AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Noli,mirte pjes ne kongresin komunist ne gjermani

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Noli,mirte pjes ne kongresin komunist ne gjermani   Dim 23 Nov - 17:21A ishte Fan Noli komunist? (Foto)
Pėrgatiti: Flamur Maxharri • 18 Nėntor 2014 • 16:16 •

Kongresi i parė ndėrkombėtar anti- fashist, u organizua nė Berlin nė vitin 1929. Kėtė kongres e kishte raportuar e pėrditshmja l'Humanité, organ i Partisė Komuniste Franceze, me titullin: Nė Berlin u hap dje konferenca e parė ndėrkombėtare anti-fashiste”. E veēanta e kėtij kongresi ishte sepse aty kishte marr pjesė edhe ish-Kryeministri shqiptarė Fan Noli dhe shumė intelektual nga e gjithė bota. Prezenca e Nolit nė kėtė kongres hedhe hije dyshimi pėr orientimin politikė tė tijė, ēka edhe ėshtė spekoluar shumė.

Nė foto shihen:

Siegfried Jacoby.

Fan Noli - Shqipėri, shkrimtar dhe ish-kryeministėr

Henri Barbusse – Francė, romancieri francez dhe anėtar i Partisė Komuniste Franceze

Annette Vidal

Willy Muenzenberg - Francė, kreu i parė i Internacionales Komuniste Rinore , 1919-1920

Count Karolyi – Hungari - Ai ka shėrbyer si kryeministėr i Hungarisė , nė vitin 1918 dhe si President gjatė viteve 1918-1919.

Fritz Heckert –Gjermani, bashkė-themelues
i Partisė Komuniste tė Gjermanisė (KPD), dhe drejtues i Internacionales Komuniste (Kominternit).
http://zeri.info/dosier/7408/a-ishte-fan-noli-komunist-foto/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Noli,mirte pjes ne kongresin komunist ne gjermani
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: