AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 serbet--sishin-krejt-kryeministrat-shqiptar-provokator-si-ra

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: serbet--sishin-krejt-kryeministrat-shqiptar-provokator-si-ra   Mar 18 Nov - 3:14

http://lajmi.net/serbet--sishin-krejt-kryeministrat-shqiptar-provokator-si-rama_100084460.html

Serbėt: S’ishin tė gjithė kryeministrat shqiptarė provokator si Rama

 694  1 Google +0


Serbėt u ndjenė tė ofenduar me deklaratat e Edi Ramės nė Beograd dhe u hidhėruan shumė. Ata dėshironin qė Rama tė mos “provokonte” dhe tė merrte shembull nga njė ish kryeministėr tjetėr shqiptar, nga Esat Pashė Toptani i cili ishte njė mik i mirė i serbėve.


Gazeta serbe Telegraf, shkruan se jo tė gjithė kryeministrat e Shqipėrisė ishin provokatorė dhe armiqėsor ndaj serbėve dhe Serbisė, dhe nė qoftė se askush tjetėr, ai ishte Esad Pashė Toptani, i cili e deshi popullin serb dhe e ndihmoi atė duke qenė njė aleat besnik i tyre.
   
Gjatė pushtimit tė Shqipėrisė nė luftėrat e ballkanike, Esat Pasha ka bashkėpunuar me qeverinė serbe dhe malazeze kundėr qeverisė sė pėrkohshme shqiptare tė Ismail Qemalit.

Nė trazirat e pas shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė fund tė vitit 1913, me ndihmėn e Serbisė ai mori pėrsipėr qeverinė nė Shqipėrinė qendrore, duke krijuar njė lloj shteti kukull.

Tutje nė kėtė shkrim thuhet se ky shqiptar trim gjatė Luftės sė Parė Botėrore ishte nė anėn e Serbisė, nė atė mėnyrė duke ndihmuar ushtrinė serbe qė tė tėrhiqet nėpėrmjet Shqipėrisė, duke i mbrojtur ata nga sulmet e ekstremistėve, transmeton lajmi.net.Esat Pasha ka bashkėpunuar me Serbinė, duke rėnė dakord pėr ndryshimin e kufijve tė Shqipėrisė nė favor tė Serbisė, Malit tė Zi dhe Greqisė, si dhe nė qeverinė serbe ka gjetur mbėshtetje pėr ambicien e saj pėr t’u bėrė sundimtare e Shqipėrisė.

Ai me ndihmėn e Serbisė nė 16 tetor tė vitit 1913 ka shpallur Republikėn rivale tė Shqipėrisė sė Mesme me seli nė Durrės. Serbia zyrtare ka ndihmuar udhėheqėsit e tjerė lokalė tė cilėt i rezistuan qeverisė Qemaliste, duke i udhėzuar ata qė tė bashkėpunojnė me Esat Pashėn.

Tutje, shkrimi i Telegraf vazhdon, tė tregoj se si pas shpėrthimit tė Luftės sė Parė Botėrore, Esat Pasha shkon nė Nish, ku nėnshkruan njė traktat tė fshehtė tė aleancės me kryeministrin serb Nikola Pashiq mė 17 shtator 1914.  

Marrėveshja parashikonte krijimin e institucioneve tė pėrbashkėta politike dhe ushtarake, aleancė ushtarake dhe ndėrtim tė hekurudhės sė Adriatikut, pėrmes sė cilės Serbia do tė siguronte dalje nė detin e Durrėsit.

Por megjithatė, kjo media nacionaliste serbe, nuk e pėrmend faktin se Esad Pasha, u vra nga shqiptarėt pikėrisht se ishte tradhtar ndaj kombit tė tij.

Ai u vra nga Avni Rrustemi mė 13 qershor tė vitit 1920 nė Paris.

Gjatė viteve 1918 - 1920 Esat Pasha pėrpiqej qė pėrmes aktivitetit tė tij nė mėrgim nė Paris, tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė Konferencėn e Paqes pėrkundėr asaj qė delegacioni shqiptar nuk e pėrkrahte. (lajmi.net)
- See more at: http://lajmi.net/serbet--sishin-krejt-kryeministrat-shqiptar-provokator-si-rama_100084460.html#sthash.cqYft1gW.dpuf


Po mire bre shqipeca,ne cilin vit u mbajte konferenca e paqes?A ka marr pjese personalishte ne kete konference Esat Pashe Toptani,apo po ja futni qashtu.Mjeshter serbia ,e ma mjeshter shqipecat,me manipulue me trunin e popullit..Avni Rrustemi nje komunist me 13 qershor te vitit 1920 e vrau Esat Pashen.Esat Pasha ne france vetem ka mujt mu  rrue e me neshkrue leshin e Hyres.Ata qe kane qen prezent ne mbledhje ,ata kane nenshkrue coptimin e trojeve e lenja fajet tjereve.Esta Pasha shkoi ne Nish dhe paska nenshkrue nje traktat te mesheft me Nikolla Pashiqin me 17 shtator 1914,per krijimin e institucioneve te perbashketa politike e ushtarake.Kqyrni sot kush eshte duke i zbatue keto pisllakhane.Institucionet paralele ne kosove,Iliride,e ne luginen e presheves.Ata shqipetar qe dojne te paraqiten patriota para shqiptareve;Ma se pari duhet me marr leje nga serbet,pastaj nese i lejojne,munden me shite patriotizem para shqiptareve,e me konkurue per kryeminister e minister.

Sa interesant sllogani i shkolles serbe ja po e marr nga gazeta

Gjatė viteve 1918 - 1920 Esat Pasha pėrpiqej qė pėrmes aktivitetit tė tij nė mėrgim nė Paris, tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė Konferencėn e Paqes pėrkundėr asaj qė delegacioni shqiptar nuk e pėrkrahte -

Pergjigje;Donte qe Esat Pasha ta perfaqesonte shqiperin ne konferencen e paqes?Po a e perfaqesoi behet pyetje,kone po doni me mashtrue,ju as qe keni gjak shqiptari.

Ato rruge qe nuk i paska ba Esati sot po i zbatojne politikanet tane.Ato institucione qe nuk  i kishte ba Esat Pasha sot po zbatohen si ne Iliride,ne Luginen e Presheves dhe ne Kosove e Shqiperi.Keni gjete popull taravol e po mirreni me slloganet e moqme,e me te stmen qe po na rrasni si te magarit po doni qe mos me mendue sot,por ne  prrallat e se kaluares e fara e poshter.Esat Pasha dhe Ismail Qemaili ishin shok qe ju betuan njeri tjetrit e  tani shpallne tradhetar.Mirrnu me te sotmen qe as perpilues te shpifjeve i keni edhe sot dhe mirrnjau fjalet si te verteta.Te gjitha te zezat per coptimin e trojeve shqipetare na beri qeni Enver Hoxha qe erdhe  ne krye te shqipetareve permes Milladin Popit,Dushan Mugoshes ,Titos e Stalinit dhe Stalinit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
serbet--sishin-krejt-kryeministrat-shqiptar-provokator-si-ra
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: