AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ringjallje,apo sllogani Lucerit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ringjallje,apo sllogani Lucerit   Mar 11 Nov - 12:10

Ringjallja
Perpunuar
Nga
Haxhi Latif LuēiNe po flasim pėr tė ardhmen,por pa e prijashtue edhe te kaluaren. Cila ėshtė ajo qė Jezu Krishti (Profeti Isai)na jep njerėzve nje te vertete,per vdekjen e tij dhe ringjalljen?, Por kjo nuk po ndodh nė ndonjė fe,qe te na spjegon sinqerisht domethenjen ? Sigurisht se te gjithe menduan ne te kaluaren dhe tani edhe ne pa dallim si etrit tane se diēka do te ndodhe ne te ardhmen,ne diten e fundit te gjykimit.

Menduam se ringjallja e trupit te Tij ishte ajo qe ne i besuam librave fetare te shejta.Duke mendue se ringjallja ka kapėrcyer vdekjen tek tė Jezusi(Profeti Isai), ne tė gjithė jemi trashėgimtarė te kesaj,per fitoren pase vdekjes.

Pra ;Ringjallja na  ka zgjidhur problemin e vdekjes.
A eshte nje mashtrim kjo thenje,apo manipulim me ndjenjen njerezore?

Ketu eshte njė problem,ku njeriu ,bashk me shkencen, nuk mund tė japė njė pėrgjigje adekuate,dhe as qe e mundon trurin,se ku mshifet nje e vertete i racionales ?

"Por nė qoftė se predikohet se Krishti u ringjall nga vdekja,dhe shpirti i tij i ngjite ne qiellin e dyte tek Jahja, si atėherė disa nga ju thoni se nuk ka ringjallje tė tė vdekurve?

Nėse nuk ka ringjallje tė tė vdekurve, as Krishti nuk u ringjall. Nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, predikimi ynė ėshtė i kotė dhe besimi juaj gjithashtu,duke e mashtrue veten tere jeten.

Me kete ne do tė ishim dėshmitarė tė rremė tė Perėndisė, sepse na dėshmuan librat e shejta  pėr Perėndinė, se ai ringjalli Krishtin,dhe neve na spjegon ;se pasi te vjen dita e fundit e gjykimit,secili sipas veprave dot shperblehet.Ai qe e ka punue per parajse,do te shkoi  ne parajes,ai qe ka punue per ferre ka me shkue ne ferr,ai  ska punue as per parajse e as per ferr,ka me mbete si nje berllog  ne nje these te varure ne mes oqeanit.

Por neqoftese Perendia nuk i ka thene keto fjaletė, te cilin ai nuk e ka ringjallur(Isain=Krishtin).Ateherit po vertetohet se tė vdekurit nuk ringjallen.

Neqoftė se tė vdekurit nuk ringjallen, as Krishti nuk u ringjall,as qe do te kete ndonje here ndonje ringjallje per neve.Pos paska qen nje manipulim me trurin tone. Dhe nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, i kotė paska qen besimi i te pareve ,gjere tek gjenerata e jone ; Te paret paskan qen te manipuluar me kete sllogan,por edhe ne mesiguri se po,drejte nė mėkate.

Edhe ata qė fjetėn nė Krishtin ,paskan qen tė humbur,ne jeten e tyre. Nė qoftė se vetėm nė kėtė jetė kanė shpresė nė Krishtin, ne jemi mė tė mjerėt e tė gjithė njerėzve. "

Ata qe e perkrahin ringjallen e krijuar nga grupet njerezore,ata ua lane amanet femive te tyre qe te rrojne nga kjo perkrahje,duke punue tabullaraset per vete dhe per keta.
Kush posedon vesh nga ju,a keni ndegjue se dikush ju ka tregue se filan filani eshte zgjue nga varri?A ju ka ardhe dikush qe ju ka tregue se kesh ne paérajse dhe ishte keshtu ashtu?
A ekni sy?Kush nga ju keni pare gjera,ne tjeter jete pas vdekjes?

Sa per perfundim


Shpresa per ta vazhdue jeten,pas vdekjes se te dashurve tane,eshte shpresa e ringjalljes ne diten e fundit te gjykimit.E sidomos,kur ju vijne ne ngushllime dashamiret e jo dashamiret ,duke u thene ;"zoti  ja past que shpirtin ne parajse"."Ishalla takoheni ne xhenet".

Te besoni ne Perendi,nuk keni humbur asgje.Por jo tere kohen tja kushtoni Atij,se ai nuk ju bjen,pa veprue ju.
Besimi ne Perendi,ju bene dy here ma te fuqishem,kete e kam nga pervoja ime.Lutju me shpirt,por duke levizur e kerkue ate qe e deshironi,mesiguri se ndihmen e keni afer.

Haxhi Latif Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ringjallje,apo sllogani Lucerit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: