AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Murat Jashari ēka bisedoi me Ismetin,qe kishin zene robe Beh

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Murat Jashari ēka bisedoi me Ismetin,qe kishin zene robe Beh   Sam 29 Nov - 16:15

Dhe, po mė thotė:
Gaga Murat fol me Zekėn(Xhavit Halitin) dhe le tė na dėrgoje veshmbathje dhe ti sigurojė dhe dėrgomi dy snajperė tė mirė, njė pėr mua dhe njė pėr Flamurin (G. Elshanin).

Unė i pėrgjigjem: nė kėto ditė jam te ai dhe i them, snajperkat nė njė magacin i kam.

Pastaj Ismeti vazhdoi: Naj kanė pru kėtu nė Kleēkė dy vetė, i kemi nė burg. Kishin qenė udhėheqės tė Lėvizjes(LPK-se) dhe na kanė thėnė se shpiuna janė.

Unė e pyeta, si i kishin emrat?

BEHAJDIN ALLAQI DHE SHABAN SHALA.

Nuk e dijė gagės se si ėshtė organizimi momental tek ju, por mos zbato asnjė urdhėr sa i takon atyre dy vetėve. Le tė merren ata ma tė „mėdhenjtė“ me ta. Ky emėr Behajdin pak mė ėshtė i njohur, nuk e dij nga po mė vjen se nga kam dėgjuar, kurse pėr atė tjetrin nuk paskam dėgjuar.

E kreva bisedėn me tim vėlla dhe menjėherė ju lajmėrova Zekės (Xhavit Halitit). Zeka mė tha se ėshtė i informuar pėr kėtė punė. Kam informuar Abazin (Ali Ahmetin), ky nuk e kishte ditur dhe mė tha, do tė interesohem dhe mė porositi qė mos ta pėrhapi si lajm.

Nė rrugė e sipėr u deshtė me u ndalė nė Walenstadt te Selim Haliti (vėllai i Xhavitit). Po sa u takova me te menjėherė po mė tregon pėr Behajdinin se vėllau im (Ismeti) po e mbajka nė burg.
-Po i thashė, sa mė tregojė Ismeti. Ata dy i ka dėrguar ndokush aty. Se kush nuk e pyeta.
-Po a e dini se kush ėshtė ai?
-Nuk e di nė detaje se kush ėshtė, por ėshtė i Lėvizjes.
-Selim Haliti po mė thotė: Behajdini ėshtė shoku i Zekės.
-Mirė de, Zeka le tė intervenoj te Jakup Krasniqi apo te ndonjė udhėheqės i UĒK-sė nė atė Zonė, nė Kleēkė dhe le ti lirojnė.

* * *

DHJETOR1998

Ishte muaji i tretė qė po e kaloja nė burg, me akuzėn "Blerje e furnizim me material luftarak pėr terroristėt e UҪK-sė…". Kėshtu e ka cilėsuar veprimtarinė time atdhetare kryeprokurorja e shtetit mė "demokratik" Helvetia, znj. Karla del Ponte. Nga burgu i Bern-it (ku isha), nė fillim tė dhjetorit 1998 mė transferuan nė njė burg tjetėr, dhe ndėrkohė kam mėsuar se mė kishin sjellur nė vendin e quajtur Torberg.

Mė 15 dhjetor `98 aty kah ora 10.00 paradite u hap dera e dhomės. Njė gardian mė njoftojė se kam vizitė dhe mė tha menjėherė tė shkoj pas tij. Mė futi nė njė sallonė ku ishin disa policė me uniformė, dhe disa tė tjerė me rroba civile. Nė vizitė mė kishte ardhur bashkėshortja. Kur mė pa, u ngritė nė kėmbė. Ia pashė sytė e sajė tė pėrlotur. Pa u pėrshėndetur, e pyes ēka ke, pse po qanė? Ajo ma ktheu: 'Po na kanė lajmėruar para ca ditėve se Ismetin e kishin vra mė 25 Gusht 1998'. Nė


http://www.forumishqiptar.com/threads/59865-Fatmir-Limaj/page14
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Murat Jashari ēka bisedoi me Ismetin,qe kishin zene robe Beh
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: