AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 vrasjes tinazare te heroit tone Rrustem Bruqit nga bandat e

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: vrasjes tinazare te heroit tone Rrustem Bruqit nga bandat e    Jeu 20 Nov - 8:05

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=273469672838478&set=a.112130238972423.15324.100005263416913&type=1&theater
Saim Tahiraj

6 juillet ·


Sotė ėshtė njė ditė e madhe,sa e dhimbėshme po aqė krenare,dita ku heroikisht ra pėr mos tė vdekur kurrė,porė u lartėsua nė pėrjetėsi,heroij i ynė i madhi Rrustem Bruqi.Patriot i madhė,veprimtarė i hershėm i qeshtjes kombėtare,bashkėideatorė i themelimit tė bėrthamave tė para tė njesiteve guerile sė bashku me Sali Qekun,Xhemail Berishen dhe disa tė tjerė qė nukė po i pėrmendi.Dha njė kontribut tė madhė nė ministrin e mbrojtjes tė udhėhequr nga ministri Ahmet Krasniqi,sidomos nė krijimin e pikave tė furnizimit me armatim sė bashku me grupin e tij tash mė tė njohur si grupi i Deēanit tė udhėhequr nga Sali Qeku.Pastai u futė nė Kosovė dhe punoj shumė pėr organizimin dhe pėrgatitjen e terenit pėr vendosjen e njesive operative tė FARK-ut tė komanduar nga Tahir Zema.Pėrgatiti dhe dėrgoj nė Shqipėri sė bashku me grupin e tij ushtaret me tė cilėt u themeluan tri brigadat operative,ku u ė betimi i tyre nė Papaj nėn komanden e ministrit kolonel Ahmet Krasniqit.Ra nė betejen e Logjės dhe kėshtu u bė themeltar i shtetit tė Kosoves.Sa herė qė vjenė Korriku malli dhe dhembja, pėr ty shtohen,porė edhe krenaria qė patėm fatin e madhė qė tė jemi bashkėpuntorė i juaj,Ju kujtojmė ē'do herė me respektin mė tė madhė heroji i ynė, heroi i Kosoves martire,HEROI RRUSTEM BRUQI.LAVDI TĖ PĖRJETĖSHME VEPRĖS SUAJ KOLOSALE NĖ SHĖRBIM TĖ ATĖDHEUT.


Bashkohuni Perjetsisht Shqiptar Sot eshte pervjetori i vrasjes tinazare te heroit tone Rrustem Bruqit nga bandat e Ramushoviqit ... Lavdi pejete...
Nexhi Shala e perkrah,me laik


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: vrasjes tinazare te heroit tone Rrustem Bruqit nga bandat e    Ven 21 Nov - 4:27

3- Rrustem Bruqi ushtar i oreve te para ne mbrojtje te Kosoves, 4- Beteja e Logjes apo poetike per Betejen e Logjes, 5- Rrefimet e mjekut dr Syl Bruqit, vellai i deshmorit Rrustem Bruqi, 6- Te dhenat e Qendres per Informim te Kosoves lidhur me betejen e Logjes, 7- Si dhe kapitulli i VII dhe i fundit Estetika e Fjales apo epitaf mbi varrin e Rrustem Bruqit.
Ne kullen e Bruqajve ndegjohej zeri i lindjes se nje foshjeje qe po lindej nje dajle qe do e pagezonin me emer Rrustem,ku edhe pragu i shtepise ndjente gezim,qe po lind nje atdhetar i lirise.

Pore Rrustem Bruqi sa e hidhte shtatin aji gjithnje e me shume e urrente pushtuesin, natyrisht se nje ndikim tek aji e ushtronte edhe tradita e pasure atdhetare dhe edukimi se duhet te jetohet me nder, bes e burrni.
Rrustem Bruqi sikur qe ishte gjithnje i pari ne protesta e demostrata ashtu pa hezituar fare ju pergjigj kushtrimit te liris, theu kufirin shqipataro-shqiptar dhe me djemet e Isniqit hyri ne fshatin e lindjes per t'i berė roje Atdheut.
Logja ky fshat afer Pejes hyri ne historin ton te re, ne ket fshat u zhvillua nje beteji per jet a vdekje, ne ketė betejė ne njeren ane ishin forcate e UCK te cilet mbronin vendin e tyre, e ne anen tjeter forcat sllavo-karpatijane qė vritnin, pjeknin e djegnin cdo gje shqiptare. Ne ket beteji gjoks per gjoks e fyt per fyt do te bijen tre ushtar te liris Rrustem Bruqi, Lumni Surdulli, dhe Enver Alaj.
Autori i Monografis "Deshmoret Jetojn Pas vdekjes-Rrustem Bruqi", zoti Arif Molliqi e pershkruan ne ketė menyre: ”Ishin dy plumba qe ja ndalen sulmin ketij luftetari te patrembur, ishte ora 14 30 minuta e dates 6 Korrik 1998
................................................................................
, kur luftetari i liris bie ngadal, i patrembur me nje mall qe nuk e pa Kosoven te cliruar nga thundra serbe,…Tė gjith kanė menduar se ai nuk esht vrare, por vec esht plagosur, pasiqe renja e tij ka qen shum e bute, sikur te mos donte t'i shkaktonte dhembje tokes pėr te cilen dha edhe jeten”.

Pasiqe luftetaret edhe te vdekur nuk duhet te bijen ne duarte pushtusve, pasiqe jepej urdheri qe shtepija ku kishte ren Rrustem Bruqi te rrezohet nga ana e majtė, ne ket perpjekje per rrezimin e shtepis do te binte heroikisht edhe Lumni Surdulli, epror nga Vushtria, por luftetari Rexh Osaji nga Deqani me trimeri dhe guxim te rrallė ka hyre mbrenda kendit te zjarrit serb, dhe e ka ber perfundimisht terheqjen e trupit te Rrustem Bruqit.

Renja e Rrustem Bruqit, nuk ishte fundi i tij. Ai ra ne Altarin e Lirisė, por vepra e tij mori nje kahje tjeter, ate te pavdeksisė
.............................................................

Rexhep Osaj nga Deqani e nxjerr nga ngjarja te vdekur trupin e tij.


....................................................................

Luan Haradinaj

Sot me gjashtė maj bėhen 17 vjet nga rėnia e ushtarit Luan Haradinaj, i cili kishte rėnė nė njėrėn prej betejave tė para tė UĒK-sė kundėr forcave pushtuese serbe, mė 6 maj tė vitit 1997, nė kufirin shqiptaro - shqiptar.
..........................................................................................................
Beteja disa orėsh me forcat serbe, derisa po e udhėhiqte njė ekspeditė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė rrugėn pėr tė hyrė nė Kosovė, i mori jetėn njėrit nga djemtė e familjes Haradinaj.

Nė kėtė ditė, Luan Haradinaj, bashkė me tė vėllain Ramushin dhe grupin e pėrbėrė nga Fehmi e Xhevė Lladrovci, Selim Krasniqi e Ramiz Lladrovci, Abedin Rexha e Ilaz Kodra, Rafet Rama e Gani Rama, Emrush Xhemajli dhe Ali Ahmeti, u nisėn pėr nė Kosovė.

Kishin arritur sipėr fshatit Larė, fshat ky qė ndodhej afėr Kushninit tė Hasit, nė vendin e quajtur “Qafa e Mullarit”, kur grupi bien nė njė pritė qė kishte zėnė ushtria jugosllave, nė kufirin 179 shqiptaro-shqiptar.

Nė kėtė pritė vritet Luan Haradinaj, plagoset Rafet Rama, e po ashtu edhe Ramush Haradinaj dhe Fehmi Lladrovci.

Trupi i Luan Haradinajt pushoi nė Vlanė deri nė ēlirimin e Kosovės. Pas ēlirimit trupi i tij u rivarros nė Varrezat e dėshmorėve tė kombit nė vendlindje, nė Gllogjan tė Rekės, ku prehet i qetė, sė bashku me 20 dėshmorėt e vendlindjes.

Luan Haradinaj lindi mė 17 nėntor 1973 nė fshatin Gllogjan tė Rekės pėrkatėsisht tė Deēanit. Shkollėn fillore e kreu nė fshatin Irzniq, ndėrsa shkollėn e mesme pėrkatėsisht gjimnazin “Vėllezėrit Frashėri” nė Deēan.

Pas kryerjes sė shkollės sė mesme Luan Haradinaj regjistrohet nė Fakultetin e Edukatės Fizike nė Tiranė, tė cilin nuk arriti ta kryej duke ju bashkuar kėshtu luftės pėr ēlirimin e Kosovės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
vrasjes tinazare te heroit tone Rrustem Bruqit nga bandat e
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: