AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij Mara Brankoviqit ik nga

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij Mara Brankoviqit ik nga   Ven 14 Nov - 6:07Historin shqipètare te vertet e ka vetem turqia askush tjeter vetem ne arhivat e stambillit gjinden se tjerat histori jan sllave ruso komuniste
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij Mara Brankoviqit ik nga   Mar 30 Juin - 9:41

Skenderbeu kurr nuk e vuri prkrenaren ne koke sepse ishte e vogel.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij Mara Brankoviqit ik nga   Mar 30 Juin - 10:33

A ishte vasal Skenderbeu i princit te napolit?Po
Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij,apo gruan e sulltanit ike nga stambolli qe e vrane djalin e sulltanit ne shenje hakmarrje.
Lirine nuk ua prura une,por ate e gjeta ne mesine juaj.Kjo sllogan ishte e pershtatshme per kohen me .
Mbledhja ne Lezhe ishte pune krushqish,sepse baba i skenderbeut kishte bere martesa me keta fiset.
Si vdiç ne Lezhe Skenderbeu?
Sipas Barletit;vdiq nga ethet e medhaKjo ishte varianti i pare i Barletit dhe Frakos.
Varianti i dyte;Thuhet;Nga  bashkohesve te nje ambasadorit Mangovane ne Reaguze;Thuhet  se ka vdekur ne nje beteje nga nje shigjete.
Varianti i trete;I Voletoranit thote;Se Skenderbeu eshte helmue dhe vdiq.Por Voletorani  e ka nje specifike sepse veren e ka shkrue para Barletit,por Barleti nuk e ka marr ne konsiderate kete thenje,duke imponue kete variante.!ka marr persiper variantin zyrtar te Republikes se Venedikut,dhe vendoset kinse Skenderbeu ka vdek nga ethet.
Varianti i katerte;Qendrone nga nje ambasador tjeter ,qe flete kinse eshte vare ne nje betej nga nje shigjete e thelmuar,dhe ka vdekur.
Varianti i peste eshte shkrue nga nje historian nga dallmacia,ku thote se vdiq nga nje smundje e rende ne mungese te mjekeve.
A eshte varri i Skenderbeut ku e vizitojme ne sot?Jo
Ka mundesi qe varri i Skenderbeut te gjindet ne Kala,sipas fjaleve te Kristo Frasherit.

Miti i Skenderbeut u nis ne stamboll nga rilindaset tane.
Nje permbledhje nga autori i librit  mbi Skenderbeun,Aurel Plasarit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij Mara Brankoviqit ik nga   

Revenir en haut Aller en bas
 
Skenderbeu me ndihmen e tezes se tij Mara Brankoviqit ik nga
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: