AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Demaqi ne Veqerni list,ngriste Enver Hoxhen para mediave jug

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Demaqi ne Veqerni list,ngriste Enver Hoxhen para mediave jug   Sam 29 Nov - 15:38

Mehmedali Jashari Intervistė (1990): ”Enver Hoxha udhėheqės gjenial dhe biri mė i madh i popullit shqiptar”, Adem Demaēi Adem Demaēi ishte nė vitin e 28 i ngujuar nė burgjet e Serbisė, por asnjėherė s’ishte ndalur tė deklarohej dhe tė jepte intervista pėr mediat.

Tre muaj para se tė lirohej pėr herė tė fundit nga burgu, Adem Demaēi kishte folur pėr figurėn e Enver Hoxhės pėr gazetėn “Večernji list”.

Nė kėtė intervistė, Demaēi pėrzgjedh fjalėt mė tė mira pėr udhėheqėsin shqiptar, Enver Hoxha. Pavarėsisht se Enver Hoxha kishte mbushur pesė vite nga vdekja, Adem Demaēi i thurte lavde nga burgu.

Sipas vlerėsimeve tė atėhershme, pėr Adem Demaēin, Enver Hoxha ishte shqiptari mė i madh dhe njė udhėheqės gjenial. “Nga vendi mė i prapambetur nė Evropė, nga njė shembull pėr tė keq, pėr gjithsejtė 40 vjet ai (Enveri) arriti tė krijojė njė shtet qė sot mund tė krenohet me vetveten. Prandaj, unė e respektoj atė si birin mė tė madh tė popullit shqiptar dhe si njė udhėheqės gjenial qė, natyrisht i ka pasur edhe gabimet e veta, por asnjė gabim strategjik”, kishte thėnė ai.

Adem Demaēi i kishte arsyetuar nė njė formė edhe ”persekutimet” qė u bėnte Enver Hoxha tė burgosurve politikė dhe atyre qė s’pajtoheshin me sistemin komunist tė Shqipėrisė. “Nė Shqipėri mund tė jenė tė pakėnaqur vetėm qelepirxhinjtė, kontrabandistėt, spekulantėt dhe eventualisht ndonjė kundėrshtar politik me prirje burokratike. Mirėpo, shtresa e burokratėve ėshtė mė e holla, sepse Enveri nuk ka lejuar qė ajo tė zhvillohet. Ka bėrė seleksionim pozitiv. Pėr ēdo 5 gjer 10 vjetėt ka bėrė spastrime, por jo nė atė kuptimin qė ia mveshin. I ka hequr nga pozita tė paaftit dhe i ka vėnė nė vend tė tyre mė tė aftėt, mė tė shkolluarit”, deklarohej Demaēi pėr Shqipėrinė, ani pse asnjėherė deri nė atė kohė s’kishte shkelur nė shtetin shqiptar.

Mė poshtė mund tė lexoni pjesė tė intervistės se Demaēit pėr pjesėn ku flitet pėr Shqipėrinė dhe Enver Hoxhėn.

Vecernji list: Po raporti juaj me Enver Hoxhėn?

A. Demaēi: Ėshtė e pabesueshme, por nė thelbin e vet, edhe pse ka folur gjithnjė mirė pėr Stalinin, i cili nga ana e vet i pati dhėnė njė pėrkrahje tė konsiderueshme Shqipėrisė, Enveri mė sė pakuishte stalinist. Nuk iu ka pėrmbajtur skenave tė Stalinit. E pati kuptuar shumė drejt vetėlėvizjen e pėrmbajtjes shqiptare dhe e pati zhvilluar nė mėnyrėn e vet dialektike. Nga vendi mė i prapambetur nė Evropė, nga njė shembull pėr tė keq, pėr gjithsejtė 40 vjet ai (Enveri) arriti tė krijojė njė shtet qė sot mund tė krenohet me vetveten. Prandaj, unė e respektoj atė si birin mė tė madh tė popullit shqiptar dhe si njė udhėheqės gjenial qė, natyrisht i ka pasur edhe gabimet e veta, por asnjė gabim strategjik.

Vecernji list: Kam pėrshtypjen se, edhe pse jeni intelektual, nuk i shihni ose nuk doni t’i shihni dobėsitė e regjimit shqiptar qė pati vendosur Enver Hoxha, duke filluar nga prapambeturia e gjithėmbarshme ekonomike, gjer te totalitarizmi nga i cili njerėzit ikin.

A. Demaēi: Nga ēdo drithė ka egjėr. Nuk gjendet askund njė shoqėri sterile qė do t’i kėnaqte tė gjithė. Nė Shqipėri mund tė jenė tė pakėnaqur vetėm qelepiringjinjtė, kontrabandistėt, spekulantėt dhe eventualisht ndonjė kundėrshtar politik me prirje burokratike. Mirėpo shtresa e burokratėve ėshtė mė e holla, sepse Enveri nuk ka lejuar qė ajo tė zhvillohet. Ka bėrė seleksionim pozitiv. Pėr ēdo 5 gjer 10 vjetėt ka bėrė spastrime, por jo nė atė kuptim qė ia mveshin. I ka hequr nga pozita tė paaftit dhe i ka vėnė nė vend tė tyre mė tė aftėt, mė tė shkolluarit. Nė Shqipėri sundon sistemi njėpartiak, mirėpo ajo parti zhvillon njė politikė qė i pėrgjigjet mė sė miri interesave tė njerėzve punonjės dhe tė inteligjencies.

Vecernji list: Edhe pse s’keni qenė kurrė nė Shqipėri, a mund tė na pėrgjigjeni shkurtazi nė pyetjen se a ka nė atė vend liri njerėzore dhe demokraci?

A. Demaēi: Ka aq sa lejojnė mundėsitė materiale dhe tė tjera, dhe nė tė ardhmen do tė ketė pėrherė mė shumė. Projekti i Enverit, vazhdues i tė cilit ėshtė Ramiz Alia shkon nė atė drejtim.

Intervistė e gjatė dhėnė gazetės ditore “Večernji list”, tė datės 24 shkurt 1990, tre muaj para se tė lirohej nga burgu.

”Bota sot”

1 h · J’aime

Haxhi Kuēi Adem Demaqi dhe kompanija e tij ishte lirue nga burgu serbo qetnik me qellim per ti krijuar celulat e para te uēk es nen derigjimin serbo qetnik.Sidomos per ti nxene ata shqiptar qe jane antiserb.E sidomos me pergjue Adem Jasharin bashk me ;Mehe Uken,Avdi Ibrahimi,,Reshat Badallen e Xhavitoviqet.Demaqi,neqoftese nuk ka qen ne shqiperi si i burgosur plitike,ka shkue naten me mercedes ne biron e Enver miut.Sipas Demaqit,Enver Hoxha i paska presekutue antishqiptaret,kontrabandistet,spekulantet.Por kjo thenje e Demaqit duhet kuptuar mbrapeshte,sepse Enveri presekutoi atdhetaret,ata qe kishin ndjenja se si ta shpetonin atedheun e bashkuar.Demaqi ndjen kaqesine ma te madhe kur e sheh kete lloje shqiperie te rrudhosur e te coptuar qe ende nuk iu jane shuar epshet e vellezerve te tij serb.Demaēi: Nga ēdo drithė ka egjėr,jo Demaq jo,por duhet me ua thye mitologjin e satanatit,por ne mesin e shqiptareve ka satana siq jeni ju.Per masakren e Rahovecit,duhet dhene llogari dikushi !Po tishe vertete antiserb,e me mikrofon ne mesin e prishtinalive ti ftoni qe mos ta leshojne kosoven dhe te kaloni pa as nje therre eshte apsurditet me i madhe.Ju si perfaqesues politike i uēk es,ne vend qe te gjindeni ne mesin e uēk es,shetiteshit shlirshem prane serbo qetnikeve,vetem nje popull fudull i pa mend mundet tju besone sllaganeve te juaja.Kurse zavendes i juaji ishte Albin Kurti i cili me lirimin e tij nga burgu i serbise ,kjo avanture e tije e ngriti ne personalitet politike.Kete ju ma se miri e keni thene permes nje deklarate se fati im qe me burgosen serbet,se sot isha rrugeve si njeri i thjeshte.Pra shumica u burgoset me urdherin e serbise qe te ngriteni si patriota ne mesin e shqiptareve.Kush e formuloi listen per likuidimin e atdhetareve,si te ;Behadin Allaqin,Ismet Jasharin(komandant Kumanoven),Bekim Berishen,Sali Qekun,Ahmet Krasniqin,Harun Aliun e vrau Rafiz Haliti,?Dihen emrat e krimineleve,mos mendoni se i tere kombi shqiptar rrine duar kryq?Ne ēdo shtet,presekutohen bashkpuntoret,vetem ne trojet shqiptare presekutohen atdhetaret dhe mbi gjakun e tyre mbahen manifestime perkujtimore nga ana e kriminelave.Ky krim i forcave tradhetare do u jete e fundit,sepse ka zot qe do ti dali krah ketij popullit shume te vuajtur.Nuk kemi nevoje per slloganet e tradhetareve te britmojne ;Rrofte Bashkimi Kombetar,Rrofte Flamuri Kuq e Zi .Na keni mesue e na keni kalle ne shpirt.

8 min · J’aime


Haxhi Kuēi Sipas Adem Demaqit ,NATO paska tjerr leshin e dhijes,UēK e paska debue serbin nga Kosova.Keshtu Noli i shajti ne mbledhjen e Kombeve ne vitin 1924 dhe kur e pa se ēka i beri qeshtjes shqiptare ,u detyrue qe vete ne menyren vullnetare te jep dorheqje dhe tja jep qelsat Ahmet Zogut,pa rezistence.Ta jep nje keso deklarate ky njeri,kundra Nderkombetareve eshte sikurse me thene ,nuk ka diell,por terri na shendrit driten.

Ą l’instant · Modifié · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Demaqi ne Veqerni list,ngriste Enver Hoxhen para mediave jug
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: