AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Duhani

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Duhani   Jeu 13 Nov - 15:15

Mėrzia nuk e heq mėrzinė!

Kur mbetesh i vetmuar, pa shokė, pa mbėshtetje, pa pare, i braktisur ose i lėnė, i refuzuar o i dėbuar, i pashpresė e i pafuqishėm, tė gjithė presin nga ti tė rrėzohesh, tė biesh nė dėshpėrim, tė kalosh ditėn nė gjumė, natėn ta kalosh rrugėve, o i mbyllur nė shtėpi e i vdekur nė mendime, i dehur e i humbur, i dėshpėruar e i pashpresė.

Po, koha mė e mirė pėr t'i lėnė veset e kėqija ėshtė koha kur ti je mė sė keqi, dhe bash atėherė kur tė gjithė tė shohin tė 'mundur' ti vendos tė mbijetosh dhe e privon veten edhe nga 'ngushėllimi' qė kujton se e gjen nė cigare.
Kur mund tė jetosh pa dashuri, mund tė jetosh pa tė gjitha 'sėmundjet' e tjera tė varėsisė. Se edhe nevoja pėr tė qenė i dashuruar ėshtė njė lloj 'sėmundje' shpirtėrore e varėsisė nga dashuria, vet fakti se dashuria na plakė duke na lėnė me mend tė fėmijėve.

U bė njė vit kur e kam ndezur cigaren e fundit.
Cigaren e fundit e kam pirė nė varreza.
E kam zgjedhur kėtė vend pėr ta fikur cigaren e fundit, jo si simbolikė e njė fundi, por si simbolikė e njė premtimi qė e kam dhėnė.
1. E bėn njet pėr hir tė dashurisė, pėr hir tė atij qė mė sė shumti e do. Ata qė janė prindėr e kanė mė lehtė, se mund ta bėjnė njet pėr fėmiun e tyre!

2. Pasi qė e bėn njet, e mendon njė datė kur do ta lėsh cigaren. Ėshtė me rėndėsi qė kjo datė tė ketė njė domethėnie tė madhe pėr ty; Nėse e zgjedh datėn qė e kujton pėr tė keq, atėherė ky ėshtė rasti qė ta bėsh atė datė tė ta kujtoj edhe njė vendim tė mirė. Unė e kam zgjedhur datėn 29, si numėr qė ma ndryshoi jetėn pergjithmonė.
4. Duke pirė cigare pas cigares, dhe i vetėdijshėm se sė shpejti do ta lėsh cigaren, ti preukupohesh se si do tė kalosh kohėn pa 'shokun' e vjetėr. Pyet veten e tė afėrmit: a pihet kafeja pa cigare! Pas ushqimit si do tė duroj pa cigare! E nė gisha, nė vend cigares, ēfarė do tė mbajė!

Mė vjen gjynah prej vetes tani kur e kujtoj se sa seriozisht e merrja dilemėn 'qysh do t'ia bėjė pa mbajtur diēka nė dorė'.
12. Muajt kalojnė, pastaj tė duket vetja sikur nuk ke pirė kurrė duhan. Ndjehesh superior ndaj atyre qė e pinė. Askush s'ta thotė por nė vendimin tėnd pėr ta lėnė duhanin tė gjithė duhanpirėsit ta kanė lakmi.
Kur herėt nė mėngjes dhe gjatė ditės nė pauzė sheh punėtorėt burra e gra duke pirė cigare para dyrve tė bankave, postave e institucioneve, nė ajėr tė ftohėt e me do filxhana tė plastikės nė dorė, tė duket pamje e mjerė, dhe mburresh me veten qė nuk je pjesė e atyre njerėzve qė nuk dinė dhe nuk mund ta lėnė duhanin, siē ke ditur dhe ke mundur ti.

13. Mos u bė i mėrzitshėm ndaj atyre qė e pinė duhanin. Mos u komplekso, shikoje drejt nė sy atė qė pėrballė teje e ka ndezur cigaren.
14. Mos prano, nė asnjė mėnyrė tė ndezėsh asnjė cigare nga miku qė ta ofron 'vetėm njė' cigare, sa pėr tė thėnė. Nė fakt, miku i vėrtetė e respekton vendimin tėnd dhe nuk tė ofron cigare e as nuk e pi nė praninė tėnde.

15. Sa mė pėrket mua, unė ndjehem sikur kurrė s'kam ndezur cigare nė jetė. Kam mėkatuar me vetveten. Unė e kisha harruar se buka ka aromė, se molla ka aromė, se kafeja ka aromė. Se, dheut i vjen era.
Para bukatores, ndalem disa ēaste veē pėr tė marrė aromėn e bukės, qė ėshtė aromė qė tė bėn tė ndihesh i ri dhe i lumtur. Aromė qė ta kujton mallin pėr nanėn, gjyshen pėr shtėpinė e vjetėr tė fėmijėrisė.

Atė qė ka menduar ta lė duhanin e siguroj se kurgjė s'tė gjen kur e lė duhanin.
Veē e kupton se duhani s'ta heq mėrzinė.

5. Tė ndihmon nėse i analizon njerėzit qė e pinė duhanin. Ashtu siē hanė bukė njerėzit e ndershėm dhe kriminelėt, ashtu e pinė duhanin edhe njerėz tė ndershėm e tė suksesshėm, edhe kriminelė, vrasės, tė droguar e tė dėshpėruar.

3. Rregull e artė ėshtė qė tė mos i bėsh vetes presion, pra ta lėsh duhanin nė proces, duke reduktuar ditė pėr ditė numrin e cigareve.

E kam pasur mė lehtė ta lė duhanin, pėr shkak se kam premtuar se do ta lė, dhe kėtė premtim e kam realizuar para varrit tė atij qė i kam premtuar.

Manuali im pėr lėnien e cigares:


11. Duhani ta fryen barkun, sikurse pėrtypja e ēamēakėzit, sepse duke thithur cigaren fut ajėr tė tepėr nė trupin tėnd, prandaj kur e lė duhanin mahnitesh me barkun tėnd tė rrafshėt.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Duhani
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: