AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Haradinajt vrajten ushtaret e tyre!!!!!!

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Haradinajt vrajten ushtaret e tyre!!!!!!   Sam 22 Nov - 5:37

Deshmitaret kunder Haradinajve u vrane nė prita

May 11, 2014 Ballina, Opinione

1
Shumica e deshmitareve nė gjykimin kunder Ramush dhe Daut Haradinaj u vranė nė menyra tė cuditshme dhe nė prita te ndryshme, gje qė ndikoj tek deshmitaret tjera ta ndrrojn apo ta terhekin padin pėr krimet e kryera gjate luftes, dhe pas nderhyrjes sė forcave tė NATO-s ne Kosove.
Daut Haradinaj ishte i akuzuar per vrasjen e 4 ushtarve te UCK-s menjehre pas hyrjes se NATO-s ne Kosove Sinan Musajt, Rexhė Osajt dhe Ramė Idrizit dhe Bashkim Balaj, ne kete gjykim qe ishte mbajtur ne vitin 2002 i njohur si gjykimi i grupit te Dukagjinit kishte shume deshmitare tė cilet dėshmuan se si gjatė luftes ishin rrahur dhe maltretuar nga Daut Haradinaj, por cuditrisht shumica e atyre qe kishin deshmuar nje nder ta ishte edhe kolonel Tahir Zemaj ishin vrare ne prita tė ndryshme dhe kjo kishte ndikuar qe shume persona tjere te terhekin padin ndaj tije, por gjykata e qarkut ne Prishtin dhe ajo Supremja kishte denuar mė njė denim qesharak 3 vite hecje liri per Daut Haradinaj, Idriz Balaj , Bekim Zekaj , Ahmet Elshani dhe Ramush Ahmetaj te cilet ishin shpallur fajtore per vrasjen e 4 ushtarve tė UCK-s dhe maltretimin e disa tjerve, e qė keta ushtare vini kryesisht nga brigada 134 e udhėhecur nga Kolonel Tahir Zemaj i cili pas disa atentateve ishte vrare se bashku me djalin Enisin dhe kusheririn Hasanin nė janar tė viti 2003 nė hyrje tė Pejes perder sa ishte duke u kthyer ne shtepin e tije nė Strellc tė Decanit.
E njejta gje kishte ndodhur edhe tek Ramushi , i cili ishte i akuzuar nga gjykata nderkombetare e Hages per krime lufte gjatė viti 1998-99, shumė deshmitar ishin kercnuar dhe disa prei tyre ishin tentuar te vriten gjė qė kishte bere shumica ta ndrronin dėshmin sic kishte deklaruar edhe vete gjykata e Hages, e njė ndėr vrajset ishte ajo e njė dėshmitari kyc nė rastin e njė vrasje e cila ishte urdheruar nga vete Ramush Haradinaj, Kujtim Berishes ishte deshmitar i mbrojtur i prokoris i cili ishte goditur mė makin nė Podgoric dhe makina qe ka goditur per vedekje ende nuk eshte gjetur.

Me posht mund ta shikoni listen e atyre qe u vrane te cilet ishin ne liste si deshmitare kunder Daut Haradinajt dhe disa foto te atentatit ndaj tyre (Foto +18)

Lista e deshmitareve te vrare
-Tahir Zemaj i vrare ne nje atentate ne hyrje te PEJES se bashku me djalin Enisin dhe kusheririn Hasanin.
-Ismet Musaj i vrarene vitin 2001 pak para se te thirrej ne gjykimin kunder “grupit te Dugagjinit”

-Sadik Murici i plagosur ne vitin 2002 ne Peje
-Mirth Murici i vrare me arme zjarri ne vitin 2002 ne Peje
-Bekim Mustafa dhe Avni Elezaj te vrare me arme zjarri ne Peje ne vitin 2002
-Smajl Hajdari i vrare me 17 shkurte 2002 ne hyrje te shtepis se tije
-Ilir Selimaj me gruan dhe vellavin Feridin i vrare ne nje prite
-Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj Polic te njesitit hetimore ne regjionin e -Pejes te vrare ne nje prite perderi sa ishin duke shkuare ne pune.

-Sadik Musaj i vrare me 1 shkurt 2005
-Sinan Musaj i vrare me 14 qeshore 2005
-Gjeladin Musaj i vrare me 16 qeshore 2005
-Kujtim Berisha i vrare ne nje aksident ne Podgoric ne vitin 2007
Zylfije Ismajli · Kalmar (Kalmar)

Ramushi , Dauuti mė Øte mėdhejt kriminelė tė vrasjeve ndėrshqiptare.
Kėta pėr 24 orė jan nė gjendje me e sjellė popullin shqiptare kosovar nė vėl
lavrasje!


Reply · Like

http://rugova-namungon.com/sq/?p=935
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Haradinajt vrajten ushtaret e tyre!!!!!!   Sam 22 Nov - 5:41
Kush dhe me urdhėr te kujt u vranė ushtarėt e UĒK-sė ( Rexhe Osaj, Bashkim Balajt, Sinan Musaj dhe Idriz Peja).

July 8, 2014   Ballina, Opinione

Doni


Ngjarja kishte ndodhur rreth datės 23 dhe 24 qershor 1999 nė shtabin e UĒK-sė nė Dukagjin nė Pejė, nė fshatin Ratishė dhe nė disa vende tė tjera, thuhet nė aktgjykim. Ahmet Elshani, Bekim Zekaj dhe Ramush Ahmetaj, tė armatosur me kallashnikovė dhe nė uniformė tė UĒK-sė kishin shkuar nė Shtėpinė e Mallrave pėr tė marrė viktimat, tė cilėt ishin civilė dhe tė paarmatosur.

Tė akuzuarit u kishin thėnė pesė viktimave se i kėrkonte Ramush Haradinaj qė tė paraqiteshin nė Shtabin e UĒK-sė pėr Dukagjin nė Ratishė, ku edhe u shoqėruan. Viktimat nuk u takuan me Ramush Haradinaj, siē iu ishte thėnė, por me ta u takua Daut Haradinaj – ka konstatuar Gjykata e Qarkut.

Daut Haradinaj kishte gjuajtur me grusht secilėn prej viktimave, tė cilėt ishin rrėzuar nė tokė. Ai pastaj i kishte rrahur edhe me thupėr, derisa ishin alivanosur. I akuzuari kryesor i kėtij rasti, Idriz Balaj, sė bashku me disa ushtarė tė tjerė kishin dėrguar viktimat tek njė gardh.

Aty, pasi i kishin zhveshur, i kishin urdhėruar qė tė shtriheshn nė tokė dhe i kishin rrahur mė armė tė cilat janė pėrdorur nė vend tė kamxhikut. Gjatė rrahjes, Balaj kishte gėrvishtur me thikė nė shpinė njėrin nga viktimat, Bashkim Balajn, njofton Standardi.

Gjithnjė sipas aktgjykimit, nga rrahjet viktimat kishin humbur ndjenjat, por u sollėn nė vete me ujė tė ftohtė. Aty, Idriz Balaj kishte marrė viktimat te lumi dy nga dy. “Ēdo herė qė ai ka marrė dy veta, janė dėgjuar tė shtėna me armė qė kanė ardhur nga drejtimi ku i ka ēuar ata”, shkruan nė aktgjykim.

Por, njėri nga viktimat, Vesel Muriqi, kishte arritur tė arratisej, derisa ishin ndalė nė rrugė, pėr shkak tė defektit qė ishte paraqitur nė njėrėn prej veturave qė po bartnin viktimat. Sipas vendimit gjyqėsor, Veseli kishte ikur nga vendi i ngjarjes duke kapėrcyer telat e njė gardhi dhe me sukses i kishte shpėtuar gjuajtjeve me armė nė drejtim tė tij.

Veseli ishte fshehur dhe pastaj kishte shkuar nė Rozhajė tė Malit tė Zi pėr t’u fshehur.I mbijetuari Veseli ka qenė dėshmitar kyē nė kėtė rast. Ndėrsa katėr viktimat e tjera, tė cilat Balaj i kishte ēuar tė lumi, nuk janė parė mė tė gjallė.
http://rugova-namungon.com/sq/?p=1004
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Haradinajt vrajten ushtaret e tyre!!!!!!
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: