AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Esat P Toptani e luti Ismail Qemailin qe ti sulmon serbet,po

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Esat P Toptani e luti Ismail Qemailin qe ti sulmon serbet,po   Jeu 20 Nov - 8:49

Kujtim Kurti Shėrbimi qė Edi Rama i bėri Serbisė duke mos kėrkuar hetim ndėrkombėtar pėr dronin ėshtė i njėjtė me shėrbimin qė Esat Toptani i bėri Malit tė Zi, duke ia dorėzuar Shkodrėn, kur fare mirė, mund t’ ju drejtohej fuqive tė mėdha, pėrfaqėsuesit e tė cilave qenė tubuar nė njė konferencė nė kryeqytetin britanik, dhe t’ u kėrkonte qė ta merrnin nė administrim qytetin, gjė qė ndodhi pak mė vonė. Por Esati bėri atė qė bėri sepse ai ishte shitur te sllavėt. Ashtu si Esat Toptani qė shiti Shkodrėn para se tė bėnte tradhtitė e tjera, edhe Edi Rama shiti pėrfaqėsuesen shqiptare tė futbollit, pėr tė cilėn UEFA do tė kishte dhėnė njė vendim krejt tė ndryshėm nėse do tė kishte pasur njė hetim ndėrkombėtar pėr dronin.
Ashtu si Esat Toptani, edhe Edi Rama ėshtė njė nga katėr liderėt politikė shqiptarė gjatė njė shekulli tė ekzistencės sė shtetit shqiptar, tė cilėt e kanė vizituar kryeqytetin serb me synim pėr tė marrė pushtetin nė Tiranė me ndihmėn e serbėve, ose pėr ta ruajtur atė me ndihmėn e tyre. Veēse ndryshe nga Esati, ky politikan shqiptar nuk e vizitoi kryeqytetin serb para tė tė vinte nė pushtet, por pasi erdhi nė pushtet. Kjo pėr arsye se ai kishte ardhur nė pushtet qė mė parė nė Tiranė, dhe nuk kishte nevojė pėr ndihmėn e Serbisė pėr ta marrė pushtetin me dhunė, si Esat Toptani nė 1914.
Nga skenari serb i vitit 1913 pėr tė pompuar njė lider kombėtar shqiptar tė rrejshėm duhen nxjerrė mėsime sot. Historia e dronit me bannerin me hartėn e “Shqipėrisė Etnike” qė nė fakt nuk ishte e tillė se pėrfshinte brenda edhe Sanxhakun sllavo-musliman, Cetinėn e shumė troje qė sot janė tė banuara vetėm me sllavė e grekė, ėshtė e njėjtė me historinė e manipulimit nga Esat Toptani, sipas udhėzimeve serbe, tė kryengritjes shqiptare antiserbe tė vitit 1913. Thirrja qė iu bėnte shqiptarėve editoriali i gazetės “Pėrlindja e Shqypnisė” njė shekull mė parė qė tė tregohen tė menēur dhe t’ i kuptojnė skenarėt serbė, ka vlerė edhe sot. Njė lider shqiptar qė shkon nė kryeqytetin serb, e bėn njė trimėri atje, ēfarėdo qė tė thotė dhe sido qė tė ngjajė nuk ėshtė tjetėr veēse njeriu i Serbisė, i kamufluar me retorikė atdhetare shqiptare. Nuk kishte shans Edi Rama qė tė lejohej nga Vuēiēi tė shkonte nė Luginėn e Preshevės, dhe tė hynte nė Kosovė nėpėrmjet territorit tė Serbisė, nėse deklaratėn pėr Kosovėn e pavarur qė bėri nė Beograd, do ta kishte bėrė pa qenė nė marrėveshje me Vuēiēin. Tė katėr liderėt shqiptarė qė kanė shkuar nė Beograd, gjatė kėtij shekulli kanė bėrė marrėveshje tė fshehta nė dėm tė Shqipėrisė e tė shqipėtarėve tė Kosovės e trojeve tė tjera shqiptare pėrtej kufijve tė shtetit shqiptar. Edi Rama qartėsisht u pompua nga Vuēiē, si njė lider i Shqiptarisė, i shqiptarėve nė trojet shqiptare nė dya anėt e kufirit shtetėror tė Shqipėrisė.
Haxhi Kuēi
Kujtim Kurti,serbia kur i jep mirenjohje Esta Pashes,kinse ka qen argat i serbise ta dine mire i tere populli shqiptar se ai paska qen kundershtari ma i denjet i serbise.Nuk ka njeri qe ka aftesi tju mposhti potezat e tua.Sepse posedoni aftesi intelektuali ne qeshtjen madhore,Zoti ju bekofte per jete e mot.
15 novembre, 17:02 · Je n’aime plus · 2
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Esat P Toptani e luti Ismail Qemailin qe ti sulmon serbet,po
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: