AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Masonet shqiptar,qe nga Rilindaset

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Masonet shqiptar,qe nga Rilindaset   Jeu 13 Nov - 15:16

A ishin Rilindasit e pare ne grupet e meshefta antikombetare?
Apo ne u mashtruam ne atdhetarizmin dhe poezit e tyre heroike?http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Flag_of_Albanian_Provisional_Government_1912-1914.gif
Flamuri shqiptar gjatė viteve 1912-1914, burim teorish se Ismail Qemali ishte mason. Shqiponja me dy koka ėshtė simboli i shkallės 32 tė Masonėrisė, ylli sipėr, ėshtė Ylli i Davidit, simbol i flamurit tė Izraelit sot.
Ja edhe disa emra te disa shqipetareve qe ishin ,apo jane ne shoqerin e masoneve.Tjeret kush i njeh le ti kyq.
Maksim Zotaj-i vetėdeklaruar, Lozha Blu, New York
Neshad Asllani-sipas Saad Gashit
Gjergj Kastrioti Skėnderbeu-i hamendėsuar nga njerėz tė ndryshėm si pjesėtar i Illuminatit
Aqif Pashė Elbasani (Biēakēiu), kryetar i Kongresit tė Lushnjes, i ndriēuar nga lozhat e mistereve tė Selanikut, Kajros e Damaskut
Jeronim De Rada-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Abdyl Frashėri-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Sami Frashėri-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Naim Frashėri-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Petro Nini Luarasi-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Hoxha Tahsim-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Vaso Pasha-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Mit'hat Frashėri-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Mehmet Ali Pasha-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Lasgush Poradeci-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Ismail Qemali-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Nuredin Bej Vlora-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Nikolla Paēo-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Faik Konica-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt
Enver Hoxha-sipas Kastriot Myftarajt
Veton Surroi-sipas Saad Gashit
Edi Rama-sipas Fatos Nanos dhe Kastriot Myftarajt
Erion Veliaj-sipas Kastriot Myftarajt
Sali Berisha-sipas hamendėsimeve tė ndryshme
Adelina Ismaili-sipas hamendėsimeve tė ndryshme
Ibrahim Rugova-sipas hamendėsimeve tė ndryshme
Hashim Thaēi-sipas hamendėsimeve tė ndryshme
Fatmir Sejdiu-sipas hamendėsimeve tė ndryshme
Albin Kurti-sipas hamendėsimeve tė ndryshme
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Masonet shqiptar,qe nga Rilindaset   Jeu 13 Nov - 15:32

Te gjithe Rilindasit e asaj kohe ishin te paguar nga qarqet antikombetare,ku permes poezive te tyre manipuluan me trurin e popullit te tyre duke i nxite ne lufte per tu masakrue,e vete ata duke perjetue parajsen e edenit.Kurse luftaret e vertete ne fund u beren lupse rrugeve duke kerkue lemoshe.Kurse ajo pavaresi e 1912 ishte e servuar nga te huajte si rruge per coptimin e trojeve ne vazhdim e siper siq po shifte mire.
Nje ndere ta eshte Rexhep Qosiqi,dhe Ismail Kadare,ne formacionet frnkofile.E regjistruar ne qytetin Clermo Feronde.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Masonet shqiptar,qe nga Rilindaset
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: