AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Behadin Allaqi burgoset bashk me Shefki Muqen ??

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Behadin Allaqi burgoset bashk me Shefki Muqen ??   Dim 30 Nov - 13:29

Si eshte e mundur qe pas lirimit nga burgu,serbia ti lejone ne mardhenje pune antijugosllavet ?


http://www.forumishqiptar.com/threads/82661-Behajdin-Allaqi?p=1638582#post1638582

Nė vazhdėn e aktiviteteve tė LPRK-sė Behajdini kontribut tė veēantė ka dhėnė edhe nė ruajtjen, strehimin dhe kalimin ilegal tė shokėve tė tij pėr nė Shqipėri. Ta zėmė nė janar tė vitit 1992, pas njė sulmi tė forcave policore e ushtarake serbe nė familjen e Jasharajve nė Prekaz tė Drenicės, pėrmes veprimtarėve tė LPRK-sė Rifat Jashari (vėllau i madh i Adem Jasharit) gjen strehim nė lagjen Tusus (tani lagjja e trimave) nė Prizren dhe pas disa ditėsh qėndrimi nė kėtė lagje, Baci Rifat, nėn pėrcjelljen e Behajdin Allaqit, Besnik Krasniqit dhe Shaip Budurit kalon nė trevėn e Vėrrinit, nėpėr fshatin Hoqė tė Qytetit dhe nė hymje tė fshatit Billushė (tani Kushtrim) i dorėzohet veprimtarit Sheradin Berisha, dhe prej kėtij fshati nėpėr mot tė acart tė asaj nate Baci Rifat kalon nė Zhur prej ku (nė orėt e para tė mėngjesit) me ndihmėn e veprimtarit Ismet Badallaj pėrfundimisht kalon nė Shqipėri. Kjo vijė e kalimit ilegal tė veprimtarėve tė shumtė pėr nė Shqipėri, gjatė viteve 1990-93 ka shėrbyer edhe si kanal pėr futjen e armatimit pėr anėtarėt e LPRK-sė dhe tė grupimeve tjera atdhetare, tė cilėt bėnin pėrgatitjet e para pėr rezistencė tė armatosur nė Kosovė.

Pas njė aktiviteti tė bujshėm atdhetare Behajdin Allaqi mė 1 gusht 1993 arrestohet nga UDB-a dhe mė 11 nėntor 1993 , nėn akuzėn pėr: ” Bashkim pėr veprimtari armiqėsore dhe rrezikim tė tėrėsisė teritoriale tė Jugosllavisė”, nė Gjyqin e Qarkut nė Prizren denohet me 2 vjet e tre muaj burg tė rėndė. Sė bashku me Behajdinin u burgosėn edhe Ilaz Kadolli, Hysen Gega, Binak Berisha dhe Shefki Muēaj. Behajdini burgun do ta vuaj nė Dubravė tė Istogut (tani Burim).

Pas lirimit nga burgu, Behajdini sėrish vazhdoi tė punoj nė gjimnazin e Prizrenit, deri nė qershor tė vitrit 1998.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ēka shkruajn shoket e Behadi Allaqit ,dallavere   Dim 30 Nov - 14:02

Shkruan: Binak BERISHA, Kempten

(www.pashtriku.org – 21.06.2007 / 16:00)

***

Behajdin Myrteza Allaqi u lind mė 7 prill 1963 nė Prizren. Rrjedh prej njė familje me tradita kombėtare, e cila vazhdimisht ishte nė sy tė regjimeve pushtuese serbe. Nė tė tilla rrethana dhe frymė atdhetare u rrit edhe Behajdini. Shkollėn fillore dhe atė tė mesme (gjimnazin e pėrgjithshėm) i kreu nė Prizren. Aktiviteti i tij patriotik zė fill qysh nė bankat e shkollės sė mesme, me pjesėmarrjen aktive nė demonstratat gjithė popullore tė pranverės sė vitit 1981. Gjatė verės sė vitit 1981, Behajdini me shokėt e tij organizon aksione pėr shkrimin e parullave “Kosova Republikė”..., si nė qytet ashtu edhe nė disa fshatra tė rrethit tė Prizrenit. Nė kėto zhvillime aktiviteti i tij bie nė sy tė sahanlėpirėsve tė regjimit serb, dhe si pasojė disa herė merret nė bisedė informative nė zyrat e UDB-sė, mirėpo nė mungesė tė fakteve do t“i shpėtoj burgosjes. Pėrkundėr kėtyre pėrjetimeve tė hidhura, Behajdini nuk do ta ndalė dot pėr asnjė moment aktivitetin e tij kombėtar.

***

Behajdin Allaqi, nė shtator tė vitit 1981, pasi regjistrohet nė Fakultetin Filozofik - Dega Filozofi, detyrohet tė shkojė nė shėrbim ushtarak, nė Zemun - Beograd. Gjatė shėrbimit ushtarak, Behajdini ishte vėnė nė shėnjestėr tė oficerėve tė shėrbimit sekret tė ushtrisė jugosllave, dhe duke qenė nėn masa tė rrepta vėzhgimi e izolimi, atij do t“i pamundėsohet kryerja e aktiviteteve tė lira dhe kontaktet me ushtarėt tjerė shqipėtar.Behajdin Allaqi

(07.04.1963 - ?. 06.1998)Pas kryerjes sė shėrbimit ushtarak, Behajdini i vazhdon studimet nė vitin akademik 1982/83, dhe nė tetor tė vitit 1986, i pėrfundon ato mė sukses tė lakmueshėm. Gjatė kohės sė studimeve, Behajdini, krahas punės shkencore nuk do tė ndalet sė vepruari pėr ēėshtje kombėtare. Asokohe ai bie nė lidhje me anėtarė tė lėvizjes ilegale qė vepronin nė Prishtinė dhe mėpastaj do tė vė kontakte edhe me anėtarė tė organizatės qė vepronin nė Zvicėr, veēanėrisht me Fazli Veliun, ish-udhėheqėsin e degės sė LPRK-sė qė vepronte nė perėndim.

Pasi i pėrfundoj studimet, (nė vitin 1986), Behajdini u punėsua nė gjimnazin e Prizrenit, si profesor i lėndėve sociologjike. Nė kėtė qendėr arsimore Behajdini do tė punojė sė bashku me Prof.Xhemajli Berishėn dhe kjo lidhje do tė forcohet nė drejtim tė shtrirjes sė aktivitetit nė radhėt e veprimtarėve nė Prizren dhe rrethinė. Nė kėtė periudhė Behajdini me shokėt e tij, do tė pėrpiqen qė tė jenė tashmė pjesė e organizuar brenda strukturave tė organizatės LPRK.

***

Falė pėrkushtimit tė tij tė madh pėr ēėshtjen kombėtare dhe besimit qė krijoj nė shumė rrethe tė organizuara mirė nė ilegalitet, arriti tė zgjoi interesim tė veēantė tek strukturat mė tė larta tė LPRK-sė.

Nė fillim tė vitit 1988, ėndrra e Behajdinit me shokė, pėr tu kyqur nė radhėt e LPRK-sė, u bė realitet. Pikėrisht nė kohėn kur LPRK-ja do ta rrisė dukshėm aktivitetin saj, nėpėrmes veprimtarėve tė Lėvizjes nga Rrethi i Rahovecit, gjegjėsisht pėrmes veprimtarit Ramush Krasniqi nga Brestoci (shokė i ngusht i Fadil Vatės), Behajdinit do t“i jepet rasti tė provohet pėr detyra tė mėdha nė kuadėr tė LPRK-sė.

Behajdini, nė takimin qė pati me krerėt Lėvizjes, tė prirė nga Fadil Vata, do tė dėshmojė cilėsi tė njė luftėtari tė paepur, aftėsi e njohuri tė gjera politike e organizative, shkathtėsi e guxim tė madh pėr tė vepruar, nė ēfarė do kohe e rrethane. Ai, kyējen nė LPRK e konsideron si njė mision tė shejtė.

Kėshtu, nė Konferencėn e parė qė mbajti LPRK-ja, nė Divjak tė Berishės, ku merrnin pjesė pėrfaqėsuesit kryesor tė organizatės, siē ishin Afrim Zhitia, Fadil Vata, Bardhyl Mahmuti, Binak Berisha, nga diaspora: Ali Ahmeti, Hajdin Abazi etj pėrveē tjerash do tė vendoset qė Behajdin Allaqi, si pėrfaqėsues i Kėshillit tė Rrehtit tė LPRK-sė nė Prizren, tė kooptohet nė Komitetin Drejtues tė saj. Nė mbledhjen e parė tė radhės, (pas konferencės sė parė), Behajdini ngarkohet me detyrėn e Sekretarit Politik tė LPRK-sė. Ardhja e Behajdinit nė udhėqjen mė tė lartė tė LPRK-sė padyshim do tė gėzonte tė gjithė, por gėzimi mė i madh do tė reflektohet te Fadil Vata, i cili nė njė bisedė me Ramush Krasniqin, do tė theksoj, me entuziazėm, se “Tani LPRK-ja ėshtė bėrė me kokė”.

Pas vrasjes sė Afrim Zhitisė dhe largimit tė detyrueshėm tė Fadil Vatės nga Kosova pėr nė Zvicėr pėr shkak tė keqėsimit tė gjendjes shėndetėsore, gjatė viteve 1988-90 Behajdini do tė bartė barrėn kryesore tė punėve organizative nė Komitetin Drejtues. Nga kėto goditje tė marra, pėr shkaqe sigurie, me qėllim tė ruajtjes se radhėve tė organizuara tė LPRK-sė, Behajdini zhvendoset nė Prizren ku me ndihmėn e bashkėveprimtarėve gjithandej nėpėr Kosovė, tė familjes sė ngusht dhe tė gjerė (dajės Isuf me djemė, nipave nė Krushe tė Madhe ...), do tė arrijė tė mbajė kontinuitetin e veprimit aktiv tė LPRK-sė nė tėrė Kosovėn.

Detyra e Sekretarit Politik pėr Behajdinin, do jetė njė rast i mirė pėr materializimin e njohurive tė tija politike e organizative, dhe kėto cilėsi i dėshmojė gjatė punės nė pėrgatitjen e shumė takimeve e mbledhjeve konsultative tė niveleve tė ndryshme. Kontributi i tij do tė ndihet kudo e sidomos nė nxjerrjen e vendimeve tė rėndėsishme nė tė gjitha forumet e Lėvizjes. Nė arkivat e LPK-sė ruhen shumė shkrime si: Pamflete, komunikata, proklamata dhe projektprograme, tė lėshuara nė periudhėn prej vitit 1988, 89 dhe nė vitet 90-ta, nė formulimin e tė cilave roli i tij ka qenė shumė i madh. Mbi tė gjitha, Behajdini me pėrkushtim ka punuar nė pėrsosjen e Programit dhe Statutit tė LPRK-sė nė frymėn e rrethanave tė kohės.Programi dhe dokumente tė LPRK-sėPuna e Behajdinit ėshėt sprovuar edhe nė prėgatitjen dhe organizimin e takimeve me rėndėsi tė veēantė pėr LPRK-nė, siē ishin takimet dhe mbledhjet parapėrgatitore, e nė veēanti Konferenca e dytė e Lėvizjes, mbajtur nė Prapashticė nė rrethinė tė Prishtinės, pastaj Mbledhja e Tretė e Pėrgjithshme e LPRK-sė qė mbahet nė tetor 1991 nė Ujėmirė tė Klinės dhe takimi konsultativqė mbahet nė Prill 1993, nė Kollare tė Kėrēovės, ku u pėrgatitėn materialet pėr Mbledhjen e Katėrt tė Pėrgjithshme tė LPRK-sė qė do tė mbahet nga 28-29 korrik 1993 nė Kodėr tė Trimave nė Prishtinė.

Behajdini nė mbledhjen e Ujėmirit, qė pėrfaqėsonte rrethin e Prizrenit, kėrkojė qė platformėn dhe strategjinė e luftės politike tė kėsaj organizate ta zėvendėsojė organizimi i armatosur, pėrkatėsisht tė pėrgatitet masa pėr njė luftė tė armatosur, qė e pret Kosovėn. Nė kėtė takim pos Behajdinit kanė marrė pjesė Ahmet Haxhia, Ramadan Avdiu, Xhavit Haziri, Ilaz Kadolli, Azem Syla etj .

Ndėrkaq nė prill tė vitit 1993 nė Kollare tė Kėrēovės, Behajdini si pjesėmarrės i mbledhjes konsultative, shprehu qėndrimin qė LPRK duhet pėrkrahur grupet e armatosura kundėr pushtuesve. Nė kėtė takim tė pranishėm ishin edhe Gafurr Elshani, Ali Ahmeti, Adnan Asllani, Hashim Thaēi, Adem Grabovci, Azem Syla, Bilall Sherifi, Halil Selimi , Hidajete Krasniqi etj.

Pra, siē vihet nė dukje roli i Behajdinit, si kuadėr i dėshmuar nė LPK, ėshtė dhe do tė mbetet historik.

Behajdini ka pas njė bashkėpunim tė mirė edhe me kolosin e ēėshtjes kombėtare shqiptare Mr.Ukshin Hotin. Ai kishte arritur tė krijonte njė lidhje tė fortė e tė natyrshme nė mes tė profesor Ukshinit dhe tė Lėvizjes. Behajdini do tė dėshmohet si njė veprimtarė me dinjitet tė madh, duke i sfiduar tronditjet e rėnda e tė dhimbshme qė i shkaktoheshin Lėvizjes, me rastin e rėnies sė shokėve Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, vdekja tragjike e Fadil Vatės, Prof. Xhemajli Berishės, Nesimi Elshanit etj. Kėto sprova tė rėnda, edhe pse do ja vėshtirėsojnė veprimtarinė Behajdinit, nuk do tė arijnė dot ta ndalin nė rrugėn e shejtė – nė rrugėn drejt lirisė.

***

Krahas veprimtarisė ilegale Behajdini do t“i pėrkushtohet edhe hulumtimeve kėrkimore e shkencore nė fushėn e studimeve sociologjike. Kėshtu nė vitin 1989 ai regjistroi studimet posdiplomike nė Fakultetin e shkencave politike nė Sarajevė. Atėbotė provimet i kreu nė afat rekord, por nuk pati mundėsi tė diplomojė pėr shkaqet qė pasojnė mė vonė: fillimi i luftės nė nė ish-Jugosllavi... Behajdini gjatė viteve tė 90-ta do tė arrijė tė merret edhe me punė kėrkimore tė familjes dhe ka pėrfunduar hulumtimin e vitit tė katėrt tė gjimnazit, ku ka hulumtuar dhe ndihmuar personalisht nxėnėsit.

Nė shkollėn ku edhe punonte ishte bartės i miniprojektit “Organizimi i debateve pėr trajnimin e fenomeneve sociopatologjike” me tė cilat pėrballen jo vetėm nxėnėsit, po edhe shkolla, familja dhe shoqėria nė tėrėsi. Pra, siē shihet mė lartė, Behajdini posedonte edhe aftėsi tė tilla qė i mundėsonin tė krijohej si njė personalitet i nivelit tė lartė intelektual, politik e shkencor.

***

Nė vazhdėn e aktiviteteve tė LPRK-sė Behajdini kontribut tė veēantė ka dhėnė edhe nė ruajtjen, strehimin dhe kalimin ilegal tė shokėve tė tij pėr nė Shqipėri. Ta zėmė nė janar tė vitit 1992, pas njė sulmi tė forcave policore e ushtarake serbe nė familjen e Jasharajve nė Prekaz tė Drenicės, pėrmes veprimtarėve tė LPRK-sė Rifat Jashari (vėllau i madh i Adem Jasharit) gjen strehim nė lagjen Tusus (tani lagjja e trimave) nė Prizren dhe pas disa ditėsh qėndrimi nė kėtė lagje, Baci Rifat, nėn pėrcjelljen e Behajdin Allaqit, Besnik Krasniqit dhe Shaip Budurit kalon nė trevėn e Vėrrinit, nėpėr fshatin Hoqė tė Qytetit dhe nė hymje tė fshatit Billushė (tani Kushtrim) i dorėzohet veprimtarit Sheradin Berisha, dhe prej kėtij fshati nėpėr mot tė acart tė asaj nate Baci Rifat kalon nė Zhur prej ku (nė orėt e para tė mėngjesit) me ndihmėn e veprimtarit Ismet Badallaj pėrfundimisht kalon nė Shqipėri. Kjo vijė e kalimit ilegal tė veprimtarėve tė shumtė pėr nė Shqipėri, gjatė viteve 1990-93 ka shėrbyer edhe si kanal pėr futjen e armatimit pėr anėtarėt e LPRK-sė dhe tė grupimeve tjera atdhetare, tė cilėt bėnin pėrgatitjet e para pėr rezistencė tė armatosur nė Kosovė.

Pas njė aktiviteti tė bujshėm atdhetare Behajdin Allaqi mė 1 gusht 1993 arrestohet nga UDB-a dhe mė 11 nėntor 1993 , nėn akuzėn pėr: ” Bashkim pėr veprimtari armiqėsore dhe rrezikim tė tėrėsisė teritoriale tė Jugosllavisė”, nė Gjyqin e Qarkut nė Prizren denohet me 2 vjet e tre muaj burg tė rėndė. Sė bashku me Behajdinin u burgosėn edhe Ilaz Kadolli, Hysen Gega, Binak Berisha dhe Shefki Muēaj. Behajdini burgun do ta vuaj nė Dubravė tė Istogut (tani Burim).

Pas lirimit nga burgu, Behajdini sėrish vazhdoi tė punoj nė gjimnazin e Prizrenit, deri nė qershor tė vitrit 1998.

Me formimin e celulave tė para tė UĒK-sė nė regjionin e Prizrenit, Behajdini do tė jap kontributin e tij nė forcimin dhe masovizimin e radhėt tė UĒK-sė. Disa herė merrė pjesė nė organizimin e aksioneve ushtarake nė fshatrat e Pėrdrinisė dhe planifikon rrjetin e bartjes sė armatimit pėrmes maleve tė Pashtrikut.

Nė fillim tė qershorit, sipas konsultimeve tė shokėve kontributi i tij ishte i nevojshėm nė vijat e frontit dhe pėr kėtė gjė ai shkon pėr t’u takuar me shokėt. Mė 11 qershor 1998, nga Shtabi i Drenocit, niset me disa pėrfaqėsues tė SHP tė UĒK-sė pėr nė selinė e SHP nė Drenicė. Dhe, nga data 11 qershor 1998, familjes Allaqi dhe shokėve tė Behajdinit do t“i mungoj jo vetėm informacioni por edhe vendi i rėnjes sė tij, do t“ķ mungoj jo vetėm vendi i rėnjes por edhe varri i tij dhe nė fund do t“i mungoj edhe dėshmori. Prej asaj ditė (11 qershor) nuk dihet mirėfilli se a ka arritur Behajdini nė SHP tė UĒK-sė, apo gjatė rrugės ėshtė pėrleshur me forcat pushtuese serbe!

Dėshmori i kombit Behajdin Allaqi ka lėnė njė mori krijimesh shkencore tė botuara dhe nė dorėshkrim nė fushėn e sociologjisė. Ai la pas vetes gruan Nazmijen, vajzėn Qėndresėn, dhe djemtė Qėndrimin dhe Ēlirimin.

Qershor, 2007 Kempten
www.pashtriku.org
Shkruan: Ramadan AVDIU, Prishtinė

(www.pashtriku.org – 25.06.2007 / 10:05)Pėr shkak tė gjendjes sė rėndė shėndetėsore pėr Fadil Vatėn ėshtė marrė vendim qė tė del jashtė vendit, tė shkojė nė Zvicėr pėr tu shėruar nė radhė tė parė. (Fadili vuante nga kanceri dhe si pasojė nga kjo sėmundje ka vdekur me 25 prill 1990 nė spitalin e Bazelit nė Zvicėr).

..............................................................
Shkruan: Abdullah ABDULLAHU, Vjenė

Mė kujtohet njė takim tė mbajtur nė Sallagrazhdė tė Therandės (Ish – Suharekės) nė shtėpinė e atdhetarit Hysen Gega ku merrnin pjesė: Iljaz Kadolli, Ibrahim Shala, Abdullah Abdullahu, Behajdin Allaqi, Ramadan Avdiu etj.,kur Behajdini me prirje tė njė Intelektuali tė mirfilltė trajtoi gjithanshėm dukurinė e veprimit tonė politik Legal dhe Ilegal nė tė njejtėn kohė .
Dhe, mungesa e tij ėshtė njė mister qė kėrkon zbardhje - zgjidhje !
............................................

Shkruan: Fazli VELIU

(02.07.2007 / 12:40)

***

Behajdini Vinte nė perėndim, merrte porositė, heshtur kthehej nė vendlindje dhe thellė shkonte atje ku vėrtet unė ndiqesha…

Shumė e nderuara familje e Behajdin Allaqit, tė nderuar bashkėveprimtarė, tė nderuara familje tė dėshmorėve, tė nderuar UĒK-istė tė gjithė hapsirės shqiptare.

Ju sjell pėrshėndetjet e vendlindjes ku qėndroi para meje vetė Behajdini dhe njėkohėsisht edhe organizimeve tona, tė subjektit tonė atje, nė viset tona arbėrore dhe tė udhėheqjes sonė dhe ju pėrgėzoj tė gjithėve sė bashku pėr kėtė Akademi Pėrkujtimore tė cilėn po e bėni me pėrkushtim pranė figurės sė ndritshme tė Behajdinit tonė tė pavdekshėm dhe qėndroni pranė familjes sė tij e cila ngadhėnjeu moralisht e fizikisht dhe iu bashkangjit radhės sė familjeve tė mėdha tė kombit me forcėn e tyre, me forcėn e saj dhe njėkohėsisht sė bashku me ju po ēan pėrpara pėr tė realizuar amanetin e bijave dhe bijėve tė kombit tonė.

Unė e kam vėshtirė tė flas pėr kėtė veprimtar sepse edhe siē e shihni ai ka qenė mė i ri dhe njėkohėsisht mė i guximshėm. Vinte nė perėndim, merrte porositė, heshtur kthehej nė vendlindje dhe thellė shkonte atje ku vėrtet unė ndiqesha dhe ndoshta do tė isha edhe ndryshe po qe se ai nuk e zėnte vendin tim dhe po qe se ai me shokėt e tij nuk shkonte pėr tė bėrė ēėshtjen e Atdheut nė tė gjithė hapėsirėn tonė shqiptare.

Behajdini me veprimtarinė e tij mund t“i ngjante vetė Jusuf Gėrvallės

Ju lumtė qė na erdhėt tė na e bėni tė gjallė kėtė dėshmor dhe i lumtė familjes qė doli ngadhnjyese pėr tė qenė pranė jush dhe pėr tė qenė ju tė gjithė ngadhnjyes pranė vargut tė madh tė familjeve tė kombit

..................................................


13-09-2009, 09:26 #5
Guri i Kuq


Guri i Kuq nuk ėshtė nė linjė i/e regjistruar
--------------------------------------------------------------------------------
Anėtarėsuar:10-08-2008Postime:1,374Faleminderit:30 falenderime nė 0 postime


"Nė fillim tė qershorit, sipas konsultimeve tė shokėve kontributi i tij ishte i nevojshėm nė vijat e frontit dhe pėr kėtė gjė ai shkon pėr t’u takuar me shokėt. Mė 11 qershor 1998, nga Shtabi i Drenocit, niset me disa pėrfaqėsues tė SHP tė UĒK-sė pėr nė selinė e SHP nė Drenicė. Dhe, nga data 11 qershor 1998, familjes Allaqi dhe shokėve tė Behajdinit do t“i mungoj jo vetėm informacioni por edhe vendi i rėnjes sė tij, do t“ķ mungoj jo vetėm vendi i rėnjes por edhe varri i tij dhe nė fund do t“i mungoj edhe dėshmori. Prej asaj ditė (11 qershor) nuk dihet mirėfilli se a ka arritur Behajdini nė SHP tė UĒK-sė, apo gjatė rrugės ėshtė pėrleshur me forcat pushtuese serbe!
---------
Nertili,
Qe te jesh objektiv ne kete histori te dhimbeshme per kete njeri,mungojne me ose pa dashje edhe disa fakte shume ,shume te rendesishme dhe domethense,jo vetem per fundin tragjik te Beajdinit,por edhe te shume beajdinave tjere.
E para,thua e B.H.,nga Shtabi i Drenocit,niset me disa perfaqesues te SHP te UCK-se per ne seline e SHP te UCK-se ne Drenice.
Logjikisht,pasi qe ishte me pjesetaret e Sh. te Drenocit,ai njeri ishte ne duar te sigurta,duke marre parasyshe edhe poziten e tij te larte ne LPK.Ku i leshoi toka..?
Nertil,kush ishin ata pjesetare te Shtabit te Drenocit,kane emra ata ose nofka,ku rane ata,kush ka konstatuar renien e tyre..?
E dyta,si ka mundesi qe te rikonstruohet historia e tij me kete lloj hamendesimi;"Prej asaj dite (11.qershor) nuk dihet mirfilli se a ka arritur Behajdini ne SHP te UCK-se,apo gjate rruges eshte perleshur me forcat pushtuese serbe!"
Nertil,keshtu nuk shkruhet historia.Si ka mundesi qe SHP i UCK-se, qe dinte gati gjithcka cka ndodhte ne Kosove dhe rreth saj ( me dhjetra komunikata te nenshkruara nga Jakup Krasniqi edhe per ngjarje shume ,shume me bizare),te mos dij per renien e ushtareve te vet nga nje shtab rajonal, dhe ate ne percjellje te njerit nga figurat kryesore te LPK-se ?

PS.Per kurgja tjeter,per familjen e brezat e ri, qe nje dite do ta marrin vesh te verteten,ajo duhet thene me kohe nga ju shoket e tij !
Kjo,sic e ke shkruar ti,jo vetem se nuk eshte e verteta,por fatkeqesisht ajo mjegullon edhe me shume fatin e keq te nje njeriu te humbur pa nam e nishan ne vorbullen e luftes.


http://www.forumishqiptar.com/threads/82661-Behajdin-Allaqi?p=1638582#post1638582
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Behadin Allaqi burgoset bashk me Shefki Muqen ??
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: