AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush tha do e vrasi Ahmet Krasniqin dhe cili Ibrahim Rugoven

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush tha do e vrasi Ahmet Krasniqin dhe cili Ibrahim Rugoven   Ven 14 Nov - 4:33


Hajdin Abazi e Bardhyl Mahmuti “u betuan” nė vitin 1998 se do ta vrasin Ibrahim Rugovėn e kolonel Ahmet Krasniqin!


”Serbėt vrasin e ”UĒK-ja” flasin”, i shkruante Mer Baze, Milaim Zekės dhe ”Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė”, mė 1998!S Kastrati Suedi

Njė tog me ushtarė, “elitare” tė UĒK-sė ushtronin nė fushat e arat e fshatit Turjakė, Komuna e Malishevės nė pranverėn e viti 1998.

Oda e Liman Avdi Hamitit ishte caktuar si “shtab” kurse Habib Zogaj, gazetar i “Kosovės sė lirė” ishte “zabit” i tyre.

Nuk dihej nga kush. As ai nuk e dinte pse ishte bash ai!

Kur policia dhe ushtria serbe filluan fushatėn pėr pastrimin dhe shpėrnguljen e shqiptarėve, edhe nga kjo ”zonė e lirė”, qė tashme ishte bėrė e njohur me Kleēkėn, Betejėn e Llapushnikut, Kijevėn…. i gjithė fshati Turjake ishte larguar dhe strehuar nė malet e Zatriqit.

Para tyre ishin ecnin krenarė “trimat e qetės sė vogėl”. Ky ishte “misioni” i tyre. Aziz e Imer Amrushi e Shukri Ahmeti…. ishin disa nga ushtarėt.

Habibi do tė krenohej qė kishte shkruar njė libėr ku i kishte mbledhur disa foto, pėr tė bėrė njė “epos” me viktima, fotografi tė tė vrarėve e tė masakruarve…limaj thaqi

“Mos e prek gjarprin nė bisht, se kthehet e tė han nė gisht”!Pas mospajtimeve e mosmarrėveshjeve qė kishin pas Gani Krasniqi me Hashim Tha[in (“gjarprin”), se kush, ku duhet me sundu, Hashimi e “emėron” Isni Kilajn kryetar tė PDK-sė dhe mė vonė, kryetar i Komunės sė Malishevės, me “ferman” edhe pėr dy mandate aq sa kishte pas edhe Gani Krasniqi, para tij. Gani Krasniqi i kishte thėnė Hashimit: ”Deri nė Arllat, mundesh me ardhė, kėndej, sundoj unė….”!

Pėrēarje tjetėr edhe me tė madhe, e luftės pėr pushtet pas asaj tė Gani Krasniqit dhe Hashimit, ishte beteja e “re”, ajo nė mes tė Fatmir Limės dhe Hashimit.

Pas “betejave” me armikun kishte filluar lufta pėr pushtet.

(Digersion kohor) Isni Kilaj, pėr ish ”shokun” e luftės, Fatmir Limajn belbėzonte:”Ne nė Malishevė na u ndalua t’ia pėrmendnim pasurinė e zotit Limaj, t’ia pėrmendnim skandalet nė politikė e jetė, t’ia pėrmendnim qyqarllėkun nė gjykimet pėr krime lufte nė Hagė e nė Kosovė nga tė cilat doli jo “Komandant ēelik” por “komandant pambuku!”. Ai doli fitues sepse Ju nuk lejuat z. Thaēi tė i thuhet e vėrteta, ai u bė “heroi im”!. Limaj vjen nga vendlindja ime dhe njihemi nga qytetarėt e Malishevės! Ai u “rrit” nė zyret tuaja dhe jo nė Malishevė. Unė bashkė me bashkėpartiakėt e mi kemi bėrė fushatė nė zgjedhjet e kaluara pasi ai ishte i deleguari i PDK-sė, por unė nuk isha servil i tij dhe tė dirigjohesha nga ai, sepse unė luftoj pėr parime dhe jo pėr teke dhe karriera tė individėve si ato tė Limajt. Pėrfitimet e Limajt dhe tė Krasniqit qoftė politike, karriere apo materiale i njeh populli i Kosovės. Ata ėshtė dashur tė largohen nga PDK-ja edhe pa dėshirėn e tyre pėr dėmet qė i kanė shkaktuar asaj dhe popullit…” do tė shprhet Isni Kilaj pr Fatmir Limajn gjatė fushatės sė fundit elektorale pėr kryetar tė komunės sė Malishevės.

haliti

Nė Tiranė, mė 13, 14 qershor tė vitit 1999 Xhavit Haliti planifikonte ta pushtonte Kosovėn me “ushtrinė”, qė ai e kishte “rezervė” nė Shqipėri!Ne njė bisede telefonike, mė 13 qershor 1999, Xhavit Haliti me gojėn plot gaz, e sytė durdulluq, ”themeluesi” i UĒK-sė do tė fliste pėr ”fitoret” e njėpasnjėshme. Xhaviti Haliti do tė krekosej me kėto fjalė: “Po ushtarėt tanė kanė fjet nė hotel. Ata janė ushqyer shijshėm e janė veshur me rroba tė reja ndėrsa ushtaret e tyre janė mbet si qenė (fjalėn e kishte pėr ushtarėt e Brigadės “Mergimi”)!

Ne njė bisedė tė Kristofer Hill dhe tė njė delegacionit me tė madh ushtarak, qė u takua me ”udhėheqjen e UĒK-sė Mehmet Hajrizi nga Srofci i Vushtrisė, nė pyetjen ambasadorit Hill se ēka po kėrkoni, pse po luftoni, ai do tė pėrgjigjej: ”Me rrėxu Ibrahim Rugoven.,….” (Nga libri, nė shqipi i Kr. Hill, ish ambasad. nė Maqedoni).

H Abazi
zharku

Grumbullimi i fondeve tė luftės nė SkandinaviNdėrkaq Xhabir Zharku nė Malmö, Nasim Hardinaj nė Helsinborg … dhe Hajdin Abazi nė Halmstad qytete tė mėdha tė Jugut tė Suedisė bėnin “luftė” tjetėr nga ajo e Xhavit Halitit. Ata donin t’i grabitnin paratė qė grumbulloheshin pėr nevojat e popullatės sė shpėrngulur shqiptare nė Drenice dhe Kosovė.

Nė Skandinavi bėnim pėrpjekje tė jashtėzakonshme pėr grumbullimin e mjeteve financiare dhe ndihmave tė tjera… pėr nevojat qė kishte Atdheu, bashkimin e shqiptarėve, ndėrsa kėta i ndanin luftėtarėt nė “krah” tė luftės e “paqes” e paratė, nė fonde, “Vendlinja thrret” e “3%-shi”.

Pas masakrave qė ndodhen nė Drenice erdhi nė Halmstad Hajdin Abazi, nė mars tė vitit 1998. nė tubimin ku morėn pjesė mbi 300 veta. Ai iu drejtua shqiptareve me kėto fjalė: “Unė me dorėn time do ta vras Rugovėn, duke aktruar si ushtar nė gjendje gatishmėrie, me “mashinke nė dore!”

Aėtherė u ngrit Nezir Ademi nė kėmbė i tha: -“Nėse ti do me e vra Rugovėn, paret tona nuk ke me i marrė kurrė!”

Ndėrsa Bardyl Mahmuti, me 21 shtator 1998, nė “Liria” tė Malmös”, thoshte: Do ta vrasim edhe Kol. Ahmet Krasniqin!

Pėr lexuesit e portalit BottaPress, po ua dėrgoj disa dėshmi qė brenda njė mbrėmje, nė Halmstad i kemi tubuar afro 100.000 korona suedeze, pėrveē obligimeve qė kishim pėr fondet e 3% shit, tė “Vendlindja thėrret” dhamė shumica edhe nga 500 korona pėr anėtar tė familjes (disa dhjetėra mijėra korona suedeze….)Pėr fund!

Nuk e kisha tė lehte tė shkruaj edhe tash e kam tė vėshtirė ta kuptoj se si ėshtė e mundshme qė njė (nxėnės imi) dhe i Jakup Kastratit, Gani Paēarizi ..e njė “shok” tjetėr i klasės , Gani Krasniqi, njė ushtarak, si Bislim Zyrapi e njė…. shumė ”politikaj”, kryetarė komunash, qeveritarė e tė tjerė, tė jenė ushqyer me aq shumė urrejtje kundėr mėsuesve, bashkėfshatarėve, kundėr institucione tė veta dhe presidentit Ibrahim Rugova, pėrkrahėsve e simpatizuesve tė tij nė emėr tė “atdhetarizmit”, nė emėr tė “partisė”…. ” tė fjalės sė lirė” duke iu mohuar tė tjerėve lirinė edhe pėr tė jetuar.

http://botapress.info/hajdin-abazi-e-bardhyl-mahmuti-u-betuan-ne-mars-e-shtator-te-vitit-1998-se-do-ta-vrasin-ibrahim-rugoven-e-kolonel-ahmet-krasniqin/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush tha do e vrasi Ahmet Krasniqin dhe cili Ibrahim Rugoven
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: