AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vrasesit e A Krasniqit;Xhavit H.,R.Qosja,Shaban Braha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasesit e A Krasniqit;Xhavit H.,R.Qosja,Shaban Braha   Jeu 11 Déc - 8:08

http://botapress.info/xhavit-haliti-argati-i-fatos-nanos-qe-i-beri-komplote-ahmet-krasniqit-dhe-fark-ut/Xhavit Haliti argati i Fatos Nanos qė i bėri komplote Ahmet Krasniqit dhe FARK-ut


Shkruan : Shefqet Jashari-STROFCI 16 vjet mė par u vra nė Tiranė, edhe sot shtrohet pyetja”pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin ?

Grupimin e parė e drejtonte kryepehlivani i Nanosit Xh.Halit, pėrgjegjės i Sektorit tė Rėndėsisė sė Veēantė dhe antarė i Kryesisė sė LPK-sė, me kėshilltarėt qė i kishte nė SHIK-un e Shqipėrisė,( njėri ndėr kryesorėt ishte Shaban Braha). Ai me A.Sylėn bėri pėrvehtėsimin e njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės me mjetet e marjes sė ‘’kalas nga mbrenda’’ dhe kėshtu arrijti tė manipulojė nė shumė drejtime me SHP tė UĒK-sė, qė e pėrbėnin argatėt e tij mė tė besueshėm.

Grupimin e dytė e drejtonte R.Qosja qė i kishte futur nėn kėmbė klanet e H. Hysenit dhe tė B. Kosumit. Ky grupim nė saje tė ndihmės sė A.. Sylės, Nanosit, Mejdanit dhe Klosit u bė artak me grupimin e Xh.Halitit pėr tė manipuluar me SHP tė UĒK-sė, qė pėrbėhej nga argatė tė Xh.Halitit dhe argatė tė R.Qosjes. Me ēlirimin e Kosovės nga NATO-ja dy palėt e ndanė pushtetin duke formuar tė ashtuquajturėn ‘’ Qeverinė e Thaēit’’.Fajtori Bujar Bukoshi

Grupimi i tretė e drejtonte B.Bukoshi i cili nė fillim tė viteve 1990-tave ishte me forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės, pastaj bėhet i ‘’pavarur’’, dhe kur duhej me tė gjitha forcat t’i ndihmonte forcat institicionale, bėhet me Qosjen. Me kėtė grupim bėjnė aleancė tė mėsheftė klani i H.Hysenit, qė kishte pozita udhėheqėse nė LDK-nė, disa komisione tė ‘’Tre pėrēindshit’’, klani i Ibrahim Kelmendit i cili pėrpos qė e kishte nėn kontroll kryesinė e LPK-sė, i kikishte nėn urdhėrat e tij edhe njė grup ushtarakėsh qė i kishte dėrguar nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut me detyra speciale pėr ta penguar kėrė subjektė ushtarak tė Republikės sė Kosovės, nė mesin e tė cilėve ishin : Xhafer Jashari, Halil Bicaj, Fadil Demiri etj.

Grupimin e katėrt e pėrbėnin forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės,( LDK-ja NDSH-ja, PSHDK-ja, PLK-ja, PSDK-ja) nėn udhėheqjen e kryetarit tė Republikės sė Kosovės dhe kryetarit tė LDK-sė Dr.Ibrahim Rugovės dhe veprimtarėve tjerė tė subjekteve politike qė i pėrkisnin kėtij grupimi.( Mark Krasniqi, Rexhep Avdullahu, Xhergj Dedaj, Kaqusha Jashari etj).

Ky grupim politik organizoi dy herė zgjedhje nacionale tė pavarura nga Beogradi, krijoi institicione shtetrore nė bazė tė votės sė lirė tė popullit dhe i vuari bazat e shtetėsisė sė Republikės sė Kosovės, bėri ndėrkombėtarizimine e ēėshtjes sė Kosovės, krijoi miq dhe aleatė nė tė gjitha anėt e botės, krijoi lidhje komunikimi me shtetet e Bashkėsisė Evropiane dhe nė veēanti krijoi lidhje bashkėpunimi me SHBA-tė, krijuan njėsitė e para guerile dhe bėnė pėrgaditjet e nevojshme pėr fillimin e luftės ēlirimtare.

Pse nuk filloi lufta nė Kosovė pėr shkatrrimin e Jugosllavisė, qė do tė kishte pasoja shumė tė rėnda pėr Kosovėn dhe kombin shqiptar, marita kryesore u takon diplomatėve tė shquar tė SHBA-ve qė ishin miqė tė kombit tonė, qė kėrkuan nga Ibrahim Rugova dhe Salih Berisha qė tė mos e fillojnė luftėn me Jugosllavinė deri sa’’ tu vie shteku’’. Kėto subjekte politike e kanė pėrkrahur luftėn ēlirimtare me mjete materjale, ndėrsa pjesa dėrmuese e ushtarėve tė UĒK-sė i pėrkiste antarėsisė sė gjėrė tė kėtyre partive.Reformim i Ministrise se MbrojtjesFatkeqėsishė njėsitė guerile u pėrvehtėsuan nga LPK-ja me fajin e Qeverisė sė Kosovės, nė veēanti tė kryeministrit Bukoshi, pasi qė nuk u pėrkrahėn me mjet finansiare. Riformimi i Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės nė mars tė 1998 krijoj kushtet pėr institicionalizimin dhe profesionalizimin e Luftės ēlirimtare, por spiujtė serbo-sllavo-grek arrijtėn ta bindin pararojen staliniste tė LPK-sė pėr t’i krijuar kushtet e fillimit tė luftėn frontale para kohe me Serbinė, dhe shkeljen e Marrėrveshtjes sė Osllos pėr tė penguar forcimin e FARK-ut.

Siē dihet, lufta pėr pushtet, i futi nė shamakun e tradhtisė kombėtare forcat kundrainstiticionale, kur nė vend se tė kontribojnė nė bashkimin e tė gjitha forcave politike dhe ushtarake tė Republikės sė Kosovės, pėr realizimin e synimeve tona kombėtare, ato tėrė veprimtarinė e tyre e drejtuan nė luftė kundėr institicioneve shtetėrore tė Republikės sė Kosovės dhe subjekteve politike qė i krijuan ato institicione.

Duhet cekur se subjektet politike dhe klanet e individėve qė i pėrbėnin forcat kundrainstiticionale, edhe pse kishin mosmsrrėveshtje tė thella nė mes tyre pėr shumė ēėshtje, nė lidhje me luftėn dhe ndarjen e pushtetit, ato kur ishte ēėshtje e luftimit tė forcave institicionale ishin sėbashku nė tė gjitha veprimet e tyre mafioze dhe kriminale. Por kur ishte nė pyetje ndarja e pozitave udhėheqėse dhe marrja e pushtetit u treguan tė pamshirėshėm ndaj njėri tjetrit.

Bėheshin dhe ē’bėheshin lloj-lloj aleancash jo parimore nė mes individėve dhe klaneve me ndikim qė e pėrbėnin LPK-nė dhe LBDK-nė. Nė kėso aleancash prin Grupimi i dytė qė udhėheqej nga R.Qosja. Ky grupim politik edhe pse ishite nė aleancė tė haptė me klanin e Xh.Halit, lidhi aleancė tė mėsheftė me Qeverinė e Bukoshit ku bėnte pjesė edhe klani i Ibrahim Kelmendi, qė kishin pėr qėllim pėr tė ndarė nė mes tyre pushtetin e Kosovės, ndėrsa Xh.Halitin & Kompani ta lanė me ‘’gishta nė gojė’’ por siq dihet ajo nuk ndodhi sepse nė komplote dhe ndėrskamsa ishte mė i zoti Xh.Haliti, por dhe kishte pėrkrahjen e Nanosit, Mejdanit, Klosit.

Tė gjithė ata qė i kanė pėrcjellur rrjedhat e ngjarrjeve nė Kosovė, Shqipėri dhe nė botė, gjatė dhjetvjetshit tė fundit tė shekullit 20, dhe e kanė lexuar feltonin tim’’Pse jemi kėshtu siē jemi’’ tė botuar nė ‘’Bota sot’’mė 21 maj- 19 qershor 2001 e kanė tė qartė pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin. Nė kėtė shkrim nuk mund t’i pėrsėrisim gjėrat qė janė thėnė nė atė felton, por dua ta pėrsėrisė njė fakt se tė gjitha tė ligat dhe tragjeditė qė e gjetėn Shqipėrinė dhe Kosovėn nė vitet e fundit tė shekullit 20, janė pasojė e Marrėveshtjes sė Zyrihut, qė ėshtė lidhur nė pranverė tė 1993 nė mes PSSH dhe LPK-sė. Prandaj edhe vrasjet politike qė u bėnė dhe po bėhėn nė Kosovė dhe Shqipėri janė pasojė e asaj marrėveshtjeje.

Siē dihet ajo marrėveshtje i detyronte tė dy palėt ta ndihmojnė njėra tjetren pėr tė ardhur nė pushtet nė tė dy anėt e kufurit, duke i pėrdorė tė gjitha mjetet e lejueshme dhe tė pa lejueshme. Stalinistėt e Shqipėrisė duhej ta rrxonin nga pushteti Salih Berishėn, ndėrsa stalinistėt dhe kuqaloshėt e Kosovės duhet ta largojnė nga skena politike Ibrahim Rugovėn dhe ta shkatrronin LDK-nė. Kėto synime nėnshkruesit e marrėveshtjes sė Zyrihut mendonin t’i realizonin nė rend tė parė duke u mbėshtetur nė parimin se ‘’qėllimi i arsyeton mjetet’’, prandaj edhe vuan kontakte me fqinjėt tanė pėr tė kėrkuar ndihmen e tyre.

Nė bazė tė asaj Marėveshtjeje ėshtė pėrgaditur i ashtuquajturi’’ revolucioni i vonuar demokratik i Shqipėrisė’’ dhe tė gjitha tė zezat qė e gjetėn Shqipėrinė janė pasojė e asaj Marrėveshtjeje. Kuptohet qė edhe Kosovės i erdhėn shumė tė liga nga ajo marrėveshtjeje, duke filluar nga tentimi pėr shkatrrimin e LDK-sė nė Kuvendin e saj tė Tretė, mosnjohja e zgjedhjeve tė dyta parlamentare, mosnjohja e institicioneve shtetėrore tė dala nga zgjedhjet parlamentare, qė u bėnė nė Kosovė pa kontrollin e Beogradit, pėrvehtėsimi i njėsive guerile tė Republikės sė Kosovės me mjetet e ‘’marjes sė kalasė nga mbrenda’’, pengimi i formimit tė Qeverisė sė Kosovės nga tė gjitha forcat politike dhe ushtarake, qė e kėrkonin diplomatėt e shquar tė SHBA-ve ; pengimi dhe mos lejimi i bashkimit tė forcave ushtarake nė njė subjekt tė vetėm komandues, nė FARK ; krijimi i ‘’Qendrės’’ pėr pėrpilimin e ‘’listave tė zeza’’ pėr lėshimin e ‘’vendimeve’’ pėr shpifje, kėrrcnime dhe pėr vrasjen e veprimtarėve tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare, qė nuk pranonin tė bėhėn argat tė pagojė tė tyre ; vrasjet politike qė u bėnė para lufte, gjat lufte dhe pas luftės ; formimi i Qeverisė sė Thaēit nė Tiranė ; krijimi i mafisė sė kuqe pas ēlirimit tė Kosovės ; krijimi i kushteve pėr enklavizimin e disa teritoreve tė Kosovės ; tentimi pėr destabilizimin e Kosovės dhe tė Ballkanit ishin fryte tė Marrėveshtjes sė Zyrihut, etj.Neser do tė lexniL KUR DHE SI FILLUAN KOMPLOTET KUNDĖR AHMET KRASNIQIT
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vrasesit e A Krasniqit;Xhavit H.,R.Qosja,Shaban Braha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: