AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?   Mer 3 Déc - 18:25

http://www.diplomat.al/2012/02/27/operacioni-atlantik-cia-kunder-udbse/


Kadar Naftal Qehaja Duke marr parasysh kend e ka mesues papagallin Adem Adem Demaēi, edhe qendrimet e Albinit per komandata, edhe kunder Ibrahim Rugoves, eshte krejt normale qe ai eshte pjese e tyre. Shembull arrestimi i tij me 20 kamera e polici, ishte deshire te ia rrisnin namin per ta ngritur adhurimin ndaj tij, aq me keq, Ate e ngrisin nese bij n vet ti mbroj edhe nja 10 vite VV. Tmerr kuptohet

Kadar Naftal Qehaja Deklarat e Albinit nga burgu i serbise, jan dyshuese sepse kam pyetur burra te forte qe kan qen ne burgun serb me kan thene se e kemi sha edhe nenen tone
...............................................................................
Kujtim Kurti Kadar Naftal Qehaja...

Intervisten e Albinit nga burgu i Pozharevcit e ka organizuar gruja e UDB-shit Rrahman Morina,pra Nadja Morina.

Rrahman Morina ishte bashkpuntor i ngushte me baben e Fisnik Ismailit,pra Muharrem Ismailin,qe bashke kan shitur nderrmarrjen prodhuse Kosovodrvo me vlere 420.000 DM,dhe disa prej ketyre mjeteve ja kan ndertuar villen e Adem Demaqit ne Sarand.

Intervista e Albinit ishte e organizuar nga UDB-ja,me qellim te mashtrimit te opinionit kosovare,per ta paraqitur Albinin si hero....

Nadja Morina ka punuar per kryqin e kuq ne Beograd,dhe ka vizituar 8 here Albinin ne burgun e Pozheravcit.

Kur te vjen ketu Fisnik Ismaili ja publikoje dosjen TOP SECRET

Po presim....Kujtim Kurti Astrit Krasniqi te gjitha demostratat ne vitet 1968-1989 i ka organizuar UDB-ja.

Ajo njerzit e vet i ka futur ne mes te turmes apo ne fillim te protestes per ta frymzuar masen me parulla Koova Republik.

Keta njerz te UDB-se kurre nuk jane vrare apo torturuar,por gjithmone kan pasur imunitet,shumica prej tyre sot jane deputet ne kuvendin e Kosoves.

14 h · J’aime · 3

Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica,pse e vizitoj sherbimi intelegjent UDB Albin Kurtin 8 here ne burgun e Pozheravacit.

Pse gruaja e Rraman Morines e rralizoje intervisten e Albinit.

Kjo eshte tema qe po diskutojme,dhe jo fushata zgjedhore.

13 h · J’aime · 1
..
Sali Rexhaj Abdullah, nje dite ke thene se ke punua ne sigurim.
Ku, kur dhe ne cilin sigurim ke punua?

13 h · J’aime · 3
..
Kujtim Kurti Enver Bajraliu ne cilin vite ka punuar Abdullah Prapashtica per sigurimin e Serbis...!!

13 h · J’aime · 1
Abdullah Prapashtica Lexoni mirė ato qe thash, mos u merrni me intrigat e "qarshisė" se katundeve !

13 h · J’aime
..
Kujtim Kurti Drita Aliu...!!

13 h · J’aime
..Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica pergjigju pyetjeve te lutem,ne cilin vite ke punuar per sigurimin sekrete te Serbis..!!

13 h · J’aime · 1
Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica,ti kurrė ne jeten tende nuk ke qene ne LPK,asnje antare dikurshem i LPK nuk e deshmon pranin tende aty.

Deshmitar eshte edhe Enver Spahiu dhe Afrim Zeqiraj.

13 h · J’aime
Abdullah Prapashtica http://www.kosovapress.com/.../udb-a-dhe-lkj-a-i-kane.../

13 h · J’aime
Abdullah Prapashtica http://www.kosovapress.com/.../d-e-m-a-n-t-i-m-ndaj.../...

13 h · J’aime
Abdullah Prapashtica Abdullah Prapashtica KURRĖ nuk ka punua PĖR sigrimin e Serbisė, por vetėm KUNDR sigurimit te Serbisė. Per sigurimin e serbis kane punua dhe po punojn ata qe embrojn Koēi Xoxen!

13 h · Modifié · J’aime


Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica....

Intervisten e Albinit nga burgu i Pozharevcit e ka organizuar gruja e UDB-shit Rrahman Morina,pra Buba Morina-agjente e Sokolloviqit-ministrit te sigurimit te Serbis.

Rrahman Morina ishte bashkpuntor i ngushte me baben e Fisnik Ismailit,pra Muharrem Ismailin,qe bashke kan shitur nderrmarrjen prodhuse Kosovodrvo me vlere 420.000 DM,dhe disa prej ketyre mjeteve ja kan ndertuar villen e Adem Demaqit ne Sarand.

Intervista e Albinit ishte e organizuar nga UDB-ja,me qellim te mashtrimit te opinionit kosovare,per ta paraqitur Albinin si hero....
Buba Morina ka punuar per kryqin e kuq ne Beograd,dhe ka vizituar 8 here Albinin ne burgun e Pozheravcit.


Toni Gojani *Ky jarani ka punuar ,por ju po ja keni inati*.Se ky jarani i ka financuar videoklipet cullak te shumė rrospiave te Estradės..kushedi me qfarė kriteri,ndoshta me far kėmbimi hahahah..Hajn bre.Ska shtet se ky e kish hangėr burgun per keso keqperdorime.

Abdullah Prapashtica JU DHASH PERGJIGJET! LEXONI DHE MESONI TE VERTETEN! MESOHUNI ME U PAJTUA ME TE VERTETEN!
......................................................

Gezim Osmani;ju si kryetar i LPK

Kujtim Kurti Gezim Osmani,ju si kryetar i LPK per diaspor,ju lutem na argumentoni me fakte,kur ka qene antar i LPK dhe cila ka ishte detyra e Abdullah Prapashtica...!!

Mundesisht me fakte...

12 h · J’aime · 1
..
Enver Spahiu RUGETIMI DHE TRANSFORMIMI I HASHIM THAQIT NE NEOTITIST !!!
RUGETIMI I HASHIM THAQIT DHE TRANSFORMIMI I TIJ DERI NE NJE NEOTITIST GJTHASHTU ESHTE NJE TEME NE VETE SE CILES AKOMA NUK I KANE DHENE PERGJEGJE PUBLIKE AKTORET TE CILET KANE KONTRIBUAR NE NGRITJEN DHE ARRITJEN E QELLIMIT TE PUSHTIMIT TE MAJAVE ME TE LARTA NEPER TE CILAT AI ESHTE ZHVILLUAR SI FIGUR DHE LIDER I ARDHSHEM POLITIKE DERI NE DITET E SOTIT .
PYETJA ESHTE LOGJIKE DHE E THJESHTE . JANE TE RASTIT KETO PROCESE DHE ZHVILLIME POLITIKE APO TE PLANIFIKUARA ?
PARA SE TE PERGJIGJEMI NE DEBATE KA RENDESI TE JEPET EDHE NJE BIOGRAFI RENDORE SHUME E SHKURTER POLITIKE E TIJ
ESHTE ME RENDESI TE THEKSUAR TE NUMROHEN DISA LEVIZJE TE TIJ NEPER PARTI ,FORUME DHE ORGANIZIME POLITIKE TE CILAT NA E LEHTESOJNE ME MIRE TA KUPTOJME FIGUREN E TIJ BASHKE ME METAMORFOZEN NEPER TE CILEN ESHTE AI DUKE E KALUAR ME DESHIRE TE VETE !
1./NE ORGANIZIME STUDENTORE /NE UNIVERSITETIN E KOSOVES 2.NE FORUMIN RINOR TE LDK se 3 /. INKUADRIMI I TIJ NE LPK DUKE E PERFSHIRE EDHE UCK ne 4 . DREJTOR I DREJTORISE POLITIKE . 5 SHAURJA OFICIELE E LPK se NE PRIZREN DHE THEMELIMI I PDK se/ atehere me nje emer pak me ndryshe /
URDHERONI DHE JENI TE MIRESEARDHUR NE DEBAT ! POSAQERISHTE JANE TE DESHIRUAR ISH ANTARET E LPK se DHE TE ORGANIZIMEVE TJERA POLITIKE TE MARIN PJESE NE KOMENTIME !
ZGJEDHJA ESHTE JUAJA ,DESHIRA ESHTE E IMJA!

12 h · J’aime · 2

Kujtim Kurti Enver Spahiu kur ka qene Abdullahu ne LPK,dhe cila ishte detyra e tij aty...!!

12 h · J’aime

Kadar Naftal Qehaja Abdullah prapashticate thash nuk do te jep pergjigjie, sepse nuk ka, ai terhiqet se eshte dikush, nuk ka, prit prit por kurr nuk do te flas sepse nuk ka cl“ka te thote, ai del shan edhe ike, ka fitu shum me kete qendrim ne pune ne Prishtine, sepse njerzit e merrnin se ai din dicka ose eshte dikush

12 h · J’aime

Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica qe je agjent i SHIK dhe AKI kjo dihet publikisht....

Por qe ke qene antare i LPK kete nuk po del me argumentu asnje antare.

12 h · J’aime · 112 h · J’aime
..


Enver Spahiu KUJTIM levizja ilegale e ka per detyre dhe obligim te i sqaroj edhe shume detale dhe pjese te i sqaroj te cilat per mendimin tim jane akoma te dyshimta . Per pyetjen ne fjale nuk mundem me te thene asgje ngase une Avdullahun nuk e njof personalisht dhe kurre skam pas lidhje me te . Nuk e dij rolin e tij . Eshte teme dhe pyetje te ciles nuk kam te drejte te i theme asgje Mirepo nje kam te drejte edhe publikisht ta theme ;grupi apo shoket e tyre e kane per detyre ta spjegojne rolin e Raif Gashit ! Sipas asaj qe une jam informuar Raif Gashi ka qendruar ne Prishtine,tek shokete e Avdullahut si dhe ne rethine te Prizrenit dhe me vone ka kaluar ne Shqiperi . Familja e Raifit ka qene ne bashkepunim me Supin e Therandes dhe te Prizrenit . Per disa shoke eshte akoma enigmatike se si e ka kaluar kufrin Raif Gashi ne ate kohe dhe si ka dale nga ai rethimi ate nate ku edhe une kam qene aty prezent !Ne jemi burgos dhe torturuar deri ne masen e lakuriq veten ne breke ! Kesaj pyetje : Raifi disa here ika ike kesaj pyetje te cilen ja kane bere ata qe i dine dhe i kane perjetuar keto gjera ! Habia eshte pse po heshtin edhe te tjeret per kete pune ?

12 h · Je n’aime plus · 3
.
Kujtim Kurti Haxhi Kuēi kyēu ne debat te lutem,ti besoje ke hulumtuar me shume per UDB-shin Raif Gashi...!!

12 h · J’aime

Kujtim Kurti Faliminderit Enver Spahiu per keto informacion....

Nuk ka ku te ike tani Abdullah Prapashtica,te gjitha sekretet do ti publikojme ketu.


Enver Spahiu Ketu pergjegjesia shkon deri ne shtetin shqiptar dhe profiterat e Luftes ngase Raifi ka qene i rendesishem me Xhavit Halitin , Hashim Thaqin ,Azem Sylen etj dhe kompanin e tyre njerez te besuar gjate luftes . !!!!!!! KJo eshte vertete e quditshme apo jo ?


Kujtim Kurti Sali Rexhaj....keta lepuroshat e LPK po tuten me komentu kunder Abdullah Prapashtica,se e din shume mire se Abdullahu ju publikon sekretet tjera.....

Te dy palet po ruhen,se e kan mizen mbas kapuqit

11 h · J’aime · 1
..
Afrim Zeqiraj Kujtim Kurti pėr Avdulla Prapashticen vetem kam lexuar dikur ne " Zerin e Kosovės " qė ishte organ i LPK-sė dhe nuk jam une qe deshmoj pėr antarsim ose jo antarsim te ish antarve tė LPK-se edhe pse kamė emigru nė vitin 1987 . Dikur kamė shperndar ilegalisht edhe nė Gjermani " Zerin e Kosovės " dhe sa mbaj mend aty kam lexuar se Avdullah Prapashtices i ėshtė bėrė nje sulmė tinxar ta quaj atentat nga UDB-a jugo-sllave , por falė zhdervjelltsis ka arritur ti shpratallon dhe te krijohet aty ne koridor nje tollovi dhe UDB-shet kan marre iken . Tre vite me vone u formua LDK dhe ēdo gjė ndryshooj deri te riaktivizmi i LPK-se qe e formoj edhe UĒK-en . Aty me pelqej ai shkrimi qe kishte bėrė ky Avdullahu se LPK-ja e mundi UDB-en dhe e shpartalloj Jugo-sllavin fale edhe disa Patriotve qe ju kan futur per brenda strukturave te shtetit jug-sllave.Pasha Kosova Ku po flitet nganjeher Nga disa njerėz , qe UĒK ja paska rrjedhe Nga LPK ja po me Vjen me vjellė!!

10 h · Je n’aime plus · 2


Kujtim Kurti Si kuadro tė zgjedhur dhe me perspektivė tė propozuar nga SDB-ja e
Kosovės, ishin Abdullah Prapashtica dhe Sefer Seferaj. Qė tė dy kryen kurse
speciale pėr punė nė Shėrbimin e Sigurimit Sekret Diplomatik dhe vepronin
ne analet e zbulimit dhe kundėrzbulimit nė qarqet e emigracionit shqiptar
dhe ndaj CIA-s nė nivelin e SDB-sė Federative Jugosllave. Sefer Seferaj
ndėrkohė u emėrua diplomat nė Amerikė, ndėrsa Prapashtica mbeti nė
Beograd, qė mė vonė tė “ikė” nė Perėndim. Teksa qėndronte nė Amerikė,
Seferaj kaloi nė Kanada, ku kėrkoi azil politik me motivacionin, se ėshtė
“oficer i Sigurimit Shqiptar”!.
Me kėsi farė stili propozoheshin, pėrkatėsisht manipulohej me kuadrot
shqiptarė, siē ishte shembulli i viteve 1970-‘71, kur nga SDB-ja ishim tė
propozuar unė, Nafi Ēegrani, Neset Emini nga “Flaka e Vėllazėrimit” dhe
Menduh Ajdini nga TV Shkup, si oficer rezervė i pėrkrahur edhe nga KOS-i
Njėri prej nesh duhej tė shkonte si atashe pėr Shtypin, nė ambasadėn
jugosllave nė Tiranė, mirėpo, sipas formacionit tė Shėrbimit Sekret dhe
Diplomatik Jugosllav, arriti direktiva nga Fadil Hoxha dhe Mehmet Shoshi,
tė cilėt pėr atashe shtypi ne Tiranė kishin caktuar njė shqiptar tjetėr nga
Kosova, gjegjėsisht Shaban Hisenin.Toni Gojani Dushan Mugoshėn e ka vra kusheriri im.Atė qe i ka pėgllatė shqiptarėt sa ishte ne sherbimin operacional te OZN/s.Te tjerėt ja kan qu gratė ne shtrat.

13 h · Modifié · J’aime · 1
..
Abdullah Prapashtica Ketu po zhvillohet propaganda e porositur serbe kunder bojkotimeve te prodhimeve serbe qe i ka organizua LVV!!

13 h · J’aime · 2

Kujtim Kurti Ismet Avdyli Abdullahut i ka hi tuta ne palce,nuk po guxon me fol,se ju dolen intrigat ne ledine....

Ky e shan LDK vetem qe ti humb gjurmet e bashkpunimit me UDB e Rrahman morines,prandaj kur ja kritikoje VV ka frigen e vet se i zbulohen gjurmet....

7 h · J’aime · 2

Burhan Klaiqi Pajazitti Une nuk e di se kush e ka formuar LVV por sipas veprimeve te mehereshme te LVV Kjo levizje me veprimete e veta i ngjante nje tempometri te PDK dhe nese kjo levizje eshte formuar nga PDK ateher besoj se kumbar duhet te jet Adem Demaqi


Kujtim Kurti Burhan Klaiqi Pajazitti

Abdullah Prapashtica....

Intervisten e Albinit nga burgu i Pozharevcit e ka organizuar gruja e UDB-shit Rrahman Morina,pra Buba Morina-agjente e Sokolloviqit-ministrit te sigurimit te Serbis.

Rrahman Morina ishte bashkpuntor i ngushte me baben e Fisnik Ismailit,pra Muharrem Ismailin,qe bashke kan shitur nderrmarrjen prodhuse Kosovodrvo me vlere 420.000 DM,dhe disa prej ketyre mjeteve ja kan ndertuar villen e Adem Demaqit ne Sarand.

Intervista e Albinit ishte e organizuar nga UDB-ja,me qellim te mashtrimit te opinionit kosovare,per ta paraqitur Albinin si hero....
Buba Morina ka punuar per kryqin e kuq ne Beograd,dhe ka vizituar 8 here Albinin ne burgun e Pozheravcit.


Abdullah Prapashtica UNĖ JU DHASHĖ MUNDĖSINĖ TĖ GJITHĖ LEXUESVE QĖ TI LEXOJN PERGJIGJET E MIJA! POR, KY ZOTĖRIA PO FSHINĖ PERGJIGJET E MIJA QELLIMISHT! KJO CENSUR STALINISTE VJEN NGA SHKOLLA SERBE! ĒDO GJE QE MUNDET ME E DEMTUA SERBINĖ KY E FSHINĖ! NUK KA DYSHIM SE KUJTIM KURTI ESHTE VETEM DUKE SIMULUA SE ESHTE PSIKOPAT, PER TE LANE PERSHTYPJE SE ESHTE I PA PERGJEGJSHEM PARA LIGJIT E PARA KANUNIT! NE REALITET AI KETE E BENE ME VETEDIJE TE PLOTE M E I SHERBYE ATYRE QE JU KA SHERBYE EDHE KOĒO XOXE, PRANDAJ NUK ESHTE ĒUDI QE NJE DITE ME DIELL TE PERFUNDON SI AI! PER ARSYE SE PO FSHIN POSTIMET E MIA UNE ME NUK DO TE MARR PJESE NE DEBAT !

3 h · Modifié · J’aime · 1
Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica,asnje koment qe e ki shkruar per temen ne fjale nuk ta kam larguar.

Pra mos rrej se nuk po te beson askush.

Ti pergjigju ne pytjen qe ta parashtrova disa here...

Kur ke qene ne LPK,dhe cilat detyra i ke pasur ne LPK...!!

Kujtim Kurti Sali Rexhaj,Xhevat Rexhaj,Beni Meli Kuci,Astrit Krasniqi,Toni Gojani,Ismet Avdyli,Kadar Naftal Qehaja,Enver Spahiu,Haxhi Kuēi.......lexoni FAKTET.......
Si kuadro tė zgjedhur dhe me perspektivė tė propozuar nga SDB-ja e
Kosovės, ishin Abdullah Prapashtica dhe Sefer Seferaj. Qė tė dy kryen kurse
speciale pėr punė nė Shėrbimin e Sigurimit Sekret Diplomatik dhe vepronin
ne analet e zbulimit dhe kundėrzbulimit nė qarqet e emigracionit shqiptar
dhe ndaj CIA-s nė nivelin e SDB-sė Federative Jugosllave. Sefer Seferaj
ndėrkohė u emėrua diplomat nė Amerikė, ndėrsa Prapashtica mbeti nė
Beograd, qė mė vonė tė “ikė” nė Perėndim. Teksa qėndronte nė Amerikė,
Seferaj kaloi nė Kanada, ku kėrkoi azil politik me motivacionin, se ėshtė
“oficer i Sigurimit Shqiptar”!.
Me kėsi farė stili propozoheshin, pėrkatėsisht manipulohej me kuadrot
shqiptarė, siē ishte shembulli i viteve 1970-‘71, kur nga SDB-ja ishim tė
propozuar unė, Nafi Ēegrani, Neset Emini nga “Flaka e Vėllazėrimit” dhe
Menduh Ajdini nga TV Shkup, si oficer rezervė i pėrkrahur edhe nga KOS-i
Njėri prej nesh duhej tė shkonte si atashe pėr Shtypin, nė ambasadėn
jugosllave nė Tiranė, mirėpo, sipas formacionit tė Shėrbimit Sekret dhe
Diplomatik Jugosllav, arriti direktiva nga Fadil Hoxha dhe Mehmet Shoshi,
tė cilėt pėr atashe shtypi ne Tiranė kishin caktuar njė shqiptar tjetėr nga
Kosova, gjegjėsisht Shaban Hisenin.
* * *
Nėse merret tė shkruhet se si janė realizuar plani sekret dhe operacioni
“Lidhja e Teheranit” apo “Lidhja e Stambollit”, dhe si janė zhvilluar duelet e
agjentit “Montana” me Shėrbimet Sekrete Anglo-Amerikane, me siguri se
do tė nevojiteshin qindra e qindra faqe libri. UDB-ja, strikt, operacionet e
veta sekrete i zhvillonte dhe realizonte me metodat dhe stil tė KGB-sė,
shabllone kėto mė tė cilat vepronte edhe Sigurimi i Shqiprisė. Prandaj, nė
kasafortat e hekurta tė kėtyre shėrbimeve sekrete, edhe sot e kėsaj ditė
rrinė tė kyēura dy kategori dosjesh: ato tė bashkėpunėtorėve, spiunėve,
kodoshėve e agjentėve dhe dosjet e atyre qė ishin tė pėrndjekur. Kemi
qindra shembuj tė njerėzve tė cilėt kanė qenė tė pėrndjekur e janė bėrė
viktimė dhe kanė mbaruar tragjikisht nėpėr burgje. Kėshtu, pėr shembull,
Ismail “Rrobaqepėsi” nga Tetova vuajti nė burgjet e UDB-sė, por nuk arritėn
ta thyejnė dinjitetin e tij, pėr ta kurdisur si vegėl kundėr “Grupit 5” dhe
Mehmet Gegės etj. Ose, nė UDB-nė e Gostivarit, qė zhvillonte veprimtari
tė errėt antishqiptare dhe operacione tė veēanta nė planin e zbulimit e
kundėrzbulimit ndaj Shqipėrisė, nė kohėn para dhe pas Informbyrosė.
Mjerisht, ishin angazhuar dhe rekrutuar grupe tė tėra agjentėsh e
bashkėpunėtorėsh, tė cilėt “hidheshin” nėpėr malet e Sharrit andej kufirit
dhe vendoseshin nė fshatin Qajė, pėrkatėsisht nė thellėsi tė maleve tė Opojės
dhe Kuksit, tė Lumės dhe Mirditės, me anėt e Maqedonisė dhe Kosovės.
Nė anėn tjetėr, kėndej kufirit, nė mes tė “grupeve” tė ndryshme qytetare
dhe “elitės” shqiptare, disa prej tė cilėve kishin kryer edhe shkolla fetare,
UDB-ja fuste intriga e grindje, shkaktonte konflikte dhe nxiste, e pastaj
bėnte analiza dhe plane qė ndėrkohė t’i “digjte” si “agjentė”, e disa t’i
“favorizonte” si kuadro me perspektivė.
Nė kėtė kontekst, nuk mund tė lemė pa pėrmendur rastin e Sali Lisit,
punėn agjenturore tė “Lidhjes dibrane”, qė shpie deri te Ejup Qullafku dhe
Stafė Lleshi, Hashim Toplicėn, njeri pak i shkolluar por inteligjent nga natyra,
tė cilin OZN-ja dhe UDB-ja e kishin angazhuar nėn vėzhgimin e “Majerit”
pėr punė agjenturore dhe spiunazh, kundėr Shqipėrisė, qė mė nė fund ta
komprometojnė te Sigurimi, i cili e burgos dhe e dėnon me burgim disa
dekadash. Ndėrkohė, kur u likuidua grupi i Azir Tenovės dhe Qail Ēegranit
nė brigjet e lumit Mosdaēa tė Negotinės, UDB-ja lanēon “mikun” e Hashim
Toplicės dhe Bajram Dobėrdollit, agjentin sekret, “Majerin”, i cili ato vite
gjendej i dėnuar dhe vuante nė burgun e Idrizoves. Rastet e “Markut,, ,,
Korabit”, “Sedekut”, “Shahinit”, “Shabanit” etj., kėrkojnė shpjegime mė tė
hollėsishme. Disa prej tyre vepruan nė fushėn e kundėrzbulimit edhe si
agjentė tė dyfishtė (dopio rol).
Me tė njėjtin stil dhe metodė merrej edhe Sigurimi i Tiranės, duke i
trajtuar si ,,armik tė popullit,, “tė rrezikshėm”, “agjentė jugosllavė” shumė
njerėz tė pafajshėm ,e tė cilėt nga terrori jugosllav ishin arratis nė Shqipėri.
Kaptina tė veēanta mund tė shkruhen edhe pėr fatin tragjik tė Bajram
Dobėrdollit, Murteza Bajraktarit, Alisan Ēakos, Bektesh Pozharanit, Izmit
Ravenit, Zuhdi Kajnakut, Ahmet Perės, Abdylazis Taravarit, Mehdi
Bajraktarit Qamil Kasamit, Olloman Selės,Lutfi Dautit dhe shumė tė tjerėve,
tė cilėt ran pre e intrigave qė kurdiste UDB-a dhe dezinformonte Sigurimin e Shqipris.

1 h · J’aime
..

Haxhi Kuēi Afrim Zeqiraj;ku dhe kur LPK e shpartalloi UDBEN,apo mos e keni pase fjalen keta qe ishin te lidhur me UDBEN.LPK istat sa i njoh disa vete edhe gjate luftes i kam pare me syt e mi duke bere dafranga neper shitoret e tyre qe i kishin dhe neper gazeta shkruanin kinse keta pisa kane qen neper fronte te prapanicave.Ata qe heshtin, jane frigacaka .Heshtaret jane ma kriminela se terroristat,sepse heshtja e mbrone krimin.Me Bedri Islamin edhe une kam bere shume biseda....Genjen e mbeshtjell qe as satani nuk e merr vesh.

1 h · J’aime
Haxhi Kuēi Per bese Kujtim nga ju po e ndegjoje se Avdullah Prapashtica paska qen udbash qe e paska krijue VV.

1 h · J’aime
..
Kujtim Kurti Haxhi Kuēi.....lexo FAKTE...... Si kuadro tė zgjedhur dhe me perspektivė tė propozuar nga SDB-ja e
Kosovės, ishin Abdullah Prapashtica dhe Sefer Seferaj. Qė tė dy kryen kurse
speciale pėr punė nė Shėrbimin e Sigurimit Sekret Diplomatik dhe vepronin
ne analet e zbulimit dhe kundėrzbulimit nė qarqet e emigracionit shqiptar
dhe ndaj CIA-s nė nivelin e SDB-sė Federative Jugosllave. Sefer Seferaj
ndėrkohė u emėrua diplomat nė Amerikė, ndėrsa Prapashtica mbeti nė
Beograd, qė mė vonė tė “ikė” nė Perėndim. Teksa qėndronte nė Amerikė,
Seferaj kaloi nė Kanada, ku kėrkoi azil politik me motivacionin, se ėshtė
“oficer i Sigurimit Shqiptar”!.
Me kėsi farė stili propozoheshin, pėrkatėsisht manipulohej me kuadrot
shqiptarė, siē ishte shembulli i viteve 1970-‘71, kur nga SDB-ja ishim tė
propozuar unė, Nafi Ēegrani, Neset Emini nga “Flaka e Vėllazėrimit” dhe
Menduh Ajdini nga TV Shkup, si oficer rezervė i pėrkrahur edhe nga KOS-i
Njėri prej nesh duhej tė shkonte si atashe pėr Shtypin, nė ambasadėn
jugosllave nė Tiranė, mirėpo, sipas formacionit tė Shėrbimit Sekret dhe
Diplomatik Jugosllav, arriti direktiva nga Fadil Hoxha dhe Mehmet Shoshi,
tė cilėt pėr atashe shtypi ne Tiranė kishin caktuar njė shqiptar tjetėr nga
Kosova, gjegjėsisht Shaban Hisenin.
Derničre édition par Perparimi le Jeu 4 Déc - 10:13, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?   Jeu 4 Déc - 9:15Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica

Edhe njehere kerkoj publikishte te sqaohet rasti i Raif Gashi! ! Ne te njeten kohe mundesishte te na informoj Avdullahu per Raifin dhe qendrimi i tij ne Prishtine tek Skenderi ne Breg te Diellit /shoke I Avdullah Prapashtices/ dhe tek Arif Hoxha ne Randobrav te Prizrenit . Dyshimi im eshte ;ne cilen menyre dhe si e ka kaluar kufirin Kosove Shqiperi RaifI ne ate kohe ? Ilegalisht apo ne percjellje te dikujt tjeter ? Dyshimet jane te medha ,duke filluar nga fvellau i tij i lidhur me dy SPB e te e asak kohe njera ne Therand dhe tjetra ne Prizren ! Siq kam thene edhe me larte Raifi vete kurre nuk ka shprehe gatishmeeri te i sqaroj keto detalje te vetat . Sipas disa bisedave te cilat une e i kam pas tanime koheve te fundit nje pjese te shokeve te cilet kane vepruar ne ate kohe e thone te njeten gje ,ai ju ike ballafaqimeve dhe takimeve me te gjithe Me duhet ta them ,te njeten gje e ka bere edhe me mua ne Tirane ! Me tha te therase pasdite ne telefon ! Sot e asaj dite nuk e kam takuar me Raif Gashin !

5 h · J’aime
..

Kujtim Kurti Abdullah Prapashtica...lexo dhe kupto kush je ne prapaskene...

Si kuadro tė zgjedhur dhe me perspektivė tė propozuar nga SDB-ja e
Kosovės, ishin Abdullah Prapashtica dhe Sefer Seferaj. Qė tė dy kryen kurse
speciale pėr punė nė Shėrbimin e Sigurimit Sekret Diplomatik dhe vepronin
ne analet e zbulimit dhe kundėrzbulimit nė qarqet e emigracionit shqiptar
dhe ndaj CIA-s nė nivelin e SDB-sė Federative Jugosllave. Sefer Seferaj
ndėrkohė u emėrua diplomat nė Amerikė, ndėrsa Prapashtica mbeti nė
Beograd, qė mė vonė tė “ikė” nė Perėndim. Teksa qėndronte nė Amerikė,
Seferaj kaloi nė Kanada, ku kėrkoi azil politik me motivacionin, se ėshtė
“oficer i Sigurimit Shqiptar”!.
Me kėsi farė stili propozoheshin, pėrkatėsisht manipulohej me kuadrot
shqiptarė, siē ishte shembulli i viteve 1970-‘71, kur nga SDB-ja ishim tė
propozuar unė, Nafi Ēegrani, Neset Emini nga “Flaka e Vėllazėrimit” dhe
Menduh Ajdini nga TV Shkup, si oficer rezervė i pėrkrahur edhe nga KOS-i
Njėri prej nesh duhej tė shkonte si atashe pėr Shtypin, nė ambasadėn
jugosllave nė Tiranė, mirėpo, sipas formacionit tė Shėrbimit Sekret dhe
Diplomatik Jugosllav, arriti direktiva nga Fadil Hoxha dhe Mehmet Shoshi,
tė cilėt pėr atashe shtypi ne Tiranė kishin caktuar njė shqiptar tjetėr nga
Kosova, gjegjėsisht Shaban Hisenin.

5 h · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?   Jeu 4 Déc - 9:36


4 h · J’aime · 1
Kujtim Kurti Enver Spahiu...!!

4 h · J’aime
..Enver Spahiu Haxhi Kuēime duhet ta beje nje permiqesim gabimi tendin . Raif Gollopeni --- Gashi eshte nga fshati ish Doberdelan ...-Suhareke . Mbiemrin e ka ndryshue ne Shqiperi nga Gollopeni ne Gashi . Raifi dhe Gafurri edhe sot bejne bisnise te perbashketa sipas asaj qe une jam i informuar . Gafurri eshte autori i perpilimit te librit te pare te botuar per UCK ne , RAIF GASHI ka qene ne kohen e luftes njeri nder me te besuarit me Xhavit Halitin , Hashim Thaqin etj si i besuar i nomenklatures se politike te LPK se dhe Drejtorise Politike te UCK s nga shteti shqiptar . Ne keohen une kur po flas ne vitet 1983 Raif Gollopeni alias Gashi ka dale nga nje rrethim i hekurt i policise se Suhrekes ne Recan ku ate nate kam qene edhe une bashke me te ne nje konak /shtepi / :kete baze e ka zbuluar vellau i Raifit ,Islami informator i Nexhat Fondes se Peqanit ish police ne Therand Une besoj se Nexhat Fonden e njofin krejte Theranda me rrethine Ne ora 20 ja kane mberri policia dhe na kane arestuar . Ne Prizren ne SPB Vesel Krasniqi Daut Morina dhe Astrit Koshi dinin edhe per pasulin qe e kishim ngrene per darke me buke te misrit ! Tani pyetja eshte ; cka eshte puna e Raifit ne kete mes dhe si ka dale nga ky rrethim ai dhe si ka kaluar kufirin Kosove Shqiperi ? Nje kohe te caktuar Raifi eshte strehuar ne Prishtine afer shtepise se Bajram Bytyqit ish drejtor i Ballkanit te Suharekes . Me vone ne ate shtepi ku eshte strehuar Raifi policia ka shkua per te bastisur ,. Per strehimin e Raifit ne Prishtine e kam pyetur edhe Avdullah Abdullah Prapashtica por edhe ky po hesht me arsyetimin se kjo "pune ka qene shume heret "dhe me nuk eshte interesante dhe aktuale !

4 h · J’aime · 1
..


Haxhi Kuēi Atehere une e paskan marr gabimisht kte Raif Gollopenin.Nersa Refki Gollopenin e njohe,por aq shume jo,eshte i urt por lavrone si urithi.Kurse Nexhat Fonden ish polic ne Suhareke e njoh,sepse me kane rrethue ne vitin 1981 kur nje polic tjeter e kishte nxen nje sternip te babes tim nga Gajraku;Shefket Gajrakun dhe mu lute qe ti themi bashk ish policit Muhamet liges qe tja shlyn denimin me te mire,por ky qen polic ma ngjiti per kmishe dhe me solli dhe ma shkyu kmishen te stacioni i autobusave.Atehere e kam grushtue ku eshte shtri per asfallit.E kam marr kerrin dhe ju kam drejtue ketij qe ta shkeli,por gjere sa i jam afrue ka ik ne drejtim te vorrezave serbe neper tela xhemba.Jam kethye mbrapa dhe kam shkue gjere te hoteli kristal dhe e kam parkue kerrin dhe mbas ndertesave kam shkue ne stacion se e dijsha qe kan me me ardhe ne shtepi.Akcionin e kishin marr disa kerre te policise dhe une hyra brenda te Komandiri Gegaj dhe ja tregova si ka qen puna mes meje dhe atij.Por per fat timin nje fshatar nga Samadrazha Hasan emrin e kishte qe banon afer Sejdi Elshanit mjekut ,hyri brenda dhe ju drejtue Geges;Shok komandir,ēka i ka ba ai polici ketij djaloshit po te me kishte bere mua pa e vra nuk e kisha lane.Qe bre burr ja bana Geges qe nuk jam ka ju genjeje.Shko ma bani jeni te lire dhe mire ja keni ba.Nese te nxejne tregoju se ke qen te une.Kam shkue te kerri dhe ishin duke ja shkulur tabelat ku i shkyn copa ,copa ju afrova dhe ju thash;Pse po ma shkatrroni kerrin?Nexhat Fondaj,me ka kcye dhe mi ka qite prangat duke me shajte ne nane e ne ēka jo,kurse Muhamet Liga edhe ai donte te me meshonte,por ju tregova qe mos gabo te me meshoni se nuk jam fajtor,por ky ja ka nis me mua i pari mu grushtue pa i pasur borgje dhe tregova se ju kam lajmrue komandirit ,por prape nuk me pyesnin duke me meshue me palica gjere ne polici.Kur me kan futur ne polici,Gega ju tha;Mos gaboni me prek,ndersa qe me ka ndihmue ma se shumti ka qen nje polic nga Reqani ,Rama,dhe e ka nxjerr revolen dhe ju ka kercnue,banet e preket pa ju vra nuk kam me lane,dhe me tha i lire je mundeni me shkue ne shtepi.Sa per kete Raif Gollopenin nuk di ma teper,por pa qen i lidhur me serb,nuk ka pasur mundesi me shkue as ne shqiperi e as me thye kordonin e policise ne Reqan.Nje ta dini se as shpiuni as tradhetari nuk e pranone vepren e vete qe ka bashkpunue me pushtetin okupues.Avdullah Prapashtica ,nuk e tregone bashkpunimin e tij,se me tregue dalin edhe shume te tjere,per kete ju thote se nuk eshte aktuale.Ka mundesi qe edhe Bajram Bytyqi ta kete strehue.Edhe Uke Bytyqi kur une ne vitin 1978 pata konkurue ne OBI,Uka ishte sekretar i partise komuniste ne kete organizate punuese.Ne refuzim me pate shkrue;Haxhi Latif Kuēi nuk i plotsone kushtet moralo politike per vendin e punes ne fjale,sepse eshte persone i papershtatshem moralo politike.Ne kohen e titos isha i pa parshtatshem qe te punsohem ,por edhe ne lufte isha i papershtatshem moralo politike.Kurse Uke Bytyqi po se ka qen kryetar dhe sekretar i partise komuniste.Qasi ishte ne lufte edhe Fatmir Lima pa dallim nga Uke Bytyqi.Te gjithe shpiunat e serbise na kishin ne dore ne kohen e jugosllavise,ne lufte,edhe tani, duke u nisur qe nga ata polic ,gjygjetar e drejtora te njejt,apo kupilat e tyre i kemi neper qeverine e Kosoves dhe ne te gjitha trojet tona.Vetem ēka di e ēka kam perjetue e them me plote pergjegjesi,dhe jam ne gjendje edhe para Perendise ta them ,vetem te verteten.

36 min · J’aime · 1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Qeveritareve tė Kosovės:   Jeu 19 Fév - 10:09

Qeveritareve tė Kosovės:

Ju qeveritar ua vazhduat tradhetine e Enver Hoxhes dhe Fadil Hoxhes aty ku ata mbeten,ne nje rruge te pa kryere.
Ju qeveritar te Kosoves jeni shkaktarėt kryesor tė tragjedisė kombėtare nė ato pjesė tė trojeve shqiptare. Ju e kuptoni vetėm gjuhen e forcėn,dhe genjeshtren e poshter. Ju dhelperake tė korruptuar tė tipit Enveriste..Ju jeni ata qe ne vend te tradhetise na shitni sllogane te llojeve ma te poshterta kinse na ēliruat nga liria.

Krimi i organizuar ėshtė njė term qė pėrdoret nė njė aktivitet tė themeluar kriminal .Ku me kalimin e kohės, me role tė qartėsuara ,si synim perfitime materiale ose marrjes sė pushtetit nė shoqėri.

Ju qeveritar nuk i burgosni shoferėt kontrabandist tė autobusėve ,sepse ju personalishte jeni ne lidhje me keto agjenci turistike. Ėshtė e papranueshme qė kriminelėt tė cilėt paraqesin kėrcėnim fatal pėr Kosovėn dhe interesat gjithė-shqiptare tė jenė nė gjendje tė ecin lirisht rreth e pėrqark trojeve tona.

Dėshira e qenjeve te gjalla,eshte nje deshire duke fillue qe na qenja njerezore e gjere tek ajo shtazore. Por, liria kthehet nė njė ēėshtje problematike, sepse, liria eshte e kufizuar e ēdo individit.Dhe e bėn tė pamundur jetesėn e popullit shqiptar. Kur jeni te lirė ,ju beni ēka deshironi,dhe jeni te lirė t’u vjedhni tė tjerėve lirinė .
Juve nuk u interesojne problemet e popullit,pos si ta siguroni jeten e juaj luksuze.
Ju me qellim ja keni prue kete gjendje te mejrimit ketij popullit te juaj qe ta lesoje atdheun.
Ju o tipat pa ndjenja shqiptare,e genjeni popullin kinse tri luftera ēlirimtare i fituat,duke ja nis luften ēlirimtare nga nacizmi,greku,dhe se fundi nga serbia.Po more katila,more tradhetar ēfare ēlirimi na flisni,kur ne ēdo lufte e tradhetuat kombin shqiptar,dhe ende nuk jeni te ngopur.Ju o katola tradhetine e juaj na shitni per ēlirim,zoti ju vrafte,e pushka ju kapte ne koken e qelbosur.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?   Mar 20 Juin - 9:05

Afer 1 Miljon Vite burg..Mbi 7 mije njerez nuk kan akoma nje varr .mijra te tjere u vrane ..varen ne litare u burgosen e u internuan ..gjithe Elita e Kombit u eliminua . Kriminelet e kuq qe bene gjenocid ne Shqipėri nuk ju hyri gjemb ne kembe edhe sot e kesaj dite bejne karshillik..Nuk ka akoma perfaqesim te denje ne politike nga ata qe sakrifikuan gjithcka per Shqiperine..27 vjet dhe akoma komunistet perkrahin njeri tjetrin duke perdorur nje politikė te rafinuar kunder kesaj shtrese qe un do ti quaja Fisniket e Kombit ..A nuk mendoni qe duhet tju themi Boll..Ne jemi shume dhe kemi aftesite te marrim ne dore Fatet Tona ..Shqipėria 
ka nevoje per Ne ..


Shiquar historikisht,shqiptaret me te madhe u masakruan ne emer te luftes ēlirimtare.
Jo vetem kaq,por pos na masakruan,na debuan nere sy te ēlirimtareve,kesaj i bjen se ēlirimtaret po bashkpunojne me armiq,apo miqt e tyre.
Kurse gjate debimit me mijera femra shqiptare u dhunuan pa i mbrojtur ēlirimtaret e zi.
Ndegjoni mire se ēfare dallaveresh na mashtrojne mendjen tone?;
Na  betohen para flamurit e para nesh,kinse luften po e nisin per me na  ēlirue  e bashkue me nanen shqipni?Por,ne vend te ketyre slloganeve ,popullin e mashtruan duke e riroberue,masakrue,debue nga atdheu e dhunue me rend secilen femer shqiptare.
Ma e keqja qendron tek ne se keta tradhetar ne emer te nacionalizmit na shiten ēlirimtar dhe secili qe bene e ua tregon marrinat e ketyre i vrajne,ose i nxisin te bejne vetvrasje.Po mire e kan se  ne ne vend qe tju  ladrojm nanen ketyre bejm vetvrasje,pastaj disa servila bukesemitash si te na ndogjojne shkojne me vrape e ju marrin myzhde se filan fisteku po tregone per juve ngjarjet e juaja te poshterta.
Per me marr ne dore ne fatin e ardhmerise se kombit tone,na duhet ti bashkojm forcat tona mes vedi,duke mos lejue qe te na hyjne brenda ne qerdhe kjo fare e poshter.Pos kesaj na duhen individet qe te bajn aleat ,pamarr parasysh a eshte serbia,amerika,rusia kina apo dreqi mallkuar.Keta shtete nuk jane armiqet tane,por armiqet tane jane enveristat.


Si popull jemi shume,por atdhetar ka shume pakes.Edhe keta tradhetar ne fillim ishin te paketet,por u shumuan me kohen,si shkak i joni qe kurr nuk ju hakmorrem per tradhti.Tradhetaret mbijetuan,duke bere aleat si serbine,rusin,anglin ,ameriken,kinen e dreqin e sames.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kadar Naftal Qehaja;Kush dhe pse e burgosen Albin Kurtin?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: