AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara   Mer 10 Déc - 5:11


http://www.zemrashqiptare.net/news/id_6457/Xhavit-Dalloshi:-A-ishte-vitit-2008,-vit-i-sukseseve-t%C3%AB-qeveris%C3%AB-s%C3%AB-kualicionit?!!.html


Xhavit Dalloshi: A ishte vitit 2008, vit i ''sukseseve'' tė qeverisė sė kualicionit?!!

| E Premte, 16.01.2009, 08:14 PM |

Xhavit Dalloshi
Xhavit Dalloshi
A ISHTE VITI 2008, VIT I “SUKSESEVE” TĖ QEVERISĖ SĖ KUALICIONIT?!!

Shkruan: Prof. Xhavit DALLOSHI, Anetar i CDU Gjermani

Ėshtė bėrė thuajse traditė tek ne shqiptarėt, sidomos tek pėrfaqėsusit e partive poltike, qė edhe dėshtimet e tyre politiko-ekonomike dhe shumė dėshtime tė tjera t’i quajnė si suksese tė tyre!

Nė raportin e punės njė vjeqare tė kualiconit qeveritar, i dhanė lavdata vetėvetes aq shumė sa ,qė ky vit u quajt edhe si njė vit “historik” vit i mrekullirave dhe i sukseseve” tė qeverisė sė tanishme!

Ėshtė ēudi se, si veē ne shqiptaret nė tėrė rruzullin e globit, mburremi me humbjet, dėshtimet politike dhe ekonomike si dhe me tradheti kombėtare. Vetėm ne shqiptaremt, i shpallim patriotėt,tradhetar, kurse tradhetarėt i shpallim patriot, ose tradhetaret e kombit i dekorojmė si patriotet e kombit kuse patiotetėt e vertetėt tė kombit i shpallim “tradhetar”!

Nė kohėn e fundit shofim ēdo dite, presidentin e Kosovės, se si i shpall udbashet, dezertoret e luftės bashkpunetoret e udbes, ata tė cilėt distancuan, dėnuan dhe larguan nga puna vėllėrzrit tanė, me tė vetem arsyje se, pse kėrkonin tė jemi tė barabartė me popuj tė tjerė, kėrkonin republikė dhe shtet. Janė po ata politikan qė, sot udheheqin kėtė popull, ata tė cilėt na denonin, na distanconin dhe na izolonin, me arsyjen se ne pse kerkonim liri, mbroje, ndryshime kushtetushe, qė ato ndryshme u bėnė me pajtimin e kėtyreve qė sot e quajnė veten e tyre “demokrat dhe patriot”

Kėtyre udbashėve iu bashkuan edhe ata qė e udhehoqen luftėn ēlirimtare tė Kosovės, dhe tė cilėt tradhetuan idealet dhe betimet e tyre qė kanė bėrė, poashtu tradhetuan edhe amanetin e dėshmorėve tė kombit, tė cilėt e dhanė edhe jetėn e tyre pėr bashkim kombėtar. Kėta politikan tė qoroditur po manipolojnė edhe nė emer tė dėshmoreve tė renė, i dėgjojmė shpesh duke thenė se, qėllimi dhe amaneti i dėshmorėve u realizua, kinse se Kosova na qenka berė “shtet i pavarur dhe demokratik”

Ish udbashi, Fadil Hoxha, kishte udhėhequr luftėn ēlirimtare me iden madhore, pra iden e bashkimit tė trojeve shqipare,por pas luftė ai tradhėtoi idealet e tija dhe tė shokėve tė tij qė ishin pėr bashkim kombėtar, ai i ekzekutoi tė gjithė dhe atėherė pranoi bashkim-vėllazrim nėn Jugoslavinė e Titos. Por, ai kishte edhe ca merita tė vogėla qė ky bėri: ruajti identitetin dhe kombin shqiptar nė kuadėr tė Jugoslavisė, ruajti edhe Flamurin tonė Kombėtar me shqiponjėn e zėzė dykrenare.

Edhe liderėt e UCK-sė u betuan pėr tė njejtėn gjė gjatė luftės, pra pėr idealin e madh, bashkimin e trojėve shqiptare, por pas pėrfundimit tė luftės ata i harruan ato betime dhe filluan tė punonin dhe luftonin pėr interesat e tyre personale dhe karreriste, pra pėr pushtet. Kėta pranuan qė Kosova tė shpallet “shtet i pavarur” sipas Planit tė Ahtisaarit dhe sipas Rezulutės 1244, kur dihet fare mirė se, sipas kėsaj Rezulute, Kosova as nuk ėshtė shtet sovran dhe as shtet demokratik, por ka qenė me vite tė tėra Protektoriat i UNMIK-ut dhe qė tani ėshtė Protektoriat i EULEX-it. Tani pas kėsaj “shpallje” jemi edhe mė keq, kėta tani hoqen dorė edhe nga identiteti i tyre shqiptar, dhe madje edhe veten e tyre e quajnė “kosovar” qė nėnkupton qė ne sipas tyre kemi njė komb tjetėr.

Disa herė kemi cekur dhe tėrhequr vrejtjen se, plani i Ahtisaarit ėshtė plan antishqipar, ėshtė njė plan i gatuar nė kuzhinat serbe dhe I restauruar vetė nga dora e krimieli Miloshovic, por ia qė miku i tij, Ahtisaari arriti qė para botės kėtij plani tė ia ndryshoi kuptimi, dhe qė e deklaroi si njė plan “shpėtimtar” pėr Kosovėn, mos tė harrojmė se, Ahtisaari ishte njė mik i ngushtė i Milloshovicit.

Azem Vllasi dhe politika koministe, titiste na ndryshuan Kushtetutėn dhe Flamurin, por bile sadopak ruajti Flamurin dhe shqiponjėn dykrenarshe, kurse kėta “luftėtarėt” tė UCK-sė na hoqen edhe Flamurin me shqiponjėn dykrenarshe, dhe e zėvendėsuan Atė me njė “Flamur Multietnik” me gjashtė yje, edhe pse nė Kosovė jemi mbi 95% shqiptar etnik. Kėta pranuan edhe eklavat e Kosovės nė baza etnike, trashegimin kulturore dhe fetare ua dhanė kishave otodokse serbe, qė pėrfshinė njė njė hapėsirė nga 15 km 2 e cila ėshtė dhe do tė jenė nėn jufidiksionin serb mbrenda Kosovė sė “pavarur”, pranuan edhe dencentralizim nė baza etnike, keta shkaterruan UCK-ne edhe TMK-ne dhe tani shpallen nje force sigurie e cila nuk eshte ushtri por per detyre kane intervenimin kure te kete vershime apo katastrofa natyrore dhe dhe do te kene rolin e zjarrefikesve dhe ajo dote jete multietnike me shqiptare te ndershem dhe ishe bashkpunetore te serbise dhe prap kėta mburren pėr “sukseset e tyre”!...

Tani shtrohet pyetja, se pėr ke janė duke punuar kėta lider poltik?!!

Unė mendoj se pėr tė gjithė janė duke punuar kėta, por vetėm pėr shqiptarėt, JO!!

Koha do tė tregoi shumė shpejt se, kush ka tė drejtė, ne qė po kritikojmė, apo ata qė po e mashtrojnė dhe po e rrejnė popullin e tyre nėpėrmjet mjetėve tė informimit, tė cilėt janė nėn cenzurėn si nė kohėn e Milloshovicit!! Liderėt politik nuk kanė asnjė tė drejtė morale dhe as juridike qė tė flasin nė emėr tė dėshmorėve qė dhanė jetėn pėr liri dhe ribashkim kombėtar, kėta mund tė flasin vetėm nė emrin e tyre personal dhe nė emrin e tradhėtisė dhe mashtrimit tė tyre.

Opozita kinse se po e kritikon qeverinė, kurse ka harruar se, kėto „merita“ tė shpalljes sė “parvarėsisė” ėshtė berė edhe me bashkpunim me opozitėn , kurse tani kėta kinse se po kritikojnė, as vetė nuk ishin dhe nuk janė mė tė mire se kėta qė janė tani, gjithė janė karrirista, janė pėr shurjen e gjithckaje qė ėshtė shqiptare, janė tė gjithė tė dėgjueshėm sa pėr tė pėrfituar edhe ndonjė Euro mė shumė. Kanė harruar se kėta nuk i kanė votat shumicė tė popullit, pra populli nuk i ka votuar, ato vota qė keni, i keni tė vjedhura, dhe qė nė “pushtet” erdhet nga OSB-ja dhe nga UNMIK-u, tani jeni berė servil tė tyre, pėr kėto arsyje kėta tė huajt po u “done”, qė ata mė ndihmen e juaj kanė arritur edhe mė parė qė nga Hesat Pashėt e vjetėr dhe tė rinjė, Ahmet Zogistet tė vjetėr dhe tė rinjė, Ali Shukrioviqet tė vjetėr dhe tė rinjė; Rrahman Morina , Ahmet Krasniqat Tahir Zema qė tė shuajnė ēdo gjė qė ka qenė dhe ėshtė shqiptare, tani jeni berė edhe ju si ata .

Sukseset e juaja qė keni arritur nė vitin 2008 po shifen fare mirė, vetėm per nje dite iu kane bashkangjitur nė AKSH, 200 anėtar tė TMK ish ushtarė tė UCK-sė dhe qė nuk duanė tė harrojnė amenatin e tyre tė dhėnė,kurse qė ēdo ditė e mė shumė po shtohet antarėsimi i tė rinjėve nė AKSH.

Ibrahim Rugova me politikėn e tij tė mjerė dhe pacifitste pat ndikur dikur si ju tani nė UCK qė ,pėr njė kohė shumė tė shkurtėr u bashkangjitėn njė numėr shumė imadhė nė UCK, tė njejtėn gjė dhe tė njejtėn politikė pacifiste si tė Rugovės, po e ndjekni edhe ju tani.

JU thuani se kosoven po e njofin si shtet te pamvarur shume shtete dhe se shpejti dota njef edhe serbija,po eshte e vertet po ata shtete nuk njofin kosoven siq ju mashtroni dhe genjeni popullin e juaj!

Te gjitha ato shtete qe e njofin Kosoven si shtet e njofin ne baze te planit te Artisarit dhe ne baze te rezolutes 1244 dote thote nj lloje vetqeverisje multietnike pa sovranitet dhe pa ushtri,por shume shpejte kete status do te njefe edhe serbija kete kena cekur vite me pare .

Ju thuani se teritori i kosoves eshte i pa cenueshem dhe i pa prekshem,kurse ju nuk keni fare kontrolle ne enklavat serbe mbrenda kosoves e most e flasim per veriun e kosoves qe nuk guxoni as kemben te vendosni.

SErbet ndertojne Posta infrastukturen serbe ne tere kosoven ato jene vendosur ne mijdise te kosoves ,kane qeverine e tyre kurse ju prap mundoheni te naj mbylleni syte.

Njė ditė do iu dėnon historia, dhe vetė ky populli do tė iu gjykon pėr tradhėti kombėtare dhe pėr dėmet qė keni berė dhe po i beni kėtij populli, kurse tė huajtė do iu shfrytėzojnė deri sa kanė nevoi pėr ju dhe tani do u hedhin si leckė nė mbeturinat e tyre tė shumta.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara   Mer 10 Déc - 5:14

Lexuesit i pershendes nga Zemra,Manipulimet me te hollat te popullit Shqiptar Kjo dege ajo dege kjo lidhje ajo Lidhje kan qene Katastrofe Prej Vitit 1985
e deri te mbarimi i luftes,Ushtar i ushtrise Qlirimtare te Kosoves me deshmi te gjalle Prej mynihut ka shkuar me ju Bashkangjit UQK Dhe ja kan dhene nje pushke te thjeshte !
Lete thote dikush mua ne fytyre se paret Vendlindja thrret nuk jan Keqperdorur,Te Dashur shqiptar kudo qe jeni,Vizitoni Familjet e deshmoreve se ne qfare kushte jetojne Babai ose Burri eshte Kalbur nen Toke te zeze Njerez te qeverise nuk e dine se qfare ushqimi te perdore Dhe nuk ja dine skajin Luksuzit,Familjet e deshmorve Kan Mbetur si mbeturinat Qe Kush nuk interesohet per Ata,Ai qe ka vdekur familja e te ndjerit duhet me gezuen kosoven e pavarur ! Eshte kosova e pavarur:JO Let me tregon mua se si eshte pavaresia,Pavaresia eshte dashur te shpallet mbas mbarimit te Luftes ejo me prit me ta shpall Ahtisaari me ta Coptuen Kosoven jo zoterinj njeherit Unmiku Me Qeverin E Te Ndjerit Ibrahim Rugoves E Grabiten deri ne skaj e pastaj Qeveria e Hashim Thaqi Vetem Se Fatmir sejdiu e shfrytzoi Dy Here kete Rast,Kosoves mundet te jete perseri nen serbi shtrohet pytja pse Ata Qeverisin sod kosoven Tah do te fillojn Bisedimet Kosove serbi:Atehere Dalngadale del supriza ne shesh per shqiptaret Politikanet serbe Hyne ne Kosove sikur ne toalet pa e pyetur kend fareune nuk muj me kuptuen se si mundet nje shtet kur populli ende nuk mundet me shkuen ne shtepi ne veri te mitrovices Serbet ishin ikur nga veri i mitrovices kur pane se shqiptaret jane te interesuar ne grabitje atehere tri dite mbas mbarimit te luftes filluan te kthehen ne shtepit e tyre mir e kan shqiptaret se nuk kan punuen sa duhet me punuen me pas njohur kosoven ma shum se njeqind shtete atehere edhe serbia ta kish njohur kosoven e pavarur,po politikanet tone nuk kan punuar sa duhet ata menduan se si te shpallet pavaresia kryhen te gjitha punet,Se pari kosoves i eshte nevojitur Nje Minister i jashtem qe ta njeh edhe politologjin e jo Nje si skender Hyseni i thjeshte pa mase,Njeri si skender Hyseni eshte qdo i dyti ne kosove,Fadil Hoxha Ishte gjithmon Tradhtare i popullit shqiptare me tregon ghyshi i mjere kur vet Fadil Hoxha edhe Me njerezit e tij grabiten ne shtepi qdo send ne varferine e Atehershem kurse u varros me trupat e mbrojtjes se kosoves Ai Njeri nuk ka merituar Asgje por Vetem Varje ne Litar,

KOSOVA E PAVARUR KUR TE FILLON LUFTA SERISH.FALEMINDERIT.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara   Mer 10 Déc - 5:17

JU nderoi Zoteri Kadri.
A ka qene Ibrahi Rugova pasiv apo jo e dije edhe tere Bota.
Sidomos edhe Politika Gjermane qe une kame pasur kontakte te rregullta me deputet Gjerman dhe kame prap kontakte shume te mira.
Ai ka bere nje politik te vajtimit .
Ne kure jemi takuar me Bundestagun Gjerman jemi takue me perfaqesuesit e UCK.
JO RUGova se ai ishte per Politik Paqesore dhe kete e perkrahshin edhe gjermanet sepse ky nuk ja trubullojke ujin shkijeve.
Farku eshte formue shume vone nga Hajni Bujar Bukoshi qe vjedhi popullin deri ne palce dhe sote jetone ne milionat e popullit.
Nuk dote thote se nuk kane vjedh edhe fondin vendlindja therret.
PO fajtore jemi vete se nuk kerkojme pergjegjesi nga keta qe vjedhin popullin.
Agim Ramadani nuk ka qene i LDK po i LKQK-se.
Une kame shoke te ngushte SHukri Klinakun une edhe ata i kam ftuar ne takime me Bundestagun Gjerman.
Farkistet jane rrezit ne deti ne Shqiperi.
Dhe Ky Fare Tahir Zema ,,Patrioti" e Ahmet Krasniqi kishiin lidhe nje marreveshje per dorezimin e armeve Gjenelaleve serbe kjo ishte edhe ne mjetet e informimit ku u dorezuan 12,500 arme shkaut a kesaj i thua trimni apo ushtri.
Keni gjirot filmike kerkoi dhe shiqo.
Luften ne koshare ka qen pas Bombardimit te Natos aty ka qene i pari qe ka hy Xhemajl Fetahu qe sote shume pak e permendin shoket e tije dhe eshte hera e pare qe u bashkuan ne ate lufte.
Une nuk mirrem me te thashe e themet e huaja .
PO munde te thzeme se ishte fatkeqesi qe shqiptaret ishin dhe jane gjithmon te perqare te shitur e shum tradhtare.
Une kame qene dhe jam qe te bashkohemi te gjithe se bashku -po jo kurre me tradhtaret qe nuk kane te ndalur.
Shqiptaret i bashkon vetem interesi ja hajnia e jo idealet .
Kjo eshte fatkeqesia jone.
Pra te bashkohemi njehere e pergjithmon.

Ju pershendes
Prof.Xhavit Dalloshi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara   Mer 10 Déc - 5:23

Kadri Mani

Zotni Xhavit Dalloshi, e ke gabim!
Ne shpesh botojmė opinione, ama kur lexuesit rrinė pasivė, ne detyrohemi tė reagojmė, qė tė ju japim mundėsit tė kuptojnė antiinstitucionalistėve, si puna jote, qė nuk e kanė mirė dhe herėdokur do tė pendohen.
Dr. Ibrahim Rugova kurrė nė jetėn e e evet s'ka qenė pasivė!!! Komandantėt e LDK-sė (Agim Ramadaani, Salih Ēeku, Tahir Zemaj...) i kanė udhėhequr betejat kryesore, tė Koshares, tė Logjės... tė vrarė nga ju socilaistėt! Kurse pėr "Fondin Vendlindja Thėrret", e ke pėr detyrė tė na raportosh: ngase ne kemi informata se shumė syresh i kishte pas thirrur "venduria" e barqeve tė veta!!
Dhe vetėm njėri syresh ishte treguar i ēiltėr kur kishste deklaruar: Vilat e mia nuk po mund t'i fus nėpėr xhepa, ato po shihen sheshazi, kush i ka dy sytė nė ballė!!
Andaj, nga to pozicionet tua tė gabuara, mund tė japish kontributet tua pėr hapjene e dosjeve e pėr zbulimin e krimeve komuniste-fashiste.
Shėndet.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara   

Revenir en haut Aller en bas
 
Xhavit Dalloshi,njeriu qe i parasheh gjerat perpara
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: