AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Azem Vllasi Ali Vllasi,dhe vllasjanet

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Azem Vllasi Ali Vllasi,dhe vllasjanet   Jeu 4 Déc - 10:22

VLLASĖT DHE E VĖRTETA RRETH TYRE

http://www.zhurnal.mk/mobile/read/?id=14311953103


Nga Xhafer LECI

Shumė herė mė ka rėnė tė lexoj shkrime nga mė tė ndryshmet dhe thuajse tė gjitha nė kontekstin negativ, pėr Azem Vllasin e tjerė.
Nuk dua tė flas pėr historinė e vllasėve, as tė mbroj e as tė kritikoj vllasėt, por dėshiroj tė shkruaj vetėm pak, pėr aq sa kam njohuri pėr hir tė sė vėrtetės.
Nuk dua tė flas pėr gabimet politike tė bėra nga Azem Vllasi, tė paktėn, disa deklarime qortuese pėr demonstratat e viteve tė 80-a, por edhe gjatė funksioneve tė tij politike nė ish-Jugosllavi. Sepse ato dihen publikisht, bile ėshtė thėnė e shkruar edhe mė shumė se sa qė ka tė vėrteta. Por nuk ėshtė thėnė asgjė nė kontkestin pozitiv, sepse kishte ēka thuhej, e kjo ėshtė e papranueshme.
Jam lindur e rritur nė Gmicė tė Kamenicės, nė moshėn 21 vjeēare nė vitin 1969 kam emigruar, edhe sot jetoj nė Gjermani. Jo vetėm unė por as njė antarė i familjes time tė ngushtė nuk kemi qenė antarė tė LKJ, pėr kundrazi kemi qenė me bindje antikomuniste...As njė antar i familjes tonė tė ngusht nuk ka qenė i punėsuar nė kohen e Jugosllavisė Titoiste…
Nė vitin 1912, nga forcat serbo ēetnike, janė masakruar 12 antarė tė familjes Vllasi dhe 3 musafirė, tė cilėt kishin qenė atėherė nė familjen Vllasi. Flitet se pėr kėtė kanė pasuar hakmarrjet kundėr vrasėve serbė, por unė nuk e di mirė atė histori dhe nuk dėshiroj tė shkruaj. Siē e dimė tė gjithė se gjatė suspendimit me dhunė tė Autonomisė tė Kosovės, nga Beogradi, mė 1989, vllasėt nuk ishin mė nė shėrbim tė LKJ. Vllasėt u burgosen: Azem Vllasi me 14 muaj burg, Selim Vllasi me 10 muaj burg, izolim bashkė me ata qindra ish tė burgosur politik dhe intelektualė si Rexhep Ismajli, Anton Kola e shumė tė tjerė. Selim Vllasi ėshtė njėri nga ata qė ėshtė maltretuar mė sė shumti, sa qė edhe sot vuan nga pasojat fizike dhe psiqike tė maltretimeve mė ēnjerėzore qė ka ushtruar UDB-a dhe policia kriminale serbe, sa qė nga 88 kg. peshė kur ėshtė liruar nga burgu pas 10 muaj Selimi ka zbritur nė peshėn 58 kg.
Pas kėsaj katrahure Selim Vllasi, si shumė tė tjerė, emigron nė Gjermani, ku afėr 3 muaj shėrhohet nėpėr spitalet gjemane, por, mjerisht, edhe sot jeton me pasoja dhe shėndet tė lig.

Edhe Raif Vllasi dhe i biri, Agimi, kanė vuajtė nga dy muaj burg mė 1989. Pra, me ardhjen e Sllobodan Millosheviqit nė pushtet vllasėt nuk ishin mė me ate Jugosllavi serbosllave.
Nė luftėn e fundit, 1998-99 tė UĒK-sė, kanė marrė pjesė aktive dhe janė dalluar si luftėtarė tė mirė e tė guximshėm, vėllazėrit Naser dhe Nehru Vllasi. Ndėrsa pas luftės, nė shkurt tė vitit 2001, nga kriminelė serb, me mjete tė ftohta thika e tjera, u masakrua babai i Selim, Agim, Naser dhe Nehru, Raif Vllasi, vėllai i Azem Vllasit.

Sipas Adem Demaēit, Azem Vllasi ka qenė kėshilltar i tij gjatė luftės. Prandaj, Demaēi i sugjeron qeverisė tė Hashim Thaēit qė Azem Vllasit t`i njihet statusi i veteranit tė UĒK-sė.

Kur thash se janė dalluar pėr guximin e tyre nė luftė, po sjell njė rast konkret: kur vritet, nė Betejėn e Koshares mė 1999, komandanti Sali Ēekaj, i pari Naser Vllasi, i njohur nė luftė si „Kobra“ nė praninė e breshėrive tė plumbave, e tėrhjek zhagas,kufomėn e Saliut nga vendi i vrasjes, e pastaj e ndihmojnė edhe ushtarė tė tjerė.
Sot vllasėt disa nuk janė fare tė angazhuar nė subjekte politike, ndėrsa Naser Vllasi ėshtė antarė i AAK-sė, kurse i vėllai Agimi ėshtė antar i PDK-sė.

Nga e djathta: Naser Vllasi, kolonel Xhevat Leci, veterani i arsimit Ahmet R. Leci, Xhafer Leci, Hajdar H.Leci, tash i ndjerė, Selim Vllasi, magjistėr Lulzim Leci dhe Xhavit Hysen Leci, Dardanė ish Kamenicė, Gusht 2011

Zhurnal.mk
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Azem Vllasi Ali Vllasi,dhe vllasjanet   Jeu 4 Déc - 12:11

Azemi kush ka qen e njeh tere kosova,Aliu ka qen marr gjate luftes me klandetine qe ka qite me pare shqiptar teje kosoves dhe ka masakrue familje neper danub.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Azem Vllasi Ali Vllasi,dhe vllasjanet
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: