AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Statuti vv

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Statuti vv   Jeu 4 Déc - 13:28

STATUTI

BASHKĖ NĖ ORGANIZIM, BASHKĖ NĖ DREJTIM


--------------------------------------------------------------------------------

Page 2

Statuti

2

Tabela e lėndės

Organogrami.... .......................................................................................................................................................fq. 3

Kapitulli 1: Dispozitat e pėrgjithshme (nenet 1-4) .................................................................................................fq. 4

Kapitulli 2: Parimet, struktura dhe vendimmarrja (nenet 5-15)...............................................................................fq. 4

Kapitulli 3: Anėtarėsia (nenet 16-27)......................................................................................................................fq. 9

Kapitulli 4: Demokracia e drejtpėrdrejtė (neni 28)..................................................................................................fq. 13

Kapitulli 5: Organizimi nė nivelin e parė (nenet 29-40)..........................................................................................fq. 14

Kapitulli 6: Organizimi nė nivelin e dytė (nenet 41-60) ........................................................................................fq. 19

Kapitulli 7: Organizimi nė nivelin e tretė (nenet 61-79)..........................................................................................fq. 28

Kapitulli 8: Financimi (neni 80).................................................... .........................................................................fq. 37

Kapitulli 9: Pėrfaqėsimi nė institucionet publike (nenet 81-87)..............................................................................fq. 38

Kapitulli 10: Komisionet disiplinore (neni 88)........................................................................................................fq. 40

Kapitulli 11: Dispozitat kalimtare (nenet 89-97) ...................................................................................................fq. 42


--------------------------------------------------------------------------------

Page 3

Statuti

3

ORGANOGRAMI

Kėshilli i Pikės

Sekretariati i Pėrgjithshėm

Kėshilli i Pėrgjithshėm

Kėshilli i Qendrės

Kryesia e Qendrės

Kryetari i Lėvizjes

VETĖVENDOSJE !

Komitetet

Komisioni

Statutor

Sekretari Organizativ i Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

Koordinatori i

Komiteteve

Kryesia e Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

Sekretariati i Qendrės

Nėnkomitetet


--------------------------------------------------------------------------------

Page 4

Statuti

4

STATUTI I LĖVIZJES VETĖVENDOSJE!

I.

DISPOZITAT E PĖRGJITHSHME

Neni 1

Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė lėvizje politike qė e synon faktorizimin e popullit nė vendimmarrjen

politike nėpėrmjet organizimit dhe mobilizimit tė tij. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr ndryshime

rrėnjėsore shoqėrore dhe politike, duke u mbėshtetur nė parimin e barazisė, tė demokracisė, tė lirisė politike

dhe tė drejtėsisė sociale tė ēdo qytetari. Lėvizja VETĖVENDOSJE! synon njė Kosovė sovrane, pra njė

Kosovė, qė ka kontroll nė burimet natyrore tė saj dhe qė e gėzon tė drejtėn pėr tė pasur njė forcė ushtarake tė

pavarur tė veten, si dhe tė drejtė pėr bashkimin me Shqipėrinė. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka si qėllim tė saj

njė Kosovė ku sovraniteti buron nga vullneti i popullit qė e gėzon tė drejtėn pėr vetėvendosje tė brendshme

dhe tė jashtme, nė mėnyrė qė populli tė jetė i lirė dhe i papenguar nė organizimin e jetės shoqėrore, politike

dhe ekonomike, sipas nevojave dhe interesave tė tij.

Neni 2

Emri i plotė i subjektit ėshtė Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Neni 3

Selia qendrore e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė nė Prishtinė.

Neni 4

Dokumentet themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! janė:

a. Manifesti i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

b. Programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

c. Statuti i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

II.

PARIMET, STRUKTURA DHE VENDIMMARRJA

Neni 5

1. Organet vendimmarrėse dhe ekzekutive tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nga baza drejt qendrės, janė

tė strukturuara nė tri nivele: nė nivelin e parė, nė nivelin e dytė dhe nė nivelin e tretė organizativ.

Organet vendimmarrėse dhe ekzekutive tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! themelohen brenda hapėsirave

administrative gjeografike dhe mbėshteten edhe nga organet kėshillėdhėnėse tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE! dhe nga Komisioni Statutor, si organ interpretues i kėtij Statuti.


--------------------------------------------------------------------------------

Page 5

Statuti

5

2. Nė nivelin e parė organizativ Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė e strukturuar sipas organeve nė vijim:

a. Kėshilli i Pikės

3. Nė nivelin e dytė organizativ Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė e strukturuar sipas organeve nė vijim:

a. Kėshilli i Qendrės,

b. Kryesia e Qendrės,

c. Sekretariati i Qendrės.

4. Nė nivelin e tretė organizativ Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė e strukturuar sipas organeve nė vijim:

a. Kėshilli i Pėrgjithshėm,

b. Kryesia e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!,

c. Sekretariati i Pėrgjithshėm.

5. Nė nivel organesh kėshilluese Lėvizja VETĖVENDOSJE! e ka kėtė strukturim:

a. Komitetet

b. Nėnkomitetet

6. Nė nivel organesh interpretuese tė kėtij Statuti Lėvizja VETĖVENDOSJE! e ka kėtė organizim:

a. Komisioni Statutor.

Neni 6

1. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė krijuar, organizuar dhe funksionon mbi bazėn e parimeve tė saj

kryesore, si mė poshtė:

a. Demokraci e drejtpėrdrejtė, sipas parimit njė anėtar njė votė.

b. Nė organet vendimmarrėse tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! vendimet merren vetėm pas debatit dhe

kėmbimit tė lirė tė mendimeve.

c. Vendimet nė organet vendimmarrėse tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! merren me konsensus, ndėrsa

nė rast tė mungesės sė konsensusit merren me vullnetin e shumicės nė bazė tė procedurave tė

votimit tė strukturave pėrkatėse.

ē. Vendimi i miratuar nga vullneti i shumicės ėshtė i detyrueshėm pėr zbatim nga tė gjithė ata tė

cilėve ky vendim u drejtohet.

d. Drejtuesit duhet tė drejtojnė duke dhėnė llogari para atyre qė i drejtojnė dhe duke iu bindur

vendimeve qė burojnė nga vullneti i shumicės.

dh.Tė gjitha organet e strukturės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! duhet tė funksionojnė si njė trup i

vetėm qė merr vendime dhe i zbaton ato nė mėnyrė tė koordinuar, vertikalisht, midis organeve tė


--------------------------------------------------------------------------------

Page 6

Statuti

6

niveleve tė ndryshme tė organizimit, si dhe horizontalisht, midis organeve tė tė njėjtit nivel

organizativ.

e. Votimi pėr tė gjitha pozicionet drejtuese dhe tė deleguara, brenda Lėvizjes VETĖVENDOSJE!,

ėshtė i fshehtė.

ė. Liria e shprehjes e ēdo anėtari pėr ēdo problem, qė ka tė bėjė me punėn e Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!, e tė zgjedhurve tė saj, me dokumentet dhe me zbatimin e tyre, si dhe me

ēėshtje tė tjera me interes.

f. Pacenueshmėria e integritetit dhe e dinjitetit tė ēdo anėtari.

Neni 7

Lėvizja VETĖVENDOSJE! e ka synim dhe detyrim tė saj, nėpėrmjet kėtij Statuti, pėrfshirjen e tė gjithė

anėtarėve nė vendimmarrjen pėr ēėshtje, qė ndikojnė nė gjithė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, nėpėrmjet

votimit me demokraci tė drejtpėrdrejtė nėpėr kėshillat e pikave sipas nenit 28. Pėr vendimet, qė nuk merren

me demokraci tė drejtpėrdrejtė, organi mė i lartė vendimmarrės i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė Kėshilli i

Pėrgjithshėm.

Neni 8

1. Procesi i vendimmarrjes brenda organeve vendimmarrėse, kėshilluese dhe interpretuese tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!, nė tė tri nivelet organizative, ndodh nėpėrmjet diskutimit dhe debatit paraprak,

dhe vendimet merren me shumicė tė thjeshtė votash (50% +1) nė mbledhje qė e pėrmbushin kuorumin

50% +1 tė anėtarėve qė pėrbėjnė organin pėrkatės. Pėrjashtim nga ky rregull bėjnė vetėm rastet e

specifikuara brenda kėtij Statuti.

2. Vendimet brenda organeve ekzekutive tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė tė tri nivelet organizative,

merren nga drejtuesit e organeve pėrkatėse nė nivel hierarkik vertikal.

Neni 9

1. Njė anėtar nuk mund tė mbajė mė shumė se njė pozicion drejtues brenda tė njėjtit nivel organizativ,

dhe jo mė shumė se dy pozicione drejtuese nė total.

2. Nėse njė delegat zgjidhet nė njė pozicion drejtues tė nivelit nė tė cilin ėshtė deleguar, duhet tė japė

dorėheqje nga pozicioni i delegatit tė nivelit paraprak.

3. Disa pozicione drejtuese janė tė kufizuara. Anėtarėt, qė mbajnė pozicionet drejtuese tė kufizuara tė

shprehura mė poshtė, nuk mund tė jenė delegatė nė asnjėrin nga nivelet organizative:

b. Nė nivelin e parė organizativ:

1. Nėnkryetari i Pikės,

2. Sekretari i Pikės,


--------------------------------------------------------------------------------

Page 7

Statuti

7

3. Financieri i Pikės,

4. Gruaja Aktiviste.

c. Nė nivelin e dytė organizativ:

1. Kryesuesi i Kėshillit tė Qendrės,

2. Zv.Kryesuesi i Kėshillit tė Qendrės,

3. Dy Nėnkryetarėt e Qendrės,

4. Sekretari Organizativ i Qendrės,

5. Koordinotari i Nėnkomiteteve.

7. Anėtarėt, qė mbajnė pozicionet e lartpėrmendura, kanė tė drejtė tė kandidojnė pėr delegatė tė njė

organi vendimmarrės, dhe nėse zgjidhen delegatė duhet tė japin dorėheqje prej njėrit nga pozicionet.

8. Anėtarėt qė kanė lidhje familjare tė shkallės sė parė, nuk mund tė zgjidhen nė pozicione drejtuese

brenda organit tė nivelit tė njėjtė.

Neni 10

1. Mandati pėr ēdo pozicion drejtues dhe tė deleguar tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė tė tri nivelet

organizative, ėshtė trevjeēar. Njė pozicion drejtues nuk mund tė mbahet nga i njėjti individ mė shumė

se dy mandate tė njėpasnjėshme.

2. Nėse njė anėtar jep dorėheqjen ose largohet nga njė pozicion drejtues ose i deleguar, zėvendėsimi

kryhet duke i pėrsėritur zgjedhjet pėr atė pozicion.

3. Anėtarėt qė kandidojnė nė pozicionet drejtuese dhe tė deleguara tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duhet

tė jenė anėtarė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mė sė paku njė vit.

4. Pika 3 e kėtij neni nuk aplikohet pėr Koordinatorin e Komiteteve dhe Koordinatorėt e Nėnkomiteteve.

5. Nė rastin e themelimit tė njė Pike tė re tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, pika 3 e kėtij neni nuk

aplikohet pėr pozicionet drejtuese dhe tė deleguara tė asaj Pike.

6. Nė rastin e themelimit tė njė Qendre tė re tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, pika 3 e kėtij neni nuk

aplikohet pėr pozicionet drejtuese dhe tė delguara tė asaj Qendre.

7. Anėtarėt qė kandidojnė pėr Kryetar tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe pėr Sekretar Organizativ tė

Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duhet tė jenė anėtarė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mė sė paku 3 vjet.


--------------------------------------------------------------------------------

Page 8

Statuti

8

Neni 11

1. Nė pėrputhje me parimet dhe me dokumentet e saj themeltare, Lėvizja VETĖVENDOSJE! mund tė

ketė bashkėpunim politik me subjekte ose me organizata tė tjera kombėtare dhe ndėrkombėtare

sindikaliste, studentore, politike, dhe me organizata tė ndryshme joqeveritare nėpėrmjet katėr

mėnyrave: (1) me marrėveshje bashkėpunimi (kontraktuale dhe jokontraktuale) pėr ēėshtje tė veēanta,

(2) nėpėrmjet anėtarėsimit nė rrjete dhe nė organizata kombėtare dhe ndėrkombėtare, (3) nėpėrmjet

shkrirjes, (4) ose koalicioneve parazgjedhore dhe qeveritare.

2. Vendimi pėr nisjen e negociatave pėr secilėn prej katėr mėnyrave tė bashkėpunimit merret nga

Kėshilli i Pėrgjithshėm ose nga Kryesia e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Nė rast mospajtimi midis

kėtyre dy organeve, vendimi i Kėshillit tė Pėrgjithshėm i mbivendoset vendimit tė Kryesisė sė

Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

3. Negociatat pėr marrėveshjet kontraktuale tė bashkėpunimit pėr ēėshtje tė veēanta politike drejtohen

nga Kryesia e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ndėrsa marrėveshja e bashkėpunimit miratohet nga

Kėshilli i Pėrgjithshėm. Nė bazė tė kėtyre marrėveshjeve Lėvizja VETĖVENDOSJE! mund tė shtojė

anėtarė nga palėt e treta brenda organeve vendimmarrėse, ekzekutive dhe kėshilluese tė saj.

4. Negociatat pėr marrėveshjet jokontraktuale tė bashkėpunimit, pėr ēėshtje tė veēanta politike, drejtohen

nga Kryesia e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, e cila edhe vendos pėr kėto marrėveshjeve jokontraktuale.

Kur ky lloj bashkėpunimi e tejkalon periudhėn tremujore, Kėshilli i Pėrgjithshėm merr vendim pėr

vazhdimin dhe pėr llojin e bashkėpunimit.

5. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka tė drejtė tė anėtarėsohet nė rrjete dhe nė organizata kombėtare dhe

ndėrkombėtare nėpėrmjet marrėveshjeve qė nuk i cenojnė parimet dhe dokumentet e saj themeltare.

Anėtarėsimi nė rrjete dhe nė organizata kombėtare dhe ndėrkombėtare negociohet nga Kryesia e

Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe miratohet nga Kėshilli i Pėrgjithshėm.

6. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka tė drejtė ta pranojė shkrirjen e palėve tė treta brenda strukturave tė saj.

Shkrirja me palė tė treta negociohet nga Kryesia e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe miratohet nga

Kėshilli i Pėrgjithshėm.

7. Pėr marrėveshje bashkėpunimi (kontraktuale dhe jokontraktuale) me palė tė treta, qė kanė lidhje vetėm

me ēėshtje lokale tė nivelit tė dytė organizativ, Kryesia e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mund t'i

delegojė kompetencat e saj nė kryesinė e njė Qendre. Pėr ēdo rast bashkėpunimi me palė tė treta,

Kryesia e njė Qendre duhet ta marrė paraprakisht miratimin me shkrim tė Kryesisė sė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!


--------------------------------------------------------------------------------

Page 9

Statuti

9

8. Vendimi pėr marrėveshjet e bashkėpunimit pėr koalicionet parazgjedhore dhe qeveritare merret nė

bazė tė dispozitave tė nenit 28 tė kėtij Statuti.

Neni 12

Pėrcaktimi i rregullave, i organizimit dhe i procedurave tė zgjedhjeve tė brendshme tė pėrgjithshme, si dhe

votimi pėr ēėshtjet, pėr tė cilat vendoset me anė tė demokracisė sė drejtpėrdrejtė, kryhet nė bazė tė

Rregullores sė Zgjedhjeve tė Brendshme.

Neni 13

Pėrcaktimi i rregullave dhe i procedurave tė funksionimit tė organeve tė ndryshme tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE! kryhet nė bazė tė Rregullores sė Punės tė organit pėrkatės.

Neni 14

Pėrcaktimi i rregullave, i procedurave dhe i vendimmarrjes sė deputetėve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė

Kuvend kryhet nė bazė tė Rregullores sė Grupit Parlamentar tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

Neni 15

Nė rastin e njė vendimi pėr shuarjen dhe pėr shpėrbėrjen e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, paraprakisht shlyhen

tė gjitha detyrimet kreditore tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, kurse mjetet qė mbeten i transferohen familjeve

tė dėshmorėve tė kombit.

III.

ANĖTARĖSIA

Neni 16

1. Kėrkesa pėr tė qenė anėtar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! bėhet individualisht nė bazė tė vullnetit tė

lirė tė ēdokujt, qė e shpreh me shkrim nėpėrmjet formularit tė anėtarėsimit nė kryesinė e njė qendre tė

Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, qė e mbulon hapėsirėn gjeografike ku individi banon ose punon.

2. Kriteret bazė pėr anėtarėsim janė si nė vijim:

a. Tė jetė nė moshėn 16-vjeēare e lart.

b. Tė mos jetė anėtar i ndonjė subjekti tjetėr politik nė Kosovė. Nėse njė individ ėshtė anėtar i njė

subjekti tjetėr politik jashtė Kosove, atėherė miratimi i kėrkesės pėr anėtarėsim mund tė kryhet

vetėm pasi individi ta ketė paraqitur me shkrim arsyetimin pėr kėtė kėrkesė. Arsyetimi me shkrim,

nė mungesė tė njė qendre nė hapėsirėn gjeografike ku banon individi, paraqitet pranė Sekretariatit

tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!


--------------------------------------------------------------------------------

Page 10

Statuti

10

c. T'i ketė lexuar nenet e kėtij Statuti, qė kanė lidhje me procedurėn e anėtarėsimit nė Lėvizjen

VETĖVENDOSJE!, me tė drejtat dhe me detyrimet e anėtarėve.

ē. T'i pranojė me vullnet tė lirė parimet dhe dokumentet themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!,

si dhe tė zotohet tė kontribuojė nė zbatimin e tyre.

d. Ta paguajė kuotėn e anėtarėsimit.

Neni 17

1. Anėtar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nuk mund tė jetė individi qė ka marrė pjesė nė akte

komprometuese, qė i cenojnė parimet dhe dokumentet themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Si

akte komprometuese njihen veprat nė vijim:

a. Bashkėpunimi me shėrbime inteligjente/informative tė huaja, si dhe me forca ushtarake,

paramilitare dhe policore tė huaja, qė kanė ushtruar ose qė vazhdojnė tė ushtrojnė dhunė fizike dhe

psikologjike ndaj qytetarėve;

b. Pėrfshirja nė keqpėrdorim fondesh publike dhe nė akte korrupsioni institucional;

c. Pjesėmarrja nė aktivitete dhe mbrojtja e ideologjive fashiste, naziste dhe tė tjera qė ngjallin ndjenja

raciste.

Neni 18

1. Kryesia e Qendrės e vlerėson kėrkesėn pėr anėtarėsim duke e vėrtetuar pėrmbushjen e kritereve sipas

neneve 16 dhe 17, dhe merr vendim me shumicė tė thjeshtė votash nė njė mbledhje qė pėrmbush

kuorumin, pėr anėtarėsimin e njė individi nė njė Pikė.

2. Ankesa e mundshme e njė individi ndaj vendimit tė Kryesisė sė Qendrės i drejtohet me shkrim

Komisionit Statutor nėpėrmjet formularit tė letėrankesės.

Neni 19

1. Individėt qė dėshirojnė tė anėtarėsohen nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, por qė banojnė nė njė territor,

qė nuk mbulohet nga njė qendėr e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, e paraqesin kėrkesėn e tyre pranė

Sekretariatit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

2. Sekretariati i Pėrgjithshėm e verifikon pėrmbushjen e kritereve tė anėtarėsimit dhe merr vendim lidhur

me kėtė kėrkesė.

3. Individi qėndron i anėtarėsuar pranė Sekretariatit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! deri

nė momentin e formimit tė njė qendre tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė territorin ku banon.

4. Ankesa e mundshme e njė individi ndaj vendimit tė Sekretariatit tė Pėrgjithshėm i drejtohet me shkrim

Komisionit Statutor nėpėrmjet formularit tė letėrankesės.


--------------------------------------------------------------------------------

Page 11

Statuti

11

Neni 20

1. Statusi i mbėshtetėsve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE

!

, sipas angazhimit nė mbledhje, nė aksione

politike dhe nė aktivitete tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ndahet nė dy kategori:

a. Anėtarė – pjesėtarėt e kėsaj kategorie marrin pjesė rregullisht nė mbledhjet, nė aksionet politike

dhe nė aktivitetet e tjera tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe kanė tė drejtė vote brenda Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

b. Simpatizantė – pjesėtarėt e kėsaj kategorie e mbėshtesin Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, por nuk

marrin pjesė rregullisht nė mbledhjet, nė aksionet politike dhe nė aktivitetet e tjera tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE! dhe nuk e kanė tė drejtėn e votės pėr ēėshtjet e brendshme tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

Neni 21

1. Klasifikimi i statusit tė secilit individ nė anėtar ose nė simpatizant pėrcaktohet, duke u bazuar nė

kriteret e pėrcaktuara nė kėtė Statut, nga organi i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ku individi bėn pjesė.

2. Vendimi pėr ndryshimin e statusit nga simpatizant nė anėtar merret me shumicė tė thjeshtė votash

dhe ndodh brenda njė pike ose njė qendre tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, jo mė vonė sė tre muaj

para datės sė fillimit tė zgjedhjeve tė brendshme nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, dhe nė ato raste

kur simpatizanti i pėrmbush tė gjitha detyrimet e mėposhtme:

a. Simpatizanti merr pjesė nė tė paktėn tri mbledhje radhas tė Kėshillit tė Pikės;

b. Simpatizanti i pėrmbush kriteret dhe detyrimet e anėtarit tė shprehura nė nenin 24 tė kėtij Statuti;

c. Simpatizanti angazhohet t'i ndėrmarrė hapat e nevojshėm pėr tė marrė pjesė rregullisht nė

mbledhjet, nė aksionet dhe nė aktivitetet e ardhshme tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

ē. Organi ku ai ėshtė anėtarėsuar e miraton kėrkesėn.

3. Vendimi pėr ndryshimin e statusit tė njė anėtari tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nga anėtar nė

simpatizant, merret me shumicė tė thjeshtė votash brenda njė Pike ose njė Qendre tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!, ku paraqitet njėra prej situatave nė vijim:

a. Anėtari e shpreh dėshirėn pėr tė qenė thjesht simpatizant;

b. Anėtari i ka shkelur detyrimet, qė i takojnė sipas kėtij Statuti;

c. Anėtari nuk ka marrė pjesė nė tri mbledhje radhazi tė Kėshillit tė Pikės nė mėnyrė tė

pajustifikuar;

ē. Anėtari ka munguar nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe tė pajustifikuar nga aktivitetet dhe nga aksionet

e strukturės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ku ėshtė anėtarėsuar.

4. Mungesat e justifikuara pėrfshijnė:

a. Sėmundjen ose fatkeqėsinė e anėtarit tė familjes ose tė njė tė afėrmi tė familjes;


--------------------------------------------------------------------------------

Page 12

Statuti

12

b. Largimin nga territori, qė e mbulon organi i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ku individi ėshtė

anėtarėsuar, pėr shėrbime tė ndryshme pune ose pėr pushime;

c. Angazhimin nė detyra tė tjera tė caktuara nga strukturat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Kėto

struktura pėrfshijnė, por nuk janė tė kufizuara nė Kryesinė e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!,

Sekretariatin e Qendrės dhe Sekretariatin e Pėrgjithshėm, Komitetet dhe pėrfaqėsimin e Lėvizjes

VETĖVENDOSJE! nė institucione publike;

ē. Forcat madhore.

Neni 22

1. Ēdo anėtar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! e gėzon tė drejtėn:

a. Tė marrė pjesė dhe tė kontribuojė nė hartimin dhe nė zbatimin e qėndrimeve dhe tė politikave tė

Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe tė dokumenteve tė saj bazė.

b. Tė votojė pėr t'i zgjedhur pozicionet pėr organet vendimmarrėse tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

nė tė gjitha nivelet e saj, sipas kėtij Statuti.

c. Tė votojė pėr ēėshtjet lokale dhe qendrore, nė tė cilat angazhohet Lėvizja VETĖVENDOSJE!

ē. Tė kandidojė, tė propozohet dhe tė zgjidhet nė tė gjitha pozicionet drejtuese dhe tė deleguara tė

strukturave tė ndryshme tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

d. Tė informohet pėr aktivitetin e strukturave tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe ta shprehė

qėndrimin pėr to.

dh. Tė jetė i barabartė me tė gjithė anėtarėt e tjerė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, pavarėsisht nga

funksionet qė i kryen nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! ose nė ndonjė subjekt tjetėr jopolitik,

pavarėsisht gjendjes ekonomike, tė arsimimit, si dhe tė pėrkatėsisė gjinore, etnike dhe fetare;

e. Tė ankohet pėr vendime tė ndryshme tė organeve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pranė

Komisionit Disiplinor pėrkatės, sipas neneve tė parashikuara nė kėtė Statut.

ė. Tė largohet nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!, duke e bėrė njė arsyetim me shkrim drejtuar organit

tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ku bėn pjesė.

Neni 23

Ēdo simpatizant i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! i gėzon tė njėjtat tė drejta si tė gjithė anėtarėt, pėrveē pikave

“b”, “c” dhe “ē” tė nenit pararendės.

Neni 24

1. Ēdo anėtar dhe simpatizant i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! e ka pėr detyrė:

a. Tė marrė pjesė – nė rastin e anėtarit, individi duhet tė marrė pjesė rregullisht nė mbledhjet, nė

aksionet dhe nė aktivitetet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

b. Ta paguajė rregullisht kuotėn e anėtarėsisė, sipas vendimeve tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm;

c. T'i respektojė parimet dhe dokumentet themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe tė

kontribuojė nė forcimin e saj;

ē. T'i pranojė vendimet e shumicės dhe ta respektojė mendimin ndryshe;


--------------------------------------------------------------------------------

Page 13

Statuti

13

d. Tė punojė pėr rritjen e ndikimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

dh. Tė pėrpiqet ta rrisė numrin e anėtarėve dhe tė simpatizantėve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

e. Tė mos pėrfshihet nė aktivitete ose tė mos ketė sjellje, qė janė komprometuese pėr Lėvizjen

VETĖVENDOSJE!, qė e cenojnė imazhin e saj;

ė. Tė jetė qytetar aktiv nė zgjidhjen e problemeve tė territorit ku banon dhe mė gjerė.

Neni 25

E drejta e votės pėr ēdo anėtar ėshtė e lirė, por ajo nuk mund tė delegohet tek anėtarėt e tjerė. Nė mėnyrė qė

vota tė jetė e rregullt, anėtari fizikisht duhet tė jetė i pranishėm gjatė votimit nė organin ku bėn pjesė.

Neni 26

Pozicionet drejtuese dhe tė deleguara tė organeve vendimmarrėse tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mund tė

mbahen vetėm nga anėtarėt qė e kanė mbushur moshėn 18-vjeēare.

Neni 27

1. Njė anėtar ose njė simpatizant i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nuk mund tė jetė njėkohėsisht i

anėtarėsuar nė mė shumė se njė Pikė. Nė ato raste kur anėtari/simpatizanti ėshtė i anėtarėsuar

drejtpėrdrejt nė njė Qendėr, nuk mund tė jetė i anėtarėsuar nė Qendra tė tjera.

2. Nė rast se njė anėtar ėshtė i anėtarėsuar drejtpėrdrejtė nė Qendėr, Kryesia e Qendrės me shumicė tė

thjeshtė votash vendos se cilės Pikė do t'i pėrkasė anėtari.

IV.

DEMOKRACIA E DREJTPĖRDREJTĖ

Neni 28

1. Ēėshtjet pėr tė cilat tė gjithė anėtarėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! votojnė nėpėrmjet demokracisė

sė drejtpėrdrejtė, me parimin njė anėtar njė votė, janė si mė poshtė:

a. Zgjedhja e Kryetarit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

b. Zgjedhja e Kryetarit tė Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nga anėtarėt e njė Qendre.

c. Koalicionet parazgjedhore me subjekte tė tjera politike, pėrveē nė rastin e zgjedhjeve tė

jashtėzakonshme, ku njė vendim i tillė merret nga Kėshilli i Pėrgjithshėm i Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

ē. Koalicionet qeveritare.

d. Programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!


--------------------------------------------------------------------------------

Page 14

Statuti

14

dh. Ndryshimet statutore tė nenit 28 dhe tė ēdo dispozite tjetėr tė kėtij Statuti qė e cėnon ose e kufizon

kėtė nen.

e. Tė gjitha ēėshtjet, pėr tė cilat Kėshilli i Pėrgjithshėm merr vendim se duhet tė votohen nėpėrmjet

demokracisė sė drejtpėrdrejtė.

ė. Tė gjitha ēėshtjet qė nuk janė parashikuar nė kėtė Statut lidhur me vendimmarrjen nė nivelin e dytė

organizativ, por pėr tė cilat nėnshkruhet njė peticion nga 1/5 e tė gjithė anėtarėve tė njė Qendre.

f. Tė gjitha ēėshtjet qė nuk janė parashikuar nė kėtė Statut lidhur me vendimmarrjen nė nivelin e

tretė organizativ, por pėr tė cilat nėnshkruhet njė peticion nga 1/5 e tė gjithė anėtarėve tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

V.

ORGANIZIMI NĖ NIVELIN E PARĖ: PIKA E LĖVIZJES VETĖVENDOSJE!

Neni 29

Njėsia bazė e organizimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė Pika. Pika i bashkon anėtarėt e njė territori tė

caktuar gjeografik brenda Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe organizohet nė nivel lagje tė qytetit

ose nė nivel fshati me vendimin e Kėshillit tė Qendrės pėrkatėse tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

Neni 30

1. Pika e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! formohet nga tė paktėn 7 anėtarė dhe nga jo mė shumė se 100

anėtarė.

2. Nė rastet kur njė pikė qė mbulon njė territor gjeografik, i ka mbi 100 anėtarė, formohet njė pikė e re, e

ndarė nė baza gjeografike.

Neni 31

Pėrveē kufizimeve nė numrin e anėtarėve, Pika nuk ka asnjė kufizim sasior pėr numrin e simpatizantėve tė saj

qė nuk janė anėtarė.

Neni 32

1. Pika e ka si strukturė tė saj Kėshillin e Pikės, anėtarėt e tė cilit i zgjedhin me shumicė tė thjeshtė

votash pozicionet drejtuese dhe delegatėt e Pikės pėr nė Kėshillin e Qendrės.

2. Pozicione drejtuese tė Kėshillit tė Pikės janė:

a. Kryetari i Pikės,

b. Nėnkryetari i Pikės,

c. Sekretari i Pikės.


--------------------------------------------------------------------------------

Page 15

Statuti

15

Neni 33

1. Ēdo anėtari, qė e mban njė prej pozicioneve drejtuese ose tė deleguara, mund t'i ndėrpritet mandati nė

mėnyrė tė parakohshme, nėse:

a. Jep dorėheqje nga pozicioni qė e mban;

b. I shkel dokumentet themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!;

c. Ėshtė i paaftė ta pėrmbushė detyrėn pėr arsye shėndetėsore.

Neni 34

1. Anėtarėt e Kėshillit tė Pikės kanė tė drejtė ta thėrrasin nė interpelancė, si dhe ta zėvendėsojnė secilin

prej delegatėve ose prej personave qė e mbajnė njė pozicion drejtues nė strukturat e Pikės, para

pėrfundimit tė mandatit trevjeēar.

a. Interpelanca thirret me kėrkesėn e nėnshkruar nga 1/5 e anėtarėve tė Kėshillit tė Pikės.

b. Gjatė njė interpelance palėt kanė tė drejtė t'i parashtrojnė opinionet dhe faktet e tyre si dhe tė

kėrkojnė zgjedhje tė parakohshme pėr njė organ tė caktuar vendimmarrės.

c. Vendimi pėr zgjedhje tė parakohshme pėr pozicionet drejtuese dhe pėr delegatėt e njė Pike merret

me shumicė tė thjeshtė votash nė Kėshillin e Pikės nė mbledhjet qė e pėrmbushin kuorumin.

ē. Pas marrjes sė vendimit pėr zgjedhje tė parakohshme, zgjedhjet e parakohshme mbahen jo mė

herėt se shtatė ditė dhe jo mė larg se mbledhja e parė e radhės e organit vendimmarrės.

Neni 35

1. Nė nivelin e parė organizativ Kėshilli i Pikės i grumbullon tė gjithė anėtarėt dhe simpatizantėt e njė

pike tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! qė e mbulon njė territor gjeografik.

2. Detyrat dhe pėrgjegjėsitė e Kėshillit tė Pikės janė si nė vijim:

a. Ta nxisė dhe ta kultivojė frymėn e veprimit brenda territorit ku i zhvillon aktivitetet.

b. T'i identifikojė problemet kryesore tė territorit qė e mbulon.

c. Tė votojė pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė dhe mė efikase tė kėtyre problemeve, nė pėrputhje me

parimet dhe me dokumentet themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

ē. T'i hartojė politikat dhe strategjitė e zhvillimit tė Pikės pėr territorin qė e mbulon.

d. T'i koordinojė aktivitetet me pikat e tjera nėpėrmjet tė deleguarve nė nivelin e Kėshillit tė Qendrės

tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, si dhe aktivitetet e tjera qė mund tė kryhen nė bashkėpunim me

pika tė tjera tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!


--------------------------------------------------------------------------------

Page 16

Statuti

16

dh. T'i ndjekė dhe t'i zbatojė udhėzimet dhe vendimet politike tė Kėshillit tė Qendrės pėr ēėshtjet e

territorit qė e mbulon Qendra pėrkatėse, si dhe t'i ndjekė udhėzimet dhe vendimet e Kėshillit tė

Pėrgjithshėm pėr ēėshtjet jashtė territorit qė e mbulon Qendra ku Pika bėn pjesė.

e. T'i ndjekė udhėzimet e Sekretariatit tė Qendrės pėr ekzekutimin e vendimeve politike.

ė. Ta bėjė ndarjen midis statusit tė anėtarit dhe tė simpatizantit tė Pikės, duke i respektuar nenet e

kėtij Statuti.

f. Tė krijojė komisione dhe grupe pune pėr zbatimin e vendimeve tė veēanta qė nuk janė parashikuar

nė Statut.

g. Tė votojė pėr t'i caktuar delegatėt dhe drejtuesit e tij, si dhe tė strukturave tė tjera tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

gj. Tė rekrutojė anėtarė dhe simpatizantė tė rinj dhe ta sigurojė mbrojtjen e tė drejtave tė tyre.

h. Sipas kėtij Statuti i propozon masa disiplinore Komisionit Disiplinor tė Qendrės ndaj

anėtarėve/simpatizantėve, qė nuk i respektojnė vendimet dhe dokumentet themeltare tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

i. Ta grumbullojė kuotėn e anėtarėsisė dhe ta pėrdorė atė pėr t'i mbuluar shpenzimet pėrkatėse

administrative dhe logjistike, si dhe tė kontribuojė nė buxhetin e Qendrės sė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!, ku bėn pjesė duke e alokuar 20% tė shumės sė kėsaj kuote pėr ēdo vit.

j. Tė shėrbejė si organ ndėrlidhės midis individėve dhe pushtetit vendor ose midis individėve dhe

autoriteteve tė tjera tė territorit, qė Pika i mbulon, pėr t'i zgjidhur problemet e individėve dhe pėr

t'i ndihmuar ata nė realizimin e aspiratave tė tyre nė pėrputhje me parimet dhe me dokumentet

themeltare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

k. Tė organizojė aksione politike dhe aktivitete sociale dhe edukative nė bashkėpunim me bashkėsinė

e individėve tė territorit qė e mbulon, me shoqėrinė civile dhe me strukturat e tjera tė Lėvizjes

VETĖVENDOSJE!

l. Tė angazhohet nė formimin politik tė anėtarėve dhe tė simpatizantėve tė Pikės.

Neni 36

1. Nė mbledhjet e Kėshillit tė Pikės tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! marrin pjesė me tė drejtėn e fjalės

anėtarėt dhe simpatizantėt e Pikės.

2. Mbledhjet e zakonshme tė Kėshillit tė Pikės mbahen tė paktėn njė herė nė muaj, nė ditėn e caktuar nga

Kėshilli i Pikės.

3. Mbledhjet e jashtėzakonshme tė Kėshillit tė Pikės thirren nga Kryetari i Kėshillit tė Pikės ose nga njė

kėrkesė me shkrim e nėnshkruar nga 1/5 e anėtarėve tė njė pike dhe qė i dėrgohet Kryetarit tė Kėshillit

tė Pikės. Mbledhjet e jashtėzakonshme mund tė thirren edhe nga Qendra.


--------------------------------------------------------------------------------


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Statuti vv
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: