janė mbyllur. Nė fund tė luftės, NATO zyrtarisht pohoi se ata kanė shkatėrruar 93 tanke jugosllave. Jugosllavia pranoi njė total prej 3 tanke tė shkatėrruara.TheShifra e fundit ėshtė verifikuar nga inspektorėt evropianė, kur Jugosllavia u bashkua me marrėveshjen e Dejtonit, duke vėnė nė dukje dallimin midis numrit tė tanke dhe pastaj nė inspektimin e fundit nė vitin 1995. [Citim i duhur] NATO pohoi sethe ushtria Jugosllave ka humbur 93 tanke (M-84-sė dhe T-55), 132 autoblindave dhe 52 pjesė artilerie. [184] Newsweek,the lajmi revista e dytė mė e madhe javore nė SHBA, fitoi qasje nė njė raport tė shtypur Forcave Ajrore tė SHBA qė mori numrat reale ishin "3 tanke, jo 120, 18 transportuesit e blinduar, dhe jo 220,. copė 20 artilerie, jo 450 "[184] [185] njė raport i US Air Force jep njė shifėr prej 14 tanke tė shkatėrruara [36] Shumica e objektivave tė goditura nė Kosovė ishin decoys,. tė tilla si tanke bėrė nga e fletėve plastike me polet telegrafi pėr fuēi armė, ose tė vjetra tanke luftės II Botėrore qė nuk ishin funksionale. Mbrojtjet Anti-ajrore janė ruajtur nga ndihmesė e thjeshtė pėr tė mos i kthyer ato nė, parandalimin e avionėve tė NATO-s nga zbulimin e tyre, por duke i detyruar ata qė tė mbajnė mbi njė tavan prej 15.000 metra (5.000 m), duke e bėrė bombardimet saktė shumė mė e vėshtirė. Kah fundi i luftės, u pohoi se bombardimet qilim nga B-52 avionė kishin shkaktuar viktima tė mėdha nė mesin e trupave jugosllave tė stacionuara pėrgjatė kufirit Kosovė-Shqipėri. Kėrkim tė kujdesshėm nga hetuesit e NATO-s nuk gjeti prova tė ndonjė viktimave tė tillė nė shkallė tė gjerė.

Megjithatė,the humbja mė e madhe pėr Ushtrinė Jugosllave ishtethe infrastruktura e dėmtuar dhe shkatėrruar. Pothuajse tė gjitha bazat ajrore ushtarake dhe aerodromet (Batajnica, Lađevci, Slatina, Golubovci dhe Đakovica) dhe ndėrtesa tė tjera ushtarake dhe objektet ishin dėmtuar ose shkatėrruar keq. Ndryshe nga njėsitė dhe pajisjet e tyre, ndėrtesa ushtarake nuk mund tė maskohen. Kėshtu, industrinė e mbrojtjes dhe objektet ushtarake teknike riparim gjithashtu u dėmtuan seriozisht (Utva, fabrika Zastava Arms, Moma Stanojlović qendra rregullim i forcave ajrore, qendra riparim teknike nė Ēaēak dhe Kragujevac). Pėr mė tepėr, nė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:43

Humbjet e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės janė tė vėshtira pėr tė analizuar. Sipas disa raporteve ka pasur rreth 1,000 viktima nė anėn e UĒK-sė. Vėshtirėsitė lindin nė llogaritjen e njė shifėr tė saktė. Gjėrat janė komplikuar nga vėshtirėsia e pėrcaktimit i cili ishte anėtar i UĒK-sė dhe i cili ishte njė civil. Pėr shembull, jugosllavėt konsiderohet ēdo shqiptar tė armatosur pėr tė qenė njė anėtar i UĒK-sė, pavarėsisht nėse ai ishte zyrtarisht anėtar kartė-mbante, kėshtu qė dikush qė llogaritet si njė civil nga pala shqiptare mund tė llogaritet si njė luftėtar tė UĒK-sė nga ana ethe serbėt. Gjithashtu, shumė anėtarė tė UĒK-sė nuk ishin tė veshur me uniforma dhe nuk kishte identifikim.

Pasojat [edit]

Brenda tri javėsh, mbi 500.000 refugjatė shqiptarė ishin kthyer nė shtėpi. [Citim i duhur] Deri nė nėntor 1999, sipas Komisionerit tė Lartė tė OKB-sė pėr Refugjatėt, 848.100 nga 1.108.913 kishte kthyer.

Sipas Jugosllavisė Census 1991 kishte 194.190 serbė dhe 45.745 rome nė Kosovė. [187] Sipas Human Rights Watch, 200,000 serbė dhe mijėra romėve u larguan nga Kosova gjatė dhe pas luftės. [188] KryqiThe i Kuq Jugosllav ka pasur edhe regjistruar 247.391 refugjatė kryesisht serbe deri nė nėntor. Sulmet anti-serbe tė vazhdueshme dhe trazirat, duke pėrfshirė edhe kundėr tė tjerėve jo-shqiptarė, kishin mbetur nė fazėn e anarkike, derisa disa forma tė rendit u krijua nė vitin 2001. Ky urdhėr u shpėrbė gjatė masakėr 2004 kundėr jo shqiptarėve. Mė shumė se 164,000 serbė janė larguar nga Kosova gjatė shtatė javė qė forcat jugosllave dhe serbe u tėrhoqėn dhe Forcathe e udhėhequr nga NATO nė Kosovė (KFOR) hynė nė krahinė. [189]


Krimet serbe tė luftės [redakto]

Artikulli kryesor: Krimet serbe tė luftės nė luftėrat jugosllave

TheQeveria e Serbisė ka bėrė shumė pak pėr t'u marrė me serbėt tė akuzuar pėr krime lufte; Bashkėpunimi me Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare pėr ish Jugosllavinė ėshtė "konsiderohet ende si njė detyrim shqetėsuese, ēmimin e nevojshme pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian". [190] Presidenti Jugosllav Slobodan Millosheviq, sė bashku me Milan Milutinoviq, Nikola Shainoviq, Dragoljub Ojdaniē dhe Vllajko Stojiljkoviē janė akuzuar nga ICTY pėr krime kundėr njerėzimit, duke pėrfshirė vrasje, transferimin e dhunshme, deportim, dhe "persekutim nė baza politike, racore ose fetare". Nė vitin 2001, presidenti i atėhershėm Vojislav Koshtunica "luftuar dhėmb dhe gozhdė" ndaj pėrpjekjeve pėr tė vėnė Millosheviēin pėrpara njė gjykate ndėrkombėtare, por nuk ishte nė gjendje pėr tė parandaluar kėtė tė ndodh pasi krime tė tjera janė shpallur. [191] Nė tetor 2003, ka pasur mė shumė padi kundėr ish armatosur forcat shefi i stafit, Nebojsha Pavkoviē, ish-komandanti i korpusit tė ushtrisė, Vladimir Lazareviē, ish-zyrtar i policisė Vlastimir Gjorgjeviq, dhe Sreten Lukiē. Tė gjithė ishin tė akuzuar pėr krime kundėr njerėzimit dhe shkelje tė ligjeve apo zakoneve tė luftės. Mė vonė,the Gjykata Ndėrkombėtare Penale e Kombeve tė Bashkuara pėr ish-Jugosllavinė (ICTY), gjeti ligjėrisht se Serbia "pėrdorin [d] dhunė dhe terror pėr tė detyruar njė numėr tė konsiderueshėm tė shqiptarėve tė Kosovės nga shtėpitė e tyre dhe pėrtej kufijve, nė mėnyrė qė autoritetet shtetėrore tė tė mbajtur kontrollin mbi Kosovėn ... Kjo fushatė u realizua nga ushtria dhe forcat policore tė Ministrisė sė Brendshme (MUP) nėn kontrollin e RFJ-sė dhe tė autoriteteve serbe, tė cilėt ishin pėrgjegjės pėr dėbimet masive tė civilėve shqiptarė tė Kosovės nga shtėpitė e tyre, si dhe incidentet e vrasjeve , sulme seksuale, dhethe shkatėrrimi i qėllimshėm i xhamive. "[192]


Pėr krime tė luftės shqiptarė [edit]

TheICTY gjithashtu ngriti padi kundėr anėtarėve tė UĒK-sė Fatmir Limaj, Haradin Bala, Isak Musliu dhe Agim Murtezi pėr krime kundėr njerėzimit. Ata u arrestuan mė 17 shkurt dhe 18, 2003. Akuzat u hodhėn poshtė shumė shpejt kundėr Agim Murtezit, si njė rast tė identitetit tė gabuar, ndėrsa Fatmir Limaj u shpall i pafajshėm nga tė gjitha akuzat mė 30 nėntor 2005 dhe u lirua. Akuzat ishin nė lidhje me kampin burg tė drejtuar nga tė pandehurit nė Lapushnik, midis majit dhe korrikut 1998.

Nė vitin 2008, Carla Del Ponte botoi njė libėr nė tė cilėn ajo pretenduar se, pas pėrfundimit tė luftės nė vitin 1999, shqiptarėt e Kosovės kanė qenė kontrabandėn e organeve tė midis 100 dhe 300 serbėve dhe pakicave tė tjera nga provinca nė Shqipėri. [193]The ICTY dhe Gjykata e krimeve tė luftėsthe e Serbisė janė duke hetuar kėto pretendime, pasi dėshmitarė tė shumta dhe materiale tė reja janė shfaqur kohėt e fundit. [194] [jo citim dhėnė]

Nė mars tė vitit 2005, njė gjykatė e OKB-sė e paditi kryeministrin e Kosovės Ramush Haradinaj pėr krime tė luftės kundėr serbėve. Mė 8 mars, ai paraqiti dorėheqjen e tij. Haradinaj, njė shqiptar etnik, ka qenė njė ish-komandant i cili udhėhoqi njėsitė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe u emėrua kryeministri pas fitores sė zgjedhjeve tė 72 votave pėr tė tre nė Parlamentin e Kosovės nė dhjetor tė vitit 2004. Haradinaj u shpall i pafajshėm pėr tė gjitha akuzat, sė bashku me shokėt e UĒK-sė veteranėt Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj.TheZyra e Prokurorit apeluan lirimin e tyre, duke rezultuar nė ICTY urdhėruar njė rigjykim tė pjesshėm. Megjithatė mė 29 nėntor 2012, tė gjithė tre u shpallėn tė pafajshėm pėr herė tė dytė nė tė gjitha akuzat. [195] Sipas Human Rights Watch (HRW), "800 civilė jo-shqiptarė u rrėmbyen dhe u vranė 1998-1999". Pas luftės, "479 njerėz janė zhdukur ... shumica prej tyre serbė". [196]

Pasojat politike dhe ushtarake [redaktoni]


Anėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė kthehet mbi armėt e tyre nė marinsat amerikanė
Artikulli kryesor: Procesi i statusit tė Kosovės dhe statusi kushtetues i Kosovės

TheLufta nė Kosovė ka pasur njė numėr pasojash tė rėndėsishme nė drejtim tė rezultatit ushtarake dhe politike.TheStatusi i Kosovės mbetet i pazgjidhur; Negociatat ndėrkombėtare filloi nė vitin 2006 pėr tė pėrcaktuar nivelin e autonomisė sė Kosovės, siē parashihet nė bazė tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, por pėrpjekjet dėshtuan.TheProvinca ėshtė administruar nga Kombet e Bashkuara, pavarėsisht shpalljes sė njėanshme tė pavarėsisė mė 17 shkurt 2008.


Konfiskuar uniformėn dhe pajisjet e ushtarėve amerikanė 1999 nė luftėn e Kosovės

Marinsat amerikanė kapur ushtarėve jugosllavė nė 3 korrik, 1999, gjatė armėpushimit dhe zbatimit MTA nga Kumanova e 9 qershorit.
Bisedimet-mbėshtetur tė OKB-sė, tė udhėhequr nga i dėrguari i posaēėm i OKB Marti Ahtisaari, kishte filluar nė shkurt tė vitit 2006. Ndėrkohė qė ėshtė bėrė pėrparim nė ēėshtje teknike, tė dyja palėt kanė mbetur diametralisht tė kundėrta pėr ēėshtjen e statusit tė vet. [211] Nė shkurt 2007, Ahtisaari mbajti njė draft propozimi zgjidhja e statusit tė liderėve nė Beograd dhe Prishtinė, nė bazė tė njė rezolute tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-projekt i cili propozon "pavarėsi tė mbikqyrur" pėr krahinėn, e cila ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė nė korrik 2007, projekt-rezolutėn, e cila ėshtė mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara, Mbretėria e Bashkuar, dhe anėtarėt e tjerė evropianė tė Kėshillit tė Sigurimit, ka qenė rishkruhen katėr herė nė pėrpjekje pėr tė akomoduar shqetėsimet ruse se njė rezolutė e tillė do tė cėnojė parimin e sovranitetit shtetėror. [212] Rusia, e cila mban njė veto nė Kėshillin e Sigurimit, si njė nga pesė anėtarėt e pėrhershėm, ka deklaruar se nuk do tė mbėshtesė asnjė rezolutė e cila nuk ėshtė e pranueshme edhe pėr Beogradin dhe Prishtinėn. [213]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:51

Kosova gjithashtu tregoi se disa taktika tė ulėt-tech mund tė zvogėlojė ndikimin e njė force tė teknologjisė sė lartė tė tilla si NATO;theQeveria Millosheviqi ka bashkėpunuar me regjimin e Sadam Huseinit nė Irak, duke kaluar nė shumė nga mėsimet e nxjerra. [215]The Ushtria Jugosllave kishte pritur gjatė tė duhet pėr t'i rezistuar njė armik shumė mė tė fortė, ose sovjetike ose NATO, gjatė Luftės sė Ftohtė dhe kishte zhvilluar efektiv Taktika e mashtrimit dhe fshehjes nė pėrgjigje. Kėto do tė kishte qenė e pamundur qė tė ketė rezistuar njė pushtim nė shkallė tė plotė pėr kohė tė gjatė, por ndoshta janė pėrdorur pėr tė ēorientuar overflying avionė dhe satelitėt. Ndėr taktikat e pėrdorura ishin:
SHBA avioni stealth u gjurmuar me radarė qė veprojnė nė gjatesi vale tė gjata. Nėse avionėve vjedhurazi u lagur ose hapėn dyert e tyre gjirin bombė, ata do tė bėhen tė dukshme nė ekranet e radarėve. Njė Nighthawk F-117 Downed nga njė raketė ndoshta ishte i ndotur nė kėtė mėnyrė. [216]

Armatime dhe mjete tė pėrdorura [edit]

Njė shumėllojshmėri tė armėve janė pėrdorur nga forcat jugosllave tė sigurisė dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, NATO vetėm operuar avionė dhe njėsi tė ndryshme detare gjatė konfliktit.
Forcat jugosllave tė sigurimit
Armėt e pėrdorura nga forcat qeveritare jugosllave janė tė shėnuara mė poshtė. Shumica e tyre ishin jugosllave bėnė, ndėrkohė qė pothuajse tė gjitha njėsitė AA ishin sovjetike.

BOV
D-20
D-30
MiG-21
MiG-29
M80 Zolja
M-84
SA-3
SA-7
SA-9
SA-13
Soko J-22 Orao
Soko Gazelė
T-54/55
Zastava M70
Zastava M72
Zastava M76
Zastava M84
Zastava M90
Zastava M91
2K12 KUB
2S1 Gvozdika
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:53

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
Armėt e pėrdorura nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės janė tė shėnuara mė poshtė. Ata kryesisht pėrbėhen nga kallashnikov sovjetik, edhe derivativė kineze tė AK-47 dhe disa armatime perėndimore.
AKK-ja
AK-47
Armsel Sulmuesi [citim i duhur]
D-1 top
RPK
SKS
Type 56 sulm pushkė
Zastava M70
Zastava M76


.........................................


NATO
The aircraft used by NATO are listed below.

A-10 Thunderbolt
AC-130 Spooky
AH-64 Apache
AV-8B Harrier
B-1 Lancer
B-2 Spirit
B-52 Stratofortress
E-3 Sentry
E-8 JSTARS
EA-6B Prowler
F-104 Starfighter
F-117 Nighthawk
F/A-18 Hornet
F-14 Tomcat
F-15 Eagle
F-15 Strike Eagle
F-16 Fighting Falcon
F-4 Phantom
Harrier Jump Jet
L-1011 TriStar[220]
Mirage 2000
MQ-1 Predator
Panavia Tornado
Panavia Tornado ADV
SEPECAT Jaguar


Guided missiles: AIM-9 Sidewinder, ALARM and Tomahawk
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   Ven 7 Nov - 14:55

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor   

Revenir en haut Aller en bas
 
Avdi Ibrahimi,mbasi perfundoi lufta hyri ne te me 12 qershor
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: