AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Baton Haxhiu udbash i serbise

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Baton Haxhiu udbash i serbise   Lun 17 Nov - 15:48

http://www.kosova-sot.info/politike/kosove/udbja-e-largoi-baton-haxhiun-nga-kosova-ne-kohen-e-bombardimeve


UDB-ja e largoi Baton Haxhiun nga Kosova nė kohėn e bombardimeve

Publikuar: E marte 28 Tetor 2014, 9:42 0 Komente 6 Rekomandime

Dėshmia e Shefqet Ismajlit dhe akuzat pėr spiunazh

Pėr pėrfshirjen e tij nė shėrbimet sekrete serbe mė herėt ka folur dhe ish-ministri serb, Sllavisha Petkoviq

Nė vitin 2000, nė Vjenė, Baton Haxhiu, ndėrsa ėshtė deklaruar rreth fatit tė Kosovės nėn sundimin serb, ėshtė pėrpjekur tė rikthejė nė vėmendje historinė qė, pėr hir tė sė vėrtetės, shqiptarėt e kanė shkruar me gjak. Sipas tij, fushata e terrorit serb ndaj kosovarėve nuk ka filluar mė 24 mars 1999, nė kohėn kur NATO-ja filloi bombardimin e Serbisė dhe as mė 28 shkurt 1998, kur ndodhi masakra e Drenicės, as nė vitet 1989 dhe as nė vitin 1981. Sipas Haxhiut, pėrgjatė kėtyre viteve ėshtė kultivuar urrejtja, nazizmi dhe ėshtė nxitur ideja e rreme se serbėt janė superiorė ndaj shqiptarėve. Mirėpo, kėto deklarata tė tij tė mėhershme, por edhe ato aktuale, duket se janė thjesht mediatike, pasi qytetarėt, ata qė e njohin tė kaluarėn e tij dhe kanė dėshmi pėr kėtė gjė, kanė njė tjetėr opinion. Agronomi Shefqet Ismajli sjell dėshmi pėr pėrfshirjen e Baton Haxhiut me shėrbimin sekret jugosllav nė kohėn qė Kosova po digjej dhe dhunohej barbarisht nga Serbia.

E vėrteta e kalimit nė Maqedoni

Shefqet Ismajli ėshtė drejtuar pranė redaksisė sė gazetės ‘Kosova Sot”, pasi mendon se sot nuk ka pėrse tė frikėsohet pėr tė folur hapur kundėr tė gjithė atyre qė kanė punuar kundėr Kosovės. “Mė mundon njė gjė. Kohėt e fundit po flitet shumė pėr Baton Haxhiun. Edhe unė dua tė them ato qė di. Nė kohėn e bombardimeve unė kam qenė refugjat nė Maqedoni, sė bashku me gruan, dy djemtė dhe vajzėn. Mė 28 prill 1999 kemi dalė nė Maqedoni. Atje kam shkuar te disa shokė tė Tetovės. Mė 3 maj kam shkuar nė Shkup dhe jam takuar me njė gazetar qė quhet Alush Kamberi, i cili kishte qėndruar non-stop nė kufi, nė Bllacė. Ai ka treguar se Baton Haxhiu dhe njė person tjetėr, tė cilit nuk dua t’ia pėrmend emrin, se edhe ai gazetar ėshtė, nė atė kohė, (nė kohėn e bombardimeve), e kanė kaluar kufirin Kosovė -Maqedoni tė shoqėruar nga njė eskortė e automjeteve tė policisė. Ai (Alush Kamberi) tregoi se Baton Haxhiu ka dalė i shoqėruar nga UDB-ja serbe nė muajin prill tė vitit 1999”, ka dėshmuar Shefqet Ismajli. Duke iu referuar edhe ngjarjeve tė fundit pas ndeshjes Shqipėri -Serbi, Ismajlit i pėrforcohen deklaratat qė i ka dėgjuar nė Shkup nė vitin 1999. “Tashmė jam bindur se Baton Haxhiu ėshtė spiun i UDB-sė, edhe pse mė herėt gazetarėt qė janė mė tė vjetėr se unė e kanė konfirmuar kėtė gjė, kur ka depėrtuar nė Maqedoni i shoqėruar nga policia serbe, pasi gazetari qė ka thėnė e ka njohur edhe makinėn me tė cilėn udhėtonte”, shton mė tej Ismajli.

Sokol Balla: Haxhiu spiunoi pėr vėllain e kryeministrit Rama

Listės qė e quajnė spiun tė UDB-sė Baton Haxhiun i ėshtė shtuar sė fundmi edhe gazetari Sokol Balla. Reagimi i Ballės i ka shtuar mė shumė dyshimet dhe ka ngritur pikėpyetje nė opinionin e gjerė publik. “Ēfarė donte ai atje, pasi ai ėshtė drejtor televizioni dhe jo njė gazetar apo redaktor sportiv. Por, ai ka qenė pėr tė tjera qėllime”, ka thėnė Shefqet Ismajli, duke iu referuar akuzave tė gazetarit Sokol Balla. Ky i fundit, pak ditė mė parė, ka bėrė njė akuzė pėr spiunazh ndaj shqiptarėve qė udhėtuan drejt Beogradit, pėr tė ndjekur ndeshjen Shqipėri–Serbi. Balla ka aluduar se gazetari Baton Haxhiu e ka spiunuar pėr vėllain e kryeministrit te policia serbe.“Njė gazete pro serbe dhe e kontrolluar nga njė udbash ka marrė pėrsipėr tė mė sulmojė. Por, unė thjesht po qesh me xhuxhin e vogėl qė gjoja ėshtė kryeredaktor dhe shefin e tij tė madh, i cili ditėn e ndeshjes nė Beograd shkoi te policėt dhe spiunoi se nė cilėn lozhė ishte vėllai i kryeministrit tė Shqipėrisė”, ka thėnė mė herėt Balla. I kontaktuar nga gazeta “Kosova Sot”, Balla ka thėnė se nuk ka asgjė mė tej pėr tė folur pėr kėtė ēėshtje, nė njė kohė qė Baton Haxhiu ka reaguar ashpėr ndaj tij, duke e quajtur shpifės dhe duke i thėnė se ka vdekur si njeri, sepse gatuan shkronja tė papėrgjegjshme.

Petroviq: Batoni, bashkėpunėtor i Sigurimit Shtetėror tė Serbisė

Ish-ministri pėr Kthim dhe Komunitete, Sllavisha Petkoviq, nė vitin 2006 ka deklaruar pėr mediat vendase se Baton Haxhiu nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė bashkėpunėtor i Sigurimit Shtetėror tė Serbisė."E kush ėshtė Baton Haxhiu? Prej vitit 1990 Baton Haxhiu ėshtė bashkėpunėtor i Sigurimit Shtetėror tė Serbisė”, ėshtė shprehur Petkoviq nė atė kohė. Ai ka shkuar mė tej kur ka deklaruar se ai ka gėnjyer qėllimisht se ėshtė vrarė, vetėm e vetėm pėr tė shpėtuar se mos vritej nga shqiptarėt, tė cilėt kishin informacione pėr angazhimet e tij nė shėrbimet sekrete serbe. "Dhe, ėshtė njė detaj shumė i ēuditshėm qė ka ndodhur gjatė kohės sė bombardimeve. Tanjug ka publikuar lajmin se z. Baton Haxhiu ėshtė vrarė. E dini pse ėshtė dhėnė ky lajm? Sepse z. Baton Haxhiu ėshtė frikėsuar se shqiptarėt do tė dėgjojnė se po e ruajnė njėsitė speciale tė MUP-it dhe pėr kėtė mund ta vrasin. Andaj, e ka shpallur vetėvrasjen e tij. Ka marrė telefonin e policisė dhe me tė e ka thirrur vetė agjencinė dhe e ka shpallur vdekjen e vet", ka pohuar Petkoviq nė vitin 2006, duke shtuar se, pėrveē kėtyre qė ka thėnė, ka edhe shumėēka tjetėr tė thotė pėr bashkėpunimin e tij me shėrbime tė ndryshme. Petkoviq nė atė kohė ėshtė shprehur i gatshėm tė ballafaqohet publikisht me vetė z. Haxhiun, gjė qė s’ka ndodhur deri mė sot.“Nuk ėshtė Sllavisha Petkoviqi ai qė nė kulmin e luftimeve, nė kohėn kur nė Kosovė binin viktimat, ėshtė ulur dhe ka pirė uiski nė Brezovicė me njeriun e parė sė Sigurimit Shtetėror tė Serbisė, Jovica Stanishiqin, nė vitin 1998. Nuk e kanė ruajtur forcat speciale tė MUP-it Sllavisha Petkoviqin, por Baton Haxhiun”, ka thėnė ish- ministri Petkoviq. (KOSOVA SOT)XEHRI • 17 days ago
EU EU SA PO JETON NJERI QKA SPO NIEN, NIME MET EKSPLODUE TRURI O ZOT O ZOT QKA SKISH PAS NKIT KOSOV PO TEPER MIER INA QA KISH PAS NKIT KOSOV BESOMNI MA SHUM SHPIHUNA SE POPULL,, PO TEPER PASNUM MUJT ME BA BALL ME NJI SHTET SIQ ISHTE SERBIJA QI MA SHUM KISH PAS QETNIKA UN KOSOV SE UN SERBI TEPER SNA PASKA ZHDUK KREJTVE SERBIJA ISH DUFT ME NA HUMB KREJT RRENJEN KUKU E KUKU QKA SPO NIEN NIERI MU TRANUE......
3 △ ▽
•17.11.201417.11.2014Avatar

ibrahim • 19 days ago


e paskan harru dhe veton surroin e Shkelzen maliqin te birin e Mehmet maliqit qe vrau demonstruesit ne vitin 1981.batoni jo vetem i serbise pore edhe i komunisteve te negjmijes rama meta.
3 △ ▽
•Avatar

marinci • 20 days ago

Ne ate koh shum leht esht ber identifikimi I spiuneve qe vinin nga Kosova.Aktivistet e PDSh ne krye me Menduh Thaqin ne kufi benin pranim dorzimin e spiuneve nga oficeret e UDB se.Ne kufi kam percjell sjelljet e policise Maqedonase dhe kam patur rastin te jem deshmitar i pranim dorzimit te shum figurave publike qe kan kalue kufirin pa as je ther ne kembe.Si rasti I Baton haxhiut ka patur shum ajo qe me ka Len pershtypje kur e sollen drejtorin e medreses Muftiun e pasluftes z.Naim Ternaven.
3 △ ▽
•

Avatar

Qami • 21 days ago

Shėrbimet e caktuara tė shtetit duhėt tė merrėn urgjentisht me tė. Pėr tradhtinė duhėt tė pėrdorėn tė gjitha mjetėt qė posedon shteti.

2 △ ▽
•
<Reply
•
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Baton Haxhiu udbash i serbise
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: