AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ēka deshmone Agim Mehmeti per Bislim Zyrapin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ēka deshmone Agim Mehmeti per Bislim Zyrapin   Sam 15 Nov - 4:28


Plaēkitje, kėrcėnime, atentate, nė emėr “tė luftės ēlirimtare” nga “komandantėt” e UĒK-sė (Fakte nga komuna e Malishevės)


S.Kastrati – SuediNe fshatin Turjakė, Brahim Jup Kastratit ia marrin pasaportĖn dhe e burgosin, kur ai kthehej nga Zvicrra ku edhe tash punon. Ia kėrkojnė 4.500 fr. zvicerane ose ose 5000 marka gjermane. Paret ua ka pagauar Jup Rexhep Kastrati, babai i Brahimit, nė Lladrofc, 2400 marka, ndėrsa 2600 ia kanė falur. Atėherė ėshtė liruar Brahimi dhe ia kanė dhėnė pasaportėn.

Halil Azem Kastratit nga Damaneku ia thejnė dorėn kur vjen nga Italia dy “komandantė” tė UĒK-sė tė cilėt shkojnė nė shtėpi dhe e rrehin e bajne troshė. Ia thejnė dorėn.

Atentat pėr vdekje ndaj Fetah Rudit, nė njė lagje tė Arllatit.

Tash ai eshte i paralizuar dhe e kalon jetėn nė karrocė. Nė veturė sė bashku me Fetahun ka qenė edhe Jakup Kastrati, kryetar i Komunės e Rexhep Zogaj nga Banja.

Mė parė ai ishte kėrcėnua dhe e kishin rreh nė lagjen “Rudaj”, fshati Panorc, kur njė “skuadėr” e UĒK-sė kishte hy nė shtėpinė e Bajram Sylė Rexhepit me vjedh drith.

Kur i zoti i shtėpisė dhe fshatarėt i hetojne, nuk pranojnė qė tė japin miellin dhe drithin sepse edhe ata kishin nevojė. Athere, Fetahi, si mė i ė dhe kryetar i LDK-sė pėr fshat e “vllaqit lamėn”.

Nė Damanek, Refik Latif Karadakun, e vrasin tre ushtarė nė prani tė gruas dhe femiut tė vogel ngryk. . Personat kanė qenė tė maskuar me maska nė fytyrė.

Nė xhaminė e Bellenicės, plot me xhematė, e marrin Ramiz Hoxhes tre persona tė veshur me uniforme tė UĒK-sė tė maskur me arsyetim se pleqtė e fshatit dhe imami kanė bashkėpunuar me ushtrinė serbe.

E pushkatojnė, nė mes tė fshatit Banje dhe Bellanicė.

Nė Bubavec pushkatohen dy persona: Ajet Gashi e Nazif Bashota njėri prej tyre me “fajin” e vetem se kishte punua si polic nė ish jugosllavi (Ajet Gashi), ndersa Nazifi, si bashkėpuntor i Serbisė. tė gjitha kėto kane ndodh nė rrethin e Llapushes, me qendėr nė Malishevė, para dhe pas 12 Qershorit 1999, kur kanė hyrė forcat e NATO-s dhe Kosova ka qene e lire(?) dhe e “ēliruar?. “Komandant” tė kėsaj kanė qene disa persona qė do t‘i permendi

gani paqarrizi

Gani Xhemė Paēarrizit urdhėroi Jakup Kastratin: Shuaje LDK-nė nė Malishevė ose ke mu nda keq me mua!Gani Krasniqi, pas 12 Qershorit tė vitit 1999 u be “kryetari i parė i dhunshėm” i Malishevės sė “ēliruar” me arsyetimin se “ne e kemi fitua luften dhe nė duhet tė udheqim komunėn”. Po nuk ishte vetem Gani Krasniqi qė “luftoi” pėr kulltuk epėr e pare.

Gani Xhemė Paēartizi nga fshati Lubizhdė i komunes se Malisheves, ishte “Ganiu” i dyte i cili “luftoi” dhe u tregua edhe me “trim”. Ai dha “urdhėr” qė LDK-ja duhej tė shuhej pėrndryshe tė gjithė ata qė shkojnė me LDK-nė dhe pas udhėheqėsve tė kėsaj ane do tė kanė punė me mua, kishte thėnė Ganiu.

Nje ditė vere tė nxehte, i veshur me uniformė ushtarake dhe i armatosur deri nė dhėmbė hyri nė njė qajtore nė Malishevė dhe e kėrkoi Jakup Kastratin, ish kryetarin e LDK-sė pėr komunėn e Malishevės.

U drejtua nė tavolinėn ku Jakupi pinte qaj rusi me disa tė afėrm dhe me hap ushtarak e urdhėr tė prerėi tha: “-Jakup, unė po shkoj nė Rahovec por kur tė kthehem mos tė gjej ty kėtu! Ti duhet ta shuash LDK-nė pėrndryshe ke me pas punė me mua dhe ke me u nda keq”.

Hajdin Maloku i Plloēsė qė njihej si trim qartur kur i dėgjoi kėto fjalė, ia ktheu Ganiut: “- O Gani, nėse e gjen diēka Jakupin, Ty kam me tė hyp nė bark e mutin kam me ta qit pėr goje”!

Ganiu dual, por nuk u kthye mė. Shkoi nė Rahovec. Atje ,bashkė me Isuf Gashin nga Drenovci i Zatriqit e zėnė rob njė serb dhe e fusin nė veturė pa e kontrolluar. Rrugen e vazhdojnė pėr nė Bellacerrkė. Ganiu voziste ndėrsa nė karrigen e parė ishte ulur Gashi. Serbin, “robin” e luftės e kishin ulur nė karrigat e pasme. Kur Ganiu niset pėr rrugė, serbi e nxjerr alltinė dhe i gjuan qė tė dytė. Ganiu mbete i vdekur ndersa Isuf Gashi pshton, “gjallė e pėr gazep”. Por tash, ai “vran e kthjell”.

Pas vdekjes “heroike” tė Ganiut, njė brigadė e UĒK-sė e asaj ane e mori emrin e “komandantit”, pėr atė rreth “Brigada Gani Paēarizi”.

Ganiu, bashkė me Bislim Zyrafin dhe disa tė tjerė nė shkollėn fillore tė Drenovcit tė Zatriqit, ku edhe e kishin “shtabin”, ēdo mbrėmje i thirrnin fshatarėt e asaj ane dhe i rrihnin si nė kohė tė “otkupit”.

Bislim-Zyrapi

Ēka thotė Agim Mehmeti pėr Bislim Zyrapin? A ishte Bislim Zyrapi bashkėpunėtor i UDB-sė?Bislim Zyrapi ishte me profesion ushtarak dhe kishte tė kryer edhe “akademinė” ushtarake nė ish Jugosllavi. Agim Mehmeti, ish Zv. Minister I Ministrit tė Mbrojtes, Kolon. Ahmet Krasniqit pėr Bislim Zyrapin thote:

“…Mē 7 shkurt 1989, nē mēngjes, gjatē revistēs ushtarake qē u bēhej kadetēve, nē pistēn e kazermēs, e vērejta ish kadetin tim, Bislim Zyrapi, i cili nē cilēsinē e dēshmitarit kishte dēshmuar rrejshēm pēr mua dhe … si “dhuratē” pēr atē dēshmi dhe bashkēpunim me organet e UDB-sē dhe tē sigurimit ushtarak, Bislimin dhe disa tē tjerē, i kishin regjistruar nē akademinē njēvjeēare!… ” Fatkeqēsisht, thot auori, disa nga kēta persona sot gjenden nē vende tē rēndēsishme tē pushtetit aktual tē Kosovēs, sigurisht, me frikē, por tē kujdesshēm qē tē mos zbulohet ish veprimtaria e tyre e fēlliqur!’ (“E vėrteta pėr FARK-un”, fq. 12.).


Kėta dhe disa tė tjere, qė do tė shkruaj mė vonė, ishin komandantet tanė qė e udhėheqėn “luftėn” dhe e “ēliruan” Malishevėn.
http://botapress.info/plackitje-kercenime-atentate-ne-emer-te-luftes-clirimtare-nga-komandantet-e-uck-se-fakte-nga-komuna-e-malisheves/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ēka deshmone Agim Mehmeti per Bislim Zyrapin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: